Patronat: Pâinea se va scumpi începând din această lună / Pâinea trebuie să coste cât o țigară

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 2 noiembrie 2018, 10:19 Actualitate | Esenţial


Ce tip de paine ar trebui sa cumparam?
Foto: MorgueFile.com
Pâinea se va scumpi începând chiar din această lună, din cauza majorării tarifelor la electricitate şi gaze naturale, dar şi al costurilor cu materia primă şi forţa de muncă, susţin producătorii din industria de morărit şi panificaţie, transmite Agerpres.

"Preţul materiei prime a crescut, preţul forţei de muncă, la fel. Pe lângă toate acestea, am primit notificări de la furnizorii de gaze şi de energie electrică pentru a ne informa că majorează tarifele cu 25%. Dacă ţigara s-a scumpit, nu trebuie să scumpim şi pâinea? Dacă, înainte, o pâine costa cât o ţigară, trebuie să coste şi de aici încolo cât costă o ţigară. (...) În momentul de faţă, preţul franzelei variază între 0,60 lei şi 1,30 lei. Dacă fiecare adaugă un minimum de 0,20 lei, atunci produsul va costa între 0,80 şi 1,5 lei. Vorbim de franzela de 300 de grame. Calculele noastre strict făcute pe brutăria ROMPAN - Proiect Service - ne arată că acesta este intervalul la care trebuie să ne referim. Sigur, dacă un produs costă 4 lei, nu mai vorbim de o majorare de 0,20 lei, ci de altceva", a explicat preşedintele Patronatului Român din Industria de Morărit, Panificaţie şi Produse Făinoase - ROMPAN, Aurel Popescu, prezent la standul Asociaţiei de la INDAGRA.

În schimb, dacă luăm în calcul preţul unui covrig, produs care a înregistrat cea mai mare creştere pe consum, şeful ROMPAN susţine că majorarea de la 1 leu la 1,5 lei pe bucată a fost un "pic mai mare decât trebuia".

"Legat de covrig, trebuie să luăm în calcul nu numai aceste creşteri. Este problema şi restului la produs pe care îl dai omului. Am făcut un experiment: am aruncat 10 bani pe jos pentru a vedea câte persoane se apleacă să ridice moneda. Nici la 25 de oameni nu s-a aplecat unul să ia 10 bani sau 20 de bani. Însă, dacă persoanele observă o monedă de 50 de bani, pe aceea o ridică. Este bună şi la cărucioarele din supermarket, şi la cafeaua de la automat. Atunci, decât să nu-i dai rest omului sau să-i umpli buzunarul de mărunţiş, sunt convins că majorarea de preţ a fost un pic mai mare decât trebuia, astfel încât să fie eliminată această chestie cu restul dat clientului", a subliniat Popescu.

Pe de altă parte, şeful ROMPAN consideră că recoltă de grâu a României obţinută anul acesta se situează sub nivelul a 10 milioane de tone, deşi ministrul Agriculturii, Petre Daea, a anunţat o producţie record care a depăşit cu 200.000 de tone pragul de 10 milioane de tone.

"Conform datelor pe care le deţinem, provenite de la asociaţiile membre ale OIPA (Organizaţia Interprofesională pe Produs Cereale şi Produse Derivate din România), producţia de grâu a României, aferentă acestui an, se situează sub nivelul a 10 milioane de tone. Oricum ar fi, producţia de grâu a anului în curs este una cu mult mai mare decât ceea ce consumăm noi în România şi creează un disponibil pentru export de circa 5-6 milioane de tone. Nu ar fi problemă din acest punct de vedere. Problema este însă calitatea materiei prime. Am avut necazuri mari generate de intemperii, de ploile din perioada recoltării, astfel că mai bine de 50 de procente din recolta de grâu au avut afectaţi indicii de panificaţie. Dacă luăm în calcul că 50% este grâu bun şi 50% cu indici mai slabi calitativ, înseamnă că dacă am exportat până acum patru milioane de tone şi mai urmează să comercializăm peste graniţă încă 1,5 milioane de tone, materia primă de bună calitate a plecat la export, iar grâul cu indici mai slabi rămâne în ţară. De acum încolo, suntem sortiţi să facem pâine din grâu cu indici de panificaţie mai slabi", subliniază liderul patronatului ROMPAN.

















2790 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Scumpirea este cinstita. (Vineri, 2 noiembrie 2018, 10:25)

    Lok [utilizator]

    Dar ceea ce ma minuna pe mine este ca reusesc sa fac paine acasa la pretul molcom de 4.5 RON/kg. Asta incluzand toate ingredientele (faina, drojdie, mix seminte,ulei masline) curentu si munca mea (max. 15 min). Oare la ce mai avem firme specializate daca nu sunt in stare sa faca paine mai ieftina prin management si industralizare?
    • +3 (9 voturi)    
      da? (Vineri, 2 noiembrie 2018, 10:59)

      DaniT [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Tu in calculul tau nu iti dai salariu, cu taxele incluse. Poate brutaria sta cu chirie etc. Brutaria are si alte cheltuieli neluate in calcul de tine. Oricum, ideea ta e corecta.
      Problema mea e ca painea e de proasta calitate. Facuta din faina alba, adica fara nutrienti si eventual colorata. Eu de aproape 10 ani imi fac painea acasa, cu faina de la moara (tip 550) la care mai adaug tarate de panificatie.
      • 0 (2 voturi)    
        Cinstit ca nu am bagat taxe dar. (Vineri, 2 noiembrie 2018, 13:21)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui DaniT

        TVA-ul este acolo un 9%, care il platesc la ingrediente. Curentu este si el taxat (mai degraba subventionat) la fel ca la o firma, poate chiar mai mult, dar in panificatie platesc de 10 ori mai putin deoarece folosesc gaz. Cat despre munca mea nu am calculat la salariul meu pe ora ca eram pe pierdere ci la mediu pe ora deoarece e munca de palmas. Nu imi dau salariu dar dupa raman cu o paine de 8 RONI in mana (estimare).
        Cat despre calitatea proasta, nu iti fa griji, faina alba nu e atat de rea precum o crezi. E chiar foarte buna si are toti nutrientii necesari mai putin C, B12 si grasimi. Graul are 12.6% proteine cand mult promovata soia are 13%. De asemenea este plin de fier si minerale fata de orice alta sursa comuna vegetala. Sursa wiki:
        https://en.wikipedia.org/wiki/Staple_food#Comparison_of_10_staple_foods
    • +1 (1 vot)    
      eu (Vineri, 2 noiembrie 2018, 14:18)

      AdrianAdr [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      eu am preferat sa ma las de pâine...
      • +1 (1 vot)    
        Pacat. (Vineri, 2 noiembrie 2018, 14:50)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui AdrianAdr

        E o sursa foarte buna de nutrienti. Si la un pret chiar rezonabil versus altele.
    • +2 (2 voturi)    
      Concurenta (Vineri, 2 noiembrie 2018, 14:55)

      mihnea2012 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      un astfel de comunicat are clar un caracter anticoncurential pentru e de natura sa induca idea intelegerii intre producatori privind scumpirea unor produse. Poate ca unii vor sa ieftineasca, de ce sa vorbeasca "Patronatu' " in numelor, membri sau nemembri, producatori.
      Consiliul Concurentei vede.
  • +1 (11 voturi)    
    bun bun (Vineri, 2 noiembrie 2018, 10:43)

    Je__ [utilizator]

    asa e...pretul creste mai ales cand se obtin productii record de grau

    oh...ce amnezic.....articolul era din figaro, chiar daca zicea ceva despre romania, parca era....firmele noastre au obtinut productii record de grau in colonia romania...

    da...e normal ca pretul painii sa creasca, ca faina din ungaria si polonia s-a scumpit, ca-i costa si pe ei sa macine graul frantuzesc obtinut la supraproductie


    si tigarea, ce e cu tigarea?

    Bai....sa stii...cand e de tigare...eu prefer o tigare decat sa mananc o paine....mai bine mananc micul fara paine, decat sa renunt la tigare. Si la covrig la fel....mai bine gaura, cat mai mare sa fie, abia fac rotocoale prin ea
  • +4 (4 voturi)    
    painea de dupa...prosti mai sunt unii saracii (Vineri, 2 noiembrie 2018, 10:49)

    Francisc 1 [utilizator]

    paine are pretul dat de piata stimabililor , daca faceti
    monopol si va impuneti pretul discutam altfel
  • +3 (3 voturi)    
    da faina unde e (Vineri, 2 noiembrie 2018, 11:13)

    vodatepes [utilizator]

    Da faina unde e? Sunteti siguri ca piine din Romania contine faina?
  • +5 (5 voturi)    
    Va spun ca stiti! (Vineri, 2 noiembrie 2018, 13:20)

    newuluc [utilizator]

    preşedintele Patronatului Român din Industria de Morărit, Panificaţie şi Produse Făinoase - ROMPAN, Aurel Popescu este un nomenclaturist nenorocit. Il stiu de pe vremea cand lucra la fabrica de paine Titan. O secatura
  • 0 (0 voturi)    
    Eh nah (Vineri, 2 noiembrie 2018, 23:25)

    Observatory [utilizator]

    Nu
    Mai
    Mâncam pâine , Vom
    Mânca apa...sa nu audă cine știți voi, ca scumpește și apa...
    • +1 (1 vot)    
      Apa de ploaie.. (Sâmbătă, 3 noiembrie 2018, 0:37)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Se stie ca postul cu apa te vindeca de orice.. poate pe romani ii va vindeca de prostia care ii face sa voteze infractori in parlament.
  • 0 (0 voturi)    
    Aiurel Popescu (Sâmbătă, 3 noiembrie 2018, 17:12)

    NME [utilizator]

    „Dacă ţigara s-a scumpit, nu trebuie să scumpim şi pâinea?”
    Care-i legătura? Definim pâinea ca pe un moft? Cum să pui egalitate între o pâine și o țigară? Țigara e aliment, sau cum? Dăm și-n școli, în loc de cornuri, câte-o țigară la fiecare elev? Iar ăia care nu fumează... eh, ne strică statisticile. Să se-apuce toți să fumeze dacă tot e același preț...

    Cât despre covrigi... „şeful ROMPAN susţine că majorarea de la 1 leu la 1,5 lei pe bucată a fost un "pic mai mare decât trebuia".”
    Cum așa? A observat el că oamenii nu se apleacă să ridice de jos o monedă de 10 bani. Concluzia? Oamenii nu vor monezi de 10 bani, deci hai să nu le mai dăm ca rest! Mărim prețurile la leu întreg, fără zecimale, ca să nu se mai încurce oamenii cu mărunțiș, cu calcule de dat rest, etc...

    Ești în toate mințile, „patroane”?
    Cu ce drept îmi impui mie să nu mai folosesc moneda de 10 bani, pentru că n-ai tu chef să dai restul? Ești OBLIGAT prin lege să-mi dai restul. Dacă eu nu vreau să-l iau și ți-l las ție, asta e cu totul altă treabă! Dar e FURT să-mi oprești tu restul, pentru că PRESUPUI tu că eu nu-l vreau!
    Iar comparația dintre prețul unei pâini și-al unei țigări, care-ar trebui să coste la fel... e atât de deplasată că n-am cuvinte. Să le dai tu copiilor tăi să fumeze câte-o țigară, în loc de pâine!