Lazăr a cerut instanței să suspende procedura de revocare declanșată de Toader / Procurorul general a depus și o plângere prealabilă la Ministerul Justiției

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 2 noiembrie 2018, 16:27 Actualitate | Esenţial


Augustin Lazar
Foto: Facebook/ Ministerul Public
Procurorul general, Augustin Lazăr, a depus la Curtea de Apel Alba, o cerere de suspendare a procedurii de revocare din funcție declanșată de ministrul Justiției, Tudorel Toader, informează Mediafax.

Tot vineri, procurorul general a depus o plângere prealabilă și la Ministerul Justiției împotriva raportului.

Procurorul general, Augustin Lazăr, a depus, vineri, o cerere de suspendare a procedurii de revocare din funcție, declanșată de către ministrul Justiției. Ceererea de suspendare a fost depusă la Curtea de Apel Alba, au precizat, pentru Mediafax, surse judiciare.  

Potrivit acelorași surse, în paralel, Lazăr a depus și la Ministerul Justiției o plângere prealabilă împotriva actului administrativ reprezentat de raportul de evaluare pe care Toader l-a prezentat săptămâna trecută.



















3212 vizualizari

  • +22 (50 voturi)    
    OK, suna bine (Vineri, 2 noiembrie 2018, 16:30)

    2087 [utilizator]

    Pacat ca romanii sunt o natie de ticalosi, nu-l merita pe Lazar sef la PG.

    Daca n-ar fi ticalosi, n-ar mai exista PSD.
    • -4 (14 voturi)    
      eu sunt roman ! (Vineri, 2 noiembrie 2018, 16:56)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      tu ce esti ?
      tot roman ? daca da ,inseamna ca si tu esti un ticalos ,daca nu esti roman , du-te si canta la alta masa!
      • +1 (1 vot)    
        Infantil... (Luni, 5 noiembrie 2018, 15:28)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        ce postati ! Omul a vorbit cu obida , la modul general , normal ca nu toti sunt ticalosi , vorbea de cei ce gireaza psd, aceea sunt socotiti ticalosi , lucru cu care sunt partial de acord. Adica unii sunt intr-adevar ticalosi, altii sunt doar dezinformati sau prosti .
    • 0 (6 voturi)    
      e un cerc vicios amice (Vineri, 2 noiembrie 2018, 17:07)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Acelasi lucru se intampla si in Italia sau alte tari latine. cei cu drept de vot sunt lasati sa fure sau sa traiasca pe ajutoare in schimbul votului. Cum iesi dintr-un astfel de cerc vicios?
    • +2 (12 voturi)    
      sa-ti fie rusine! (Vineri, 2 noiembrie 2018, 18:09)

      mike_the_hunter [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Sa-ti fie rusine ca numesti toti romanii ticalosi. Sunt milioane de oameni onesti in tara asta , traiesc de la o luna la alta, muncesc din greu,cresc copii, ii duc la scoala, platesc taxe si fac ca tara sa mearga inainte.
      Ticalosi sunt politicienii , .doctorii si toti care ii jupoaie,ii fura aia sunt ticalosii si nu sunt asa de multi.Daca crezi ca romanii sunt ticalosi pleaca de aici, daca n-ai facut-o inca. Cum poti trai intr-o astfel tara?
    • +1 (11 voturi)    
      Arestarea grupului infractional organizat psd (Vineri, 2 noiembrie 2018, 19:15)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Comisia Europeană, condusă de Jean-Claude Juncker, trebuie sa procedeze la fel cum a procedat cu Polonia, trebuie sa dea în judecată Romania la Curtea Europeană de Justiție, reclamând încălcarea independenței judiciare si sa oblige Romania sa abroge toate legile adoptate in favoarea infractorilor, sa oblige Romania sa o repuna in functie pe fosta Sefa a DNA.
    • -6 (8 voturi)    
      true ! true ! true ! (Vineri, 2 noiembrie 2018, 19:55)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      true ! true ! true !
    • +1 (5 voturi)    
      poate tu cu familia ta PSDALDEUDMRPNL (Vineri, 2 noiembrie 2018, 21:57)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      .
  • 0 (10 voturi)    
    sa vedem cu ce judecator joaca in campul tactic (Vineri, 2 noiembrie 2018, 16:41)

    axiopolis [utilizator]

    .
  • -4 (12 voturi)    
    Ha ha ha.... (Vineri, 2 noiembrie 2018, 16:51)

    Gigi Kent [utilizator]

    Curtea de Apel Alba?

    Chiar nu se gandea nimeni ca dl. Lazar functioneaza pe baza de pile si relatii, trafic de influenta si alte asemenea nimicuri. :)
  • -2 (4 voturi)    
    Vedeti ! (Vineri, 2 noiembrie 2018, 17:40)

    Observatory [utilizator]

    Ne-am cam obișnuit cu ticăloșii !
    Ca un cal sălbatic pana pune sau el, așa a făcut și Nicu Cizmaru....
    Călărește um mare procentaj de prosti !
  • -2 (12 voturi)    
    Procedura suspendatrii procurorului general (Vineri, 2 noiembrie 2018, 18:10)

    Azra [utilizator]

    Ministrul Justitiei a declansat procedura de suspendare a procurorului general in baza prevederilor constitutionale, care ii permit sa faca acest lucru,in conditiile stabilite de lege, asa cum a facut-o si in cazul Laurei Codruta Kovesi. Art. 132 (1)din Constitutie prevede ca "Procurorii isi desfasoara activitatea ...sub autoritatea ministrului justitiei"
    .O instanta judecatoreasca nu poate bloca deci printr-o hotarare a sa aplicarea unor prevederi constitutionale, care au forta juridica suprema.
  • -1 (9 voturi)    
    foarte bine ! (Vineri, 2 noiembrie 2018, 21:05)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    .
  • -1 (9 voturi)    
    se rezolva in campul tactic (Vineri, 2 noiembrie 2018, 21:38)

    axiopolis [utilizator]

    .