Ministrul ungar de externe: România poate conta pe susţinerea noastră dacă va fi atacată în Parlamentul European

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 18 noiembrie 2018, 12:02 Actualitate | Esenţial


Peter Szijjarto
Foto: kormany.hu
România poate conta pe susţinerea noastră dacă va fi atacată în Parlamentul European, a declarat ministrul de externe ungar, Peter Szijjarto,, într-un interviu pentru Digi 24.

„Dacă va fi vreun fel de atac împotriva României în Parlamentul European, făcut în baza unor opinii părtinitoare sau pe voinţă politică, noi nu vom susţine astfel de atacuri şi România poate conta pe susţinerea noastră şi pe membrii noştri din Parlamentul European cu siguranţă”, a spus Peter Szijjarto.

”De când am câştigat primele alegeri în 2010, de când socialiştii şi liberalii au rămas fără putere în Ungaria, noi am fost ţinta atacurilor constante, cu aceleaşi percepții, că nu avem libertatea de exprimare, nu avem presă liberă, nu avem stat de drept, nu avem libertăţi pentru justiţie şi aşa mai departe. Dar noi am cerut exemple concrete şi nimeni nu a putut să ne dea niciun astfel de exemplu concret în aceste privinţe. Doar aceste percepţii, care mereu s-au dovedit a fi false.

Din 2010, am fost atacaţi constant. Apoi, în 2014, am câştigat din nou alegerile, cu două treimi din majoritate şi în 2018, am câştigat iar cu două treimi din majoritate. Deci, ne aşteptăm ca toată lumea, inclusiv instituţiile europene, guvernele altor ţări şi ONG-uri să respecte deciziile poporului ungar. Nu poţi câştiga alegerile de trei ori la rând, cu două treimi din majoritate, din întâmplare. Aceasta este voinţa poporului. Pentru că oamenii consideră care este calea dorită pentru ca ţara să meargă mai departe şi au făcut această decizie într-un mod clar şi toată lumea trebuie să respecte acest lucru.

Noi nu am comentat niciodată chestiunile interne din alte ţări. Nu am comentat niciodată deciziile luate de popoarele din ale ţări, le-am respectat întotdeauna. Oricine este ales în România, oricine este ales în Croaţia, în Slovacia, am lucrat împreună cu toţi. Pentru că aceasta este exclusiv decizia popoarelor din alte ţări”, a declarat ministrul de externe ungar.

















1069 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    Hehe (Duminică, 18 noiembrie 2018, 12:17)

    Soljenitin [utilizator]

    Dar bineinteles ca politicienii romani vanduti rusilor pot conta pe sprijinul politicienilor maghiari vanduti rusilor cand vine vorba de destramat UE si de facut jocul lui Putin.
  • +1 (13 voturi)    
    multumim ! (Duminică, 18 noiembrie 2018, 12:24)

    VaseaV [utilizator]

    dar, ni se rupe de sustinerea dumneavoastra!
  • -1 (9 voturi)    
    Stim ca sunteti de-un leat antimeocratic & Orban (Duminică, 18 noiembrie 2018, 12:39)

    Plagarus [utilizator]

    Totusi,din pacate in 2019, vom trăi ca ungurii în 2012 !!!
    Costul scăzut pentru un trai decent şi oportunităţile largi de carieră au dus Ungaria pe locul 20.in topul tarilor in care te poti muta.
    Etnicii români din Ungaria sunt pe cale de a-și pierde dragostea față de țara în care își au originile. Acum vorbesc și simt mai mult ungurește. Au dat micii pe gulaș și aproape că au uitat cum arată un costum popular românesc.
    Statul român nu s-a implicat niciodată explicit să susțină românii aflați pe meleaguri maghiare.
    Un kilogram de pâine de cea mai bună calitate costă mai puțin de un euro, berea e în jur de 0,5 euro, un kilogram de carne ajunge la 2-2,5 euro, iar legumele și fructele sunt relative ieftine, mult mai scăzute la preț ca în România. Curentul electric nu e scump, o familie plătind pentru toată întreținerea unei case circa 8.000 de forinți, adică 25 de euro.
  • -5 (15 voturi)    
    Strangem randurile (Duminică, 18 noiembrie 2018, 12:43)

    Vlad-I [utilizator]

    Salutam ajutorul ungariei. Locuiesc in occident de peste 20 de ani, si pot sa spun ca tirania politici correcte este deplina. Nici vorba de libertate de presa. Copii sunt indoctrinati politic in scoli fara acordul parintilor.
    • +4 (8 voturi)    
      Pe langa subiect (Duminică, 18 noiembrie 2018, 14:44)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Ce treaba are political corectness-ul cu distrugerea statului de drept si abuzurile de putere? Vezi ca vorbesti pe langa subiect. Nu mai beli ochii la Russia Today ca tampeste
  • 0 (16 voturi)    
    ... (Duminică, 18 noiembrie 2018, 12:46)

    vitan.sandu [utilizator]

    Din pacate nu am vazut o atitudine similara din partea ipochimenilor de la noi cand Ungaria era pusa la colt. Ma incearca un sentiment de rusine pentru politicienii nostrii de doi bani!
  • -1 (9 voturi)    
    Ha-ha-ha... (Duminică, 18 noiembrie 2018, 13:19)

    Susufler0 [utilizator]

    Asta da perfidie !

    PS. Pai grecii trebuie sa invete de la unguri cum se fac darurile ! :)) ;)))
  • -1 (1 vot)    
    Nu avem nevoie de sprijinul dusmanilor (Duminică, 18 noiembrie 2018, 18:13)

    KTerinca [utilizator]

    Asa va voi considera in vecii vecilor.