Viorica Dăncilă pleacă la Bruxelles pentru a pregăti preluarea președinției Consiliului UE

de CP     HotNews.ro
Luni, 3 decembrie 2018, 10:26 Actualitate | Esenţial


Comisia Europeana
Foto: Hotnews
Premierul Viorica Dăncilă, însoțită de cabinetul de miniștri, va efectua, în perioada 4-5 decembrie 2018, o vizită de lucru la Bruxelles, pentru a participa la reuniunea comună a Guvernului României și a Comisiei Europene.

Vizita are loc în contextul preluării de către România, începând cu 1 ianuarie 2019, a Președinției Consiliului Uniunii Europene, informează Guvernul.

Înaintea deplasării la Bruxelles, Dăncilă va face o vizită în Croația, participând la deschiderea Summit-ului șefilor de guverne din statele membre ale Inițiativei Central-Europene (ICE) de la Zagreb.

Premierul va avea și o întrevedere cu premierul Croației, Andrej Plenković. Cu acesta s-a mai întâlnit în luna mai, la București, când Viorica Dăncilă a gafat chiar înainte de a începe intonarea imnului Croației. Viorica Dăncilă a vrut să coboare de pe podium, însă a fost oprită în ultimul moment, cu un gest discret, de Andrej Plenković.

În programul vizitei sunt trecute și convorbiri cu președintele Croației, Kolinda Grabar – Kitarović.




Citeste mai multe despre   


















1444 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Nasol (Luni, 3 decembrie 2018, 10:41)

    ABBV [utilizator]

    Veorica sezi blanda acasa nu ne mai face de rasul lumii fa!
    • +5 (7 voturi)    
      Sa vezi balci ce urmeaza (Luni, 3 decembrie 2018, 11:43)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      Veorica vorbind engleza. De rasul lumii. S-a suit scroafa in copac si guita de acolo. Elena Ceausescu renascuta la PSD.Tupeu de borfas.
  • +7 (9 voturi)    
    merge sa pregateasca cafele? (Luni, 3 decembrie 2018, 10:44)

    cristi_an [utilizator]

    si sa dea cu matura?
  • +3 (5 voturi)    
    cred ca Johannis s-a enervat, in sfarsit! (Luni, 3 decembrie 2018, 10:57)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    Dar de facut,.....pas.
    Asa-i trebuie, el a acceptat-o pe Viorica.
  • +2 (4 voturi)    
    Nimereste asta Bruxelles-ul? (Luni, 3 decembrie 2018, 11:24)

    tudorborisev [utilizator]

    .
  • -1 (5 voturi)    
    Cum adica, pai nu merge "seful statului", (Luni, 3 decembrie 2018, 13:07)

    xrogo [utilizator]

    marele om de stat de importanta mondiala, Johann cel renumit prin casele sale, adica el sta acasa si merge Veorica, asa ceva nu se poate, asa ceva nu se exista!
    • +1 (3 voturi)    
      Băi toarșu X-Kroko (Luni, 3 decembrie 2018, 15:10)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Neamțu vorbește de o sută de ori mai bine românește decât neaoșa băștinașă de Videle. Perlele Veorikăi au ajuns de poveste, este de ajuns să îi vezi poza și te bufnește râsul. Prostia în capul statului este tactica lu nen-to Dragnea ca să nu ajungă-n pârnaie....
  • +1 (3 voturi)    
    Haha (Luni, 3 decembrie 2018, 15:35)

    europeanul2 [utilizator]

    In curand vor aparea mitinguri #Rezist si din partea tarilor europene. Haha!! Va fi cea mai slaba reprezentare a Europei ever!
  • 0 (2 voturi)    
    Pentru a se opune miscarii #Rezist (Luni, 3 decembrie 2018, 16:20)

    iPig Pro [utilizator]

    Doamna premier creeaza o noua miscare care sa reflecte aspiratiile inalte de conducere ale Romaniei si domniei sale, este vorba de miscarea #Aspir