Președintele Academiei Române: Cei care compară catedrala cu școlile și spitalele nu sunt creștini

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 7 noiembrie 2018, 16:13 Actualitate | Esenţial


Ioan Aurel Pop
Foto: Agerpres
Președintele Academiei Române, Ioan Aurel Pop, afirmă că cei care spun că avem nevoie de școli și spitale, nu de catedrală, nu sunt creștini. ”Catedrala lucrează cu mijloacele sale sacre, ca și școlile și spitalele, cu mijloacele lor lumești, la educarea și păstrarea în stare bună a acestui popor”, a declarat președintele Academiei, într-un interviu pentru ziarul Lumina.

Ce a fost întrebat: S-a spus, adesea, în spațiul public, că „avem nevoie mai mult de școli și spitale și mai puțin de catedrale”. ­Este Catedrala Mântuirii Neamului complementară școlilor și spitalelor din ­România?

Răspunsul lui Pop: ”Pe mine, ca istoric, denigrările și cârtirile acestea nu mă miră prea tare: toate marile construcții laice și religioase ale omenirii care ne încântă astăzi au fost contestate la vremea lor.

Cei care contrapun catedrala altor construcții (instituții) nu sunt creștini și nu știu că cea mai înaltă școală și cea mai trainică sănătate nu sunt cele ale trupului, ci ale sufletului. Vindecarea odras­lelor umane de ignoranța minții (întunecimea) și de bolile trupești (suferința fizică) nu se face numai în școlile instituționalizate de stat sau numai în spitalele slujite de medici, ci și în biserici. 

Chiar și filosofii greci precreștini știau că vindecarea trupului fără lucrarea asupra sufletului este înșelătoare, neputincioasă și sortită eșecului. Nu din pricina catedralei nu avem noi școli și spitale destule, ci din alte pricini. Ba, aș spune că nu lipsa de școli și spitale este necazul nostru cel mare acum, ci golirea lor de profesori, de elevi suficienți și de medici. Iar neștiința de carte, abandonul școlar, analfabetismul funcțional, plecarea medicilor și asistenților medicali peste mări și țări nu se datorează prea multor biserici și nici credinței prea arzătoare.

Dimpotrivă! Ne ocupăm de mărunte lucruri, ne hrănim trupul, dar nu și mintea, ne agățăm de scopuri lumești lipsite de morală, de adevăr, de dreptate, de iubire și de bunătate. Da, catedrala lucrează cu mijloacele sale sacre, ca și școlile și spitalele, cu mijloacele lor lumești, la educarea și păstrarea în stare bună a acestui popor. Dacă lucrarea aceasta nu este la înălțimea dorită, de vină suntem noi, cu micimile noastre, cu vrajbele și cu urile noastre, cu felul de a-l huli pe Domnul și cu falsele crezuri pe care le etalăm fără jenă. Credința și Biserica ne îndeamnă la cumpănire, la cumpătare, la bine și la iubire de Dumnezeu și de oameni. Catedrala noastră devine acum un simbol al tuturor acestor căi dăruite cu har.”

















3593 vizualizari

  • +20 (26 voturi)    
    @scaraotchi are raspuns ? (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 16:15)

    un domn [utilizator]

    De curiozitate
  • +29 (41 voturi)    
    Nu stiu daca sunt crestini sau nu,dar tu pari... (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 16:17)

    gigiN [utilizator]

    ...a fi...crestin fara "s" !!!
    • +16 (28 voturi)    
      cre(s)tinii de azi.. (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 16:34)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      sunt toti cu nume conspirative la Secu inainte de '89. cel mai probabil se sacrificau pentru aproapele lor, cum i-a invatat Iisus.
      pacat ca o fac in continuare pe banii nostri.
    • +9 (21 voturi)    
      Ioan Aurel Pop (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 16:54)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      este o imitatie de academic.Este un kitch la fel ca icoanele Made in China vandute in targul de obiecte "sfintite la Jerusalem" de pe linga lacasele de cult spre fala si bucuria buzunarelor popilor dedati banului "ochiul dracului". Presedintele Academiei Romane nu le are cu stiinta.Ele e cu popimea cu interesele popimii.Este un esec acest individ lacom care ocupa si scaunul de la Academie si cel de Rector la Babes-Bolyai si ia doua salarii nefacand bine nici una din functii.Este omul banului si atat.Nu are nici un merit stiintific.A scris carti dupa alte carti si se da mare istoric.
    • +9 (13 voturi)    
      nici că (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 17:36)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      se putea un mai bun ambasador al prea veselului daniel și al BOR.
  • +32 (40 voturi)    
    n-or fi crestini (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 16:18)

    moka [utilizator]

    dar sigur sunt si ei cetateni romani.
    Si au tot dreptul sa comenteze referitor la cum cheltuie statul roman banii lor.
  • +31 (39 voturi)    
    Cred ca e momentul sa va calugariti, ce spuneti? (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 16:24)

    pedepsitorul [utilizator]

    Un templu' dedicat stiintei sau medicinei face cel mai mare bine unui popor...

    Clopotul de 500K euro, nu salveaza pe nimeni!
  • +29 (41 voturi)    
    iar dvs NU sunteti un academician.. (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 16:25)

    MG [utilizator]

    nici vizionar, nici corect.
    Adevarat, nu suntem atat de cre[s]tini cat sa intoarcem si celalat obraz.
    Hai sa transformam scolile si spitalele in .. biserici - desi se pare ca deja suntem acolo.
  • +31 (41 voturi)    
    cei care... (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 16:26)

    liviu_ [utilizator]

    amesteca religia cu stiinta NU sunt oameni de stiinta si NU au ce cauta in fruntea academiei!
    • +10 (14 voturi)    
      in interviul de la realitatea (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 20:30)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Aiurel Pop vorbea ca un prelat, nu ca un om de stiinta. Asemenea specimen nu avea ce cauta la conducerea Academeiei Romane, eventual in conducerea BOR.
  • +24 (40 voturi)    
    ce pretentii sa avem (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 16:27)

    liviu_ [utilizator]

    ca romania sa creasca dpdv al economiei cand oamenii care ar trebui sa ajute stiinta sunt niste indoctrinati religiosi?!
    hai sictir relicva comunista!

    PS: nu sunt crestin si sunt MANDRU de asta... eu si vreo 66% din planeta asta nu-s crestini... dar ar trebui deja sa sti asta tovarase academician
    • +5 (19 voturi)    
      marxism pt eternitate (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 16:58)

      jondo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      spune liviu_: "nu sunt crestin si sunt MANDRU de asta"
      si toata suflarea progresista il aplauda entuziasta.

      ia sa fi zis:
      "nu sunt homosexual si sunt mandru" - homofobule!
      "nu sunt transgender si sunt mandru" - transfobule!
      "nu sunt negru si sunt mandru" - rasistule!
      "nu sunt musulman si sunt mandru" - islamofobule

      nu o sa auzi niciodata acuze de "cestinofobie".
      nici de rasism anti-white, desi politicile rasiste anti-white au devenit publice (la fel ca anti-crestinismul).

      https://www.express.co.uk/news/uk/670266/BBC-advert-white-people-ethnic-equality-staff-job-internship
      https://www.spectator.co.uk/2018/09/why-is-a-bbc-executive-calling-for-the-removal-of-middle-aged-white-men-from-television/

      cand pozitiile sunt impotriva crestinilor, albilor, heterosexualilor, toata lumea aplauda.

      ca intotdeauna, neo-marxismul, pt a-si promova agenda anti-occidentala, foloseste dublu standard.
      • +2 (8 voturi)    
        Le cam amesteci (Joi, 8 noiembrie 2018, 9:20)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui jondo

        Shaorma cu de toate in argumentatia ta, doar sa poti scoate neomarxist din joben.

        Un singur exemplu: religia e o alegere, rasa / orientarea sexuala nu sunt alegeri, nu merg comparatiile decat daca te-a pus sefu' sa-i dai inainte cu neomaxismul si tu nu gasesti alta rima.

        Da, neomarxismul e o problema, dar n-are nicio legatura cu ce zice liviu_
        • 0 (0 voturi)    
          Nu numai ca le amesteca, (Vineri, 9 noiembrie 2018, 13:54)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui if0014

          dar nici nu stie ce inseamna termenii. De ex a fi rasist inseamna a fi impotriva celorlalte rase (sau numai a unora), uneori chiar a actiona impotriva lor. A spune ca nu esti negru inseamna ca doar iti afirmi rasa, si ca iti place asa. Si eu sunt alb, nu sunt negru, imi place si sunt mandru de asta, dar nu inseamna de loc ca sunt impotriva negrilor sau a oricarei alte rase. Am chiar buni prieteni negri, galbeni, rosii. Nu am facut si nu voi face niciodata ceva impotriva cuiva, cu atat mai mult a unei intregi rase doar pentru ca e alta decat alba.
  • +13 (15 voturi)    
    Hmmm... (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 16:33)

    paulbutoi [utilizator]

    Da' cei care compara catedrala cu stadioanele - " statul da bani pentru stadioane , noi vrem sa dea si pentru catedrala " - ce sunt ?
    • +13 (13 voturi)    
      teoretic, nici la stadioane nu trebuie sa se dea (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 17:21)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui paulbutoi

      Totusi, presupunand ca se face treaba corect la stadioane, acolo stadionul ramane al primariei (sau unei institutii a statului) si dispune de el cum vrea. Sau, daca-l da in administrarea privata vreunui club,teoretic, trebuie sa existe un plan prin care se vizeaza recuperarea investitiei (se percepe chirie clubului sau din inchirierea pentru concerte).
      Altfel, nu suntem de acord nici cu stadioanele pe bani publici. Sunt gauri negre pentru banul public.
  • +28 (32 voturi)    
    iusuf nursultan nazarbaev (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 16:36)

    MG [utilizator]

    o afirma de parca ar fi ilegal sa nu fii crestin.
    Parca am fi stat islamist radical.
    Chiar ma gandeam ca in acest haos politico-economic autohton, ACADEMIA exista DEGEABA. Zero expertiza si utilitate publica.
  • -22 (36 voturi)    
    Cititi totusi ce spune omul acesta (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 16:46)

    ww [utilizator]

    ... nu doar titlul: catedralele nu trebuie vazute ca alernativa la scoli si spitale, ci ca o completare a acestora. Iar daca suntem tinuti in bezna si obscurantism, aceasta nu se datoreaza in primul rand sau exclusiv Bisericii. Sunt sigur ca dl Aurel Pop are in minte o biserica ideala, cu rol major in pastrarea identitatii nationale, asa cum poate au visat-o si Eminescu si intelectualii care i-au urmat, si cum o visam multi. Este insa incontestabil ca BOR abdica astazi de la menirea sa spirituala si se inchina puterii acestei lumi.
    Ce sa zic, va recomand sa cititi si cartile scrise de dl Aurel Pop: in hora scuipatorilor de neam si tara, veti descoperi un intelectual redutabil care vorbeste cu dragoste si patriotism despre poporul in care s-a nascut.
    • +10 (12 voturi)    
      Tocmai ca am citit: (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 17:19)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ww

      "cea mai înaltă școală și cea mai trainică sănătate nu sunt cele ale trupului, ci ale sufletului". Adica ce conteaza ca mori cu zile in spitale, ca nu ai medici, medicamente, daca mori cu un sulfet sanatos e perfect!!! La fel cu scoala, de asta e cum e, ca doar nu ce si cum inveti conteaza ci ce stie sufletul tau. Apropo, asta cum de stie? Nu e invatat si el cumva, de cineva? Ca nu prea stiu ca de la nastere sa stii deja totul... Ar mai fi multe de spus, dar ma opresc aici. Sa traiti cu un suflet sanatos si invatat in Evul Mediu romanesc.
    • +7 (9 voturi)    
      hai, plimba magarul (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 17:23)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui ww

      cu acest cadru reciclat si obedient. Omul e cel mult simplu in gandire, de altfel nici nu-l recrutau daca nu prezenta calitatile necesare.
    • +4 (6 voturi)    
      fugi cu intelectualul in lume (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 17:30)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui ww

      lasa-ne pe noi prosti ( asta e ala care a zis ca ponta nu a plagiat , pentru cine nu stie de unde sa-l ia )
    • +7 (9 voturi)    
      Nu e ca si cum avem probleme urgente, (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 17:45)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui ww

      ne permitem sa aruncam 133 de milioane de euro pe jucaria narcisistului securist PF Daniel.

      Ce-ti trebuie tie sosele in stare buna si autostrazi? Poftim catedrala. Du-te si roaga-te pentru autostrazi.

      Cat de fraier poti sa fii!
    • -5 (11 voturi)    
      Numarul mare de "negative" primite... (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 17:50)

      Iorgovan [utilizator] i-a raspuns lui ww

      ...in urma unui comentariu inteligent si echilibrat, arata starea "spirituala" a celor care le-au dat. Putin le pasa lor de scoli sau de spitale, aici fiind vorba doar de ura fata de Dumnezeu. Daca le dai excursii in locatii exotice, facute parca special pentru cocalari,
      masini, shaorme, bere si fotbal, accepta cu bucurie sa fie niste slugi obediente, indiferent de stapan.
      • +4 (8 voturi)    
        Nene (Joi, 8 noiembrie 2018, 8:33)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

        Cum le știi tu pe toate, cum știi mătăluță ce mă animă pe mine...
        Ca să pricepi mai bine: e absolut ilogic să crezi că pot urî pe cineva în a cărui existență nu crezi. Think again.
        • +1 (1 vot)    
          Foarte bine spus (Joi, 8 noiembrie 2018, 13:33)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

          Numaio ca nu cred ca va intelege, pentru asta ii trebuie macar ceva minte...
    • +8 (12 voturi)    
      Dezbină. (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 18:15)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ww

      D-l Ioan Aurel Pop ,președinte al Academiei Române se comportă ca un țânc.Își permite să-i ia de urechi pe cei care nu sunt de acord cu construirea catedralei.Păcat de el.A rămas cu moștenirea comunistă când toți eram obligați să gândim cu vroia cel mai egal dintre noi,să trăim bine prin reprezentanții noștri.Poartă și ochelari de cal pentru-că noi reproșăm guvernului și încetineala în lucrări de infrastructură de la drumuri la rețele de apă canal gaze.Și catedrala,cu tot interesul acordat și finanțare făcută ritmic,de ce nu-i gata?Poate spune cineva cât va costa la final și cât vor costa întreținerea grandomaniei?Da d-le Pop,noi plătim și avem dreptul să știm și să fim sau nu de acord.Creștin nu ești dumneata.Nu luxul și fala te fac creștin.
    • +3 (11 voturi)    
      Asa deci, nu v-a placut ce am scris :))) (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 18:31)

      ww [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Sa va amintesc atunci si ce spunea unul dintre "filosofii greci precreștini", intr-un dialog celebru (Charmides), la care dl academician face in mod evident referire. Iata deci afirmatiile lui Platon, un alt "ticalos" care si-a permis sa ii elogieze pe stramosii nostri si care spunea, prin gura unuia din personajele sale, urmatoarele:
      "Tot aşa stau lucrurile, Carmide, şi cu acest descântec. Eu l-am învăţat acolo în oaste, de la un medic trac, unul din ucenicii lui Zalmoxis, despre care se spune că îi fac pe oameni nemuritori. Spunea tracul acesta că [medicii] greci aveau dreptate să cuvânteze aşa cum v-am arătat adineauri. Dar Zalmoxis, adăuga el, regele nostru, care este un zeu, ne spune că după cum nu trebuie să încercăm a îngriji ochii fără să ţinem seama de cap, nici capul nu poate fi îngrijit neţinându-se seamă de corp, tot astfel trebuie să-i dăm îngrijire trupului dimpreună cu sufletul şi iată de ce medicii greci nu se pricep la cele mai multe boli: pentru că ei nu cunosc întregul pe care-l au de îngrijit. Dacă acest întreg este bolnav, partea nu poate, fi sănătoasă. Căci, zicea el, toate lucrurile bune şi rele - pentru corp şi pentru om în întregul său - vin de la suflet şi de acolo curg [ca dintr-un izvor] ca de la cap la ochi; Trebuie deci - mai ales şi în primul rând - să tămăduim izvorul răului, ca să se poată bucura de sănătate capul şi tot restul trupului."
      • +7 (9 voturi)    
        Perfect (Joi, 8 noiembrie 2018, 8:36)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui ww

        Doar e absolut logic să revenim la medicina de acum 2k ani. Că doar e demonstrat că descântatul și urletul la lună vindecă orice.
      • +7 (9 voturi)    
        Precreștin nu înseamnă creștin. (Joi, 8 noiembrie 2018, 8:47)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ww

        Faci confuzii.Este mare harababură în capul tău și a lui Ioan Aurel Pop.
    • +12 (14 voturi)    
      balanta inclinata abrupt (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 18:52)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui ww

      balanta BISERICA/SPITAL este puternic dezechilibrata in favoarea primei.
      NU mai era nevoie o afirmatie/scuza care sa apere dezechilibrul pe care-l vedem, suferim si-l platim cu totii.
    • +9 (11 voturi)    
      Foarte frumos (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 19:39)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui ww

      dar uite care este realitatea: dupa lovitura de stat din '89 cele doua biserici (crestin-ortodoxe) din cartierul meu au fost adevarate centre spirituale pentru credinciosi, tineri si batrani umpleau pronaosul in fiecare duminica si de sarbatori. De atunci s-au construit 5 biserici noi, cate unul in fiecare parculet mic de dintre blocuri, in locul terenurilor de joaca pentru copii. Cele sapte biserici stau aproape goale, cateva zeci de batrane si mosnegi daca le mai trec pragul, in asteptarea nemuririi.
      Cate gradinite s-au construit in acest rastimp? Una. Cate terenuri de joaca pentru copii? Una. Cate scoli? Niciuna. Cate spitale? Niciuna.
      In pastrarea identitatii nationale scoala, gradinita, spitalul, chiar si terenul de joaca pentru copii este mult mai importanta dacat o cladire cu clopot si pivnita racoroasa pentru pastrarea "bunatatilor date de Cel De Sus" popei si superiorilor sai.
      Tocmai mi-a venit o idee: ateistii nu ar trebui sa revendice niste bani de la stat pentru constructia unor lacasuri de adoratie al Marelui Big Bang? Pe principiul simetriei.
    • +5 (9 voturi)    
      completare?! (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 21:12)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ww

      scuze... ce stiinte se predau in biserica?!

      eu iti recomand sa citesti Biblia intr-adevar avem multe de invatat din cartulia aia: crima, incest, poligamie, viol s.a.m.d.

      dar that's not the point...
      the point is:
      NU are ce cauta in scoli
      NU trebuie sa priumeasca bani de la stat
      trebuie sa plateasca impozite
      popii NU trebuie sa fie platiti de stat
      in rest construieste ce vrea cu banii proprii ca orice entitate privata!

      also... cand nu poti trata pacienti arsi si ii trimiti in alte tari... cand avem infectii in spitale cu duiumu etc... cred ca ar trebui sa facem o pauza din a hrani biserica cu nemiluita, nu crezi?!
      omul ca sa mearga la biserica intai trebuie sa fie sanatos... nu am auzit de vindecari miraculoare dovedite... (da dovedite nene, nu ce avem acum)
    • +4 (8 voturi)    
      hai ca esti... (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 23:57)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui ww

      mai "cre(s)tin decit trebuie : """Sunt sigur ca dl Aurel Pop are in minte o biserica ideala""""...."..biserica ideala.."!!!!!!!!!!!....oare nu doare sa fii cre(s)tin!?!?!?....
  • +7 (11 voturi)    
    Academicieni ha? (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 17:04)

    Maltese_Hawk [utilizator]

    Dacă aștia-s academicieni se alege praful de România.

    Un academician e un profesor, un profet, nu vre-un mistic aservit unui sistem spiritual adus de greci pe acest pamant. Dar Pop asa a ajuns unde e, prin exaltare patriotica si minciuni asupra proprie-i istorii.

    Teoria cognitiei, sa stiu cum stiu, sufletul ca si agregat de incongruente perceptuale. Deformarea psihica absoluta manifestata in sacerdoti, da am zis bine, se stie ca sacerdotii, preotii sunt nebuni ce si-au gasit un drum spre propria vindecare. Schizofrenici, bi-polari, psihopati, etc.

    Ungurii au permis ortodoxia in Ardeal pentru ca au vazut ca preotii ortodocsi fac o treaba mai buna decat ei in a distruge mintile romanilor. iar un popor distrus mental era ceea ce vroiau.

    Vai de capul nostru cine sunt valorile acestei tari.
  • +6 (10 voturi)    
    Maretz si pe cai albi acest indoctrinat rosu !! (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 17:36)

    Plagarus [utilizator]

    Demn urmas al colboratorului Marga,are mentalitatea unui militzian aparator al oranduirii multilateral dezvoltate.
    Sluj tipic de fost colaborator ce vrea sa cante pe placul puterii,atunci si astazi.
  • -6 (10 voturi)    
    Putin probabil (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 17:55)

    Irina25 [utilizator]

    Academicienii sunt prosti si cretini, iar voi sunteti destepti.
  • +13 (15 voturi)    
    presedinte? (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 18:00)

    ras-putin [utilizator]

    ar trebui sa il redenumeasca PATRIARHUL (c)academiei romane.
    • +4 (6 voturi)    
      Corect (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 20:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

      Si sa ii dea macar un E Klasse, S este pentru Holinesdeniel
  • +7 (11 voturi)    
    Credeți ... (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 18:54)

    AEV [utilizator]

    Credeți, Dle. Președinte al Academiei, că bisericuța de lemn din Fildul de Sus sau splendida biserică a Mănăstirii Curtea de Argeș lucrează pentru sufletul nostru insuficient sau mai puțin decât urieșenia fără rost de lângă Casa Poporului? Ca istoric, ați fi putut observa altceva, și anume că urieșenia este, totuși, singurul monument amplu și reprezentativ care se îndreaptă spre finalizare în anul Centenarului României Mari. Dar faptul că sunteți și politician vă împiedică să faceți astfel de observații, și atunci debitați prostia că cei care ne îndoim de utilitatea ureșeniei nu suntem creștini!!!
  • +8 (10 voturi)    
    pare a fi popa (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 19:08)

    Ipse1954 [utilizator]

    dupa limbaj pare a fi popa
  • +5 (9 voturi)    
    bai (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 20:20)

    dragonic [utilizator]

    cine este academia asta ??? ce face pentru poporul roman ?? ce face pentru tara ??? in ce actiune academica nationala si de interes a fost implicata in favioarea tarii , in favoarea respectarii constututiei , in favoarea eliminarii intrusilor in politica - etc - zero - a initiat sau indrumat o actiune legislativa in sensul celor de mai sus plus pentru respectarea limbiir romane in massmedia , national , comercial , etc -- cum a influentat procesul de invatamant in bascalia creata de alesii neamului -- ciocul mic - sunteti nimeni si furati banii tarii pentru tot felul de prostii care nu va aduce nici un merit - sunt multe de spus despre acesti papabani dar deocamdata atat
  • +6 (8 voturi)    
    Sa vedem (Joi, 8 noiembrie 2018, 0:09)

    Eu123 [utilizator]

    Cazul deja mediatizat al lui Busu.
    Ca el sunt alti sute, mii de oameni ce fac infarct.

    Daca mergem pe ideea dvs, stimate "domn", eu zic sa ii trimitem pe toti la Catedrala ca sigur le trece infarctul, ce ziceti ?!

    Si daca am fi investit cei 110 milioane de euro cheltuiti pana acum in Catedrala, in vreo 10 spitale deja existente, sa le refacem si sa le dotam cu tot ce trebuie, oare nu era mai corect? Primele 10 orase ale tarii, ca nr de locuitori, sa aiba fiecare un spital de urgente dotat cu tot ce trebuie de la RMN, CT pana la solutii de dezinfectat.

    Dar, deh, mai bine merg gandacii si soarecii prin spitalele din tara, noi avem Catedrala si ne trece orice boala de raman spitalele goale. Bine ar fi, dar realitatea este total diferita.

    Din pacate cand vad cate o persoana ca dvs ma gandesc doar la urmatoarea "poezie":

    De-am gasi în farmacie
    O pastila de prostie,
    Eu va spun ca, negresit,
    Ar fi cozi fara sfarsit...
  • +2 (4 voturi)    
    Domnu' istoric, (Joi, 8 noiembrie 2018, 7:37)

    ofCAER [utilizator]

    Daca tot va aflati cu trebi pe la Academia Romana, cercetati prin arhiva institutiei si scoateti la lumina procesele-verbale ale urmatoarelor sedinte:
    - cind onor membrii Academiei Romane au votat pentru primirea Elenei Ceausescu membru supleant;
    - cind aceeasi (poate citiva noi, citiva dusi) au votat pentru primirea aceleiasi ca membru plin al Academiei Romane;
    - cind Academia Romana l-a ales pe Nicolae Ceausescu PRESEDINTE DE ONOARE.
    Ca sa vedem cu totii cit a lucrat mindra noastra Academie pentru popor si cit pentru cuplul dictator.
    Asta, da, treaba de istoric!
    Cu atit mai mult de "istoric crestin", nu-i asa, fiindca "crestin" ne vine de la "Hristos", care Hristos se defineste El Insusi "Eu sunt ADEVARUL...".
    Ori daca domnia voastra tineti adevarul ascuns, avind putinta de a-l scoate la iveala (institutia si calificarea), in ce fel sunteti un crestin adevarat?
    Tot pe-aceeasi linie, d-le si istoric si crestin, adica a Lui Iisus Hristos, parintele tuturor crestinilor care, repet, Se defineste "Adevarul", de ce nu scormoniti dupa popimea securista? Pai Iisus nu a scos vinzatorii de bani din templu? Musai si d-stra, maretul Lui urmas si intru totul adept, sa scoateti vinzatorii de suflete din biserica! Da' asta daca nu cumva ne spuneti si ca Securitatea cea de toate zilele este rupta din Rai...
    • +1 (3 voturi)    
      dar (Joi, 8 noiembrie 2018, 9:11)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      Ce-o fi avand .... cu prefectura ?
      • +2 (4 voturi)    
        Uite: (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:18)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        In primul rind, sa folosesti in acest context "..." dovedeste ca ai o educatie deosebit de aleasa.
        In al doilea rind, daca consideri ca menirea unui istoric in sec. XXI este sa prea-mareasca constructia unei catedrale faraonice intr-o tara in care poporul traieste in saracie, inseamna ca ai o instructie sora geamana cu educatia.
        Iar in al treilea rand. POP I.-A. este om de stiinta, ba chiar capu' institutiei virf al stiintei! Discursul lui incepe asa: "Pe mine, ca istoric, denigrările și cârtirile acestea nu mă miră prea tare: toate marile construcții laice și religioase ale omenirii care ne încântă astăzi au fost contestate la vremea lor". Pai ca om de stiinta ce se revendica, sa probeze ca "toate marile construcții laice și religioase ale omenirii care ne încântă astăzi au fost contestate la vremea lor". Eu astept - sau dai un copy-paste comentariului tau?
      • +1 (3 voturi)    
        Adica (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:36)

        Gelum [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        putem ignora liniștiți cam orice iese pe gura la acești "academicieni"...
  • +3 (3 voturi)    
    Slava Domnului (sic) (Joi, 8 noiembrie 2018, 13:45)

    Alovi [utilizator]

    ..ca nu suntem toti crestini.
  • 0 (0 voturi)    
    OH . (Joi, 8 noiembrie 2018, 17:58)

    letsoc [utilizator]

    Eu nu inteleg de ce , dupa atata credinta tara noastra este la coada listelor in toate domeniile ? Sa speram ca dupa terminarea catedralei ne vom mantui .