Colonelul Paraschiv, ”omul în alb” de la protestul din 10 august, vrea să se pensioneze

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 12 noiembrie 2018, 16:22 Actualitate | Esenţial


Barbatul in alb din Piata Victoriei
Foto: Facebook - Nck Stavre
Șeful Brigăzii Speciale a Jandarmeriei, colonelul Cătălin Paraschiv, cunoscut ca "omul în alb" de la protestul din 10 august din Piața Victoriei, intenționează să se pensioneze, au declarat pentru Mediafax surse din ministerul de Interne.

Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, a transmis pe 15 octombrie preşedintelui Klaus Iohannis propunerea de acordare a gradului de general de brigadă - cu o stea colonelului Paraschiv Dumitru Cătălin-Răzvan, actualmente șeful Brigăzii Speciale a Jandarmeriei Române. Ministrul și-a fundamentat atunci propunerea pe faptul că ofiţerul a dat dovadă de un înalt profesionalism, responsabilitate şi devotament în exercitarea atribuţiilor de serviciu. Carmen Dan mai spunea că au fost efectuate verificările necesare, de securitate şi de legalitate, şi că îşi asumă responsabilitatea privind integritatea morală şi profesională a ofiţerului propus.

Ulterior însă, preşedintele Klaus Iohannis a decis să amâne luarea unei decizii cu privire la înaintarea în grad a colonelului Dumitru Paraschiv, precizând că așteaptă până după ce organele judiciare vor emite un punct de vedere cu privire la legalitatea acţiunilor Jandarmeriei la protestul din 10 august.

Cătălin Paraschiv, șeful Brigăzii Speciale a Jandarmeriei, este cunoscut în spațiul public drept „omul în alb” de la protestele din 10 august datorită hainelor purtate atunci. El a fost audiat de două ori la Parchetul General, în dosarul privind violențele de la miting. La cea de-a doua audiere, Cătălin Paraschiv a declarat nu a fost pus sub acuzare, are calitatea de martor şi că nu a avut informaţii despre o presupusă tentativă de lovitură de stat în acea seară.



















4133 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    ei cum asa??? (Luni, 12 noiembrie 2018, 16:49)

    ..13 [utilizator]

    sa mai astepte si cu pensionarea...
    • +6 (6 voturi)    
      Generatia radioactiva (Luni, 12 noiembrie 2018, 17:27)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      care a ticalosit Romania ! Bestii in functie, jogodii speciale si dupa !
    • +8 (8 voturi)    
      de acord (Luni, 12 noiembrie 2018, 19:47)

      ator2050 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      mai intai sa-l faca general
      • +4 (4 voturi)    
        si eu sunt de acord (Marţi, 13 noiembrie 2018, 9:05)

        ABBV [utilizator] i-a raspuns lui ator2050

        dupa ce se racoreste vreo 10 ani pe la Beciul Domnesc si ramane fara pensie speciala!
    • +6 (6 voturi)    
      Hai ma (Marţi, 13 noiembrie 2018, 1:11)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Lasa-l ca merita si el 25k pe luna pentru "slugism".
      Se stie ca nasul maro este rasplatit bine in PCR. Scuze, USL... aaaaa PSD vroiam sa zic.
  • +6 (6 voturi)    
    Poate vrea (Luni, 12 noiembrie 2018, 17:38)

    tarabost [utilizator]

    si pensie speciala dubla....
  • +2 (2 voturi)    
    ce am spus (Luni, 12 noiembrie 2018, 17:58)

    Walking_dead [utilizator]

    Hehehe... ia vedeti aici comentariul meu cu titlul "predictie":

    https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22772272-pre-edin-despre-promovarea-lui-paraschiv-mai-fundamenteaz-propunerea-faptul-ofi-erul-dat-dovad-nalt-profesionalism.htm
  • +18 (18 voturi)    
    a lovit bine-n romani... (Luni, 12 noiembrie 2018, 18:45)

    un om [utilizator]

    visinescu 2... pensii pe masura :)
  • +10 (10 voturi)    
    Vrea neapărat general. (Luni, 12 noiembrie 2018, 19:05)

    asavreau [utilizator]

    Conform cutumei,la pensionare ești avansat în grad.Colonelul Paraschiv vrea să obțină gradul de general prin pensionare,după care se reîncadrează.General.
  • +14 (14 voturi)    
    CE IRONIE A SORTII (Luni, 12 noiembrie 2018, 19:08)

    mocri [utilizator]

    Deci dupa ce gunoiul acesta ne a gazat si lovit cu violenta iesita din comun...cum numai un psihopat feroce o poate face....ce ironic victimele scursorii trebuie sai ii plateasca pensia....si nu una neglijabila cum bine se stie! criminaliiiii! m..e PSD....FMM PARASCHIV
  • +20 (20 voturi)    
    LA MUNCA ! (Luni, 12 noiembrie 2018, 19:11)

    dincannes [anonim]

    Sa mearga sa lupte in Siria !
    • +11 (11 voturi)    
      Nu fiți rai ! (Luni, 12 noiembrie 2018, 21:09)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Trimis in Siria ? Cred ca N. Korea este mult mai frumos , se asortează cu parul !
      Ciomagit înainte de plecare !
  • +12 (12 voturi)    
    Pe caz de boală...mentală? (Luni, 12 noiembrie 2018, 19:46)

    mr_mojo [utilizator]

    Ciudat cum toți se retrag după ce au servit partidul.
    Aștept momentul în care se vor retrage la răcoare.
  • +9 (9 voturi)    
    nu are tupeu daca nu iese ca general (Luni, 12 noiembrie 2018, 21:33)

    Coco Whistle [utilizator]

    la pensie. oamenii astia nu servesc tara dar sint remunerati din plin din bugetul tarii. robinetul mamei lor.rusii isi bat joc de noi la greu. vorba lui birlic, 'unde semnez'?
  • +6 (6 voturi)    
    Cum asa ? (Luni, 12 noiembrie 2018, 22:57)

    adrian88000 [utilizator]

    Vrea pensie ? Nu mai vrea decoratie ?
  • +6 (6 voturi)    
    Secretara isi asuma responsabilitatea? (Marţi, 13 noiembrie 2018, 0:33)

    Dalinar [utilizator]

    Pt Integritatea Morala a unui individ care a condus cete de ghiolbani care au gazat oameni nevinovati si fara aparare??? Pfaiii, spui ca citesti un roman sf, o ucronie morbida.