VIDEO Planșeul unei clădiri din centrul vechi al Bucureștiului s-a prăbușit. Locatarii, evacuați de la etaj cu scara

de S.A.     HotNews.ro
Duminică, 2 decembrie 2018, 22:44 Actualitate | Esenţial


planseu
Foto: Mediafax - captura
Planșeul de la parterul unui bloc din strada Franceză din Capitală s-a prăbușit duminică seară și nu se mai poate intra în clădire, informează ISU București-Ilfov, care precizează că locatarii nu sunt răniți și că se iau măsuri împreună cu reprezentanții Primăriei pentru a fi relocați, informează Mediafax.

Pompierii Detașamentului Mihai Vodă și ai Detașamentului Special de Salvatori intervin, la ora transmiterii știrii, la un bloc pe strada Franceză din Capitală, unde s-a prăbușit planșeul de la parter. Imobilul are două scări și în total 12 apartamente. Locatarii nu sunt răniți, însă se iau măsuri, împreună cu Primăria Capitalei, ca aceștia să fie evacuați și relocați.


Locatarii au fost direcționați spre etaje, de unde vor fi coborâți cu autoscara, informează ISU București-Ilfov. Aceeași sursă arată că dacă situația o va permite, se va realiza o cale de acces provizorie, concomitent cu evaluarea gradului de risc ca și alte elemente de construcție să fie afectate.



















6233 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Asta e nebunie curata (Duminică, 2 decembrie 2018, 22:58)

    2087 [utilizator]

    Nu ar trebui sa locuiasca nimeni acolo si cladirea trebuie demolata, e un pericol.
    • -9 (25 voturi)    
      . (Duminică, 2 decembrie 2018, 23:21)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      dreptul la proprietate este garantat prin constitutie. proprietarii isi asuma ce se intampla, nu ar trebui sa poata autoritatile spune ce pot sau nu poate face oamenii (daca nu pun in pericol pe altii). trebuie sa mai si gandim nu doar sa asteptam de la niste autoritati incompetente sa faca ceva anume (si in cazul asta chiar nu au ce altceva sa faca, decat sa le transmita nota de plata pentru interventia din seara asta).
      • +3 (13 voturi)    
        Atat ai gandit? (Luni, 3 decembrie 2018, 0:48)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        Ce-ai spune de asta? Dreptul la proprietate este garantat prin Constitutie, dar ceea ce exista in centrul vechi nu e "locuibil", este un pericol asa cum spune si 2087.

        Autoritatile si marii nostri stapani iubiti promit de 30 de ani ca vor rezolva zona, ca o vor reabilita, ca o vor moderniza, insa singurele modernizari sunt cand vin firme scumpe si isi refac cladirea inainte sa o ocupe. Ca de obicei, mediul privat.

        Partea trista e ca nici macar asta nu impiedica centrul vechi sa fie ceea ce este: o groapa de gunoi. Si se vede asta tocmai din gunoiul fie vizibil, fie mirosit. Asta ca sa nu mai zic de starea cladirilor. Si daca asta nu e suficient, mirosul de toaleta la tot pasul confirma.

        Centrul vechi a fost ceva extraordinar, dar indolents is ignorant incompetentilor alesi cu brio de catre romani au lasat sa se ajunga aici. Tot ce ai acum sunt mese pe strazi de nu ai loc sa treci, muzica de nu iti auzi gandurile si hostese care sunt gata sa sara pe tine si sa te traga inauntru prin tot felul de localuri dubioase.

        Pana si craiasa zapezii, Firea, a zis ca e socata de cum a ajuns (aparent ea traia prin alt oras inainte probabil, altfel nu imi explic ruptura de realitate). A promis si... atat.

        Fiecare candidat la priamrie a promis, fiecare prim ministru si fiecare parlamentar a promis ca se va ocupa.

        Si tu vii acum si ne explici de nota de plata si drept la proprietate? Oamenii aia sunt in pericol. Nu poti sa vii aici si sa spui ca "isi asuma ce se intampla". Tu te auzi?! Nu au unde sa se duca.

        Eu stau intr-un bloc care e din anii 80, e ok, cat de cat. Tot se reabiliteaza pe hartie de 4 ani si nici acum nu au venit.

        Deci scuteste-ne, te rog! Poate traiesti intr-o vila sau ceva, altfel nu imi explic nici ruptura ta de realitate, mai ceva ca a primaritei. Ea o fi "vedeta" in vila, dar tu, ma indoiesc. Asa ca nu inteleg. Vino si tu prin centrul vechi si explica tuturor cum isi asuma sa fie acolo. Si siguranta e un drept garantat. Pe hartie, normal! Realitatea...
      • +4 (6 voturi)    
        Autoritățile răspund de viața oamenilor. (Luni, 3 decembrie 2018, 9:17)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        Când trăiești într-o comunitate,autoritățile sunt obligate să verifice respectarea unor criterii care să nu pună în pericol viața locuitorilor.Altfel,ce rost ar mai avea autoritățile?Pentru aceasta autoritățile sunt obligate să verifice ce fac oamenii în propriile locuințe și când au suspiciuni să intervină.
  • +5 (9 voturi)    
    Rusinos (Luni, 3 decembrie 2018, 0:28)

    europeanul2 [utilizator]

    Cladirile astea cad si singure fara ajutorul cutremurelor. Oamenii care locuiesc acolo sunt inconstienti iar autoritatile sunt bune doar sa incaseze taxe. Daca mor oameni asta e, dau din umeri si dau vina unii pe altii.
    Tara asta este blestemata sa nu poata face lucruri elementare pe care altii le-au facut demult.
  • +12 (12 voturi)    
    Primaria (Luni, 3 decembrie 2018, 0:34)

    florinos [utilizator]

    Intre timp, Primaria Bucuresti a cumpărat câteva mii de felicitări si vederi, poate asta a crezut Firea ca isi doresc bucureștenii si de asta au votat-o.
  • +5 (7 voturi)    
    Asta e doar inceputul ... (Luni, 3 decembrie 2018, 7:59)

    0_Gandalf [utilizator]

    Bucurestiul cade bucata cu bucata si nimeni nu pare interesat. Urmeaza stirile de tipul:
    - planseu cazut peste bolnavi in spital
    - casa scarii probusita in scoala primara
    - acoperis luat de vant in centrul capitalei
    - pieton decedat dupa ce o bucata de cornisa din piatra a cazut peste el

    si ... ? Cui plm ii pasa.
    • +4 (4 voturi)    
      Corect! (Luni, 3 decembrie 2018, 9:41)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui 0_Gandalf

      Asta am votat!

      Daca ne pasa de cladirile ce cad peste nopi, chiar si fara sa fie nevoie de cutremur, atunci nu am fi votat-o niciodata pe duamna Fierea!
      • +3 (5 voturi)    
        pai.. (Luni, 3 decembrie 2018, 10:31)

        Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

        care ati votat-o? ca n-ati fost nici 30% la vot.
        • +5 (5 voturi)    
          TOCMAI! (Luni, 3 decembrie 2018, 10:43)

          iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Petre Cusuru zis si Barba Trista

          Noi, locuitorii Capitalei, am votat-o, fie direct, fie indirect, dar la fel de sigur, prin neprezentarea la alegeri!
          La fel ca la parlamentare, unde Daddy detine majoritatea absoluta, desi a fost votat numai de 18% din electorat!

          DACA noi, majoritatea bucurestenilor, am fi vrut la Primarie o persoana cu un minim de competenta managerial, ATUNCI cu siguranta mergeam la vot, si NU am fi ales taman pe strista Varanului!
          • 0 (2 voturi)    
            Are cineva (Luni, 3 decembrie 2018, 13:10)

            UpNext [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

            intreg la minte impresia ca, daca ar fi fost un alt primar general, sa zicem Nicusor Dan, toate aceste probleme si oricare altele care mai sunt si va trec prin cap, AR FI FOST SOLUTIONATE, macar partial ??

            Bucurestiul este unul din cele mai haotice, nesistematizate orase din Europa (daca nu din lume!). Orice arhitect poate confirma aceasta caracteristica definitorie a capitalei valahe. Iar proprietatea, cat ar parea de absurd, este "sfanta si intangibila" (PNT-CD/PNL dixit anii '90), iar valahu' face ce vrea muschii lui cu ea, poate sa-i dea si foc daca vrea, pentru ca asta intelege el, in 2018, din democratie si civilizatie. Tot autoritatile sunt vinovate (a se vedea cazul Colectiv!) si numai ele, mai ales cand sunt PSD/ALDE...
            • +2 (2 voturi)    
              Sigur ca da! (Luni, 3 decembrie 2018, 15:06)

              iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

              "daca ar fi fost un alt primar general, sa zicem Nicusor Dan, toate aceste probleme si oricare altele care mai sunt si va trec prin cap"

              Problemele sunt multe, solutionarea lor este imposibila intr-un timp scurt, si oricum mai sunt prbleme cu BANII.

              Dar, daca at fi fost primar Nicusor, se INCERCA solutionarea lor, se faceau macar cativa PASI in directia buna!

              Oricum, "mai este mult pina departe", dar macar eram pe calea buna! Dar asa, cu Fierea, dimpotiva se merge in mai rau ...

              Iar la Colectiv, a fost o vina ... colectiva, dar notiunea de RESPONSABILITATE nu va spune absolut nimic?!
              Autoritatile SUNT vinovate, pentru ca au rolul de control, de a meite autorizatii, si iau bani pentru asta ....
              • +2 (2 voturi)    
                Chiar asa (Luni, 3 decembrie 2018, 15:53)

                UpNext [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

                "Autoritatile SUNT vinovate, pentru ca au rolul de control, de a meite autorizatii, si iau bani pentru asta". Colectiv avea autorizatie NUMAI PENTRU club bar cu 80 de locuri la mese.Atat!http://www.ziare.com/stiri/incendiu-club-colectiv/tragedie-intr-un-club-din-bucuresti-patronii-au-declarat-capacitate-de-80-de-persoane-ca-sa-scape-de-avize-si-controale-1390923

                Concertul fatal a strans peste 400 persoane in picioare la un eveniment neadecvat autorizatiei. Fortand o comparatie, cum ar fi ca intr-o masina cu 5 locuri autorizate sa intre 30 de persoane?? Evident, numai proprietarii sunt responsabili, pentru ca au acceptat evenimentul stiind ca incalca specificatiile autorizatiei....
                • +1 (3 voturi)    
                  Deci nu trebuie verificat?! (Luni, 3 decembrie 2018, 16:15)

                  iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

                  "Concertul fatal a strans peste 400 persoane in picioare la un eveniment neadecvat autorizatiei"

                  Afirmati asta este perfect adevarata!

                  Si? Autoritatile nu au nicio raspundere? Nu au nicio indatoriere, daca au eliberat autorizatia?!

                  In comparatia fortat a Dvs., ce se intampla daca circuli in oras sau pe sosele cu acle autoturism obisnuit, plin cu zece persoane?
                  nu te opreste nimeni?
                  Nu te trage pe dreapta Politia Rutiera?
                  Ce sens mai are emiterea de autorizatii, daca nu verifica nimeni respectarea lor?!
                  • 0 (0 voturi)    
                    Uzand de (Luni, 3 decembrie 2018, 17:27)

                    UpNext [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

                    comparatia fortata, la comentarilul tau, te asigur ca, daca NU esti prins de un echipaj (drumuri ocolitoare etc.) totul este ok. Daca esti oprit si controlat, iei o amenda contraventionala. Daca insa nu esti (sur)prins de politie, dar faci un accident cu victime, ai o agravanta puternica, intri sigur si dur in penal. Politia si, in general, autoritatile nu pot fi acuzate ca nu au prevenit accidente, crime etc, adica "ante factum", cand exista legi si reglementari de respectat. Ca regula (logic cauzala), anchetele si deciziile aferente se intampla totdeauna DUPA eveniment, adica "post factum". Simplu spus, cauza precede totdeauna efectul.