VIDEO UPDATE Zece persoane, dintre care doi copii, au fost rănite în urma unui atac la Brăila. Bărbatul înjunghiat a fost operat și este stabil

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 11 noiembrie 2018, 14:03 Actualitate | Esenţial


Incident Braila
Foto: Captura video
Un tânăr de 20 de ani din Brăila a înjunghiat un bărbat în urma unui conflict legat de o mașină, după care a intrat cu automobilul în două persoane pe centura orașului, apoi în alte persoane care se aflau în parcarea unui mall din oraș. În total, zece persoane au fost rănite. Bărbatul înjunghiat a fost operat și este stabil.

UPDATE Bărbatul înjunghiat a fost operat și este stabil. Atacatorul are o alcoolemie de 0,37 mg/litru în aerul expirat

UPDATE La mall au fost rănite șapte persoane, între care și doi copii, în vârstă de 11 și 13 ani. Acestora li se adaugă cele două persoane rănite pe centura de ocolire, precum și bărbatul înjunghiat, potrivit reprezentanților ISU Brăila. (Mediafax)

UPDATE Bilanțul răniților a crescut la 9, potrivit Digi24.

UPDATE Bărbatul înjunghiat se află în stare gravă în sala de operație la Spitalul de Urgență din Brăila. Acesta a ajuns la spital cu două plăgi înjunghiate la torace și abdomen, a spus purtătorul de cuvânt al Spitalului de Urgență din Brăila, Alina Neacșu, potrivit Digi24.

Potrivit purtătorului de cuvânt, șase victime, dintre care doi copii, au traumatisme cranio-cerebrale și se află în stare generală bună, conștiente, în investigație.

Copiii, o fată și un băiat, au vârste de 11 si 13 ani.

Cel mai vârstnic adult are 62 de ani, iar cel mai tânăr are 44.





UPDATE Trei ambulanțe și elicopterul SMURD sunt prezente la fața locului.

”Au fost comunicate 5 victime, persoane rănite preluate de ambulanțe. Nu am date despre persoana înjunghiată”, a spus șeful ISU Brăila Ștefan Stoian, la Digi 24.

”Urmează să stabilească dacă (atacatorul, n.r.) era sub influența alcoolului sau altor substanțe”, a spus reprezentantul IPJ Brăila, Laura Belciugan.

Atacatorul nu este accidentat.

Potrivit reprezentanților Poliției Brăila, tânărul de 20 de ani a avut un conflict, în comuna Cazasu, cu un bărbat, în legătură cu un autoturism.

Surse din rândul anchetatorilor spun că tânărul luase cu ceva timp în urmă mașina să o încerce, iar duminică cei doi urmau să se înțeleagă. În urma conflictului verbal, tânărul l-a înjunghiat pe bărbat, după care a luat mașina, iar pe centura orașului Brăila a intrat în doi pietoni.

Tânărul a ajuns până în parcarea unui centru comercial, unde a intrat într-un grup de persoane, rănind alte două persoane.


”Nu se știe încă dacă a consumat ceva înainte de a urca la volan, polițiști fac cercetări la fața locului. Cert este că bărbatul de 20 de ani a fugit de la locul producerii accidentelor, dar a fost prins de polițiști”, a declarat, pentru MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al IPJ Brăila, Laura Dan.

Tânărul a fost reținut.

La rândul său, purtătorul de cuvânt al ISU Brăila, Ștefan Stoian, a declarat pentru MEDIAFAX că din primele informații reiese că între victime sunt și unele rănite grav.

”Se pare că sunt și răniți în stare greavă. Au fost trimise să intervină o ambulanță a Serviciului Județean de Ambulanță, o autospecială SMURD și elicopterul SMURD”, a spus Ștefan Stoian.






Imagini care vă pot afecta emoțional!

Video Lucian Caprariu

















8213 vizualizari

  • +2 (28 voturi)    
    Haine sportive si substante interzise (Duminică, 11 noiembrie 2018, 14:15)

    Robert M [utilizator]

    Tot mai multi soferi conduc sub influenta unor substante periculoase si produc accidente.
    De ce sunt imbracati spectatorii in haine sport, a fost vreun eveniment sportiv la Mall ?
    • +8 (22 voturi)    
      te duci cu cravata la mall? (Duminică, 11 noiembrie 2018, 14:59)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      .
      • +2 (2 voturi)    
        Amnistie si gratiere (Luni, 12 noiembrie 2018, 16:01)

        CipCC [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        Amnistie si gratiere vrem!!!!!!!!!

        Acum!

        Tudorele fa ceva!


        Ptr. idioti: mesajul de mai sus, este unul ironic
  • -14 (50 voturi)    
    Oare ce ar fi... (Duminică, 11 noiembrie 2018, 14:18)

    Milka Man [utilizator]

    Eu cred ca problemele astea ar dispare de pe o zi pe alta daca posesia si consumul de droguri fara autorizatie s-ar pedepsi cu moartea....Ieftin si foarte eficient. Oricum, ce beneficii poate aduce societatii un drogat?
    • +10 (34 voturi)    
      Interesanta opinie (Duminică, 11 noiembrie 2018, 14:39)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Mai interesant ar fi daca ti-ar pune cineva in bagaje sau mancare astfel de substante.
      Ai fi de acord sa ti se insceneze asa ceva si sa nu poti contesta ?
      • -10 (18 voturi)    
        Bah, (Duminică, 11 noiembrie 2018, 16:58)

        gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

        mai sunteti multi d-astia? Daca tot vrei sa ne vezi pe toti morti, sau macar doar aceia care nu se ridica la nivelurile acceptate de tine, de ce nu te cari tu in vreo pestera? Iluminatule!
        • +4 (10 voturi)    
          Auzi (Duminică, 11 noiembrie 2018, 19:11)

          iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

          Dar TU, ce ai consumat azi?
      • -3 (3 voturi)    
        Esti sub influenta drogurilor ? (Duminică, 11 noiembrie 2018, 21:44)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

        De unde si pana unde ai dedus ca te impusca politia pe loc? Am scris eu ca o astfel de persoana nu are dreptul la un proces? Citeste de doua sau mai multe ori inainte de a comenta...
      • -3 (3 voturi)    
        interesanta opinie (Duminică, 11 noiembrie 2018, 22:10)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

        Mai interesant ar fi cum ai comenta tu in calitate de victima (in ipoteza ca ai scapa cu viata)
        Victimele acelui criminal au putut ele sa conteste actiunea lui ?
    • +6 (34 voturi)    
      Dar tu ce beneficii aduci societatii? (Duminică, 11 noiembrie 2018, 14:50)

      Laur_ [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      .
      • +4 (10 voturi)    
        aparent el o mulge pe milka (Duminică, 11 noiembrie 2018, 14:59)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Laur_

        vaca aia mov
    • +5 (15 voturi)    
      incluzi aici (Duminică, 11 noiembrie 2018, 15:09)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      si alcoolul?
      • +1 (5 voturi)    
        Alcolul nu este considerat drog (Duminică, 11 noiembrie 2018, 21:51)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Dar daca te urci baut la volan si faci victime, cred ca ar trebui aplicata aceeasi pedeapsa. Ai avut discernamat cand te-ai apucat sa bei si sigur si atunci cand te-ai urcat beat la volan pentru ca o masina nu e chiar asa usor de condus.
        • 0 (0 voturi)    
          Poate ca... (Luni, 12 noiembrie 2018, 12:12)

          DrX [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

          erai intreg la cap cand te-ai apucat, dar dupa o perioada esti sub influenta si nu mai judeci limpede.
          Nu cred ca poti sa iti dai seama cat de "influentat" esti si in momente din astea... poti sa ai niste idei minunate de care sa te inspaimanti dupa ce te "clarifici".
    • -2 (22 voturi)    
      Man (Duminică, 11 noiembrie 2018, 16:04)

      Jean05 [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Adica sa omoram semenii nostri care au probleme?
      Spune-mi ca ai exagerat la cel mai inalt punct al tau. Cel mai corect este sa avem educatie pentru a nu ajunge tinerii sa faca precum cel din aceasta stire, sa oferim asistenta inca de cand sunt mici si au probleme comportamentale care ii afecteaza pe ei in primul rand si pe cei din jurul lor deopotriva. Sunt multe aspecte de clarificat, dar cred ca educatia este pe primul loc. Alcoolicii, ca si din cauza lor se produc cele mai multe omoruri la noi si cred ca si pe plan mondial, ar trebui si ei omorati?
      Ca in ritmul acesta in tara asta cred ca raman cateva mii de oameni, cred ca si eu trebuia sa fi fost omorat cand eram pustan si am baut mult de nervi si am vrut sa sparg, sa ma bat, noroc ca am avut prieteni cerebrali pe langa mine si ca dupa mi s-a si explicat ca nu este ok si m-am linistit, nu am mai avut alte cazuri de genul. Tot pe educatie dau ,,vina''. De acolo pleaca problemele mari, inca din copilarie din cauza parintilor needucati si altele care vin dupa: anturaj, emisiuni tv cu violenta incredibila prezentata la ore la care nu ar trebui (bine, eu cred ca nu ar trebui deloc), alte emisiuni cu certuri intre asa zisele vedete care se mai si injura si bat in direct, care pentru unii sunt modele de viata. Sunt multe chestii, dupa cum spuneam.
      Concluzionand, nu poti spune ca doresti moartea unor oameni care au probleme de ordin psihic din diferite motive, nu este deloc uman sa faci o asemenea declaratie.
      • +2 (6 voturi)    
        Serios (Duminică, 11 noiembrie 2018, 21:58)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Jean05

        Oricine provoaca un accident cu victime in urma consumului de droguri sau alcool ar trebui sa nu mai aibe dreptul de a conduce minim 10 ani. Iar in caz de recidiva, da...pedeapsa de mai sus...Doar pentru ca sunt prea mari costurile tinerii "sub observatie" si sunt foarte "neproductive". Iar in ceeas ce priveste "umanitatea", eu sunt de parere ca drepturile unei persoane sunt valide atata vreme cat nu le incalca pe ale unei semen. Punct.
        • +2 (4 voturi)    
          Hm (Luni, 12 noiembrie 2018, 7:45)

          Hydra [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

          In sfarsit citesc in comentariu in care cineva pune sub semnul intrebarii o chestie perpetuata tare prost in mentalul colectiv. Pai doar asta are drepturi? Victimele nu aveau dreptul sa fie create condiitile necesare ca un astfel de tembel sa nu actioneza. Cum sa gasesc o formulare potrivita, sa se c... pe el de frica pedepsei? Cum face un tampit o chestie, cum saracul avea probleme, are dreptaturi, trebuie sa ii acordam o cazare si 3 mese zilnic.
          Vrei drepturi, respecta faptul ca exista alte entitati si ca au drepturi (si ma refer si la oameni si la animale). Ai incalcat drepturile altora, 0 drepturi pentru tine. Mi se pare foarte corect.
          • 0 (0 voturi)    
            oK (Luni, 12 noiembrie 2018, 17:02)

            Jean05 [utilizator] i-a raspuns lui Hydra

            Le luam din drepturi, inteleg ce spuneti, dar am incercat sa va arat din ce cauze ajung unii acolo, si ca in nici un caz nu omori un om pentru cele mentionate mai sus. Trebuie sa isi recastige dreptul la drepturi, ceva de genul.
        • 0 (0 voturi)    
          OK (Luni, 12 noiembrie 2018, 16:56)

          Jean05 [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

          SI totusi consideri ca trebuie omorati oamenii cu probleme comportamentale. Da, si eu le-as lua permisul de tot daca se lasa cu victime din cauza alcoolului sau substantelor interzise, dar sa vrei sa moara... incercati si voi sa intelegeti ca intr-o tara bolnava ca a noastra, acesti oameni au toate sansele sa ajunga in situatii ca aceasta, asta am vrut sa va explic. SI trebuie sa avem mai multa grija de oricine, nu omorat. Daca tu ai ghinionul de a fi implicat in doua accidente rutiere (recidiva) soldate cu victime si esti scos vinovat intr-un fel sau altul la ambele, ai fi de acord sa fii omorat?
          Suntem inca o tara cu nivele mari de spirit de barbar, si de aici nu ne putem uni impotriva conducerii care ne neglijeaza si isi bate joc de noi. Politicienii care au fost prinsi furand de la oamenii saraci, oameni care chiar au murit si inca mor de saracie, lor ce sa le mai faci atunci?
      • +1 (5 voturi)    
        ma da' nervos erai ! (Duminică, 11 noiembrie 2018, 22:06)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Jean05

        ma,da' cand ai baut da nervi , de ce nu te-ai dat cu curu de pamant sa-ti treaca ?
        ma umanule , dar daca erai tu victima unui nervozat de alcool tot asa ai fi comentat (in cazul ca ai fi scapat cu viata ) ?
        • 0 (0 voturi)    
          minculescu-rucar (Luni, 12 noiembrie 2018, 17:08)

          Jean05 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          Am spus ca eram pustan, la 16-17 ani esti smardoi, mai si bei, esti cel mai tare, ca la consumul de droguri oarecum. Si apoi am spus ca am primit ajutor din partea oamenilor din jurul meu si m-am linistit atunci si dupa nu am mai facut prostia, altfel puteam sa o tin tot asa si sa ma vedeti pe mine in locul celui din stire. Si nu, tot nu as omori omul, ca de aici a plecat totul, as prefera sa stea toata viata inchis, necajit, etc... Daca il omor, scapa intr-o clipa, iar cei care au ramas cu rani fizice si psihice trag toata viata. Si imi place cum m-ai abordat, probabil daca eram fata in fata sareai la bataie sau ma luai de ureche :))
    • 0 (20 voturi)    
      Cred ca trebuie (Duminică, 11 noiembrie 2018, 16:16)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Sa vezi un doctor neaparat!!
      Nu glumesc deloc. Esti un pericol social!
      Sanatate multa iti doresc,
    • +2 (2 voturi)    
      Interesant este faptul (Luni, 12 noiembrie 2018, 15:56)

      CipCC [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Interesant este faptul cand unii ajung sa creada ca pot decide cine sa moara si cine sa traiasca....
      Posibil sa mai fie si alte chestii care nu-ti convin....Tot pedeapsa cu moartea ar fi buna? Intreb si eu....

      Tarile civilizate au renuntat la pedeapsa cu moartea din mai multe motive...Principalul motiv ar fi ca politicienii sa nu-si inlaturi adversarii in acest mod...
  • -7 (15 voturi)    
    1_Atentat_TERORIST_normal'.. (Duminică, 11 noiembrie 2018, 15:04)

    theacher2025 [utilizator]

    ...Fake news!...Nici vorba de accident de circulatie atunci cind tu intri in mod deliberat cu masina, iar inainte o furi injughiind soferul, deci o folosesti pe post de arma, intr-o multime de oameni pasnici, chiar drogat fiind sau sub influenta bauturilor alchooolice, mai grav. E clar ca lumina zilei ca nu e vorba de un accident obisnuit si tipic de circulatie ci avem de a face cu un ATENTAT_TERORIST in toata splendoarea LUI, doar ca respectivul a consumat si droguri inainte pt. aprinde astfel curaj si a-si inbusi constiinta sa umana care ii spunea sa nu faca acest lucru....Insa ! Daaa ! Insa aceasta fapata reprobabila petrecinduse pe teritoriul RO'-democrata unde legile sunt strimbe-debile si lasa o paleta laaarga de interperetari, se va intimpla ca procurorul sa nu considere fapta ca pe un atentat terorist ci ca pe un banal accident de circulatie, iar daca respectivul tinar este printre altele si o beizadea de bani gata blindat cu Piiile si Relatii muulte, atunci si via avocatul familiei, 1 cu conexiuni extrem de multe in sistemul judicar romanesc, va face in asa fel ca procurrul dar si cei care il vor judeca sa il bage la incadrarea jurudica cea mai favorabila invocind fel si fel de motive de sanatate dar si aducind divese fituici de pe la medici_( Corupti de regula )_prin care vor demonstra ca in acel moment nu era in deplinatatea facultatilor sale mintale dar si alte motive de sanatate pt. a primi astfel minimul de pedeapsa, si de regula cu suspendare in cazul celor cu bani muuuulti si blindati de relatii...Asa functioneaza do'mnilor la noi justitia dar si legile adoptate si ras-modificate prin parlament de catre fosti sau actuali deputati sau senatori juristi gen S. Andon_A. Nastase si altii si altii_Comunisti si Secu' la obirsia lor. TOTII_1 si 1 devotati NU_dreptatii si adevarului ci doar proprilor lor cauze si principii ce se razuma doar la Camarilele lor si respeciv Banii_Muuuuulti, luati prin procese atit de pe cel viu si de pe cel mort__!!.......
    • 0 (10 voturi)    
      Pazea! (Duminică, 11 noiembrie 2018, 18:41)

      Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui theacher2025

      Deci unu beat manga cu carnet de 10 luni scapa masina de sub control si neo-marxistii sar repede sa ne convinga ca a fost atac terorist. Deci vezi doamne, la fel ca la Paris si Londra, nu va mai dati atat de siguri in Braila voastra. Cam cat de dus de ideologie sa fii sa faci asta!?
  • +5 (23 voturi)    
    Multumim, PSDracnea ! (Duminică, 11 noiembrie 2018, 15:17)

    gmb72 [utilizator]

    Cel mult 5 ani pușcărie, cu executare la domiciliu. Fără vreo brățară care să dea alarma în caz că-și părăsește celu...pardon, casa, ca să mai spintece sau să radă încă vreo 20-50 de oameni în timpul perioadei de „detenție” ....

    Mulțumim PSD ! Mulțumim Dracnea !

    Pe când niște legi care să pedepsească „nesimțiții” care fug din fața mașinilor sau se apără de infractori, neacordându-se acestora DREPTUL de a-și vărsa nervii și defulările și mizeriile pe care le au în craniu ?.... Hai Dracnea, hai cIordache, încă un mic efort și goliți în sfârșit țara de oameni cinstiți și muncitori.care nu vă lasă să furați și au inepta idee că infractorii trebuie să stea la pușcărie....
    • -2 (4 voturi)    
      :( (Duminică, 11 noiembrie 2018, 18:01)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      Nu sunt bani de bratari...
  • -8 (26 voturi)    
    oh nu (Duminică, 11 noiembrie 2018, 15:27)

    lolosaurus [utilizator]

    Si nu era musulman? Vai...
  • -12 (22 voturi)    
    nu e terorist? (Duminică, 11 noiembrie 2018, 15:42)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    Daca se intampla in alta parte, toata presa tipa: terorism!!
    • +6 (10 voturi)    
      Tu esti intreg la minte? (Duminică, 11 noiembrie 2018, 18:18)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Ai o minima educatie? Si la fel si prietenul tau teacher....
      Terorism inseamna folosirea deliberată și sistematică a unor mijloace violente sau amenințări de natură să provoace teamă și neîncredere, panică și nesiguranță.
      Pai unde e sistematicul la baiatul asta? Cu cine e el in cardasie? Ce obiectiv superior are el pentru care vrea sa bage spaima? Vrea sa bage spaima!?
      V-ati pus si voi 2-3 intrebari de baza inainte sa deschideti gura? Daca ai 2 clase mai mult ca trenu’, mare minune kingdavid.
      • -6 (8 voturi)    
        cum te arunci fara parasuta libtardule ! (Duminică, 11 noiembrie 2018, 22:00)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        protejatul tau, deliberat a intrat cu masina in multime si sistematic ,deoarece doar intr-o zi a comis-o de mai multe ori ,fara a mai pune la socoteala faptul ca acum trei ani,impreuna cu taticull sau au batut cu ranga un alt om !
        da , tu ai clase mai multe dect trenul-nu cu mult,doar una-doua !
  • +7 (21 voturi)    
    Suntem in randul lumii! (Duminică, 11 noiembrie 2018, 16:56)

    ddutz [utilizator]

    Avem si noi teroristii nostrii.
    Ce daca, nu striga Alah Akbar?!
    Ei au alte strigate de lupta: 'zda masii!, 'tui! etc.
    • +7 (9 voturi)    
      Mi-e teama ca te inseli (Duminică, 11 noiembrie 2018, 18:24)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui ddutz

      Teroristii sint politicosi, calculati, meticulosi, duc sacosa batranicilor. Nu-i rau din cand in cand sa mai dai drumul la abur din cazanul sub presiune ca sa nu-ti explodeze.
    • 0 (4 voturi)    
      Ai nostri striga (Duminică, 11 noiembrie 2018, 19:12)

      iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui ddutz

      Heil BMW! E in jermana dar tot cam aia inseamna.
  • +1 (5 voturi)    
    mazeta (Duminică, 11 noiembrie 2018, 19:30)

    xyz2033 [utilizator]

    nu e prin comentarii.
    dar prin victime ?
    • +4 (4 voturi)    
      Mai e o varianta (Duminică, 11 noiembrie 2018, 23:07)

      iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui xyz2033

      La volan...
  • -1 (3 voturi)    
    Mai incet cu pensiile pe scari... (Luni, 12 noiembrie 2018, 10:13)

    salvatore [utilizator]

    Din ce contributii platesti tu la pensii, iti platesti pensia ta (in viitor), nu platesti pensiile altora, indiferent ca e vorba de Pilonul I sau de II. Nu mai face si tu confuzia asta pe care o fac 99% dintre cetateni si care ste intretinuta de ziaristi care nu stiu de capul lor. In rest e OK ce-ai scris. Oricum drogatii ti-au dat dislike la postarea asta. Cam prea multi din astia cu fumuri in cap pe site-ul asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Si daca moare la 65 de ani... (Luni, 12 noiembrie 2018, 12:20)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      ...ce se intampla cu pensia lui din viitor?
      Vine Hurduc sa i-o aduca acum?
  • +1 (1 vot)    
    Concluzionea (Luni, 12 noiembrie 2018, 15:51)

    CipCC [utilizator]

    Concluzionez ca in momentul in care nimeni nu mai are nevoie de tine tre sa mori?
    Interesant!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      CipCC (Luni, 12 noiembrie 2018, 17:12)

      Jean05 [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      Parca am un sentiment ca acela cand ma uit la filme istorice in care se faceau executii in arena sau in piete si oamenii se bucurau. Dar asta era acum ceva timp, eu gandesc ca trebuie sa fi evoluat ca specie intre timp.