Eugen Nicolicea: Din raportul MCV, vom pune în aplicare doar ce este posibil / În decursul timpului ni s-a solicitat și încălcarea Constituției

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:52 Actualitate | Esenţial


Eugen Nicolicea
Foto: Agerpres
Eugen Nicolicea a declarat că vor fi luate în considerare recomandările din raportul MCV, însă va fi pus în aplicare doar ceea ce este posibil. Deputatul PSD a adăugat că de la instituirea MCV, României i-au fost solicitate și lucruri imposibile, cum ar fi încălcarea Constituției și a deciziei Curții Constituționale.

„Evident că trebuie să ținem cont de ceea ce scrie în acest raport. Dar evident că pui în aplicare doar ce este posibil. Nu poți să pui în aplicare ce este imposibil. Și așa cum am declarat în decursul timpului, în rapoartele MCV ni s-au solicitat și niște lucruri imposibile cum ar fi încălcarea Constituției și a deciziei Curții Constituționale. Îmi amintesc în anul 2013, printre ale solicitări imposibile, acea de a elimina imunitatea foștilor miniștri. De trei rapoarte MCV, solicita această chestiune. După ce l-am explicat că nu se poate face acest lucru, că aceasta este prevăzută în mai multe decizii ale CCR, au scos acest lucru din raport și ne-am trezit cu el băgat din nou în 2017. De asemenea, și acum se cer niște imposibile sau care au efecte dezastruoase Rămâne să analizăm și ceea ce ține de noi se va rezolva.”, a declarat Eugen Nicolicea, miercuri la Parlament, potrivit Mediafax.

Întrebat dacă ia în calcul un atac la Curtea Europeană de Justiție privind raportul MCV, deputatul PSD a răspuns: „Nu. (...) Eu nu am participat la niciun fel de discuție (despre un astfel de demers n.r.). Când voi afla amănunte, voi comenta.”

În România, adoptarea legilor justiţiei şi presiunile asupra independenţei sistemului judiciar, în special asupra DNA, au generat dubii privind ireversibilitatea progreselor înregistrate de țara noastră, a anunţat Comisia Europeană, recomandând în MCV suspendarea procedurilor în cazul procurorilor de rang înalt.

Pe de altă parte, monitorizarea Bulgariei în cadrul Mecanismului de Cooperare şi Verificare (MCV) s-ar putea încheia în anul 2019, a declarat marţi Frans Timmermans, prim-vicepreşedinte al Comisiei Europene.

















981 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Serios? (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:05)

    BxP [utilizator]

    "...printre ale solicitări imposibile, acea de a elimina imunitatea foștilor miniștri... "
    Bai tu te auzi vorbind? Ce-i asa imposibil si ce efecte dezastruase ar avea pt Romania ridicarea imunitatii fostilor ministri?
    • -4 (6 voturi)    
      Hai ca iti explic eu... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:16)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui BxP

      In primul rand ca nu e imunitate. "Imunitatea" un concept cretinoid pe care unii il inghit pe nemestecate. Imunitate nu are decat Presedintele.

      E doar un control pentru a se vedea daca Securitatea SRI-DNA urmareste fapte de coruptie, hotie etc. sau interfereaza in decizii politice.

      Dupa cum ii spunea Coldea lui Ghita ca daca se apuca de Comarnic-Brasov ii baga pe toti la puscarie. Nu pentru ca Ponta ar fi luat mita (ceea ce ar fi justificat pe deplin puscaria) ci pur si simplu pentru ca lui Coldea nu ii placea varianta asta.

      Or eu unul (tu poate da) nu vreau sa decida SRI-ul ce spitale, autostrazi se construiesc, cum se cresc pensiile si salariile samd. Si stii de ce? Pentru ca nu e treaba lor si pentru ca nu i-a votat nimeni sa ia asemenea decizii POLITICE.

      Acum eu m-am chinuit sa iti explic dar nu cred ca ai inteles prea multe. Oricum speranta moare ultima.
      • 0 (0 voturi)    
        mai nea Gigi (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 17:40)

        BxP [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Am depasit varsta de 4 ani. Adica am depasit varsta la care sa cred ca bravii nostri politicieni sunt persecutati pt binele ce vor sa-l faca tarii. Deci nu te mai chinui sa-mi explici pt ca eu nu am cum sa cred povesti cu politicieni romani rastigniti pe nedrep doar ca mi-au vrut mie binele.
  • +5 (5 voturi)    
    tzatza Nicolica (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:10)

    ABBV [utilizator]

    eu unul voi vota cu oricine care va fi pus pe a recupera de la voi tot ce ati furat, si distrus in tara asta.
  • +4 (4 voturi)    
    e fff imoortantă imunitatea (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:18)

    nick24 [utilizator]

    foștilor ministri!!!
    Decât să cedăm aici, mai bine Roexit!
    Nu?
    Are vreo logică? Nu, decât apără infractorii cu orice preț.
  • +7 (7 voturi)    
    . (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:36)

    g01an [utilizator]

    Romaniei nu i s-a cerut decat sa respecte angajamentele pe care si le-a luat singura si de buna voie si nimic altceva.

    daca pentru a face asta 100% trebuie modificate prevederile din Constitutie, asta ar trebui sa ia in considerare Parlamentul pentru ca este una din atributiunile sale. numai un infractor infect ar considera ca o astfel de solicitare i-ar cere sa incalce o prevedere legala in locul a ceea ce ar fi logic si normal, ca mai intai de toate sa modifice acea prevedere si sa o aduca la nivel de conformitate cu practicile internationale.

    dar nici macar atat nu era nevoie, doar interpretarea Constitutiei a fost pusa in discutie, nicidecum textul sau care a fost apreciat ca fiind conform deja dupa modificarea din 2003. ce sa inteleaga un infractor gainar?
  • +4 (4 voturi)    
    Vorbesc specialiștii din Parlament. (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:04)

    asavreau [utilizator]

    Nicolicea,Iordache,habar nu au ce înseamnă drept și legislație și au ajuns cei care stabilesc ce și cum se fac legile.Pe români îi așteaptă vremuri grele pe care și le-au făcut!
  • +4 (6 voturi)    
    Constituția zice că tratatele și reglementările UE (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:38)

    hic sunt leones [utilizator]

    cu caracter obligatoriu au prioritate față de dispozițiile contrare din legile interne.