Tudorel Toader: Unii cred că în numele libertății de exprimare pot afirma orice / Îmi asum tot ce fac eu ca ministru, nu-mi asum ce au făcut sau fac alții în domeniul justiției

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 2 decembrie 2018, 16:28 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Digi24
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a revenit cu un mesaj postat pe Facebook, în care a scris că sunt persoane care afirmă orice „în numele libertății de exprimare” și că instituția pe care o conduce a fost reprezentată de un secretar de stat la toate dezbaterile parlamentare.

„Unii cred ca in numele libertatii de exprimare pot afirma orice. Din partea MJ exista un secretar de stat care participa la toate dezbaterle parlamentare, dezbateri care au loc in procesul de legiferare”, a scris Toader pe Facebook, potrivit Mediafax.

Ulterior, a revenit cu precizarea: „Mesajul precedent avea un destinatar determinat - autorul/ autoarea afirmatiei potrivit careia "MJ nu participa la dezbaterile parlamentare"!”.

Precizările vin la scurt timp după ce Toader a scris, tot pe Facebook, că proiectul de lege privind recursul compensatoriu a fost inițiat „ sub guvernarea anterioară” și că propunerea legislativă a fost transmisă de Guvern către Senat înainte ca el să fie numit ministru. Toader a precizat că Parlamentul a fost cel care a dublat numărul zilelor compensate pentru deținuți, de la 3 la 6 zile pentru fiecare 30 de zile executate în spații necorespunzătoare. „Studiul de impact se face în procedura de legiferare și nu în faza de aplicare a legii”, a mai spus el.

A reacționat la afirmațiile sale fostul ministru al Justiţiei Raluca Prună, care a declarat că Tudorel Toader era deja ministru când proiectul privind recursul compensatoriu a fost discutat în Parlament, iar acesta avea obligaţia să se opună modificărilor "care au condus azi la consecinţe grave pentru siguranţa cetăţeanului".

Prună a mai spus, într-o postare pe Facebook, că "Toader putea să retragă la orice moment proiectul de lege dacă i se părea prost sau deturnat. Dar e laş şi fără curajul asumării responsabilităţii". "O lecţie gratis de la o tehnocrată modestă pentru marele profesor: impactul la un proiect de lege se face întotdeauna înainte de adoptarea de către guvern, nu în procedura legislativă. O spune legea, nu eu, tehnocrata. Nu spun care lege, să o caute profesorul", i-a mai transmis Prună lui Toader.

UPDATE: Tudorel Toader revine cu noi mesaje pe subiect, duminică seara:

„Dupa ce i se arata neadevarul afirmatie, in sensul ca MJ are un secretar de stat care participa la dezbaterile parlamentare, Pruna revine cu alt " adevar" - da, dar mj putea sa retraga proiectul de lege”, a scris el.

„Imi asum tot ceea ce fac eu in calitate de Ministru al Justitiei. Nu imi asum ceea ce au facut sau fac altii in domeniul justitiei !
PS: Voi reveni cu exemple”, a susținut Toader într-o nouă postare.


Citeste mai multe despre   
















1024 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Cam sărac cu duhul moldoveanul (Duminică, 2 decembrie 2018, 16:48)

    prec [utilizator]

    Cât timp este adevărat, chiar poți spune orice. Asta în ciuda faptului că-i supără pe politicienii penali ce ne conduc.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Duminică, 2 decembrie 2018, 16:50)

    tirolez [utilizator]

    Probabil se refera la Olguta, la Orlando, la Valcov, la Codrin. Cam tarziu.
  • +1 (1 vot)    
    Tu Dorel (Duminică, 2 decembrie 2018, 16:53)

    NME [utilizator]

    „Unii cred ca in numele libertatii de exprimare pot afirma orice.”, a scris ministrul Justiției, Tudorel Toader, pe Facebook.

    Două probleme.
    1. Tudorele, nu trebuie să fii sfios și să nu-ți asumi meritele. Poți scrie direct „Eu cred că, (cu virgulă!), în numele libertății de exprimare, (o altă virgulă!), pot afirma orice.”

    Și 2. De când e facebook-ul canal oficial de comunicare al unui ales al statului?
    Pe facebook, fiecare își exprimă părerile personale și publică filme cu pisici. Dacă alesul în cauză face declarații oficiale, poate folosi infrastructura pusă la dispoziție de STS, sau poate da comunicate de presă. Părerile exprimate de unul sau altul pe facebook sunt nule și neavenite, mai ales dacă-s făcute în calitate de ministru.

    Așa că, v-aș ruga să nu mai popularizați opiniile personale ale fiecăruia.
  • -4 (4 voturi)    
    Domnule profesor .... (Duminică, 2 decembrie 2018, 17:00)

    bubaru [utilizator]

    Asa este si multi nebuni au sarit gardul. Eu spun ca sunt perfect sanatosi, dar atat ii duce mintea.
    Va stiu din facultate ca un om foarte pregatit, rabdator cu studentii pe timpul cursurilor si foarte integru.
    Ma mira ca multi dintre fostii studenti sau colegi nu au curajul sa va prezinte asa cum sunteti. Probabil ca nu vor sa fie si ei tinte. Eu m-am obisnuit cu unii prieteni si cu minusurile lor pe acest site. Chiar ma distrez cu ei si a inceput sa-mi placa sa-i contrazic.
  • +4 (4 voturi)    
    iar atii cred ca a fi ministru (Duminică, 2 decembrie 2018, 17:22)

    rov [utilizator]

    uns de un condamnat penal, te transforma in mare sfatuitor. Sper sa primesti de la poporul roman ceea ce meriti jigodie.
  • +4 (4 voturi)    
    Priviti ce ati ales in 2016, cand n-ati votat. (Duminică, 2 decembrie 2018, 17:37)

    emil bobu [utilizator]

    Macar daca v-ar duce capul sa invatati ceva din asta si sa votati in 2019 si 2020.
  • +2 (2 voturi)    
    lasa ca va invata maistrul ajuns rector libertatea (Duminică, 2 decembrie 2018, 17:38)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    Iasi, sa va fie rusine. Asta reprezinta invatamantul vostru superior ?
    Nici-o diferenta intre Iasi, Balti sau Tiraspol ?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e diferenta (Duminică, 2 decembrie 2018, 19:32)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      O Fabrica de diplome universitare cu un corp profesoral care voteaza o asemenea nulitate mafiotă s-a discreditat definitiv. Sunt mai toti de acelasi calibru, ca si progenitura lui TT adusa de tata-su pe usa din dos la catedra sa nenoroceasca urmatoarele generatii de stundenti.