O nouă explicație a lui Teodorovici după declarațiile privind limitarea permisului de lucru în UE: "Român pur sânge și atât"

de M.H.     HotNews.ro
Joi, 29 noiembrie 2018, 14:23 Actualitate | Esenţial


Eugen Teodorovici
Foto: Guvern
Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, care a stârnit un val de reacții prin declarațiile privind limitarea permisului de lucru într-un stat UE, nu mai vrea să revină asupra afirmațiilor sale și are doar o explicație scurtă - el este român pur sânge și atât.

Aflat joi la Alba Iulia, unde Cabinetul Dăncilă s-a reunit în ședință solemnă în Sala Unirii, Eugen Teodorovici a fost rugat de jurnaliști să comenteze declarațiile controversate privind limitarea dreptului de muncă al românilor.

"Am spus ce am avut de declarat. Român pur sânge, atât", a răspuns Eugen Teodorovici, scrie Agerpres.

Întrebat despre scandările unor protestatari la adresa sa, dar și a celorlalți miniștri, Teodorovici a susţinut că nu a auzit nimic.

Teodorovici a afirmat, marţi, într-o dezbatere la Parlament, că permisul de muncă ar trebui limitat la 5 ani fără drept de reînnoire în aceeaşi ţară.

"Eu am ridicat problema asta şi la nivelul colegilor mei, miniştri de Finanţe din Europa, şi am spus, poate sună aşa mai restrictivă, mai nu ştiu, de altă factură, (...) dar asta este, trebuie să învăţăm la nivel european că, cu cât o zonă devine mai săracă, cu atât o zonă devine mai bogată, dar, undeva, lucrurile se rup. Interesul Uniunii Europene, dacă suntem cu adevărat lideri, vorbesc de toţi liderii europeni, la nivel european, trebuie să fie acea coeziune, cu adevărat coeziune politică socială. Nu încarci şi întăreşti partea de Vest şi laşi restul de Europă prin fel de fel de condiţii, o laşi în afară. Deci, limitarea dreptului de a lucra. În ce sens că iar o să văd ştiri că Teodorovici vrea să reformeze Europa. Permisul de muncă să fie acelaşi ca şi timp în toate statele. Nu mai ai voie după primul permis să îţi reînnoieşti dreptul de muncă, ca să fii obligat să migrezi în Europa. Că aşa, dacă stă în Germania şi tot primeşte drept de muncă, păi nu o să se întoarcă cel din Germania care lucrează în veci în Croaţia, România, adică ţările de unde, poate, forţa de muncă a plecat. Deci, trebuie să fie o astfel de măsură discutată. Maxim 5 ani şi, după 5 ani, la revedere, te duci în altă ţară şi îţi cauţi loc de muncă", a susţinut Teodorovici.

Miercuri, Teodorovici a susținut că nu a fost bine înțeles atunci când a vorbit despre un permis de muncă pentru o perioadă limitată pentru românii care muncesc în străinătate, că "fiecare a înțeles cât a putut" din declarația lui și că el este proeuropean.


















3003 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    Poate prostovan pur-sange. (Joi, 29 noiembrie 2018, 14:27)

    Habermas [utilizator]

    Nu exista Roman pur-sange, pentru simplul motiv ca nu exista natiuni pur-sange. Natiunile sunt culturale.

    Pe de alta parte, prost pur-sange, nu stiu, s-ar putea. De exemplu daca esti retardat datorita unor mutatii genetice maligne.
    • +13 (15 voturi)    
      Ai perfecta dreptate! (Joi, 29 noiembrie 2018, 14:47)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Nu stiu sa existe in ADN-ul uma vreo gena, ceva care sa identifice natiunea (daca cineva stie, il rog sa spuna si sa prezinte dovada in acest sens). Deci a spune ca esti Roman pur-sange este o prostie. Dar crezi ca va pricepe asta? Eu nu cred!
    • +3 (3 voturi)    
      voi (Joi, 29 noiembrie 2018, 15:02)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      chiar nu aveti ce face?
      ala are programul si replicile pregatite,ordinul scris.
      prostia e ultimul lucru de care poate fi acuzat,stie ce face.
    • +1 (3 voturi)    
      Japonia (Joi, 29 noiembrie 2018, 15:37)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      a avut granitele inchise secole si acolo e pur sange
      • +2 (2 voturi)    
        Pursange, zici (Joi, 29 noiembrie 2018, 19:18)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Yamato,Ainu,RyuKyuan.
  • +14 (16 voturi)    
    roman pur sange? nu dac? (Joi, 29 noiembrie 2018, 14:28)

    Francisc 1 [utilizator]

    bai protocronistilor , va uitati replicile?
  • +13 (15 voturi)    
    mandru ca sunt roman (Joi, 29 noiembrie 2018, 14:32)

    cristi_an [utilizator]

    da da, siiiiiguuur! poate pentru spalatii pe creier
  • +11 (13 voturi)    
    Nu chiar "și atât" (Joi, 29 noiembrie 2018, 14:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pesedist pur sânge, adică hoț, și atât. In gura unuia ca ăsta, cuvântul 'român' sună a insultă.
  • +7 (9 voturi)    
    ...pur singe... (Joi, 29 noiembrie 2018, 14:43)

    ALTAN [utilizator]

    ...poate...insa,inteligent nu ...
  • +3 (3 voturi)    
    Eu nu cred ca tu (Joi, 29 noiembrie 2018, 15:01)

    ostrogotul [utilizator]

    esti romana pur sange. Aia is in general inteligenti. Aaaa, stai, tu esti o exceptie.....acuma am inteles...
  • +5 (5 voturi)    
    Pana acum (Joi, 29 noiembrie 2018, 15:02)

    CipCC [utilizator]

    Pana acum 2 luni parea cel mai inteligent din acest guvern de prostovani.....Doar parea ptr. ca prin aceasta gogomanie l-a depasit si pe Andrusca. Andrusca macar stia ca-i prost si tacea din gura.
  • +7 (7 voturi)    
    . (Joi, 29 noiembrie 2018, 15:16)

    g01an [utilizator]

    corecta observatia ca astia se indreapta catre grupul nationalistilor din PE si de aceea fac mutarile si declaratiile pe care le fac. la ei a inceput deja campania...

    si pentru cine se intreaba, putem sa-i multumim lui Ponta pentru aceasta mostenire ca de la el si gasca lui au inceput aceste miscari politice.
  • +7 (7 voturi)    
    si uite asa (Joi, 29 noiembrie 2018, 15:19)

    un oarecare [utilizator]

    comunistul asta pur sange vrea ca diaspora sa renunte la cetatenie ro, doar ca sa poate avea drepturile elementare garantate de legislatia EU. si asa ei nu voteaza ciuma rosie. o astfel de miscare ar fi favorabila psd-ului ca oricum diaspora nu voteaza psd.
    in secolul 21 psd viseaza la legarea de glie. frumoasa viziune de viitor.
    ce mis e pare fantastic este cum crede cretinul asta ca o astfel de lege o sa fie adoptata de tarile din EU ca sa ii deporteze in Ro pe romani dupa 5 ani cum viseaza el.

    probabil asta e doar fum si zgomot pentru a atrage atentia de la alte lucruri: aministie si gratiere.
  • +6 (6 voturi)    
    Sigur.... (Joi, 29 noiembrie 2018, 15:20)

    CRIZA [utilizator]

    Teodorovovici ca Vissarionovici......
    Orlando ca Orlando Furioso
    S-a gasit cine sa vorbeasca....
  • +2 (2 voturi)    
    Nu ca mi-ar pasa (Joi, 29 noiembrie 2018, 15:22)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Dar el a inceput: "...ovici" e romanesc pur sange?
    • +1 (5 voturi)    
      Dar Eminescu? (Joi, 29 noiembrie 2018, 16:38)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

      Eminescu era Eminovici, nu este roman?
      • 0 (2 voturi)    
        Nu inteleg ce vrei sa spui... (Joi, 29 noiembrie 2018, 18:00)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

        Ce a spus el e evident o gluma, un nume nu poate determina apartenenta la o natie sau alta si inca pur sange. Mai ales ca numele se poate schimba cum vrei. Asa ca intrebarea ta nu are nici un sens, nici macar luata ca gluma. Dar cu atat mai mult daca e serioasa e aiurea.
        • +1 (1 vot)    
          Deci? (Duminică, 2 decembrie 2018, 17:05)

          complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          "un nume nu poate determina apartenenta la o natie sau alta si inca pur sange" - foarte corect, numai ca eu, precum usr se poate vedea, raspunsesem la comenatriul :

          "...ovici" e romanesc pur sange?"
      • +2 (2 voturi)    
        Roman de origine turca sau ucrainiana (Duminică, 2 decembrie 2018, 9:52)

        CRIZA [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

        https://ioncoja.ro/de-la-eminovici-la-eminescu/
  • +5 (5 voturi)    
    Vai de capul tau (Joi, 29 noiembrie 2018, 15:26)

    tddrg [utilizator]

    Dacă tu ești pur sânge, atunci noi restul suntem cu sânge albastru.
    De fapt ești doar o gloaba proptită să nu cadă prin grajdul PSD-ului
  • +4 (4 voturi)    
    corect.... (Joi, 29 noiembrie 2018, 15:26)

    ceoteldrum [utilizator]

    si as mai adauga blond si bugetar.....tot pur-sange!!
  • +2 (2 voturi)    
    face-palm (Joi, 29 noiembrie 2018, 15:30)

    KayT [utilizator]

    Asta de fiecare data cand deschide gura cuvanteaza numai aiureli.

    Ce sa inteleg eu acum? Ca singura lui explicatie pentru tampeniile pe care le-a declarat este ca este roman pur-sange?
    • +4 (4 voturi)    
      Cam asa ceva! (Joi, 29 noiembrie 2018, 16:41)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui KayT

      Foarte succinta dumnealui explicatie sugereaza ca penrtu in roman pur-sange, cum se pretinde, este de ajuns ce a zis.
      Numia soroshistii si cei straini de nam si de tara indraznesc sa ceara explicatii suplimentare, cei care sunt buni romani (romani mai mult sua mai putin sange) nu au nevoie de explicatii, ei iau totdeaun de bune ce la zice Guvernul.
      Chiar daca este lipsit de sens sau neclar - romanii pur-sange, votantii Daddy, nu au niciodata indoieli sau nedumeriri!
  • +3 (3 voturi)    
    Adica (Joi, 29 noiembrie 2018, 15:35)

    mimiloi [utilizator]

    vrei sa spui ca sintem toti idioti ca tine?
    Cu cit incerci sa dregi busuiocul cu atit te afunzi si mai tare, daca se mai poate.
  • +3 (3 voturi)    
    pur sange rus (Joi, 29 noiembrie 2018, 15:36)

    Kosmos [utilizator]

    sau ce naiba o fi
    • +4 (4 voturi)    
      Saracu! (Joi, 29 noiembrie 2018, 16:28)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Nu e vina lui ca bunicii i-au fost rusi!
  • +1 (1 vot)    
    Asa romani ne-au trimis in Siberia (Joi, 29 noiembrie 2018, 19:42)

    V. Istina [utilizator]

    Tot asa, cu intentii „pur onorabile”, si ei tot “romani” adevarati si mandri.
  • 0 (0 voturi)    
    remarc.... (Joi, 29 noiembrie 2018, 23:06)

    baimarean [utilizator]

    Majoritatea comentariilor (de aici) se leaga de "sangele pur" si nu de prezumtia de libertate individuala pe teritoriul UE, inclusiv cel de a lucra.....Altfel zis, e chiar o declaratie nationalista putinista...spre a caror legi ne indreptam...
    Incepem sa invatam Nx5ani limbi straine? Sau doar rusa?
    Sa vedeti daca in 2-3 ani nu vor incepe sa apara iar haiducii ce-si vor face dreptate singuri...
  • 0 (0 voturi)    
    Asta (Vineri, 30 noiembrie 2018, 14:05)

    gj [utilizator]

    ne crede un popor de tampiti. Noi suntem de vina ca natie ca, asta s-a votat, asta avem la conducere si deci asta meritam. Oare o sa scapam vreodata de hotii de la conducere? Daca nu ne trezim , blestemul care s-a abatut asupra noastra o sa devina vejnic. Sa ne ajute Dumnezeu si sa ne lumineze calea si mintea pentru a iesi cu bine din gheara hotilor !