Primele sentințe în dosarul huliganilor de la protestele contra OUG 13 din februarie 2017: Amenzi și pedepse de până la 4 ani și jumătate de închisoare

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 16 noiembrie 2018, 15:58 Actualitate | Esenţial


Violente la protestul impotriva OUG 13
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Ultrașii care s-au implicat în acțiuni violente împotriva forțelor de ordine la protestul din 1 februarie 2017 - când sute de mii de bucureșteni au manifestat față de promulgarea OUG 13 - au fost sancționați cu amenzi sau pedepse cu închisoarea de până la 4 ani și jumătate, potrivit deciziei primei instanțe, transmite Mediafax.

Decizia din dosarul 19951/299/2017 având ca obiect ultrajul nu este definitivă și poate fi atacată cu apel la Tribunalul București.

Mai multe persoane au primit pedepse cuprinse între șase luni și 2 ani de închisoare pentru infracțiuni de ultraj, tulburarea liniștii și ordinii publice. Celor condamnați la pedepse cu suspendare, instanța de fond le-a interzis ca pedeapsă complementară drepturile civile de a alege sau de a fi ales. De la caz la caz, instanța a instituit și anumite interdicții, după cum urmează: „dreptul de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat; dreptul de a deține, purta și folosi orice categorie de arme; dreptul de a se afla la adunări publice cu caracter politic, social, cultural sau sportiv de orice amploare, acțiuni de protest organizate sau spontane, cu excepția celor impuse de desfășurarea activității academice sau profesionale”.

Cea mai aspră pedeapsă pronunțată în acest dosar este de 4 ani și jumătate de închisoare cu executare.

În seara zilei de 1 februarie 2017, mii de bucureșteni au ieșit să protesteze în Piața Victoriei, după ce ministrul Justiției de atunci, Florin Iordache, a anunțat intrarea în vigoare a OUG 13, care viza modificarea Legilor Justiției, inclusiv redefinirea abuzului în serviciu.

„În noaptea de 01/02.02.2017, în timp ce se aflau în zona Piaţa Victoriei, în contextul în care in zona respectivă avea loc o manifestaţie cu caracter paşnic la care participau aproximativ 100.000 de persoane, inculpaţii s-au manifestat violent, aruncând cu diverse obiecte contondente (sticle, bucăţi de gheaţă, containere) în jandarmii aflaţi în exercitarea atribuţiilor de serviciu pentru asigurarea ordinii în timpul protestului, provocându-le acestora suferinţe fizice”, se arată în probatoriul procurorilor.

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 au anunţat, în 6 februarie 2017, că au dispus începerea urmăririi penale pentru ultraj, folosire de obiecte periculoase şi tulburarea ordinii publice faţă de opt persoane, cărora le-au făcut publice numele, dintre care patru în stare de arest preventiv şi patru aflate sub control judiciar.

















3401 vizualizari

  • +19 (27 voturi)    
    ce urmeaza? (Vineri, 16 noiembrie 2018, 16:11)

    levierul [utilizator]

    Acum asteptam cu interes sentintele in cazul jandarmilor care au comis violente inutile, dar si condamnari in cazul celor care au coordonat aceste actiuni
    • +5 (5 voturi)    
      Pai n-ai vazut? Ii decoreaza (Vineri, 16 noiembrie 2018, 22:35)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Ii avanseaza sau ii pansioneaza, special.
  • +15 (23 voturi)    
    in timp ce penalii stau cocotati in functii inalte (Vineri, 16 noiembrie 2018, 16:12)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    prostimea face puscarie.
    • +3 (5 voturi)    
      yeap (Vineri, 16 noiembrie 2018, 17:57)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Au fost folositi huliganii si dupa un an au folosit jandarmii ca sa sperie protestatarii..
      Amenzi, pedepse, iar hotii stau la conducerere linistiti..
  • +10 (24 voturi)    
    Existenta in mijlocul unei multimii, a utrasilor, (Vineri, 16 noiembrie 2018, 16:22)

    pedepsitorul [utilizator]

    Existenta in mijlocul unei multimii, a utrasilor, este dovada clara a neglijentei in serviciu din partea jandarmeriei!

    Intrarea in forta asupra multimii, este o actiune criminal venita pe linie de conducere, cu implicatii politice!

    Sa stam cuminti si sa asteptam 1 decembrie!
    • +2 (4 voturi)    
      Statul da dreptate statului !! (Vineri, 16 noiembrie 2018, 17:54)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Într-adevăr, prostia polițiștilor nu se pedepsește. Dar de ce au ales sa fie polițiști? Pentru ca ei cred ca nu le trebuie cap, numai bulan. De pedepsit cine i-au angajat și cine i-au condus. In schimb prostia ultrasilor e pedepsita, pentru ca nu sunt bugetari și nu apără statul. Si nici șefi nu au.
    • +2 (4 voturi)    
      jmekkerii din PSD (Vineri, 16 noiembrie 2018, 18:02)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      I-au infiltrat si acum vedem procese .probabil vor fi eliberati , recompensati si pusi in functii
  • +3 (5 voturi)    
    Dar (Vineri, 16 noiembrie 2018, 16:57)

    JHolden [utilizator]

    colonelul Paraschiv, infaptuitorul unui cumul de infractiuni evidente si probabile, nu este nici macar anchetat, dar pe aia neimportanti i-a si condamnat? Astia chiar ne iau de fraieri? Stai ca vine 1 Decembrie, Marea Unire impotriva neocomunistiilor.
  • 0 (2 voturi)    
    fraieri (Vineri, 16 noiembrie 2018, 17:31)

    Fapte [utilizator]

    Pentru pedeapsa asta mai bine luau mita citeva milioane de euro.
  • +1 (3 voturi)    
    Si jandarii? (Vineri, 16 noiembrie 2018, 19:13)

    human_nature [utilizator]

    Cand?
  • +2 (4 voturi)    
    Deci, toti au zis ca au fost chemati. (Vineri, 16 noiembrie 2018, 21:56)

    cartofil [utilizator]

    Dar cine i-a chemat, asta onorat instanta n-a binevoit sa vrea sa afle ???? Da, am inteles, dinti-cariati nu trebuie deranjat .....
  • +4 (6 voturi)    
    De ce tocmai acum ? (Vineri, 16 noiembrie 2018, 23:19)

    Isobar [utilizator]

    Nu cumva se doreste intimidarea si infiltrarea fricii
    inaintea unor manifestatii din viitorul apropiat ?
  • +2 (4 voturi)    
    cum e bre cu mineriadele si cu revolutia (Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, 0:40)

    Coco Whistle [utilizator]

    acolo nu e nimeni vinovat? e clar, romania nu poate fi stat de drept pina cind nu ne lamurim cu dreptatea.
  • 0 (0 voturi)    
    Asta-i dreptate ? (Duminică, 18 noiembrie 2018, 19:56)

    milache [utilizator]

    "justitia" crede ca ne sperie pe toti ?