Viorica Dăncilă pleacă iar o săptămână din țară: O zi în Bulgaria, iar restul în Qatar și Sultanatul Oman/ În Bulgaria, se va întâlni cu Benjamin Netanyahu, iar în Oman va deschide ambasada României

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:17 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: gov.ro
Premierul Viorica Dăncilă a anunțat miercuri că începând din 2 noiembrie va începe un șir de vizite în străinătate. Pe 2 noiembrie va fi la Varna, la o reuniune în formula România-Bulgaria-Grecia-Serbia, la care ar urma să participe și premierul israelian Benjamin Netanyahu. În perioada 2-8 noiembrie, Viorica Dăncilă va vizita Sultanatul Oman și statul Qatar. Aceste vizite sunt făcute la scurt timp după cele din Turcia, Emiratele Arabe Unite şi Kuweit.

"Vineri, 2 noiembrie, voi participa la Varna, la o nouă reuniune la nivel înalt, în formula România-Bulgaria-Grecia-Serbia. În marja reuniunii, la dejunul de lucru organizat de partea bulgară, a fost invitat să participe și prim-ministrul statului Israel, Benjamin Netanyahu. Reuniunea de la Varna va prilejui continuarea dezbaterilor în materie de interconectare a regiunii, cu accent pe sectoarele transporturi, energie și telecomunicații", a spus Dăncilă miercuri, la începutul ședinței de Guvern.

"În perioada 3-8 noiembrie voi efectua vizite oficiale în Sultanatul Oman și în statul Qatar. Cu această ocazie, vom deschide ambasada României în Sultanatul Oman și vom inaugura consulatul onorific al României. Vizita la Doha reprezintă cel de-al doilea contact între un prim-ministru al României și omologul său din Qatar de la stabilirea relațiilor diplomatice între cele două state, la 22 octombrie 1990. Prin această întâlnire la nivel înalt, urmărim consolidarea relațiilor bilaterale, atât din punct de vedere diplomatic, cât și din punct de vedere economic", a mai spus Dăncilă.

Reamintim că Viorica Dăncilă a mai efectuat la mijlocul lunii octombrie, o vizită oficială de aproape o săptămână în Turcia, Emiratele Arabe Unite şi Kuweit.


Citeste mai multe despre   

















1499 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Zboara,zboara Vasilico !!!! (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:40)

    Plagarus [utilizator]

    Omanul admite dansul din buric asa ca poate incepe sa se califice si dansa in ceva lucrativ.
    Daca tot a trecut degeaba pe la scoala,sa stie ca in Turcia exista scoli de belly dance.
  • +10 (12 voturi)    
    are un pic (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:44)

    nash pandelica [utilizator]

    din tovarasa elena ceausescu !
    cel putin ca avant turistic.
    pacat ca e numa ing, nu dr.ing.
  • +11 (13 voturi)    
    Orientul Mijlociu este salvarea! (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:47)

    Martinezu [utilizator]

    Putem sa aderam la Emiratele Unite. Emir avem obiceiuri avem, cu religia o rezolvam repede. Preafericitul o sa fie ultra fericit.
    De Emir nu mai vorbesc el nu o sa mai aibe problema casatoriei cu una mai tanara cu 30 de ani...poate sa aibe inca 5. Plus printesa Viorica.
    Problema va fi cu justitia ca aia nu glumesc cu hotii...
  • +11 (13 voturi)    
    Doar.. (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:54)

    Aphex [utilizator]

    .. trebuie sa vada toata lumea cat e de tuta
  • +8 (10 voturi)    
    dancila zambeste si face cu mana (Miercuri, 31 octombrie 2018, 15:06)

    vlad_Talpa_Iute [utilizator]

    De fiecare data cand aud ca pleaca din tara sa se intalneasca cu alti reprezentanti de stat ma afund in scaun de rusine.
  • -16 (18 voturi)    
    Grad de cultura, civilizatie 0 la postaci (Miercuri, 31 octombrie 2018, 15:17)

    vigni [utilizator]

    Aici se vede prostia afisata cand in loc sa te bucuri ca Romania are o vizibilitate si apreciere, fiindca altfel nu te-ar invita acesti reprezentanti ai acestor tari, tu scrii balacareli si practic jignesti si acele tari prin astfel de comentarii

    V-ati gandit un pic?
    Eu nu as ofenta reprezentantii cei mai inalti ai atatora tari cu astfel de aprecieri.
    Pacat ca nu e in stare sa fac si presedintele nostru o astfel de campanie benefica Romaniei ci se duce la vizite private cand este asteptat oficial la Consiliul Europei
    • +7 (9 voturi)    
      Ponta (Miercuri, 31 octombrie 2018, 15:57)

      ioanadoe [utilizator] i-a raspuns lui vigni

      Ponta a zis ca docila se duce unde vor consiglieri sa faca shopping. O fi vreo promotie la sampoane in Dubai ma gandesc.
    • +5 (7 voturi)    
      ba... (Miercuri, 31 octombrie 2018, 16:23)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vigni

      eu inteleg ca urlii fix ca stapanii tai din psd "hotul striga hotii"
      atata stiti dar eu iti pot dovedi ca nu-s postac (fluturas de salariu de la firma, dovada ca am votat pt demisia lui Base (apoi mi-a venit mintea la cap) etc...) asa ca nu mai manca rahat....

      also...
      ce vizibilitate mai?!
      a fost in vizitas in Germania ?! SUA?! sau vreo tara decenta?! singurele discutii cu reprezentantii tarilor enumerate sunt cand ne trag de urechi sa lasam justitia in pace!

      vb de vizita in niste tari de tot kktu.... nu te supara... ce vizibilitate (da quatar e o tara bogata, dar este o tara in care democratia e un vis)?! nu mai fuma ca-ti face rau!

      PS: presedintele tarii a avut vizite cu oameni mult mai importanti... si nu ca sa fie apostrovati... asa ca nu mai manca din vidanja, da?!
    • +3 (3 voturi)    
      Pavianca e vizibila la babooni (Miercuri, 31 octombrie 2018, 20:05)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui vigni

      So what??? Tot proasta ramane.
    • +3 (3 voturi)    
      Se duce cu mana intinsa dupa bani pentru (Miercuri, 31 octombrie 2018, 20:08)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui vigni

      proiectele talharilor de la noi. Nu te speria nu-i returneaza cine-i ia . . .
  • +5 (7 voturi)    
    oh! (Miercuri, 31 octombrie 2018, 16:02)

    Itsoc [utilizator]

    iar intalnire cu Bibi? a fost una in israel, una pe teren neutru si o sedinta de guvern comuna in noiembrie in ro.

    la sfarsitul celor 3 partide singura necunoscuta e ce statut vor avea israelienii mutati in ro: stapani sau "investitori"? :)))
  • +7 (9 voturi)    
    HEHE (Miercuri, 31 octombrie 2018, 16:12)

    tahomir [utilizator]

    Spuse veorica. Si ar mai fi zis si altele daca ar fi primit vreo foaie scrisa.
    Fara foaie a trebuit sa fie spontana si atat a iesit, Hehe
    Make a vizit.
  • +6 (8 voturi)    
    Cu arabii prieteni (Miercuri, 31 octombrie 2018, 16:18)

    tavu [utilizator]

    cu europenii dusmani. Noua politica pesedista.
  • +2 (2 voturi)    
    Schimb de experienta? (Miercuri, 31 octombrie 2018, 17:13)

    n.dumiritu [utilizator]

    Acum am aflat si eu, sultanatul Oman este monarhie absolutista. " Freedom House has routinely rated the country: Not Free" - zice wikipedia.
    - "Authorities previously arrested al-Saadi in 2011 for participating in protests and again in 2012 for posting comments online deemed insulting to Sultan Qaboos (Qaboos bin Said al Said, hereditary leader of the country since 1970)."
    - "The law prohibits criticism of the Sultan and government in any form or medium."
    - "Through a decree by the Sultan, the government has now extended its control over the media to blogs and other websites."
    - "Omanis cannot hold a public meeting without the government's approval."
    - "The Omani government does not permit the formation of independent civil society associations."
    - "There have been numerous reports of torture and other inhumane forms of punishment perpetrated by Omani security forces on protesters and detainees."
    - "The Sultan appoints judges, and can grant pardons and commute sentences."
    - "The Sultan's authority is inviolable and the Sultan expects total subordination to his will."
    Viorica intinzind gales mina lui Qaboos: E o placere si un privilegiu pentru mine sa va intilnesc, majestatea voastra.
  • +3 (3 voturi)    
    Se duce sa-i HeHe pe toti (Miercuri, 31 octombrie 2018, 17:19)

    BauBauBau [utilizator]

    Nu stie decat sa dea din cap.
    Analfabeta !!!
  • -4 (4 voturi)    
    Foarte bine. Oricum Iohanel se duce pe partie. (Miercuri, 31 octombrie 2018, 18:21)

    adrianhn [utilizator]

    Politica externa nu e interesanta pentru el.

    Iohanel vrea la munte pe partie, nu la caldura in Qatar sa protejeze interesele Romaniei.
    • +2 (2 voturi)    
      "sa protejeze interesele Romaniei"? (Miercuri, 31 octombrie 2018, 20:14)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      Esti sigur ca ajunsa in Qatar isi aminteste de unde a venit?
  • +4 (4 voturi)    
    Știrea corectă este că: (Miercuri, 31 octombrie 2018, 18:24)

    Rescator [utilizator]

    Cimitirolgul Valcov și-a luat Pavianul și a plecat
    să bantuie prin Orientul Mijlociu.