UPDATE CSM a amânat discutarea acțiunii disciplinare împotriva Laurei Codruța Kovesi pentru 5 decembrie

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 31 octombrie 2018, 9:30 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
Secţia pentru procurori în materie disciplinară a CSM a amânat miercuri, pentru 5 decembrie, discutarea acţiunii disciplinare exercitată de Inspecţia Judiciară împotriva Laurei Codruţa Kovesi, după ce aceasta ar fi inserat într-un comunicat de presă pasaje din înregistrările discuţiilor purtate la sediul DNA Ploieşti care constituiau probe într-un dosar, transmite Agerpres.

Pe 14 septembrie, Inspecţia Judiciară anunţa că a exercitat acţiunea disciplinară faţă de Laura Codruţa Kovesi, la data faptei procuror-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, pentru nerespectarea (...) confidenţialităţii lucrărilor care au acest caracter, precum şi a informaţiilor de aceeaşi natură de care a luat cunoştinţă în exercitarea funcţiei, cu excepţia celor de interes public, în condiţiile legii, abatere disciplinară prevăzută de articolul 99 litera j) din Legea 303/2004.

"Inspectorii judiciari au reţinut că procurorul a inserat în comunicatul de presă nr. 126/VIII/3/2018 pasaje din înregistrările discuţiilor purtate la sediul Direcţiei Naţionale Anticorupţie - Serviciul Teritorial Ploieşti, despre care a luat cunoştinţă în exercitarea funcţiei şi care constituiau probe într-un dosar înregistrat la Direcţia Naţională Anticorupţie - Secţia de combatere a infracţiunilor asimilate infracţiunilor de corupţie", se precizează în comunicat.

Pe rolul Secţiei pentru procurori a CSM se mai află o sesizare a Inspecţiei Judiciare în care este vizată Laura Codruţa Kovesi, pentru săvârşirea unor abateri disciplinare.


















1630 vizualizari

  • -11 (15 voturi)    
    manus manum lavat (Miercuri, 31 octombrie 2018, 9:37)

    cucuveauamov [utilizator]

    vom afla ca e, din nou, o zeita
    • +3 (7 voturi)    
      Multumim Kovesi ! (Miercuri, 31 octombrie 2018, 10:04)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      O adevarata patrioata !
    • +3 (3 voturi)    
      ai fost in concediu?! (Miercuri, 31 octombrie 2018, 10:55)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ca nu te-am fazut de cateva zile...

      Quis custodiet ipsos custodes? daca tot o dam pe latina... ma refer evident la slugarel, MJ, IJ, psd, ccr....
      dar putand da citatul din titlu, ar trebui sa fi inteles deja la ce ma refeream!
    • +1 (1 vot)    
      PS: (Miercuri, 31 octombrie 2018, 10:58)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      si nu....justitiei nu i se adreseaz acel citat... (cum probabil vei incerca sa pretinzi) pentru ca justitia are o raspundere (CSM, ICCJ, IJ etc).... i se adreseaza celor care am zis pentru ca ei nu raspund in fara nimanui... (scuze... raspuns in fata politicului... adica fix 0 barat)
  • +11 (13 voturi)    
    inca va e frica de ea, nu?! (Miercuri, 31 octombrie 2018, 9:39)

    liviu_ [utilizator]

    da mesajele jignitoare, calomnioase etc ale ministrului justitiei nu le cerceteaza nimeni?!
    • +8 (8 voturi)    
      PSD se teme de oamenii cinstiti, (Miercuri, 31 octombrie 2018, 10:16)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      fiindca oamenii cinstiti nu sunt santajabili, deci nu pot fi controlati de sistemul PSD.
  • -1 (1 vot)    
    Ii platesc eu amenda (Miercuri, 31 octombrie 2018, 11:37)

    John M. [utilizator]

    Sa-mi spuna cineva daca e legal si unde s-o platesc.
    Poporul asta nu-si recunoaste valorile decat dupa ce ele trec in eternitate: Brancusi, Ionescu, Tristan Tzara, Cioran etc...etc.
    Peste un secol se va face pelerinaj la Codruta care n-a vrut sa se vanda geambasilor comunisti, dar ei tot au rapus-o, iar poporul a stat acasa ca sa-i mai dea proasta din Videle inca o punga de malai.
  • -1 (1 vot)    
    nu mai stiu cum si cu ce sa o muste de (Miercuri, 31 octombrie 2018, 12:54)

    un_bun_cetatean [utilizator]

    Kür (ma refer la sampon, desigur).