Ministerul justiției din Costa Rica a dezvăluit în ce condiții stă Elena Udrea în penitenciar. Precizările vin după ce Vicol a susținut că e ”cumplit”

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 8 noiembrie 2018, 8:37 Actualitate | Esenţial


Elena Udrea, la persoane urmarite
Foto: Politia Romana
Faptul că avocata Laura Vicol a susținut că Elena Udrea stă în condiții ”cumplite”, ”groaznice” în penitenciarul din Costa Rica nu a fost bine primit de ministerul justiției din această țară, scrie publicația locală lateja.cr

"Sunt în modulul A2, așa cum știți, penitenciarul Vilma Curling nu este suprapopulată și fiecare are patul său”, a explicat Jose Luis Bermudez, director pentru Adaptare Socială, după ce Vicol a spus că dorm câte 3-4 în pat. 

Bermudez declară că nu a primit nicio plângere formală de la românce (în arest este și Alina Bica), adăugând că toată lumea de acolo primește mâncare și un pat curat. În ce privește situația Elenei Udrea și a fiicei sale, oficialul a spus că fugarei i s-a explicat că are posibilitatea să stea cu bebelușul în zona de creșă a închisorii, dar până acum nu a cerut acest lucru. 

El a afirmat și că în acest caz nu ar exista niciun risc pentru fetiță, în condițiile în care avocata a susținut că Udrea o aduce rar pe fetiță la închisoare pentru că îi este teamă că va lua vreo boală. 

”Creșa este o zonă exclusivă pentru femeile care sunt pe cale să nască sau au deja un bebeluș. Ele pot sta cu copii aici până împlinesc 3 ani, este un loc frumos, fiecare are un loc unde să stea cu bebelușul, există pătuțuri, scutece, primesc atenție de la personal specializat”, a mai spus Bermudez. 

Avocata Laura a declarat, acum câteva zile, că acolo “condiţiile de detenţie sunt mult mai grele decât cele din România. În România, Elena Udrea ar fi putut să îşi crească acasă copilul până la un an. Acolo, într-adevăr, are un loc unde să îşi alăpteze copilul. A preferat să o aducă pe fetiţă foarte rar la penitenciar fiindcă s-a născut foarte mică şi îi este teamă să nu contacteze alte boli din închisoare”. “Este cumplit, este groaznic, am înţeles că dorm câte 3, 4 în pat. Este foarte multă mizerie, este foarte multă violenţă, sunt puţini gardieni, care nu reuşesc să menţină ordinea acolo”, a afirmat Bica, potrivit Știrile ProTV. 


















10689 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Acum ce vor Elena Udrea si Alina Bica?? (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:19)

    bancher [utilizator]

    Sa le dea drumul nu se poate...practic au doua posibilitati: sa stea in puscarie acolo sau sa stea in puscarie in Romania.
    Ar fi bine sa se decida repede si sa spuna in care puscarie raman. Vor puscaria din Romania, nu au decat sa ceara avocatului sa accepte transferul si se aranjeaza.
  • +5 (13 voturi)    
    ,,,să se facă o comparație... (Joi, 8 noiembrie 2018, 12:02)

    baligosul [utilizator]

    Cînd o persoană a locuit în complexul rezidențial Stejarii și a fost vecină cu EBA, sigur că la gherla costaricană e rău. Și nefiind măritată nu are nici dreptul la vizită conjugală, altă chestie rea, și ea îl plătește degeaba pe prestator...Adică degeaba recomandă dom doctor trup tînăr și străin, dacă prestatorul e despărțit cu ziduri și paznici de clientă.
  • +9 (11 voturi)    
    Ea s-a dus la „cumplit” (Joi, 8 noiembrie 2018, 12:50)

    aqualung [utilizator]

    Dacă este „cumplit”, se rezolvă: poate veni în România. Condiții bune, a avut grijă nea Tudorel. Și trece și mai repede, că e eliberare condiționată, facilități pentru mame.

    De ce să stai unde e „cumplit”?
    • -3 (5 voturi)    
      Copilul are cetatenie costaricana (Joi, 8 noiembrie 2018, 16:29)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      S-ar putea sa nu ii mai dea ei drumul sa vina in Romania, chiar daca Udrea ar vrea.
      • +2 (2 voturi)    
        Să ceară ea (Vineri, 9 noiembrie 2018, 15:05)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Dacă cere ea, îi dă drumul. Și ar trebui să ceară, doar suferă „cumplit”.
  • +7 (11 voturi)    
    de ce sa le plangem de mila? (Joi, 8 noiembrie 2018, 13:22)

    barba-neagra [utilizator]

    Daca am inteles bine, desi multi se fac ca nu aud, "doamnele" traiau in apartamente luxoase, chiar se mutau des ca sa li se piarda urma, umblau cu limuzine (Bicuta avea un mertsan, sarmana). Cand ai milioane de euro sustrase de la buget, prin spaga sau pe alte cai, inclusiv de la Cocos, e greu sa te obisnuiesti cu inca doua persoane in camera, ca de copil n-ai tu treaba, ala a fost asa, ca sa stoarca lacrimi. "Copilul se poate imbolnavi", mai bine sta departe.
    Sunt sute de mii de femei la puscarie, multe au copii. De ce sa-i plangem de mila doar Elenei Udrea????
  • +6 (6 voturi)    
    stati linistiti (Joi, 8 noiembrie 2018, 17:22)

    Lucian* [utilizator]

    Ii mai crede cineva pe politicienii romani?
    Si daca esti in Sahara si un politician roman zice ca afara este soare atunci sigur imi iau umbrela.
  • +5 (5 voturi)    
    Stiri false de la Vicol (Joi, 8 noiembrie 2018, 18:12)

    Delavale [utilizator]

    Laura Vicol dezinformeaza
  • +4 (4 voturi)    
    dar de Mazare si Ghita ce se mai aude ?! (Joi, 8 noiembrie 2018, 20:16)

    Ochiana [utilizator]

    Eu nu stiu de ce toata lumea se preocupa zilele astea de poseta d-nei Udrea fara sa-si mai puna intrebarea: Mazare si Ghita stau bine merci acolo unde sunt ?!

    Eu cred ca asta cu d-na Udrea e praf in ochi pentru prostovani ca sa uite lumea de marii corupti fugari marca PSD, Ghita si Mazare.
    Mazare probabil ca se da in barci cu fetele din Madagascar iar Ghita cu siguranta mai face un Asesoft prin Serbia daca nu chiar In Romania, prin interpusi.
    Si toti rad de noi impreuna cu d-l Dragnea si Voiculescu
    • +1 (1 vot)    
      Unul invata chineza accelerat (Vineri, 9 noiembrie 2018, 15:46)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      celalalt invata programarea.
  • +4 (4 voturi)    
    am vazut poze din penitenciar (Joi, 8 noiembrie 2018, 21:47)

    revo [utilizator]

    Podeaua stralucea de curatenie, mobilierul era saracacios, din lemn, dar robust, iar toaleta comuna era incomparabil mai curata decat ce am vazut odata, in pozele de la Rahova. Detinutele erau foarte grase, vesele si libere, pe culoar, nu erau inchise in dormitoare.

    Nutica, saraca de ea, nu intelege ca nu e sanatos sa iesi ca paduchele, in frunte. N-a putut, biata de ea, sa stea dracu' in banca ei, in Costa Rica, cat mai retrasa, sa-si vada de copil. Nu. Ea a trebuit sa fie magarita obraznica inca inainte de a pleca din tara (daca vreau, ma duc la Paris, cu Bica), sa dea interviuri de acolo, sa scrie pe FB, sa dea din clanta prin interpusi, sa se puna pe nu stiu ce coperta de revista de can can - "Elena Udrea in exil"! Acum isi baga avocatul la inaintare, sa dea cu batul in balta costaricanilor! Fai, fato...
  • +3 (3 voturi)    
    Avocata lui visinescu zicea (Vineri, 9 noiembrie 2018, 14:42)

    ruskimushki [utilizator]

    ca nu s-au lasat pana nu l-au omorat.
    Nu a precizat insa si cine nu s-a lasat: victimele ? fantomele ? statul paralel ? extraterestrii ?

    Iar asta ce indruga ? Tipele sunt niste bandite in toata puterea cuvantului.
    • +2 (2 voturi)    
      Chiar daca ar fi fost omorat, ce, nu merita? (Vineri, 9 noiembrie 2018, 20:59)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

      El cati a omorat? De aia de ce nu zice? Ca sa nu mai spun de conditiile in care a murit el si cele in care au murit cei pe care el i-a omorat!