BOR, după referendum: Pastorația trebuie să se adreseze nevoilor tinerilor și familiilor

de Anda Zahiu     HotNews.ro
Vineri, 26 octombrie 2018, 7:45 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Daniel
Foto: Facebook/ Agentia de stiri Basilica
Sfântul Sinod anunță că a evaluat rezultatele referendumului pentru redefinirea familiei, stabilind că pastorația și misiunea Bisericii trebuie să se adreseze nevoilor tinerilor și familiilor, "folosind o cateheză adecvată și o prezență a păstorilor în mijlocul lor", transmite Mediafax.

Joi a avut loc ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române (BOR), în cadrul căreia a fost evaluat și rezultatul referendumului pentru redefinirea familiei din 6-7 octombrie, referendum ce nu a atins pragul necesar de prezență pentru a stipula că „familia se întemeiază pe căsătoria liber consimțită între un bărbat și o femeie”. Textul constituțional actual folosește cuvântul „soți” în loc de „un bărbat și o femeie”.

"Pastorația și misiunea Bisericii trebuie să se adreseze nevoilor tinerilor și familiilor, folosind o cateheză adecvată și o prezență a păstorilor în mijlocul lor. Intensificarea slujirii liturgice, a vieții parohiale și a filantropiei sociale este o prioritate", arată Patriarhia Română, într-un comunicat de presă remis joi noapte Mediafax.

Printre alte decizii luate de Sfântul Sinod se numără: aprobarea solicitării Sinodului mitropolitan al Mitropoliei Basarabiei de canonizare a Episcopului Dionisie Erhan al Cetății Albe-Ismail (1934-1943). Sfântul Ierarh Dionisie, Episcopul Cetății Albe-Ismail, va fi înscris în Calendarul Bisericii Ortodoxe Române și prăznuit anual în ziua de 17 septembrie. 


De asemenea, au fost aprobate mai multe texte liturgice, a fost aprobat programul-cadru pentru anul 2019, „Anul omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari)” și „Anul comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești”. Totodată, anul 2020 a fost declarat în Patriarhia Română „Anul omagial al pastorației părinților și copiilor” și „Anul comemorativ al filantropilor ortodocși români”.

"A fost evidențiat sprijinul financiar oferit de către Centrele eparhiale unităților de învățământ în anul școlar 2017-2018. Valoarea totală a acestui sprijin oferit de către cele 29 de eparhii s-a ridicat la suma de 4.939.643,57 RON. Sfântul Sinod a reînnoit apelul la sprijinirea financiară și materială a unităților școlare care au această nevoie", transmite Patriarhia.

Referitor la evoluțiile recente ale situației bisericești din Ucraina, Sfântul Sinod a reiterat recomandarea a Patriarhia Ecumenică și Patriarhia Moscovei să ajungă împreună la o soluție, păstrându-se unitatea de credință și libertatea administrativ-pastorală.


















1040 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    traducere (Vineri, 26 octombrie 2018, 8:52)

    aramos [utilizator]

    trebuie sa intensificam propaganda, tinerii astia obraznici rezista indoctrinarii :)
  • +7 (9 voturi)    
    Lipitorilor!!! (Vineri, 26 octombrie 2018, 8:52)

    ABBV [utilizator]

    afara de la bugetul public ! Si da ma astept la minusuri de la "crestini" Si puteti da minusuri fara probleme, dar la modul cel mai sincer prefer banul meu impozitat sa mearga la copii , persone cu handicap , persoane in nevoie ! Oriunde e nevoie, dar nu la lipitorile astea!!! Un privilegiu va e suficient!!
  • +6 (8 voturi)    
    BOR,mai schimbați vocabularul. (Vineri, 26 octombrie 2018, 9:04)

    asavreau [utilizator]

    În secolul XXI oamenii se simt jigniți să fie numiți oi.Sau dus vremurile când popa era singurul știutor de carte din sat și când putea-i spune că //păstorea// localnicii.BOR ar trebui să intre într-un dialog cu oamenii,să se apropie de ei.Oamenii văd că popilor le place mai mult luxul și puterea și că aceștia cochetează cu hoții din funcții publice,de dragul banilor.
  • +7 (9 voturi)    
    BOR: Salbaticii moderni! (Vineri, 26 octombrie 2018, 9:19)

    Alui [utilizator]

    La referendum, la spitalul din Deva a venit popa cu crucea pe lângă cei cu urnă mobila însoțit de șefa de secție de la interne.
    Întrebări:
    1. Ce caută popa cu crucea pe la ga urna mobila?
    2. Ce cauta popa in spital, in saloane, in afara orelor de vizita?
  • +7 (9 voturi)    
    ... (Vineri, 26 octombrie 2018, 9:22)

    rerenenegate [utilizator]

    BOR ar trebui sa se inchida. Chiar nu vad utiliatea acestei institutii. Daca continua asa vor face mai mult rau unor idei care in genere sunt ok. Nu vreau ca cei mai tineri sa respinga idei valoarase, gen "nu fura", si altele mai subtile, pentru ca sunt sustinute de o institutie asa de penibila.
  • +6 (8 voturi)    
    Frumos (Vineri, 26 octombrie 2018, 9:31)

    florinos [utilizator]

    Frumoasă poză, îmbrăcați in Aur dar se adresează celor sărmani ..
  • +5 (7 voturi)    
    pastor (Vineri, 26 octombrie 2018, 9:45)

    feroviarul123 [utilizator]

    Păstorul este doar pentru oi. Poate e cazul să vă revizuiți atitudinea faţă de oameni şi să renunţaţi la Mercedes-uri dacă vreţi să vă asculte lumea.
  • +6 (8 voturi)    
    Draga BOR, (Vineri, 26 octombrie 2018, 9:49)

    Remarque [utilizator]

    Voua vi se pare util sa folositi acelasi limbaj ermetic, descurajand astfel orice dialog autentic? Cât de greu va este sa coborati din masinile voastre scumpe, sa priviti simplu in ochi oamenii? Propovaduiti o doctrina in care nu credeti si pe care nu o respectati nici voi. Faptele voastre vorbesc mai mult decat vorbele. Propovaduiti o doctrina aservita puterii, menita sa domine, nu sa ajute. O credinta bazata pe frica este o povara.
    Si chiar asa, voua nu vi se pare nimic ciudat in faptul ca niste oameni se intalnesc in sedinta ca sa stabileasca cine este sfant?
    N-ati inteles nimic.
  • +7 (9 voturi)    
    De neinteles (Vineri, 26 octombrie 2018, 9:56)

    1anonim [utilizator]

    "Pastorația și misiunea Bisericii trebuie să se adreseze nevoilor tinerilor și familiilor....." Cat de prostanac poati fi cel ce a pus pe hartie asa ceva, si cat de dobi pot fi cei ce au aplaudat asta.. Nici acum n-au inteles popi astia ca misiunea bisericii e sa se adreseze tinerilor pe intelesul si nevoile tinerilor, adultilor dupa nevoile adultilor, si batranilor dupa necesitatile lor. Daca nu fac asta, biserica ortodoxa romane se duce la vale repede, repede.. Sau poate vor sa se autodistruga??
  • +8 (10 voturi)    
    Da Sinoade! (Vineri, 26 octombrie 2018, 10:40)

    Alovi [utilizator]

    Alea ce zici tu se numesc educatie sexuala si educatie parentala.
    Dar nu la biserica trebuie facute ci la scoala.
    Ca sunt pline altarele din tara asta de educatia VOASTRA sexuala si parentala, iar ce v-a iesit noi le denumim "pedofilie" si respectiv "violenta domestica".
  • +8 (10 voturi)    
    Pastorația sau komunistRestaurația? (Vineri, 26 octombrie 2018, 11:00)

    Spiky [utilizator]

    Că BOR + PSD=love(le)....