Sibiu: Un urs de mari dimensiuni a intrat în curtea unei instituții, apoi a ieșit pe A1, unde a fost lovit de un TIR / Drumarii spun că situația a scăpat de sub control

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 2 noiembrie 2018, 11:20 Actualitate | Esenţial


Urs brun
Foto: Wikimedia Commons
Drumarii atrag atenţia că animalele sălbatice care pătrund pe şosele, punând în pericol siguranţa circulaţiei, reprezintă o problemă reală în judeţul Sibiu, unde - spun ei - situaţia a scăpat de sub control, transmite Agerpres.

Afirmaţia a fost făcută vineri de purtătorul de cuvânt al Direcţiei Regionale de Drumuri şi Poduri (DRDP) Braşov, Robert Elekes, după ce în seara precedentă un urs a traversat curtea unui centru de întreţinere drumuri unde se aflau zece angajaţi, apoi a fost lovit de un TIR pe autostrada A1, în dreptul oraşului Sălişte.

"Aseară in jurul orei 21.30 am avut parte de un incident similar în Centrul de Întreţinere şi Coordonare Sălişte. Un urs de mari dimensiuni a intrat în curtea noastră, a traversat-o şi a ieşit pe autostradă, unde a fost lovit de un TIR. Camionul a suferit avarii, dar ursul se pare ca nu a păţit mare lucru şi a fugit în direcţia oraşului Sălişte. Mai grav este că în curtea CIC, unde se află şi sediul Poliţiei Autostrăzi, erau în jur de 10 persoane, dar din fericire cei mai mulţi nici nu au observat ce s-a întâmplat", a declarat Elekes.

Reprezentantul DRDP Braşov recunoaşte că nici gardurile electrice nu mai pot împiedica urşii să traverseze autostrada A1, în judeţul Sibiu. 

"Acesta este şi apelul nostru: este clar că în judeţul Sibiu este o problemă cu animalele sălbatice, iar situaţia pare scăpată de sub control. Suntem deja în faza în care nişte garduri electrice nu rezolvă situaţia. Trebuie găsite soluţii la sursă, adică animalele trebuie ţinute în păduri de către administratorii fondurilor de vânătoare. Ursul de aseară a pătruns pe corpul autostrăzii prin nodul Sălişte, folosind bretelele de acces unde oricum nu vor exista garduri niciodată", a mai precizat Robert Elekes.

Joi seara, trei urşi au traversat drumurile din Sibiu: un urs a traversat A1, la Sălişte, alţi doi, Drumul Naţional 7, la Boiţa. Cei doi urşi de la Boiţa au fost loviţi de două autoturisme şi un autocar. În urma impactului de pe DN7, unul dintre cei doi urşi a murit.

Maşinile, autocarul şi TIR-ul care au lovit urşii au suferi avarii, însă nu au fost persoane rănite, potrivit reprezentanţilor Inspectoratului de Poliţie Judeţean Sibiu.

De la începutul anului şi până în prezent, pe A1, în judeţul Sibiu, au fost omorâţi de maşini trei urşi, iar un al patrulea a fost lovit, dar a reuşit să scape.

















3053 vizualizari

  • -9 (13 voturi)    
    soferii au lovit cu intentie ? (Vineri, 2 noiembrie 2018, 12:08)

    nedumeritul [utilizator]

    eu cred ca soferii au lovit cu intentie ursii care sunt in orice caz mai vizibili decat biciclistii,pietonii sau carutele.
    • +2 (2 voturi)    
      depinde (Vineri, 2 noiembrie 2018, 17:09)

      gica_ultra [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      aia cu tiru' : da, ca e mare. eu, daca Doamne' feri, dau intr-un pui de urs (nu adult: ca ala ma manaca cu tot cu masina) cu Loganu' : raman cu volanu' . cricu' , de astea ....
    • -1 (1 vot)    
      Esti sofer ? (Vineri, 2 noiembrie 2018, 22:49)

      Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      Cred ca nu, altfel n-ai spune asemenea aberatii.
      Cu bicicleta pe drumul Poienii Brasov, la 30 km/h am reusit sa evit la limita un pui de urs care a traversat in fuga soseaua.
  • +4 (4 voturi)    
    da, clar, situatia a scapat de sub control... (Vineri, 2 noiembrie 2018, 13:53)

    Itsoc [utilizator]

    ...sa punem garduri la autostrazi pentru a preveni ca alte animale (cai, iepuri, caini si caprioare) sa intre? eh ash, de unde dom'le garduri?
    sa impuscam mai bine toate animalele din tara si am rezolvat problema, apoi continuam cu oamenii pentru ca spitalele nu dau randamentul scontat in a decima populatia.
  • +2 (6 voturi)    
    oare faptul ca le-au fost taiate padurile (Vineri, 2 noiembrie 2018, 17:58)

    AndJorj [utilizator]

    sa aiba vreo contributie cat de mica la ce se intampla?
    • 0 (0 voturi)    
      Da, erau ale urșilor, ecologist de asfalt :) (Duminică, 4 noiembrie 2018, 14:29)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

      ....
  • 0 (2 voturi)    
    Cand vine vorba de ecotunele... (Sâmbătă, 3 noiembrie 2018, 3:57)

    Codruta N [utilizator]

    ... zice lumea ca "da' de ce? ca merge si-asa..."! >:

    Nu poti (si nici nu e moral si nici sanatos) sa tii trei ursi inchisi intr-o padure, ca intr-o inchisoare! In cativa ani specia deja se degradeaza!
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt 6.000 de urși în România, peste 40% (Duminică, 4 noiembrie 2018, 22:18)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      din toți urșii din Europa (fără Rusia). Rusia singură are vreo 75.000 de urși, iar restul Europei vreo 15.000.

      În Germania nu e niciun urs, iar dacă vine vreunul din Slovenia prin Austria, îl împușcă poliția. Chiar nu e cazul să plângi de mila urșilor din România, sunt mult prea mulți, raportat la suprafața țării.
  • 0 (0 voturi)    
    de fapt toata treaba asta e concertata de la (Sâmbătă, 3 noiembrie 2018, 9:13)

    qwerasdf [utilizator]

    centru de psd / alde / udmr

    au auzit ca un urs costa cam 25.000 de euro pt. vanatori la impuscat si se gandesc cum sa mai faca niste bani

    in culise mai lucreaza si cu udmr, impreuna cu primii (psd) vor sa continue cu taiatul padurilor nestingheriti
    • 0 (0 voturi)