Ministrul Justiției: În SUA, procurorul general a fost demis pe loc. La noi, tragem proceduri

de M.H.     HotNews.ro
Luni, 19 noiembrie 2018, 14:28 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Digi24
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, spune că în România se "trage" de proceduri în ceea ce privește revocarea procurorului general, în timp ce în alte țări, precum SUA și Germania, acesta este demis pe loc.

La finalul audierilor din Secția pentru procurori a CSM, unde procurorul general și ministrul Justiției s-au aflat față în față, Tudorel Toader a fost întrebat ce a vrut să spună atunci când a afirmat că nu ar trebui să fie necesar un aviz din partea Consiliului Superior al Magistraturii în procedura de revocare din funcție a procurorului general.

"Când a spus Codruţ Olaru (șeful secției pentru produrori a CSM, n.r.) că dăm un aviz conform. Îl respect pe Olaru și el știe că îl respect. Nu știu dacă i-a scăpat - avizul conform. Sigur că e consultativ avizul. În replică, pe același ton, i-am zis și eu: de ce nu vă duceți în Statele Unite, unde procurorul general a fost demis pe loc, sau în Germania? La noi tragem proceduri, spunem că nu există nimic”, a afirmat ministrul Justiției.

Consiliul Superior al Magistraturii l-a audiat, luni, pe Augustin Lazăr, pentru a emite un aviz asupra cererii ministrului Justiției, de revocare a procurorului general. În momentul în care vicepreședintele CSM Codruț Olaru a anunțat despre ce se va discuta în Secția pentru procurori de luni, Tudorel Toader a ținut să sublinieze că avizul este unul consultativ.

"Avizul conform legii, că avizul e consultativ din păcate”, a spus ministrul Justiției.

"Din păcate", a spus Codruț Olaru.

"Din păcate, ar trebui să nu fie deloc”, a răspuns Tudorel Toader.

Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a emis luni aviz negativ asupra cererii ministrului Justiției de revocare a lui Augustin Lazăr din funcția de procuror general.

Și în cazul şefei DNA Laura Codruţa Kovesi avizul a fost negativ, ceea ce nu l-a împiedicat pe ministrul Justiţiei să trimită mai departe preşedintelui Klaus Iohannis propunerea sa de revocare a acesteia.

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a anunţat, în 24 octombrie că declanşează procedura de revocare a lui Augustin Lazăr din funcţia de procuror general.

Procurorul general Augustin Lazăr a depus la Curtea de Apel Alba o cerere de suspendare a procedurii de revocare, cerere care se va judeca în 20 noiembrie. De asemenea, procurorul general a depus şi la Ministerul Justiţiei o plângere prealabilă prin care cere oprirea procedurii de revocare.

















1628 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    poate (Luni, 19 noiembrie 2018, 14:35)

    Bokila [utilizator]

    de catre presedintele ales al USA bun sau rau,.... nu demis de neica nimeni tudorel
    • +1 (7 voturi)    
      . (Luni, 19 noiembrie 2018, 15:13)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui Bokila

      Pai ai perfecta dreptate bubosule, presedintele SUA il numeste si tot el il revoca. Seamana cu ce avem noi?
    • +3 (5 voturi)    
      De acord, de presedinte... (Luni, 19 noiembrie 2018, 15:24)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Bokila

      ,,, asa sa fie si in Romania.
      • +3 (3 voturi)    
        cu un (Luni, 19 noiembrie 2018, 20:14)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        amendament.
        Președintele SUA îl numește/demite pe procurorul general pt. că așa decide el. Nu este notarul politicului gargamel care visează caii verzi pe pereți ai lui dragnea.
  • +14 (14 voturi)    
    lol (Luni, 19 noiembrie 2018, 14:38)

    CRMS [utilizator]

    In USA presedintel este ales , tu inda esti numit de o gasca de infractori
  • +6 (6 voturi)    
    Tri bubiti se ia in gura cu toti cei care nu sunt (Luni, 19 noiembrie 2018, 14:45)

    Susufler0 [utilizator]

    de acord cu el !

    PS. Unde mai pui ca, de ofticat ce e, in unele momente spune chestii care in loc sa-i serveasca ii aduc mari deservicii si te fac sa te gandesti si la posibilitatea unor rateuri de ordin cognitiv !

    Pai in SUA, Presedintele il demite pe Procurorul General si tot el il poate demite si pe Ministrul Justitiei !

    PS. Nea' Slugarele, daca tot ai venit cu exemplul asta sa stii ca mie mi-ar conveni sa fie ca in SUA in chestiunea demiterilor demnitarilor !

    PPS. Da' lu' matale ? :)))))))
  • +6 (6 voturi)    
    Tudorele,cine te-a ales? (Luni, 19 noiembrie 2018, 14:46)

    asavreau [utilizator]

    În SUA nu un Tudorel demite procurorul general și rețin că cel care poate demite a cerut demisia lui Tudorel.Tudorel așteaptă să-i treacă fudulia,că prostia nu-i trece.
  • -8 (12 voturi)    
    ... (Luni, 19 noiembrie 2018, 14:48)

    vitan.sandu [utilizator]

    Pt bokila si crms: Nu pentru ca Trump ar fi ales, ci pentru ca acolo sistemul judiciar este corect asezat. Procurorul general este si ministrul justitiei. MAGISTRATI sunt doar JUDECATORII. Nici macar Trump nu poate demite un judecator, dar procurorii nu sunt decat ceea ce ar trebui sa fie si la noi: functionari ai statului, avocati ai acestuia. In fata judecatorilor ei sunt egali cu avocatii inculpatilor, nu egali ai judecatorilor. Sau, mai curand, spaima acestora. Asa s-a ajuns la un sistem judiciar cu adevarat magistral, invidiat de toata lumea. Zilele trecute un judecator l-a obligat pe Trump sa revoce o decizie prin care luase acreditarea unui jurnalist la Casa Alba. Si Trump se va conforma. Dar un asemenea lucru nu il poate face un procuror.
    Dar, ce sa spunem, e usor sa vorbesti cand nu stii despre ce vorbesti.
    • +8 (8 voturi)    
      Toate bune si frumoase (Luni, 19 noiembrie 2018, 16:50)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      dar toate astea nu trebuie sa le spui lui @bokila si @crms ci lui Slugarel pt ca el a creat discutia asta din cauza ca a ales sa dea un exemplu prost !
    • 0 (0 voturi)    
      apropos (Marţi, 20 noiembrie 2018, 10:37)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      de sistem judiciar corect...
      crezi ca ajungea slugarel MJ in sia?!
      crezi ca putea demite un politician pe cine vroia muschiu lui?!

      si apropos de "un judecator l-a obligat pe Trump"
      dragnea e condamnat definitiv si conduce tara!
      mai mult urla ca justitia se ia de el...

      si prostii il apara pe forumuri ca ar avea dreptate sclavu lui de slugarel cand se ia de justitie....
  • +5 (5 voturi)    
    ce fumezi? (Luni, 19 noiembrie 2018, 15:06)

    Francisc 1 [utilizator]

    se crede presedintele sua mai nou
  • +6 (6 voturi)    
    vezi coane, de aceea nu are ursul coada (Luni, 19 noiembrie 2018, 15:27)

    ..13 [utilizator]

    cand te uiti in curtea vecinului este bine sa vezi ceea ce face bine si sa inveti de la el cele bune, caci cele rele vin de la sine...Oricum Trump - presedintele - si-a luat criticile de rigoare mai ales de la pretenii lui din partid...

    Nu schimbi Procurorul General ca pe o batista pentru ca iti face tie pe plac...

    carevasazica, pe fond, in acest caz interpretarea alocata de tt este slabutza. si acolo si aici ii paste suspendarea pe dansii - autorii actiunii..

    oare are in vedere tt un sistem fara de gubern si doar cu administratia Presedintelui??? pentru un studiu mai aplecat il indrum catre domnul Valeriu Stoica -

    Subcontiientul insa l-a tradat pe tt - se vede sus de tot insa ca sa il linistesc pot sa il asigur ca nu este cazul.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce sistem de justitie este in SUA si ce gunoi.... (Luni, 19 noiembrie 2018, 15:34)

    Plagarus [utilizator]

    ...produci tu tuDorele !!!
  • +3 (7 voturi)    
    tocmai d'aia protesteaza americanii impotriva lui (Luni, 19 noiembrie 2018, 15:37)

    moka [utilizator]

    Trump.
    Acuma si matale, profesor comunist batran si smeker, ne arati doar partea care-ti convine din tot sistemul american de justitie. Vorbeste putzin despre tot ansamblul.
    Nu zice nimeni ca sistemul lor este perfect si ca nu suporta imbunatatiri.
    Insa, nu poti nega evidenta ca cetateanul de rand este mult mai bine protejat (contra abuzurilor autoritatilor) de catre sistemul juridic american in comparatie cu cel neaos romanesc.
    La noi esti prada sigura pentru orice autoritate mai mica sau mai mare din statul roman care te calca imediat la o comanda politica. Vezi de ex. cum facea Dragnea in TR, ca nu puteai sa ai o afacere cat de mica fara sa dai socoteala.
  • +2 (2 voturi)    
    competentu' Notarel (Luni, 19 noiembrie 2018, 22:34)

    Filbert [utilizator]

    Ipochimenu' nu stie - sau se face ca nu stie - ca 'the General Attorney of USA' este, de fapt, ministrul justitiei de acolo, membru al guvernului federal, pozitie pur politica.
    'Eminentul dom' profesor' Gaurel nu mentioneaza nici faptul ca Sessions, numit politic intr-un guvern politic, s-a recuzat din ancheta lui Mueller in privinta legaturilor trumpsky-russia si asta a fost motivul demiterii. Sessions a preferat sa nu-si pateze pozitia, chiar politica asa cum e, ca sa faca un favor sefului.
    Gargamele, parameciule, ce zici de chestia asta? Ala are ceea ce tie-ti lipseste genetic, o coloana vertebrala, adica.
  • +2 (2 voturi)    
    in sua... (Marţi, 20 noiembrie 2018, 10:37)

    liviu_ [utilizator]

    slugarel nu intra in sediul ministerului sau al tribunalului decat sa aduca vreun colet sau sa spele podelele
  • -1 (1 vot)    
    .... (Marţi, 20 noiembrie 2018, 19:10)

    vitan.sandu [utilizator]

    Nu pot sa nu revin, pt ca multi postaci, bine "motivati", cred, se fac ca nu nu vad ca TT tocmai vrea sa-i puna pe procurori acolo unde le este locul. Adica precum in usa. Nu unde i-a pus m macovei, in randul magistratilor. Pai ei sunt una din parti, pot fi si in randul magistratilor!?.