Deputații votează astăzi moțiunea împotriva ministrului Justiției

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 31 octombrie 2018, 8:32 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Agerpres
​Camera Deputaților votează, în plenul de miercuri, moțiunea simplă prin care PNL și USR cer demisia lui Tudorel Toader, intitulată „Ministrul Justiției, un ministru de nota 4”.

În cadrul dezbaterilor de marți, Toader a susținut că este nevoie de ”revenirea la normalitate” în justiție.

"Revenirea la normalitate înseamnă norme juridice clare, previzibile, predictibile, pe care să le cunoască să le respecte destinatarii normelor, dar și cei care le aplică. Revenirea la normalitate e să ne racordăm la standarde europene, să reducem durata de soluționare a proceselor, să reducem numărul de achitări, mai ales când e vorba că fapta nu există. Revenirea la normalitate e să trecem de la o politică penală represivă, la una preventivă, în care un rol important să aibă recuperarea prejudiciilor. Revenirea la normalitate e să nu mai moară oameni în penitenciare", a spus ministrul Justiției, potrivit Mediafax.

Acesta a adăugat că niciun judecător sau procuror nu a recunoscut că a greșit când a trimis în judecată un om nevinovat. Precizările lui Toader au venit ca urmare a faptului că în textul moțiunii simple scrie că politicienii condamnați penal „se victimizează” și nu recunosc deciziile instanțelor.

Toader a mai afirmat, despre retroactivitatea OUG 92 care modifică Legile Justiției, aflată în procedură parlamentară și despre care a vorbit Opoziția, că toată lumea ar trebui să știe că această este lege civilă, deci nu poate fi aplicată pentru trecut.

Ministrul Justiției a mai spus că, având în vedere titlul moțiunii simple, respectiv „Ministrul Justiției, un ministru de nota 4 (patru)”, aleșii partidelor de Opoziție au nostalgiile sistemului sovietic, unde notarea e de la 1 la 5. În timpul dezbaterilor din plen, ministrul și-a făcut timp să posteze pe pagina sa de Facebook poze de la nunta fiului său.

În ceea ce privește opoziția, deputatul PNL Ioan Cupșa i-a cerut marți, ministrului Justiției, în timpul dezbaterilor din plen pe moțiunea simplă împotriva ministrului Justiției, să prezinte „probele” pe care le are cu privire la „documentul faimos” - dosarul de candidatură al lui Augustin Lazăr la funcția de procuror general.

„Care sunt probele pe care le are că acel faimos document, documentul-bombă, se regăsea în dosarul de candidatură al domnului Lazăr?”, a întrebat deputatul liberal.

În replică, Toader a spus că va publica miercuri dimineață documentele referitoare la numirea în funcție a lui Augustin Lazăr. Acesta a adăugat, în legătură cu procedura de revocare a procurorului general, că CCR a statuat, printr-o decizie, că există şase motive pentru atacarea unui act în contencios administrativ.

Referitor la votul în plenul de miercuri al Camerei Deputaților, președintele PSD, Liviu Dragnea, a susținut că nu va sugera social-democraților cum să voteze la moțiunea simplă împotriva lui Tudorel Toader, lăsând la latitudinea fiecărui ales să își exercite votul. De cealaltă parte, liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a spus că e rolul majorității să voteze împotrivă.

Documentul prin care Opoziția îi cere demisia ministrului Justiției spune că Tudorel Toader este vinovat de faptul că ridicarea MCV devine un obiectiv tot mai îndepărtat pentru români.

În moțiune se mai arată că ministrul Justiției este „un simplu instrument” în mâna celor deranjați de justiția independentă. Pe parcursul a 20 de puncte, tot atâtea câte au fost în rapoartele realizate de ministrul Justiției prin care a propus revocarea din funcție a Laurei Codruța Kovesi și a lui Augustin Lazăr, PNL și USR îl acuză pe Toader că a „promovat politizarea justiției”.

De asemenea, ministrul Justiției este acuzat că a încălcat legea prin OUG pe Legile Justiției, că le-a făcut infractorilor „un cadou” și că a întors România în perioada Năstase-Stănoiu.


















2399 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Rectorul Universității Alexandru Ioan Cuza din Ias (Miercuri, 31 octombrie 2018, 9:13)

    florinos [utilizator]

    Tudorel Toader este Rectorul Universității Alexandru Ioan Cuza din Iași, oraș care îl are ca deputat și pe Nicolae Bănicioiu care ne asigura la Colectiv ca Spitalele nu au nevoie de ajutor din străinătate dar și Varujan Vosganian care propunea impozitarea ouălor din cotețul țăranului ar putea salva economia.
    • +4 (6 voturi)    
      ! (Miercuri, 31 octombrie 2018, 10:28)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Pai cum sa nu se adune daca Moldova voteaza in nestire psd, inca de pe vremea lui Stefan cel Mare... si Teleorman la fel! Sindromul Stockholm!
      • +2 (2 voturi)    
        Din ce stiu eu.. (Miercuri, 31 octombrie 2018, 12:12)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        cel mai roșu municipiul e Bucureștiul: 6 primari psd + pr. Si cei mai multi hoti, dot pe Dâmbovitza sunt,
  • +5 (9 voturi)    
    Nasol (Miercuri, 31 octombrie 2018, 9:22)

    Rarara [utilizator]

    N-au sanse! Bubosul isi vede de treaba, psd da legi pentru infractori si totul e minunat. Traiasca pcr, ăăă psd... Ahh, si oricum, Romania se va numi in curand Penalistan.
  • +4 (8 voturi)    
    sa fim seriosi.... (Miercuri, 31 octombrie 2018, 9:38)

    liviu_ [utilizator]

    nici o sansa...
    oricum din pnl o sa tradeze sigur... ca pnl nu e prea departe de psd...

    si o sa mergem mai departe pana nu o sa mai avem justitie...
    si apoi probabil o sa importam africani si arabi ca toti romanii o sa se care.... ura ura... ironic ca sloganul psd cu "nu ne vindem tara" o sa fie exact alegerea prin care Romania o sa ajunga o franta sau o suedie (doar ca populatie si probleme sociale, NU ca nivel de trai!)
    • +3 (5 voturi)    
      Tu crezi ca avem justitie acum? (Miercuri, 31 octombrie 2018, 10:39)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cand orice sluga PSD poate demite procurori dupa cum i se ordona de sus?
  • 0 (2 voturi)    
    ! (Miercuri, 31 octombrie 2018, 10:27)

    tudorr [utilizator]

    Il trimit inapoi pe socru mare in functia de rector?
  • +1 (3 voturi)    
    Dragnea vrea sa-l schimbe! (Miercuri, 31 octombrie 2018, 10:32)

    oldman_boy [utilizator]

    Parca vad ca vorbeste cu ceva parlamentari ca sa sustina motiunea.
    Asta ca sa nu mai faca ALDE scandal daca-l remaniaza.
  • +2 (2 voturi)    
    Daca e sa te iei dupa Raluca Turcan (Miercuri, 31 octombrie 2018, 10:32)

    Susufler0 [utilizator]

    succesul motiunii simple introdusa de PNL impotriva ministrului Justitiei este vital pt reusita motiunii de cenzura pe care acest partid vrea sa o introduca la jumatatea lunii viitoare in Parlament, fiind prima etapa a unui astfel de plan de schimbare a guvernului Dancila.

    Daca ii crezi pe alti strategi ai partidului, succesul motiunii simple nu ar face altceva decat - paradoxal - sa intareasca pozitia lui Dragnea care ar gasi argumente in plus in disputa lui cu Tariceanu pt a-l debarcape Tudose din fruntea ministerului !

    PS. Ia sa vedem cate voturi pesediste pro motiune va numara astazi d-na Turcan ?

    PPS. Vom cunoaste oare de astazi soarta motiunii de cenzura inca nenascute ?

    PPS
    • +1 (1 vot)    
      Am aflat-o, din pacate ! (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:57)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Nu ca mi-as fi facut eu prea multe sperante dar totusi, totusi...

      PS. Ne-am lamurit, ne-am linistit, da ?

      PPS. Revenim la ale noastre : Jos Dragnea !

      PPPS. Placute...
  • 0 (2 voturi)    
    Iar p(!)resedintele (Miercuri, 31 octombrie 2018, 11:04)

    baimarean [utilizator]

    tace.
  • 0 (0 voturi)    
    Maurul și-a făcut datoria... (Miercuri, 31 octombrie 2018, 11:06)

    periscop [utilizator]

    (demolarea justiției), prin urmare maurul poate să plece. Ducă-se unde-a-nțărcat mutu iapa !
    • +1 (1 vot)    
      Se stie (Miercuri, 31 octombrie 2018, 12:14)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      Vine la taraba de diplome universitare din Iasi, pe care a compromis-o, unde s-a adus si progenitura pe usa din dos. O taraba cu un corp profesoral pe masura celui pe care l-au votat.
  • 0 (0 voturi)    
    Reprezentantul sovietelor din guvernul Romaniei, (Joi, 1 noiembrie 2018, 7:41)

    deval [utilizator]

    in loc sa :
    -puna probleme de functionare a justitiei, sa consulte toate partile implicate si sa corecteze legile astfel incat sa fie posibile cat mai putine erori (si in defavoarea statului si in defavoarea justitiabililor),
    sanctioneaza prin eliminare un personaj care l-a contrazis, un personaj incomod !
    -o face in spiritul sovietelor gen te dau afara caci nu se poate sa nu fi facut tu ceva, sa nu fi scuipat pe jos, gasesc eu ceva.....
    PS Stie cineva diferenta intre Ciordache si Toader ?!!