VIDEO Imagini în premieră cu Monumentul Unirii de la Alba Iulia. Construcția a costat 10 milioane de lei și a generat discuții din cauza formei, care seamănă cu logo-ul Facebook

de M.H.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 noiembrie 2018, 15:06 Actualitate | Esenţial


Monumentul Marii Uniri
Foto: Alba 24
Monumentul Marii Unirii de la Alba Iulia, în valoare de aproximativ zece milioane de lei, a "scăpat" sâmbătă de schelele sub care a fost ascuns pe durata construcției și este pentru prima dată când poate fi văzut în forma finală. Monumentul, care are înălțimea unui bloc de șapte etaje, a generat discuții din cauza formei care amintește de logo-ul Facebook.

Sâmbătă au fost înlăturate schelele și este pentru prima dată când monumentul - realizat de sculptorul Mihai Buculei - poate fi văzut în forma finală.

În 1993, printr-un program iniţiat de Ministerul Culturii, a fost organizat un concurs naţional de creaţie pentru ridicarea Monumentului Unităţii Naţionale, fiind declarată câştigătoare macheta prezentată de sculptorul Mihai Buculei. Contractul pentru realizarea monumentului a fost semnat cu sculptorul în iunie 2018. Valoarea contractului este de 10.209.700 de lei.

Monumentul, care este amplasat în Parcul Unirii din Alba Iulia, are 22 de metri înălţime şi o greutate de circa 1.350 de tone. Pentru realizarea fundaţiei monumentului s-au turnat 10 coloane de circa 24 de metri adâncime.

Monumentul Marii Uniri a generat numeroase discuții din cauza formei, care amintește de logo-ul Facebook.



















4952 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Si ce daca seamna? (Sâmbătă, 24 noiembrie 2018, 15:19)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Nu zic ca imi place, dar concursul a fost castigat in 1993!

    Zuckwrberg a "inventat" FB in 2004, dar abia in toamna lui 2006 "Membership is opened to anyone" , asa ca prioritate la logo are sculptorul nostru ...
  • +2 (4 voturi)    
    A scumpa, zuc eu. (Sâmbătă, 24 noiembrie 2018, 15:32)

    alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator]

    Aduca 10 milioane de YENI JAPONEZI nu-s de ici de colo!
  • +2 (10 voturi)    
    Tipic romanesc (Sâmbătă, 24 noiembrie 2018, 17:11)

    fat.cat [utilizator]

    Asa se intampla cand trec 25 de ani intre proiect si fapta. Daca se facea cand trebuia, n-ar mai fi intrat in memoria publica cu numele de FB. Asa, din pacate, asocierea e inevitabila. No offense to the artist.
  • 0 (6 voturi)    
    Euro, lei, ruble, bitcoini? (Sâmbătă, 24 noiembrie 2018, 17:25)

    holinessdani [utilizator]

    Sau n-are importanta?
  • -2 (12 voturi)    
    pai, (Sâmbătă, 24 noiembrie 2018, 18:01)

    Mecelalalt [utilizator]

    nu stiu ce vad altii, dar eu vad 4 oameni imbratisati sub semnul crucii...si chiar imi place!
  • 0 (2 voturi)    
    Forza Steaua (Sâmbătă, 24 noiembrie 2018, 23:12)

    Iulianu [utilizator]

    Fiecare cu cât cunoaște! Napster, Mirc, Yahoo, Forza Steaua! Pentru mine e Sărutul lui Brâncuși.
  • -2 (6 voturi)    
    Nu știu ce vedeți voi... (Duminică, 25 noiembrie 2018, 0:11)

    Typhon [utilizator]

    Nu știu ce vedeți voi: Facebook, oameni îmbrățișați, cruci, etc. Eu am fost la Alba Iulia și am văzut un mastodont de beton care a înghițit 10 milioane de para. Nimic mai mult!
    Și nu știu voi, dar eu încă sunt total surprins de suma plătită pentru o asemenea "minunăție"!
  • +5 (5 voturi)    
    FB (Duminică, 25 noiembrie 2018, 0:11)

    popescudepadure [utilizator]

    Asocierea cu Facebook este fortata in opinia mea...

    Daca artistul ar fi vazut simbolul Unirii asemanator grafic cu litera "g" - ar fi putut fi blamat ca ar avea vreo conexiune cu Google? Sau cu litera "P" - poate Petrom sau prin alunecare OMV sau prin alta alunecare "noi nu ne vindem tara" sau... si cred ca oameni mai creativi decat mine pot continua 3 zile si nu se vor repeta...

    Hai sa ne bucuram de un moment cu semnificatii pentru toti romanii si sa lasam deoparte inventiile care ne fac rau...
  • -1 (5 voturi)    
    Are energie si vibreaza. (Duminică, 25 noiembrie 2018, 0:56)

    Zmache a lu' Rastagan [utilizator]

    O blonda: Aaa, imi place.
  • 0 (4 voturi)    
    fb (Duminică, 25 noiembrie 2018, 4:27)

    NoFive [utilizator]

    Nu sint defel adeptul monumentelor opulente, de orice fel ar fi ele. Insa nu pot sa nu remarc ca la un moment dat a viitorului fb va disparea, pe cind acest monument ii va supravietui si va dainui. Ceea ce, drept sa zic, ma cam infioara, dar asta e alta poveste, subiectiva poate.
  • -1 (7 voturi)    
    sunt lei nu euro (Duminică, 25 noiembrie 2018, 4:28)

    Vlad-I [utilizator]

    Mai bine cu bani astia plateau profesori si faceau mii de podcasturi de istorie pe net. Pt. ca ro. la capitolul asta este codasa.
  • -1 (1 vot)    
    monument (Luni, 26 noiembrie 2018, 8:14)

    codrean [utilizator]

    Alt prilej pentru ca toti carcotasii din Romania sa se manifeste ! Si presa ...
    Hai sa ne bucuram ! E frumos, are un simbol, ne reprezinta pe cei mai multi si mai buni dintre noi !
  • +1 (3 voturi)    
    Ugh (Luni, 26 noiembrie 2018, 12:58)

    JustinCase [utilizator]

    O chestie mare din beton. Mai nimic "artistic", design tipic comunist. Atata merita tara asta.