Numele lui Mircea Drăghici, PSD-istul propus la Transporturi, apare în două dosare penale instrumentate de Parchetul General

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 28 noiembrie 2018, 13:16 Actualitate | Esenţial


Mircea Draghici
Foto: Facebook
​Numele lui Mircea Drăghici, propus pentru ministerul Transporturilor, apare în două dosare penale instrumentate de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, au precizat pentru Mediafax reprezentanții Parchetului General. Social democratul a precizat că nu a fost informat oficial.

Reprezentanții Parchetului General au precizat că numele trezorierului PSD, Mircea Drăghici, cel care a fost propus de social democrați pentru funcția de ministru al Transporturilor, apare în două dosare penale instrumentate de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție. Unul din ele a fost deschis după ce în presă au fost publicate informații potrivit cărora trezorierul PSD ar fi folosit în scop personal bani de la partid.

Mircea Drăghici a transmis, printr-o poziție publicată pe Facebook, că nu a fost informat oficial cu privire la vreun dosar. "Precizez că până în prezent nu am fost informat oficial și nu am cunoștință despre existența unei astfel de anchete. În condițiile date există două posibilități: ori totul este o știre falsă, cum au fost și zvonurile apărute în spațiul public privind modul în care am gestionat banii PSD, ori există o astfel de cercetare și este foarte grav că PÎCCJ pare a avea o agendă politică și dă astfel de informații pe surse, chiar în contextul numirii mele în Guvernul României.

Raportându-mă strict la informațiile apărute în presă referitoare la modul în care au fost administrate fondurile PSD, precizez că toate controalele efectuate până acum de Autoritatea Electorală Permanentă au arătat că s-au respectat toate dispozițiile legale în materie. Nu există niciun leu cheltuit de PSD care să nu aibă o acoperire legală în Legea finanțării partidelor politice", a scris social democratul, pe Facebook.

Deputatul PSD a mai precizat că va solicita un răspuns oficial din partea Parchetului General cu privire la zvonurile apărute „pe surse” în presă. "Dacă acestea se vor confirma, atunci scurgerea în presă a unor astfel de informații, ce fac parte dintr-o anchetă penală aflată într-o fază nepublică, reprezintă o încălcare gravă a prezumției de nevinovăție, întrucât se induce opiniei publice percepția vinovăției mele, înainte ca eu să fi avut cunoștință de acuzațiile ce mi se aduc, fiind deci în imposibilitatea de mă putea apăra", a conchis Drăghici.


Citeste mai multe despre   
















1472 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    toti (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 13:19)

    cristi_an [utilizator]

    toti sunt niste penali...
    si mai este atat de mult pana la urmatoarele alegeri... ei stiu ca daca le pierd, ajung la puscarie...asa ca ma astept la tot felul de legi abernate si OUG-uri.. o prigoana impotriva diasporei...
  • -5 (5 voturi)    
    cum? (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 13:24)

    cucuveauamov [utilizator]

    doar doua? se vede treaba ca Lazarica nu e la inaltimea Cucuvulei. Pe vremea ei ar fi avut 3-4. Nici anticoruptia nu mai e ce-a fost. Sic transit gloria mundi.
  • +3 (5 voturi)    
    doar doua ? (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 13:35)

    sareta [utilizator]

    Gata ,asta-i bun de Prim ministru !
  • -1 (1 vot)    
    Mirific (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 13:49)

    newlook [utilizator]

    Mirific: apropos de "increderea in justitie"

    Parchetul nu anunta incumbentul ca i-a facut dosar penal, dar anunta HN, probabil "pentru instiintarea populatiei"! MAGNIFIC !
  • -1 (3 voturi)    
    Se adevereste din nou ca Parchetul General (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 13:53)

    xrogo [utilizator]

    joaca politic, cand nu se vorbea nimic despre Draghici nimeni nu a amintit despre vre-un dosar penal, cand a fost propus de ministru, hopa, apar doua dosare, sa nu-mi spuna nimeni ca este o coincidenta!
  • +1 (5 voturi)    
    Deci e perfect potrivit pt functia de ministru (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 13:55)

    kokos [utilizator]

    daca are doua dosare!
    • -1 (3 voturi)    
      Daca as fi pesedoi (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 14:23)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Daca as fi pesedoi...si intr-o saptamana-doua dupa o numire importanta nu ar aparea nimic din partea statului paralel despre ceel numit...as retrage rapid numirea; inseamna pur si si simplu ca ori s-a angajat in Statul paralel, ori a batut palma cu acesta.
    • +2 (2 voturi)    
      pai nu e bine (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 14:26)

      daldepsd [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      cu doar doua dosare, sub nicio forma nu trebuia sa depaseasca stadiul de consilier. Nu e destul de calificat.
      • 0 (2 voturi)    
        Da, aici ai dreptate, Johann mai are (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 23:55)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui daldepsd

        patru dosare active, de asta e presedinte, 4 dosare dintr-un total de 44, sau mai multe?
  • +2 (4 voturi)    
    NORMAL (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 14:14)

    Eucamine [utilizator]

    ar fi sa stea deoparte pana se clarifica situatia ( cum e in tarile din vest), altfel ma gandesc ca vor sa-l faca ministru pentru a-l putea scapa de a fi cercetat.
    • -2 (2 voturi)    
      Si pe cine propune SRI-ul? (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 14:51)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Eucamine

      "NORMAL
      ar fi sa stea deoparte pana se clarifica situatia"

      Eucamine [utilizator]

      ===================================

      Ok, sa il dam deoparte "pana se clarifica situatia" (un an, doi, trei, cinci....mai vedem)

      Pana atunci, pe cine propune SRI-ul? Sa nu gresim din nou !