Ministrul Apărării Mihai Fifor a demisionat, chiar înaintea ședinței PSD: Merg la partid pentru a întări echipa

de DG     HotNews.ro
Luni, 19 noiembrie 2018, 11:17 Actualitate | Esenţial


Mihai Fifor
Foto: Facebook
Vicepreședintele PSD Mihai Fifor și-a dat demisia de la Ministerul Apărării Naționale, informează digi 24. Gestul vine cu puțin timp înaintea ședinței Comitetului Executiv al PSD în care se discută remanierea guvernamentală.

UPDATE: Potrivit ultimelor informații, portofoliul apărării va fi preluat de senatorul PSD Gabriel Leș care a mai condus ministerul în Cabinetul Grindeanu. Propunerea a fost făcută chiar de premierul Viorica Dăncilă, în cadrul Comitetului Executiv, relatează Digi 24.

Inițial, pentru ministerul Apărării a fost vehiculat numele deputatului Dorel Căprar, președinte al comisiei de apărare.

Fifor a susținut că va merge la partid pentru a întări echipa social-democraților.

”Mulțumesc pentru susținere, am încercat să fac un mandat cât mai bun și sper că nu am înșelat asteptările. Am făcut o analiză și am considerat că pot să merg alături de echipa de la partid să pregătim cei doi ani care urmează. Am rugat-o pe doamna premier Dăncilă și președintele Dragnea să fie de acord să îmi depun mandatul și să merg la partid pentru a întări echipa”, a declarat Fifor.

Dragnea și-a făcut apariția alături de premierul Viorica Dăncilă la scurt timp după anunțul lui Fifor. El a refuzat să facă declarații pe această temă intrând în ședința CEx.

Potrivit sursei citate, portofoliul ar urma să fie preluat de Dorel Căprar.

Căprar este deputat de Arad, președinte al comisiei de apărare din Camera Deputaților și membru al comisiei de control asupra activității SIE.

Mihai Fifor a fost numit ministru al Apărării în septembrie 2017. El a condus și Ministerul Economiei, în subordinea căruia se află mai multe companii naţionale de armament care au negociat în ultima vreme contracte cu firme străine interesate să producă echipamente militare în România.

În Parlament, în 2017 a condus Comisia de anchetă a alegerilor din 2009, comisia de Transporturi.

CEx al PSD s-a reunit, la Parlament, la ora 11.00, după o ședință informală care a avut loc duminică în prezența lui Liviu Dragnea și a Vioricăi Dăncilă, pe tema remanierii și a activității politice a Gabrielei Firea.


















8073 vizualizari

  • -9 (19 voturi)    
    A realizat redresarea Institutului Cantacuzino (Luni, 19 noiembrie 2018, 11:28)

    D-or [utilizator]

    Sper ca succesorul sau sa-i tina promisiunile si sa se produca Polidin si Cantastim in prima jumatate a lui 2019
    • 0 (4 voturi)    
      Mare om, mare caracter (Luni, 19 noiembrie 2018, 13:09)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      A tocat miliarde de euro pentru niste fiare cumparate de la americani. Acum cand Dragnea l-a banuit de tradare, a gasit o solutie ieftina sa nu para caraghios.
  • +18 (24 voturi)    
    Iepurasul (Luni, 19 noiembrie 2018, 11:39)

    Frank777 [utilizator]

    gaseste o pusca in padure.
    Se duce la lup sa se razbune si sub amenintarea pustii il duce pe lup la wc-ul padurii.
    - Mananca ! porunceste iepurasul sigur de sine
    - Nu mananc ! spune lupul disperat.
    Iepurasul apasa pe tragaci dar pusca nu i-a foc.
    Iepurasul orientandu-se politic rapid spune impaciuitor catre lup :..... - Daca nu il mananci tu lasa ca il mananc eu .....
  • +3 (9 voturi)    
    Daca Fifor ,,vine la partid" (Luni, 19 noiembrie 2018, 12:01)

    Rahan5 [utilizator]

    Inseamna ca Povestea cu Valiza e ,,groasa rau" pentru Dragnea.
    Mihai Fifor este succesorul rus a lui Dragnea. Plecarea lui de la Ministerul Apararii inlatura orice sansa de Lovitura de Stat pro-rusa in Romania, care putea sa inceapa cu smecherii de genul : Suspendarea Presedintelui, apoi ne-organizarea Referendumului de Demitere, apoi Inlaturarea Sefului de Stat Major al Armatei de catre noul Presedinte Interimar Tariceanu, apoi intrarea Romaniei in CSI si aducerea de trupe ruse in Romania prin portul Constanta s.a.m.d.
  • -9 (15 voturi)    
    a fost un bun ministru al apararii (Luni, 19 noiembrie 2018, 12:08)

    tahomir [utilizator]

    A cumparat tuburi de la americani de jdemilarde.
    A cumparat fregate.
    A dat ordine de submarine
    Deci a fost un foarte bun ministru al apararii pentru americani.
    O sa-i duca dorul pana il inlocuiesc cu urmatorul care va fi la fel de obedient fata de marele licurici.
    • +3 (5 voturi)    
      ??? (Luni, 19 noiembrie 2018, 13:08)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      ce tubui a cumparat?
      A cumparat fregate? Care-s alea?
      S-au comandat submarine??

      Nu stiu ce ai fumat dar vreau si eu!
      In mod sigur nu ma mai duc la filme SF pe urma!
    • -2 (4 voturi)    
      Bine ca a plecat (Luni, 19 noiembrie 2018, 13:10)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      ca mai toca niste miliarde.
    • +5 (7 voturi)    
      Trebuie sa fii idiot rau .. (Luni, 19 noiembrie 2018, 13:14)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      . sa ajungi sa crezi ca ministrul Apararii (oricare ar fi el) cumpara sau face achizitii de capul lui, de parca ar veni cu bani de la el de-acasa.

      Desteptule: guvernul cumpara, nu ministrul. Stii tu, guvernul condus de borfasii aia pe care-i votezi tu.
      • -4 (6 voturi)    
        sunt sustinator PSD, care-i problema? (Luni, 19 noiembrie 2018, 14:02)

        tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        dupa cum se vede din toate postarile mele eu sunt sustinator PSD deci care e problema ta?
        Ma rog, asa se vede prin ochii tai ca atat te ajuta duzina aia de neuroni.
        • +3 (3 voturi)    
          Problemele mele .... (Luni, 19 noiembrie 2018, 16:13)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

          ...sunt ale mele.. si ale tale sunt ale tale. Ti-am explicat cine face achizitiile sau, cine le aproba, daca vbrei mai pe inteles. Ca sa-l injuri pe Ministrul Apararii si sa nu-l injuri pe dracnea pentru aceste achizitii (mai ales ca stii istoria acelor achizitii, caci au fost scrise articole pe tema asta), arata ca duzina mea de neuroni bate la fund duzina ta de neuroni.
  • +7 (7 voturi)    
    Ca sa nu te arate lumea cu degetul de loser (Luni, 19 noiembrie 2018, 12:17)

    Susufler0 [utilizator]

    pleci tu singur "la partid ca sa intarim echipa" !

    PS. Ia sa vedem daca viitorul ministru al Apararii vine cu aceiasi apetenta de a cheltui bani pt inzestrarea armatei ! :))
  • +1 (3 voturi)    
    Ciocoii abandoneaza corabia PSD, (Luni, 19 noiembrie 2018, 12:23)

    2087 [utilizator]

    sau corabia Romania, nu sunt sigur care, poate ambele.
  • +2 (6 voturi)    
    Mafia Roșie,Copola Ciumei Roșii (Luni, 19 noiembrie 2018, 12:56)

    Rescator [utilizator]

    nu vrea să ințeleagă că Ministerul Apărării nu este
    Ministerul Libelulelor Roșii cu pete galbene.Să
    numești al cincilea ministru in mai puțin de doi ani,
    arată dispreț față de Armată ,față de romani și
    aliații noștri din NATO.Cred că militarii din Regimentul de Gardă ar trebui să dea onorul viitorului
    ministru cu baionetele de la arme in pămant.
    Mare nenorocire pentru noi această alianță toxică
    și trădătoare PSD/PCR+ALDE+UDMR.
  • +1 (1 vot)    
    papagalul partidului (Marţi, 20 noiembrie 2018, 0:42)

    MG [utilizator]

    sa pleci din "slujba ţării", in slujul parvenitului posesor de pavian, te situeaza sub nivelul papucului