Primarul din Alba Iulia, despre un posibil boicot la adresa jandamilor, de Ziua Naţională: Trebuie să fii foarte meschin, să ai un suflet foarte mic

de M.H.     HotNews.ro
Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:49 Actualitate | Esenţial


Mircea Hava
Foto: Facebook
Primarul municipiului Alba Iulia, Mircea Hava, spune că trebuie "să fii foarte meschin și să ai un suflet foarte mic" ca să folosești Ziua Națională pentru a protesta. El a făcut aceste declarații în contextul în care în mediul virtual circulă un îndemn la boicot faţă de jandarmii care vor defila de 1 Decembrie, prin întoarcerea cu spatele către aceștia.

"Am aflat că vor să se întoarcă cu spatele (unii dintre cei care vor asista la ceremonia militară - n.r.) Este un lucru .... Nu vreau să fac educaţie .... Eu despre Jandarmeria din Alba Iulia, pe care îi cunosc bine şi cu care colaborăm foarte bine, chiar foarte bine, nu aş putea să fac lucrul ăsta .... Să foloseşti 1 Decembrie pentru chestiuni de genul ăsta, mi se pare că trebuie să fii foarte meschin. (...) Trebuie să ai un suflet mic. (...) Chiar aici v-aţi găsit, la 1 Decembrie, la 100 de ani, să protestaţi? O să faceţi un gest mic, negru", a declarat, miercuri, într-o conferinţă de presă, Mircea Hava, citat de Agerpres.

Primarul liberal a mai spus că nici măcar nu o să se uite către cei care eventual vor recurge la un astfel de gest de protest.

"Sărbătoarea nu ne-o strică. Că vor sta cu spatele la jandarmi e problema lor, dar nouă nu ne strică sărbătoarea. Nici măcar nu o să mă uit încolo. Nu se fac lucrurile aşa", a adăugat Mircea Hava.

În jur de 2.000 de militari, cărora li se adaugă şi un detaşament polonez, şi aproximativ 200 de mijloace tehnice, inclusiv elicoptere şi avioane MIG 21 şi F-16, vor lua parte la ceremonia militară care va avea loc în 1 Decembrie la Alba Iulia, iar la eveniment va participa şi preşedintele Klaus Iohannis.

În ultima perioadă, pe Facebook au apărut mesaje prin care oamenii sunt îndemnați să se întoarcă cu spatele în momentul defilării jandarmilor, în semn de protest față de intervenția acestora la protestul din 10 august din Piața Victoriei.

















1187 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Jandarmeria apara hotia (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Niste brute in solda hotilor. Aceasta institutie de tip securist TREBUIE DESFIINTATA
  • -1 (5 voturi)    
    la jandarmi se referea primarul (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:03)

    MG [utilizator]

    bravo, un primar care le spune pe buna.
    Oamenii legii trebuie incurajati cand fac bine si aratati cu degetul cand fac rau.
    Altfel n-ar mai intelege nimeni nimic.
    • +3 (5 voturi)    
      Tu gandesti? (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:53)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Da, trebuie incurajati cand fac bine. Dar cand fac rau, te gazeaza, te bat, te ranesc, te baga in spital desi tu ai protestat pasnic, sa-l arati numai cu degetul? Au arestat protestatari care au fost violenti. Foarte bine! Dar cati jandarmi au fost arestati? Nu, ei sunt promovati! Ei nu au fost violenti?
      • 0 (0 voturi)    
        Obiectivitate (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:16)

        war4peace [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Trebuie să fim obiectivi.Unii jandarmi din București au fost și sunt niște nemernici. Ce legătură are cu jandarmii din Alba Iulia?

        Dacă te-ai certat cu un taximetrist din București, îl înjuri pe cel din Cluj când mergi acolo?
        • +1 (1 vot)    
          Sigur, asa niciodata nu vei face nimic (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 17:06)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

          Nu intelegi ca protestul nu e impotriva jandarmilor din Alba Iulia, nici a tuturor jandarmilor, chiar din Bucuresti, ci a jandarmeriei in general, a modului ei de actiune si functionare? Noi nu avem posibilitatea de a identifica si pedepsi vinovati, dar cerem celor ce au posibilitatea sa faca asta. Si nici macar nu e prea complicat: Au batut si gazat fara ordin? Sa fie arestati pe baza imaginilor filmate! Au avut ordin? Sa fie arestati si pedepsiti cei care au dat ordinele! Dar mai mult, ei vor promovati!
        • 0 (0 voturi)    
          culmea, ACEI jandarmi nu erau din Bucuresti! (Joi, 15 noiembrie 2018, 13:25)

          MG [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

          nu erau din Bucuresti! Stiu organele sa spuna "nu noi, altii din Craiova, etc"
  • +7 (9 voturi)    
    Suflet mic (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:19)

    Soljenitin [utilizator]

    Trebuie sa ai un suflet mic, dar care este, totusi, ceva mai mare decat al unui jandarm. Sau al unui primar de Alba Iulia.

    "Chiar aici v-aţi găsit, la 1 Decembrie, la 100 de ani, să protestaţi?"
    Pai, chiar aici v-ati gasit la 1 Decembrie, la 100 de ani, sa furati si sa deturnati cursul european al Romaniei? Daca da, atunci fix acum ne gasiram si noi sa protestam.
    Ce coincidenta naibii!
  • +5 (7 voturi)    
    culegeti ce ati semanat (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:40)

    sucaa [utilizator]

    ura si si violenta promovati de cand a inceput USL-ul.
    Acum nu va convine?
    cand politistii aruncau cu caschetele in curtea cotroceniului nu era meschin? atunci nu v-a deranjat?
    'rati-ai dracu de nenorociti imbuibati.
    cand ne-am luat bulane in cap si pe spate ai comentat? atunci era normal?
    jandarmeria in general, in special de cand este condusa de oamenii de paie ai lui dragnea nu mai are niciun pic de respect in fata noastra.
    la ce au facut pe 10 august jandarmii nici n-ar trebui sa aiba pretentia sa defileze de centenar? la 100 de ani de la unire ei impart gaze3 si bastoane? au pretentia sa fie respectati? hai sictir!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Imi aduc bine aminte ce suflet mare aveau (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:13)

    alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator]

    jandarmii atuncu cand imparteau gaze si bastoane.

    Mare suflet.
  • +1 (1 vot)    
    sa il vad (Joi, 15 noiembrie 2018, 15:07)

    Dodel540 [utilizator]

    As vrea sa il vad pe primar cum ar suporta ca la un miting la el in oras sa ii vina tzaranoi din jandarmerie din oltenia, constanta si bacau si sa-i rupa in bataie pe manifestanti.
    Sau cum la fiecare protest de amploare ar exista agitatori plantati de jandarmerie ca sa deturneze scopul pasnic al protestului.