SRI: VW Touareg cu care mergea rectorul Universității din Iași, Tudorel Toader, fusese donat de Serviciu în 2016

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 2 noiembrie 2018, 12:27 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader la volan
Foto: Captura Facebook
Un autoturism VW Touareg a fost transmis fără plată, în anul 2016, de Serviciul Român de Informaţii către Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi, informează SRI, potrivit Agerpres.

Precizarea vine după ce Newsweek a scris că mașina de serviciu a rectorului Universității  este un Volkswagen Touareg primit de la SRI după alegerea lui Tudorel Toader în funcție, în 2016. Publicația citată notează că este vorba de aceeași mașină pe care Toader o conducea în martie 2017, atunci când a fost filmat în timp ce ieșea din Guvern încălcând regulile de circulație. În prezent, autovehiculul cu numărul de înmatriculare IS 05 JUS stă în majoritatea timpului în mini-parcarea din fața Corpului A al universității ieșene.

Potrivit SRI, autoturismul VW Touareg a fost achiziţionat în anul 2007, de la MIDOCAR SRL, cu 115.484 lei fără TVA, în urma finalizării unei proceduri de achiziţie prin licitaţie deschisă.

"Autovehiculul a fost scos din funcţiune la momentul îndeplinirii condiţiilor stabilite prin HG nr. 2139/2004 pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea şi duratele normale de funcţionare a mijloacelor fixe. În acest context, în conformitate cu prevederile HG nr. 841/1995 privind procedurile de transmitere fără plată şi de valorificare a bunurilor aparţinând instituţiilor publice, Serviciul Român de Informaţii a iniţiat demersurile în vederea transmiterii, fără plată, către o altă instituţie publică, a autovehiculului, potrivit dispoziţiilor pct. 3 al Anexei nr. 1 la norma sus-menţionată", arată SRI vineri, la solicitarea Agerpres.

Conform sursei citate, în baza pct. 5 al Anexei precizate, Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi a solicitat autoturismul disponibilizat, iar transmiterea bunului s-a realizat pe baza Procesului-verbal de predare-primire prevăzut de pct. 6 al Anexei nr. 1, aprobat de ordonatorii principali de credite ai celor două instituţii şi semnat la 13 decembrie 2016.

















2818 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    mda (Vineri, 2 noiembrie 2018, 12:32)

    SoulSearcher [utilizator]

    ei na mare engima...

    masina gratis de la statul roman pe care o foloseste fie nevastasa fie feciorul care e asistent universitar la UAIC

    de parca e ceva nou ca bunurile statului sa fie folosite abuziv de cei care sunt la butoane...
    • -11 (13 voturi)    
      Nu zau, tu stii sa citesti, Tudore mergea cu (Vineri, 2 noiembrie 2018, 15:53)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      acea masina, acum NU mai merge!
      • +12 (12 voturi)    
        Carevasazica Tudorel Strungar Model (Vineri, 2 noiembrie 2018, 16:16)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Primeste de la Statu Paralel Masina, chiar si pentru OZi, iar tu Mircica de haznauatrei spui sa nu credem ce vedem ca nu “ieste” adevarat...
      • +9 (9 voturi)    
        Si cand mergea, pe unde trecea, oare ce vorbea? (Vineri, 2 noiembrie 2018, 16:23)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Tudorele, tu care in numele sefiei ne distrugi institutiile anticoruptie si chiar de la cap tot sistemul justitiei!

        Oare ce combinatii faceai ca Rector?

        Mai rezolvai o diploma fara prezenta, mai devalizai niste fonduri, mai foloseai statutul pentru un mic trafic de influenta?

        Cred ca masina cu care te plimbai, avea si ochi si urechi!

        Cred ca o poza, din trecut tau sugubatz, o sa ne lamureasca pe toti!
  • +9 (15 voturi)    
    civilul TT (Vineri, 2 noiembrie 2018, 12:48)

    DrIon [utilizator]

    Incurcate sint caile Domnului!
  • +6 (12 voturi)    
    este atat de simplu? (Vineri, 2 noiembrie 2018, 15:38)

    Lucian* [utilizator]

    Nu-mi doneaza serviciul si mie un Duster?
    Drumuri proaste...
    • +10 (10 voturi)    
      Daca ai fi Salariat al Statului Paralel POATE (Vineri, 2 noiembrie 2018, 16:17)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      Insa Tudorel Strungar Model, este probabil si Cu Grade, nu de alcool !
  • +8 (8 voturi)    
    Adica statul paralele ? (Vineri, 2 noiembrie 2018, 15:56)

    florinos [utilizator]

    Sa inteleg ca Statul Paralel cu care sarbatorea Dragnea acum i-a oferit o masina lui Tudorel Toader, rectorul celei mai vechi universitati din tara Universitatea Alexandru Ioan Cuza ? Nu pot sa cred. Sigur nu este de la Soros ?
  • +7 (9 voturi)    
    Credeam că sunt băieți deștepți cei de la SRI. (Vineri, 2 noiembrie 2018, 16:18)

    asavreau [utilizator]

    Cum casezi un mijloc de transport apt de a circula?Cum de a ajuns mașina taman la Universitatea A.I Cuza și nu la Filarmonică sau teatru?Dacă a fost dată la Universitate,de ce o folosește numai Tudorel(inclusiv familia)?
  • +5 (5 voturi)    
    TT-SRI (Vineri, 2 noiembrie 2018, 18:46)

    anonimicus [utilizator]

    Tudorele, care va să zică ai încheiat un protocol secret cu SRI.
    • +4 (4 voturi)    
      Audi TT (Vineri, 2 noiembrie 2018, 22:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      Este din Famiglia Touareg