Noile autobuze Otokar din București au deja probleme: ”A sărit siguranța generală din cauza frigului”

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 15:16 Actualitate | Esenţial


Otokar STB
Foto: Hotnews
Noile autobuze turcești, marca Otokar, au probleme cu frigul de la noi din țară. În spațiul public au apărut, sâmbătă, imagini cu un autobuz nou în trafic la care se intervine cu o echipă de mecanici, iar surse STB confirmă, pentru Mediafax, că autobuzului „i-a sărit siguranța generală de la frig”.

Sursele din Societatea de Transport București (STB, fostă RATB) au precizat că un autobuz nou, achiziționat recent de Primăria Capitalei, marca Otokar, a avut, sâmbătă probleme în trafic, după ce „i-a sărit siguranța generală din cauza frigului”.

Potrivit surselor citate, după ce i s-a schimbat siguranța, autobuzul a plecat pe propulsia proprie, și nu tractat de mașina de intervenții a STB.

Primăria Capitalei a achiziționat în acest an 400 de astfel de autobuze, valoarea investiției fiind de 100 de milioane de euro. Autobuzele au fost prezentate recent pe Facebook de primarul general, Gabriela Firea.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4721 vizualizari

  • +29 (33 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 15:19)

    polonyca [anonim]

    • +13 (17 voturi)    
      Fiecare ce merita... (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 16:48)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Boc in Cluj Mercedes- super!
      Firea in Bucuresti Otokar- nimeni nu a auzit de ele.
  • +26 (30 voturi)    
    Adică pesedeaua a luat ceva scump și (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 15:21)

    prec [utilizator]

    ca Ciordache? Ca Nicolicea? Ca Șerban Nicolae? Ca Veorica?
  • +24 (30 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 15:29)

    mitg [utilizator]

    Fraierii din buzurile RATB sau statiile RATB care-au votat cu firea sa se descurce. La rece. Cei care n-au votat de fel, idem.

    Cei care n-au votat cu gabriela sa faca bine sa se mute.
    • +14 (18 voturi)    
      Bucurestenii au ce au votat (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 16:38)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Daca nu le place, data viitoare sa voteze cu altii.

      Firea n-a picat din cer, a fost aleasa de bucuresteni.

      Aveti ce-ati votat.
    • +1 (5 voturi)    
      pai octokaru e proiectat pt anatolia (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 18:27)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      unde-i cald

      acuma si bucurestenii au pretentii cam mari la banii aia

      asta e
  • +23 (27 voturi)    
    tara hotilor ... (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 15:30)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    tara hotilor ...
  • +34 (36 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 15:33)

    [anonim]

  • +31 (33 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 15:33)

    qwerasdf [anonim]

    • +13 (13 voturi)    
      Nu (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 16:25)

      PlutoniumBoy [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      e vina statului paralel si a lui Soros.
      Guvernul pesede doar se asigura ca cresterea economica se regaseste in buzunarele fiecarui roman (fidel lui livache). Vai de plua noastra cu asa ciuma rosie !
  • +17 (17 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 15:48)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Suna promitator...
  • +12 (16 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 15:52)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Turcisme, chinezisme, asta e valoarea romanului si atata merita!
  • +17 (17 voturi)    
    La multi ani! (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 15:54)

    omezu [utilizator]

    O doare pe Duamna fix la basca. Si-a luat spaga si buna ziua, ea oricum vine cu limuzina in Bucuresti si asta cand are chef. Restul, adica noi, sa se descurce! Sa ne fie de bine, e numai vina noastra ca-i lasam sa-si bata joc de noi!
  • -20 (28 voturi)    
    Macar au fost mai ieftine decat F-urile (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 16:20)

    echidistantul_ [utilizator]

    Macar sunt noi si sunt mai ieftine decat F-16 Second Hand care nu au putut decola din cauza frigului.
    In rest... tara minora.
    • +7 (11 voturi)    
      Placutza Suedeza (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 16:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Fara numar la tine si consoarta ta @finuta care s a reactivat din kiseleffzece
    • +14 (16 voturi)    
      Salut, postac antiroman (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 16:42)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Trebuie sa fii postac antiroman sa aduci vorba de F16 intr-un articol despre Bucuresti si Firea.

      Apropos, nu au putut decola pentru ca era pista inghetata, dar tu lasi intentionat sa se inteleaga ca ar fi ceva in neregula cu avioanele, fiindca esti postac pro-rus, anti-american, anti-roman.

      Vezi tu, nu toate avioanele sunt la fel de proaste ca cele ale Rusiei. La fel cum nu toate autobuzele sunt la fel de proaste ca cele turcesti.

      Macar de ar avea bucurestenii minte sa voteze mai bine pentru interesele lor, in loc de interesele mafiei PSD.
  • +13 (13 voturi)    
    Au gresit turcii... (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 16:31)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Din greseala au trimis la Buc autobuzele pentru Cairo.
  • +12 (12 voturi)    
    cred ca ranga lu' jiji de la ,,maibac'' (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 16:40)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    ar face minuni. :)
  • +8 (8 voturi)    
    I-a sărit siguranța generală din cauza frigului (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 17:47)

    Eu123 [utilizator]

    Si cand ajungem prin februarie la un -15 sau -18 grade, oare ce mai "sare" la Otokar, pneurile, volanul, caseta de directie ?

    Eu sunt sigur ca nu era problema unei simple sigurante acolo, ca o siguranta "sare" doar la scurt circuit sau la o tensiune/amperaj prea mare.

    Nu are treaba frigul cu siguranta.

    Autobuzul acela are o problema la circuitul electric.
  • +5 (5 voturi)    
    De , asta se-ntampla daca tata firea (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 19:34)

    kokos [utilizator]

    a luat autobuze de vara in loc sa ia din alea de iarna!Cum zice cineva:iarna nu-i ca vara!
  • +2 (2 voturi)    
    Datele Eurostat 2015 (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 23:39)

    NME [utilizator]

    „Contribui la buget de 2.7 ori mai mult decat contribui tu.”

    Datele Eurostat cu PIB-ul pe regiuni, în milioane de euro și euro pe cap de locuitor, în 2015:
    Macroregiunea Unu 35635 - 7200
    Nord-Vest 18267 - 7100
    Centru 17368 - 7400
    Macroregiunea Doi 33636 - 5900
    Nord-Est 15864 - 4900
    Sud-Est 17772 - 7200
    Macroregiunea Trei 64559 - 12100
    Sud - Muntenia 20404 - 6700
    Bucureşti - Ilfov 44154 - 19300
    Macroregiunea Patru 26037 - 6800
    Sud-Vest Oltenia 11382 - 5700
    Vest 14655 - 8100

    https://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/7962764/1-30032017-AP-EN.pdf/4e9c09e5-c743-41a5-afc8-eb4aa89913f6

    Regiunea NV, unde este Clujul, are un PIB de 7100 euro/cap de locuitor. Ca să contribuiți la buget de 2,7 ori mai mult, înseamnă că vă referiți la o zonă care are un PIB pe cap de locuitor de vreo 2600 euro. Cu ce zonă vă comparați?
    Sau poate aveți alte date. Îmi puteți da și mie un link către datele care vă confirmă afirmațiile?
  • +1 (3 voturi)    
    Dorele, (Duminică, 2 decembrie 2018, 8:46)

    John M. [utilizator]

    Scoate-i sigurantele si pune sarma de 2 in loc. N-o sa mai sara in veci!
  • 0 (0 voturi)    
    esti din Cluj degeaba (Duminică, 2 decembrie 2018, 10:20)

    AliKimiku [utilizator]

    Daca nu stii sa faci diferenta intre o investitie in autobuze si una militara si daca faci comparatii cu afacerea Skoda.