Patriarhia: Mașina folosită de Patriarh la Sfințirea Catedralei Neamului aparține SPP. E o rușine pentru cei care răspândesc știri neverificate

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 26 noiembrie 2018, 13:09 Actualitate | Esenţial


Masina patriarh
Foto: INQUAM Photos / Octav Ganea
​Mașina pe care a folosit-o Patriarhul Daniel cu ocazia evenimentului de sfințire a Catedralei Mântuirii Neamului aparține Serviciului de Protecție și Pază (SPP) și a fost impusă de protocol, în condițiile în care Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului, Bartolomeu, are rang de șef de stat, a declarat pentru HotNews Vasile Bănescu, purtător de cuvânt al Patriarhiei.

„Patriarhul Ecumenic avea și rang de șef de stat și a avut însoțitor de la SPP care a oferit mașini de protocol. E o mașină a SPP, nu a Patriarhului care, pentru cei interesați, are o dubiță Volkswagen”, a declarat Bănescu. El a precizat că Patriarhul Daniel a fost nevoit să folosească mașina respectivă pentru a-l însoți pe Patriarhul Ecumenic.

„Este o rușine pentru care care răspândesc știri neverificate”, a mai spus purtătorul de cuvânt al Patriarhiei.

Precizările vin în contextul în care în mass media a apărut informația că mașina cu care s-a deplasat Patriarhul nu ar avea RCA valabil.

Purtătorul de cuvânt al SPP. Bogdan Onea, a declarat pentru HotNews, că toate mașinile Serviciului au asigurare RCA valabilă.

















11527 vizualizari

  • +8 (44 voturi)    
    Ok. De data asta aveti dreptate. (Luni, 26 noiembrie 2018, 13:16)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    In rest? Cam care ar fi parcul auto al preafericitilor din BOR. Ca nu cred ca avem doar unul singur.
    • -14 (46 voturi)    
      dece (Luni, 26 noiembrie 2018, 13:55)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui EMC2*2/2#@4

      te "preocupa" te tine grija?
      Pentru ca, in general, adevarul e cel spus de tine "Ok. De data asta aveti dreptate."
      • +8 (24 voturi)    
        uite ca ne preocupa... (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:54)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        ca sunt banii nostruu
        scutitit de impozit, angajati la stat si primesc si bani particular

        deci da ma intereseaza!

        sa nu mai primeasca bani de la stat, sa plateasca impozit ca orice firma si nu mai e problema mea!

        suficient de clar pt tine?!
        • -9 (13 voturi)    
          Minunat! (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:01)

          doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Sa nu mai primeasca bani de la stat ci sa contribuie, ca orice persoana juridica iar statul sa-i dea inapoi tot ce i-a luat cu forta . Ce zici? E ok?
          Mai e problema ta? Si ca intelegi : E ca si cum ti-as lua eu casa cu japca si terenul si aproape tot ce ai printr-un act normativ, iar in schimb iti dau lunar 200 lei sa mananci. Ce zici? E ok? Si perte cateva generatii vine un nepot de-al meu si-mi zice sa nu le mai dau 200 lei nepatilor tai ca n-am niciun motiv si ca e problema lui.
          Asadar liviule daca asta e problema ta, vezi sa nu aduni prea multe, ca faci o culegere de probleme.
          • +1 (1 vot)    
            da e ok... (Luni, 26 noiembrie 2018, 17:38)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

            daca si biserica da inapoi toti banii care i-a luat de la stat in ultimii 30 de ani!

            ma tu esti preot... ca prea aperi biserica cu inversunare....

            ce mai exact ofera biserica de banii astia?!
            inafara de a invita la "Sfintirea" unei cladiri la rogu o gramada de condamnati si urmariti penal?!

            also vezi ca aia cu averea confiscata e "putin" diferita de cum o prezinti tu! also... la cati bani a cheltuir statu cu bisreica in ultimii ani... cred ca si-a recuperat averea "furata" de vreo 3-4 ori!

            also also... mai toti popii care sunt smecheri acum acu 30 de ani ciripeau la securitate si bagau oameni nevinovati la puscarie! asa .. daca tot rascolim istoria!
          • +1 (1 vot)    
            Corect (Luni, 26 noiembrie 2018, 22:04)

            tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

            Statul sa ii dea inapoi BOR tot ce i-a luat cu forta, adica ZERO, NIMIC !

            BOR a luat fiinta la 9 ani DUPA secularizarea Romaniei si confiscarea terenurilor popimii!

            Apropos

            "Conform calculelor făcute de istoricul Constantin C. Giurescu, Biserica deţinea în Principate o avere funciară enormă. Astfel, în Muntenia, mănăstirile închinate aveau 1.127.386 de pogoane, ceea ce reprezenta 11, 14% din suprafaţa arabilă, şi circa 9% din teritoriul rural. Mănăstirile autohtone aveau chiar mai mult-16, 55% din suprafaţa arabilă. Laolaltă, închinate şi neînchinate, bisericile din Ţara Românească posedau 27, 69%, adică mai mult de un sfert din suprafaţa rurală a ţării."

            Asa, uite aici cea mai mica vioara care canta de mila popimii !

            https://www.historia.ro/sectiune/general/articol/cum-a-lasat-cuza-voda-biserica-in-sapa-de-lemn
          • 0 (0 voturi)    
            si ce i-a luat statul bisericii? (Marţi, 27 noiembrie 2018, 5:58)

            Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

            hai zi-ne de Cuza!

            Bai, nu se presupune ca voi ar trebui sa va occupati de sufletele oamenilor si nu de buzunarul vostru?

            Cu ce naiba este BOR superior bisericii catolice din vremea lui Martin Luther?
        • -6 (10 voturi)    
          Minunat! (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:01)

          doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Sa nu mai primeasca bani de la stat ci sa contribuie, ca orice persoana juridica iar statul sa-i dea inapoi tot ce i-a luat cu forta . Ce zici? E ok?
          Mai e problema ta? Si ca intelegi : E ca si cum ti-as lua eu casa cu japca si terenul si aproape tot ce ai printr-un act normativ, iar in schimb iti dau lunar 200 lei sa mananci. Ce zici? E ok? Si perte cateva generatii vine un nepot de-al meu si-mi zice sa nu le mai dau 200 lei nepatilor tai ca n-am niciun motiv si ca e problema lui.
          Asadar liviule daca asta e problema ta, vezi sa nu aduni prea multe, ca faci o culegere de probleme.
          • 0 (2 voturi)    
            ti-am raspuns mai sus... (Luni, 26 noiembrie 2018, 17:42)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

            problema mea e ca bor e o institutie capusa....
            care, ca o paranteza, s-a despartit de MUUUUUUUULT de respectarea poruncilor lui Dumnezeu!

            ceea ce nu intelege multa lume (si se vede dupa "razboiu" de pe acest forum) este ca NU trebuie sa iubesti biserica pentru a crede in Dumnezeu (si nu trebuie sa crezi in Dumnezeu ca sa slujesti biserica)!

            eu sunt ateu, asta este convingerea mea... nu am absolut nimic cu oamenii credinciosi, e dreptul lor, e treaba lor... dar am o mare problema cu biserica... pentru ca biserica te invata sa ramai prost si (cel mai important) NU RESPECTA cu adevarat credinta!
            credinta in sine nu a facut nimic rau (mai ales daca te iei dupa noul testament, nu dupa ala vechi), utilizarea credintei in interes propriu in schimb..........
          • +2 (2 voturi)    
            @doz2018 (Luni, 26 noiembrie 2018, 18:38)

            adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

            Ia sa vezi ca preafericitii NU detineau NIMIC:

            Secularizarea averilor mănăstirești a fost, alături de reforma agrară, una dintre reformele fundamentale adoptate de Alexandru Ioan Cuza pentru modernizarea României, prin care proprietățile bisericilor și mănăstirilor închinate din țară au fost trecute în proprietatea statului. Măsura adoptată în 1863, la 4 ani de la Unirea Principatelor, era fundamentală pentru formarea noului stat român, întrucât 1/4 din suprafața arabilă a țării aparținea mănăstirilor românești aflate sub influență preponderent greacă. Aceste proprietăți generau anual venituri de circa 7 milioane de franci, bani care luau calea străinătății și pe care călugării greci instalați în mănăstiri îi cheltuiau fără să dea socoteală autorităților și fără să aducă un folos real românilor.

            Legea secularizării prevedea o compensație de 82 milioane lei (din care aveau să se scadă 31 milioane datoare statului de așezămintele religioase), o sumă mare pentru bugetul țării, bani pe care călugării greci i-au refuzat nemulțumiți. Conducerea Bisericii Ortodoxe Elene a hotărât să refuze oferta făcută de statul român, în speranța că Puterile garante vor interveni. În final călugărilor nu li s-a mai plătit nimic.

            Deci.. ce ar dori batmanii sa li se dea inapoi ?
          • 0 (0 voturi)    
            popii (Luni, 26 noiembrie 2018, 18:41)

            andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

            luasera si ei tot cu japca tot ce au avut..ca doar nu au sadit ei padurile tarii. si nu au pus ei caramizile la biserici. tot amaratii manati de la spate de boieri au facut o.

            dupa logica asta toate pamanturile au fost ale boierilor deci ar trebui sa platim toti in vecii vecilor urmasilor lui stefan cel mare si turcilor biruri. adica sa ramanem clacasi
      • +4 (10 voturi)    
        Preotii nu merita Mercedes, (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:14)

        2087 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        ce au facut ei ca sa merite Mercedes?

        Au fraierit milioane de oameni - asta e merit?

        Nu, preotii ar trebui sa aiba Dacii in cel mai bun caz.

        Sarlatanii si turnatorii la Securitate nu merita nimic mai bun.
    • +7 (9 voturi)    
      majoritatea au mertzane (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:11)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui EMC2*2/2#@4

      si de mult. Am lucrat un timp langa patriarhie si aveam si un magazin de obiecte bisericesti langa birou; ce masini aveau preotii....
      Si asta acum vreo 15 ani, dar acum!
  • +15 (25 voturi)    
    :)) (Luni, 26 noiembrie 2018, 13:26)

    MirceaCristea [utilizator]

    da, el are una mai misto
  • +8 (38 voturi)    
    Mântuitorul Iisus Hristos (Luni, 26 noiembrie 2018, 13:47)

    florinos [utilizator]

    Mântuitorul Iisus Hristos a intrat în Ierusalim călare pe un mânz, preafericitul vine cu limuzina și este acoperit de aur, la catolici Papa se îmbracă simplu ... despre ce vorbim ?
    • +7 (35 voturi)    
      de fapt (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:15)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Iisus a întrat în Ierusalim pe un asin, într-o perioadă când lumea mergea de obicei pe jos.
    • -1 (33 voturi)    
      Nu tin cu bisercica. (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:21)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Da la cat de virulent este atacata nu am decat sa o apar. Are o utilitate greu de sesizat si in locul ei va fi ceva ce nu ne este la atata control.
      E explicat ca nu si-a ales nici masina nici protectia celuilalt. Dar nu o sa auzim scuze dupa acuzatii ca nu avem de a face cu acuzatori civilizati, doar pretinsi.
      Paraligma cu Isus care este? Trebui sa tii o turma de magari, specie pe cale de inutilitate, de amorul artei? Sau sa se urce pe un Pegas ca sa fim in anul curent.
      Papa nu se imbraca cu aur da traieste in cladiri cu mai mult aur decat ar putea duce el si toti cardinalii. Daca folosesti standarde duble pentru comparatii punctuale obtii ineptii.
      • +9 (29 voturi)    
        uite care e problema... (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:01)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        biserica (cel putin BOR)
        este SINGURA institutie care primeste bani si de la stat si de la privat si nu plateste taxe la stat

        construieste cladiri inutile de milioane de euro
        si nu stie decat sa cerseasca bani!

        eu cred ca e prea putin atacata la cate tampenii fac!

        ce utilitate are mai omule?! fix 0... iti da niste sperante (de cele mai mutle ori desarte: o sa ai o viata de kkt dar dupa ce mori........, promite nimic in esenta) si pentru asta cere sute de milioane de euro....
        nu cred ca daca am construi mai putine biserici si in loc am face spitale, scoli etc am ajunge in iad....

        parca era ceva despre umilinta si lipsa bogatiei materiale in biblie.... cu aia cum ramane ca tot vorbim de standarde duble....

        biserica "doneaza" 10 milioane pe an, dar primeste 100 de la stat...
        daca mie imi dai tu 10000 de euro pe luna si eu "donez" 1000 inseamna ca donez cu adevarat?!

        daca Dumnezeu exista ar trebui sa-i fie rusine de niste asemenea "reprezentati" ai lui pe pamant!

        nu zic ca toti sunt asa (probabil o mare parte nu sunt), nu zic ca religia nu are utilitatea ei.... dar NU la modul cum este facuta religia in romania!

        la noi te invata sa ramai prost, sa ramai umil si sa NU luoti pentru tine! imi pare rau... este un pret MULT prea mare pentru niste speranta...
        • -4 (6 voturi)    
          Totul depinde de pe cine intrebi. (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:00)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Utilitatea unei religii si institutia ce inevitabil va forma vad ca intr-un final ajungi sa nu o contesti. Sunt sigur ca se putea mai bine dar asta avem si cu ea mergem mai departe, deoarece ceea ce o inlocuieste daca dispare nu va fi in folosul poporului nostru.
          Biserica nu stiu sa te invete sa nu iti aperi ce e al tau, poate nu de ea, dar cu invadatorii nu se intelege vreodata.
          La stat ii dai 1000000 in taxe si primesti servicii publice de 1000. Cat despre utilitatea statului e alta polemica.
          Umilinta din biblie nu tine cand poporul, sau semenii tai, cer o anumita prestatie din partea sus-pusilor. Nu pentru ei ci pentru cei cu care trebuie sa interactioneze de la acelasi nivel. E chicios dar e gandit.
          Despre inutilitatea unor cladiri ce sa spun. Ai dreptate, dar avem si unele facute de stat cu zero utilitate. Drumuri express ce duc nicaieri (adica in Teleorman). Autostrazi pe care nu te poti duce (Alba), sali de sport in sate cu populatie sub o echipa de fotbal. Stadioane ce necesita mai multe zile de reparatie si mentenata decat este disponibil publicului. Sa nu uitam ca inca platim pentru Casa Poporului, o imensitate care nu cred ca isi plateste mentenata anuala in chirie, care nu cred ca e platita. In fine, du-te la vot si scoate finantele de la biserca, sa nu te mire daca alte religii or sa apara ca dupa ploaie.
          • 0 (2 voturi)    
            aaa (Luni, 26 noiembrie 2018, 17:34)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            daca nu dai bani la religii o sa apara mai multe religii?!
            hai ca asta e buna....

            tot ceea ce face biserica, se poate face cu 20% din banii pe care-i cheltuie aia...
            biserica a incetat de mult sa mai fie despre credinta, acum este doar despre bani!
      • +2 (4 voturi)    
        biserica este o utilitate !? (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:03)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        religia, politica si mai nou sportul, au doar scopul de a controla masele, restul e gargara.
        • +1 (3 voturi)    
          Utilitatea bisericii gargara? (Luni, 26 noiembrie 2018, 18:44)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          Biserica Ortodoxa are in ingrijirea sa directa aproape 800 de centre social-filantropice(azile, orfelinate, policlinici, cantine pt saraci, centre pt persoane cu nevoi speciale, pt victime ale drogurilor, ale violentei in familie, ale traficului de persoane, gradinite, internate etc, etc) in care si-au gasit adapost zeci de mii de romani uitati de stat, de rude sau de ong-urile ateiste. Biserica a cerut in repetate randuri sa i se restituite proprietatile confiscate de comunisti ca sa renunte astfel la ajutorul de la stat. Nici un guvern post revolutie n- dorit asa ceva. De ce oare?..
      • -1 (1 vot)    
        Tipic (Luni, 26 noiembrie 2018, 22:07)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Inca un crestin care habar nu are ce inseamna crestinismul

        "Paraligma cu Isus care este? Trebui sa tii o turma de magari, specie pe cale de inutilitate, de amorul artei?"

        Issus (daca a exista) si invataturile lui NU AU NICIO legatura cu popimea din ziua de azi, si nu numai in Romanistan, in USA e cam la fel (preoti care cersec bani la TV pt ca dzeu li s-a arata in vis si vrea ca el popa sa aiba avion particular, nu sa zboara cu toti mocofanii in avioane ale companiilor aeriene)
    • +5 (15 voturi)    
      Am râs (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:54)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Papa Francisc a renunțat la jilțul de aur în comparație cu predecesorul Benedict al XVI-lea, caută poze să vezi diferență de atitudine.

      Este vorba doar de alegeri, Preafericitul a ales opulența ca un fariseu și de asta este criticat. Mi se pare de prost gust să propovădui milostenia în fața oamenilor săraci când tu ai lanț de aur la gât și toiag cu pietre prețioase.

      Poate că la conducerea Bisericii ar trebui să fie cineva mai umil în fața lui Dumnezeu și a Poporului Român.

      Oare cum și-l va aminti istoria pe Preafericit ?
  • +10 (26 voturi)    
    SPP? (Luni, 26 noiembrie 2018, 13:55)

    anonimicus [utilizator]

    Serviciul de Protectie a Preafericitului?
    De cine se teme el?
    • +3 (17 voturi)    
      De mania lui Mniezou (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:07)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      .
  • +7 (21 voturi)    
    ... (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:10)

    unsimplucetatean [utilizator]

    La ce îi mai trebuie RCA dacă este sigur pe el?
  • +6 (22 voturi)    
    Prea Fericitul (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:12)

    Observatory [utilizator]

    se cam
    Îmbracă cu prea mult aur, pietre scumpe și strălucitoare . Hai lăsați gluma și mbracati-l omenește cu ca o paparuda din secolul X
    Este o sfidarea a sărăciei poporului roman.
  • +7 (17 voturi)    
    BOR (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:32)

    bogdanrech [utilizator]

    Mă mir că atenția s-a direcționat la mașină când fură sute de milioane de euro bani publici!!!
    • -3 (7 voturi)    
      Ba ii primeste cu acordul tau! (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:07)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui bogdanrech

      Furtul este la altii. Ca multi nu sunt de acord cu cedarea de bani bisericii, ce sa spun, nu sunt deajunsi la vot.
  • +7 (13 voturi)    
    Presa din ziua de azi e mai degraba propaganda... (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:48)

    adrianhn [utilizator]

    Numai prostacii mai citesc stiri si le cred ... eu mai citesc sa ma amuz de cate minciuni si dezinformari.. omiteri .. apar pe site-uri ... zici ca presa a ramas la fel ca in Comunism ... doar ca acum nu il mai lauda pe Ceausescu.
  • +2 (18 voturi)    
    spp?! (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:53)

    liviu_ [utilizator]

    1 - ce cauta spp sa-l protejeze pe patriarh?!
    2 - d c are spp o astfel de masina?!

    uite ca sunt si mai multe probleme

    bai jeguri care profitati de credinciosi....
    hai sa o spunem pe-a dreapta:
    - ati poleit biserici cu aur?!
    - ati constuit tnspe mii de biserici?!
    - luati bani de la stat?!
    - construiti catedrale cum nici in evu mediu nu se construiau?!
    - are preafericitu (cred si eu ca e preafericit la cate taxe "plateste") sceptru de aur?!

    pretul unui mertzan la cati bani papati de la buget e insignifiant!
    sunteti niste jeguri si niste lipitori, pe care daca ae exista Dumnezeu v-ar trazni, pentru ca va bateti joc de tot ceea ce reprezinta el!
    • +1 (1 vot)    
      liviule...sa o luam metodic... (Marţi, 27 noiembrie 2018, 13:56)

      Olyx [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      SPP-ul protejeaza demnitarii din tara asta; Patriarhul e unul din ei.Cand o sa fii si dumneata in postura lui, o sa fii, negresit, plimbat cu limuzina...
      Intreaba-l pe SPP de cea are o astfel de masina, nu pe Patriarh...Insa, daca te uiti pe strada, o sa vezi zeci daca nu sute de astfel de limuzine conduse de indivizi care scuipa seminte in mers sau arunca paharul de cola sau cafea pe geam...
      Au poleit biserici cu aur (foita) pe interior, cat aur poate intra la o biserica mai rasarita? 0,5 kg ? Adica 17.000 de euro? Pai, in tara asta sunt indivizi care umbla cu lanturi de aur la gat de 0,2 kg. Ti se pare o avere pentru o biserica ?
      Daca au construit biserici inseamna ca sunt si oameni care intra in ele. De la ei, din donatii, traieste acea biserica ( salariile preotilor sunt acoperite de stat intr-o proportie de 50 %...)
      Si ce au catedralele din Evul Mediu, sunt urate, de nu ai vrea sa le vizitezi?
      Sceptru o fi de aur, nu stiu, dar asa e ...mostenirea. Toti Patriarhii l-au avut ! E drept ca un rege a avut o coroana de otel si nu de aur, insa problema schimbarii sceptrului ( daca o fi din aur ) poate fi discutata...
  • +3 (15 voturi)    
    Presa liber-schimbista nu ar fi la prima minciuna (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:00)

    Alex735 [utilizator]

    Asta e noua "lupta de clasa"..
  • -3 (19 voturi)    
    Biserica Romana (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:13)

    Kosmos [utilizator]

    E in cadere libera.
    Daca vreo autoritate ar face un audit asupra banilor cheltuiti de la buget pe catedrala am avea o surpriza uriasa
  • +3 (11 voturi)    
    bossul lui d-zeu (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:23)

    1234_5678 [utilizator]

    adica SPP protejeaza si privati? pai vreau si eu sa ma plimbe SPP-ul cu limuzina, daca tot ofera aceste servicii. Daca nu, atunci cineva trebuie concediat si bagat in inchisoare (mai multi, nu doar cineva)
  • -3 (7 voturi)    
    Credinta, Biserica si lideri vremelnici (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:17)

    Razvan_M [utilizator]

    Credinta este similara unui curent filosofic. Biserica este similara unei scoli asociate acelui curent filosofic. Oamenii Bisericii sunt similari unor profesori dintr-o scoala de filosofie. Liderii Bisericii sunt similari oricaror lideri de institutii din lumea asta, cu bune si rele.

    Cand vorbim despre liderii Bisericii Ortodoxe Romane este bine sa intelegem aceste aspecte.
    • 0 (2 voturi)    
      aici nu e vb (Marţi, 27 noiembrie 2018, 6:38)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      de curentul filosofic. si apoi ce curent filosofic e acela in numele caruia se cer bani de la stat? si apoi filosofii nu au ierarhie si nu sunt ahtiati dupa ceremonii si altare scumpe. ei sunt preocupati de ganduri si idei.

      iar filosofia mai omule sustine exact opusul dogmei religioase: crede si nu cerceta. ci cerceteaza si indoieste te continuu in cautarea adevarului.
      • +1 (1 vot)    
        ai citit Noul Testament? (Marţi, 27 noiembrie 2018, 13:45)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

        Aia este filosofia crestina. "crede si nu cerceta" nu exista in Noul Testament. "Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti" este.

        PS. ca sa combati un lucru este bine sa te informezi, ca sa ai precizie in ceea ce spui.
  • +2 (2 voturi)    
    Unii dintre Dvs.s-au napustit sa acuze... (Marţi, 27 noiembrie 2018, 13:27)

    Olyx [utilizator]

    fara sa verifice. Practic ati cazut in extrema cealalta...Astfel nu faceti decat sa dati "apa la moara" celor ce au idei in consonanta cu ale partidului aflat la putere...NU TRAGETI IN BISERICA ! Nu acolo sunt "ingropati" banii Dvs.!...Biserica a aratat si arata cum pot fi cheltuiti ( INVESTITI ! ) banii. Partidul aflat la guvernare are bani pentru investitii ( bani europeni pentru ca banii colectati de la mine, de la tine etc. i-a cheltuit deja...) dar e problema lui ( rasfranta asupra noastra, bineinteles... ) ca nu vrea sa ii cheltuiasca ( investeasca). Mergeti si vizitati ( doar ) Catedrala daca nu vreti sa va rugati, mergeti si vizitati Palatul Patriarhal ( reconstruit cu fonduri europene-se viziteaza ! ) si veti intelege ca sunt exemple de cheltuire RESPONSABILA a banului ( partial, public !). De ce Biserica POATE cheltui banii iar guvernantii, nu ? Poate ca esti ateu sau tanar ( tanara ) si acum ai nevoie de "hrana" materiala, sunt insa unii mai in varsta ( sau chiar tineri ) care au nevoie si de "hrana" spirituala, sunt de acuzat ? In fond, cei care se declara ortodocsi in tara asta sunt in proportie de 80 % ...Nu negati TOTUL doar din dorinta de a nu vedea nimic bun intamplandu-se in Romania...Nu toata TARA se rezuma la agresivitatea si intoleranta din sfera politica, din mediul online si de la TV ! Ganditi-va si la cealalta Romanie : una a celor corecti, a celor ce produc taxe si impozite, una a bunului simt, a iertarii si tolerantei !...Adica la ADEVARATA Romanie. A Dvs., in fond ! Daca nu acum, la ceas ANIVERSAR, atunci CAND ?