ISU despre sfințirea Catedralei Naționale: Desfăşurarea evenimentului în interiorul șantierului se face exclusiv pe răspunderea proprietarului (Recorder)

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 23 noiembrie 2018, 20:22 Actualitate | Esenţial


Catedrala Mantuirii Neamului (noiembrie 2018)
Foto: Basilica.ro
Desfășurarea evenimentului de sfințire a Catedralei Mântuirii Neamului, programat duminică, se face ”exclusiv pe răspunderea proprietarului”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Bucureşti-Ilfov, Daniel Vasile, într-un răspuns pentru Recorder. Asta, în contextul în care construcția încă nu este gata, iar Biserica Ortodoxă Română (BOR) a anunțat că așteaptă 30.000 de credincioşi pe șantier.

”Am luat la cunoştinţă, la nivelul ISU, despre intenția organizării acestui eveniment şi despre numărul ridicat de participanţi. Totuşi, desfăşurarea evenimentului în interiorul șantierului se face exclusiv pe răspunderea proprietarului, a organizatorului“, a explicat Daniel Vasile pentru Recorder.

De asemenea, Daniel Vasile a mai spus că „este ilegală punerea în funcțiune a unei clădiri aflată în stadiu de execuţie, la care nu s-a făcut recepţia şi pentru care nu a fost obţinută autorizaţia de incendiu, potrivit legii 307/2006“.

Citește textul integral pe Recorder.ro.


















2884 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    o sa fie aglomeratie mare (Vineri, 23 noiembrie 2018, 20:46)

    GeorgeT [utilizator]

    La citi idioti sunt pe acolo prevad ceva aglomeratie la matanii si acatiste ..
  • +2 (6 voturi)    
    "" ilegală"" (Vineri, 23 noiembrie 2018, 20:51)

    exilatul [utilizator]

    ar trebui sa va fie ..rusine ca vorbiti de rau pe "trimisii" aluia de sus....ce aveti voi cu ei ?!?!?..poate isi doresc sa ajunga mai repede...in ceruri...si popii si credinciosii.....pe de alta parte, in tara hotilor ( dar fooooarte credinciosi ) cum de se poate desfasura o activitate fara autorizatiile legale necesare?!?!?...sau biserica nu are nevoie!!!...hai si-tir!!!
    • 0 (4 voturi)    
      hating the haters (Sâmbătă, 24 noiembrie 2018, 7:57)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Sunt scoli si spitale care functioneaza la fel. Si institutiile astea le urasti?
      • 0 (4 voturi)    
        fara spitale (Sâmbătă, 24 noiembrie 2018, 11:02)

        hollow [utilizator] i-a raspuns lui exis

        e greu să trăiești cu peritonită, chiar imposibil după o zi, dar fără să miroși niște tămâie și transpirație în biserică te asigur că poți s-o duci mult și bine.
        • +1 (3 voturi)    
          N.Paulescu,descoperitorul insulinei: (Sâmbătă, 24 noiembrie 2018, 12:23)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui hollow

          "Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală, fără de care ştiinţa cade în absurd.
          Medicul trebuie să fie, în același timp, un savant care iubește din tot sufletul știința medicală, să fie o ființă care se jertfește pentru alții, până la moarte și, în sfârșit, să fie un învățător al omenirii sau mai bine zis, un apostol al moralei...și așa ar fi în realitate, dacă confrații nedemni n-ar fi deschis tarabă în templul sacru al medicinei."
          "Fără Dumnezeu, viaţa nu poate fi explicată."
          "Îngrijiţi pe bolnav nu ca pe un frate, ci ca pe Însuşi Dumnezeu"(fragment din discurs la fac. de medicina).
  • +3 (5 voturi)    
    ISU (Vineri, 23 noiembrie 2018, 21:13)

    anonimicus [utilizator]

    Ce avize? ISU asta nu stie ca Dumnezeu vegheaza intru buna desfasurare a slujbei?
    • +1 (5 voturi)    
      @altiro te va afurisii (Sâmbătă, 24 noiembrie 2018, 8:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      Holinesdeniel a bagat bani in Marea Betoneala cat se puteau baga in doua spitale regionale
  • -2 (6 voturi)    
    Parcare (Vineri, 23 noiembrie 2018, 22:55)

    risk_mdm [utilizator]

    Ce se vede acolo este o imensa parcare? Poate o deschid si ei bucurestenilor in timpul saptamanii macar.
  • +1 (5 voturi)    
    bai (Sâmbătă, 24 noiembrie 2018, 0:25)

    dragonic [utilizator]

    cine si ce se respecta in aceasta tara ??? nimic
  • 0 (6 voturi)    
    Unde-i IGSU? (Sâmbătă, 24 noiembrie 2018, 7:37)

    florian3619 [utilizator]

    si, mai ales, seful DSU - medicul Arafat? - ar trebui destituit intai el si apoi dat afara din seviciu "purtatorul de vorbe" care nu spune ce sanctiune s-a aplicat BOR pentru nerespectarea prevedior legale citate. Dar ... la noi, cand se incalca legea flagrant prin crearea unor situatii de pericol evidente, sefii dispar si apar, apoi, la numararea victimelor.