Mii de oameni la un miting pentru autonomia teritorială a "Ţinutului secuiesc", organizat la Sfântu Gheorghe

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 18 noiembrie 2018, 17:15 Actualitate | Esenţial


Miting pentru autonomia Tinutului Secuiesc
Foto: Agerpres
Un miting la care au participat câteva mii de persoane din judeţele Covasna, Harghita şi Mureş care militează pentru autonomia teritorială a "Ţinutului secuiesc" a avut loc duminică după-amiază în centrul municipiului Sfântu Gheorghe, transmite Agerpres.

Adunarea a fost organizată de Consiliul Naţional Secuiesc, cu prilejul împlinirii a 100 de ani de la înfiinţarea acestuia la Budapesta, a precizat liderul formaţiunii, Izsak Balazs.

Acesta a subliniat, printre altele, că maghiarii doresc să obţină autonomie prin mijloace paşnice, pe calea dialogului, amintind totodată că demersurile făcute în ultimii 15 ani pentru atingerea acestui deziderat au înregistrat progrese vizibile, atât în rândul comunităţii maghiare, al clasei politice româneşti, cât şi pe plan internaţional.

Participanţii au purtat steaguri secuieşti şi ale Ungariei, precum şi pancarte cu mesaje autonomiste şi au scandat în limba maghiară "Autonomie" şi "Piară Trianonul".

Printre invitaţii care s-au adresat mulţimii de pe scena amplasată în Piaţa Centrală s-au numărat preşedintele Partidului Popular Maghiar din Transilvania, Szilágyi Zsolt, europarlamentarul Tokes Laszlo, liderul Consiliului Naţional Maghiar din Transilvania, şi publicistul Sabin Gherman, iar în mulţime s-au regăsit şi parlamentari UDMR.


Citeste mai multe despre   
















4832 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    . (Duminică, 18 noiembrie 2018, 17:28)

    theo667 [utilizator]

    liderul formaţiunii, Izsak Balazs, cam multi Ițac dau tarcoale Romaniei travestiti in consultanti investitori prieteni personali
  • +15 (21 voturi)    
    Deci nu. (Duminică, 18 noiembrie 2018, 17:35)

    Namalas [utilizator]

    De ce?
    Pentru că ”autonomie” și ”Piară Trianonul” nu merg împreună. Una e autonomia, alta e integritatea teritorială.
    • -2 (4 voturi)    
      Ce, e palatul tau? (Duminică, 18 noiembrie 2018, 22:44)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Namalas

      Drept, e o cladire frumoasa, construita in 1688 de Mansart-dar daca il vor demolat, sa discute cu francezii.
  • +5 (7 voturi)    
    Acuma (Duminică, 18 noiembrie 2018, 18:02)

    JHolden [utilizator]

    se vad sutele de milioane de euro 'investite' de Viktor Orban in Secuime. Umbla un zvon cum ca firmele de acolo au ca prim criteriu de angajare sa stii limba maghiara, pentru ca tot comertul lor trece prin Ungaria.

    PS: Dragneo, nu te preface ca nu stii nimic... vine si 1 Decembrie, abia astept sa va vad huiduiti pe unde veti fi vazuti.
  • +5 (11 voturi)    
    Plecati in Ungaria ! (Duminică, 18 noiembrie 2018, 18:05)

    KTerinca [utilizator]

    Aia e tara voastra, nu vreti in Romania.
    Lucrurile sunt simple.
  • +6 (8 voturi)    
    not this... (Duminică, 18 noiembrie 2018, 18:52)

    mache [utilizator]

    ... shit again...
  • +3 (5 voturi)    
    Interesanta faza cu "mii de oameni" (Duminică, 18 noiembrie 2018, 19:09)

    democtrates [utilizator]

    Azi am citit un cotidian din Covasna care scrie vezi mai jos: https://covasnamedia.ro/actualitate/foto-miting-pentru-autonomie-la-sfantu-gheorghe dupa care citesc relatarea Antena 3 ca sunt mii de maghiari. oare cine spune adevarul ???
    Eu cred ca au fost(pe baza fotografiilor) doar cateva sute, aproape de o mie, ce inseamna acest lucru ca si ei s-au saturat de "autonomie".
  • +3 (5 voturi)    
    Constituția (Duminică, 18 noiembrie 2018, 19:19)

    nahir [utilizator]

    României, art. 1 alineatul (1) - România este stat național, suveran și independent, unitar și indivizibil
    End of story.
    Cine vrea altceva, să-și ia catrafusele și s-o taie unde vede co ochii.
    Nu cumva scopul investițiilor statului maghiar în regiunea Harghita-Covasna, făcute cu acordul lui dragnea patrihoțul, au ca scop atacarea articolului constituțional de mai sus? Alt scop nu poate avea o autonomie teritorială.
  • -1 (5 voturi)    
    S-or fi saturat (Duminică, 18 noiembrie 2018, 19:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    S-au saturat secuiis a fie furati zi de zi de haita rosie psd+alde fratii mafioti din cloaca udmr. PSD=FSN=PCR a distrus Rom\nia si o va face sa dispara de pe harta Europei cur\nd.
  • +16 (18 voturi)    
    Aici nu (Duminică, 18 noiembrie 2018, 19:20)

    knight_rider [utilizator]

    ati mai trimisi jandarmi, asa-i? Ati ajuns sa va bazati mai mult pe voturile UDMR, decat pe ale romanilor !!!
  • +4 (6 voturi)    
    O fi si Dragnea acolo (Duminică, 18 noiembrie 2018, 19:22)

    2087 [utilizator]

    ca doar el vinde tara la unguri.
  • +4 (6 voturi)    
    Dragnea (Duminică, 18 noiembrie 2018, 19:29)

    CipCC [utilizator]

    Dragnea le va da tot ce vor numai sa voteze legile justitiei si sa-l scape de puscarie.
    Asta e cel mai mare tradator de tara....
  • +3 (7 voturi)    
    Hopa, tzusti si fomistul somer Gherman ??!!!!! (Duminică, 18 noiembrie 2018, 19:30)

    Plagarus [utilizator]

    Ce se vrea ?
    O RO - oaie neagra / merge si bate pas de defilare langa Viktor Orban,"pretenul " infractorilor din psd.
  • +20 (24 voturi)    
    HA, HA, HA ! (Duminică, 18 noiembrie 2018, 19:40)

    milache [utilizator]

    "Profesori români din Ungaria, ameninţaţi că vor fi sancţionaţi dacă participă la o acţiune dedicată Centenarului".

    Si voi vreti autonomia teritorială a "Ţinutului secuiesc" ?

    Pofta-n cui !
  • +15 (19 voturi)    
    Se ..."pregatesc" si ei.... (Duminică, 18 noiembrie 2018, 19:54)

    polonyca [utilizator]

    .... de 1 Dec !!!! Era un miting autorizat ???? Intreb pt un prieten care lucreaza la jandarmerie....
    • -1 (3 voturi)    
      Stiu can sau dus o groaza de mocangii la proteste (Luni, 19 noiembrie 2018, 4:38)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Ca le dau aia mocangeala, ceaiuri si mici moca....

      Deci probabil e autorizat si se vor duce toti drogatii la aceste "proteste"
  • +2 (6 voturi)    
    vreti ba autonomie (Duminică, 18 noiembrie 2018, 20:10)

    gopo2016 [utilizator]

    vreti scoli in maghiara? vreti ba sa auziti pe strazi limba maghiara? dar atunci mergeti ma in ungaria si cereti acolo, luati-va ce al votru si fuguta in tara voastra
  • +1 (3 voturi)    
    tare asta (Duminică, 18 noiembrie 2018, 20:26)

    Kosmos [utilizator]

    UDMR este varianta PSD in maghiara..protestele astea au un aer santajist la adresa DNA
  • +5 (7 voturi)    
    Deja ungurii au autonomie culturala. (Duminică, 18 noiembrie 2018, 20:41)

    adrianhn [utilizator]

    Invata in limba lor, romana o invata ca limba straina. Au cate festivaluri vor si reuniuni stupide vor...

    Dar ei inca se cred "clasa conducatoare" si vor sa dicteze cum e organizata Romania.

    Ei bine asta nu se mai poate... poate doar daca se duc inapoi in Mongolia.
  • -3 (11 voturi)    
    Îi putem condamna? (Duminică, 18 noiembrie 2018, 21:45)

    hic sunt leones [utilizator]

    S-au săturat și secuii de felul idiot în care românii aleg să voteze de ani buni; cred că același lucru ar trebui să ceară toți locuitorii acestui teritoriu: moldovenii, oltenii, bănățenii, dobrogenii, transilvănenii: ia să fim autonomi cu toții, sub administrarea directă a CE și a PE, și n-au decât să se voteze bucumuntenii între ei cât vor.
    • +4 (8 voturi)    
      Mare vrajeala ai in tine ungure.... (Luni, 19 noiembrie 2018, 4:40)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Cand postati pe net o dati ca nu vreti corupti ... cand va duceti la vot, votati UDMR sau daca aveti si cetatenie ungara o dati cu Fidesz ... da voi nu vreti corupti ...


      Si aia care voteaza Putin iubesc democratia =))
      • -1 (5 voturi)    
        Amice, cred că degeaba îți spun pe internet că (Luni, 19 noiembrie 2018, 11:59)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

        strămoșii mei sunt dintr-o zonă care înglobează în ea cel mai profund românism, o zonă care n-a fost afectată nici de naționalisme ieftine, nici de politicianisme deșănțate, dacă tu ești configurat să gândești într-un fel.
        Ca să ajung la București din localitatea în care m-am născut mie îmi trebuie cu o oră mai mult decât din Constanța; zona respectivă plătește cel mai ridicat nivel de taxe și primește unul dintre cele mai mici procente de alocare bugetară (și nu este vorba de Centru); zona respectivă este a 2-a (sau a 3-a) zonă din România care se depopulează.
        De ce n-ar vea oamenii aceia să-și păstreze banii acolo, să construiască cu ei autostrăzi care să le dezvolte orașele, în loc să vadă cum se irosesc pe studii de fezabilitate care stabilesc să se construiască autostrăzi în cu totul alte zone ale țării; de ce n-ar investi în școlile locale ca să atragă studenții deștepți în loc să-i vadă pe localnici cum pleacă la București, Cluj sau Iași?

        Eu vreau o nouă organizare a țării în care regiunile să aibă dreptul să-și stabilească singure politicile locale, nu să aștepte ca administrația centrală )de la București) să-și amintească și de ele (printre pomenile politice).
        • +1 (1 vot)    
          nu prea ai nimerit (Luni, 19 noiembrie 2018, 15:34)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          banii locali sunt administrati local si nu de catre centru.
          In plus nu opreste nimeni administratia ocala sa acceseze fonduri EU pe model Oradea, Timisoara sau Cluj.

          In plus ne aducem aminte ca la inceput se zicea ca se doreste doar autonomie culturala iar acum se vede foarte bine ca de fapt se vrea secesiune.

          In plus lumea dovedeste ca habar nu are despre ce vorbeste deoarece scandeaza Piara Trianonul si in realitate este vorba de Tratatul de Pace de la Paris 1947.

          Place sau nu dar secuimea a fost natiune invinsa predandu-se in ultima lupta de pe Tisa.
          Conditia a fost sa mearga fiecare la casa lui si sa-si vada de treaba.

          Mi se pare cel putin hilara prezenta steagului maghiar tinand cont ca Ungaria a considerat divizia secuiasca ca fiind tradatoare si antirevolutionara in timpul razboiului din 1919.
  • +4 (8 voturi)    
    Sunt două aspecte neclarificate cum trebuie: (Duminică, 18 noiembrie 2018, 22:29)

    prec [utilizator]

    1) Secuii nu sunt unguri!
    2) În privința Trianonului au dreptate: noi mai avem din Crișana la ei, trebuie să ajungem la Tisa!

    Cât despre autonomie.... Păi ei nu au după ce bea apă, darămite să fie independenți economic. Ei se compară cu catalanii?
  • +1 (3 voturi)    
    Cine vegheaza la respectarea constitutiei? (Duminică, 18 noiembrie 2018, 22:53)

    Coco Whistle [utilizator]

    Partidelencare organizeaza sau participa ar trevui acoase in afara legii. Ptr ce sint platiti oamenii aia in csat? Dar militienii, doar sa bata populatia care vrea o tara decenta si demna? Total nonsens.ce zice brava noastra armata integrata in nato?
  • +1 (7 voturi)    
    Mii (Duminică, 18 noiembrie 2018, 23:14)

    ClaudiuCS [utilizator]

    Mii de prosti !!!!
  • +4 (6 voturi)    
    teatru ieftin (Luni, 19 noiembrie 2018, 13:00)

    I [utilizator]

    nu mai stiu pesedeii romani cu pesedeii unguri ce sa mai faca ca sa uite lumea de coruptie. Nu le-a mers cu homosexualii, hai sa incerce cu ungurii. Doar, doar baga frica in romani si voteaza romanii iar cu psd.
  • 0 (0 voturi)    
    tara cu comportament primitiv (Duminică, 25 noiembrie 2018, 5:22)

    TTKK [utilizator]

    In primul rand Romania nu este inca un comportament matur ca natiune. Este prea cruda inca (necoapta). Singurele tari care deocamdata au aratat maturitate au fost Canada si Anglia care au permis ca anumite regiuni sa isi hotarasca soarta singure prin vot. Si asta pentru ca aceste natiuni sant harnice. Aceste natiuni privesc viata corect si nu prin ce pierd. In aceste tari fiecare individ isi vede de viata lui sa fie cat mai productiv posibil in locul unde traieste. Intr-o tara ca Romania unde hotia este gazda e mai greu, atunci este ceva de pierdut se restrange arealul de putea fura, lua ceva pe nedrept de la altul si asta doare.
    Secuii ar avea dreptul la autodeterminare si asta nu pentru ca e "Ungaria". Ca nu e. Nu asta se discuta si nu asta este important ci faptul ca o zona vrea sa isi exercite dreptul de a trai cum vrea cu limba si cultura ei proprie. Oricum e mult mai aproapiata de cultura maghiara daca e sa o luam cultural. Nu prea are nimic in comun cu cultura romaneasca si nu au trait vreo-data romani acolo sa creeze ceva. S-au mutat acolo atat.
    Romania nu a facut prea multe in Transilvania.
    Si azi parca cerseste prea des bani europeni.
    Doar daca ne uitam la ultimii 28 de ani de la revolutie se poate vedea ce "s-a realixzat" si cat de "harnici" sant romanii. Ei se pot realiza in cadrul altor natiuni ca minoritati prin Italia, Spania, UK, SUA, Canada, etc. In tara lor romanii se fura unu pe altu si nu sant in stare sa se administreze. Tinutul Secuiesc a fost tinut in sah de 100 de ani si frinat. Sant convins ca orice s-ar realiza pe acolo Bucurestiul ar sare sa isi "scoata partea". De acea nici nu se prea face nimic asa in general in Romania din cauza hotiei general raspandite si a traficului de influenta. Da, azi in 2018 aproape de 2019 arata ca o tara amarata, instinctuala si foarte cruda inotand in sentimentalisme ieftine si depasite.
    Autonomia secuilor ar fi ca un catalizator ca Romania se indreapta spre un drum corect si cinstit in viata.