VIDEO INTERVIU Regizorul Stere Gulea despre Legile Justiției: De doi ani de zile ei nu fac altceva decât să facă legi ca să-l scape pe Dragnea de inchisoare / Păi dacă ai furat atâta, nenorocitule, de ce să scapi de pușcărie?/ Mesaj pentru tineri: Nu abandonați

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 26 octombrie 2018, 9:40 Actualitate | Esenţial


Stere Gulea
Foto: Hotnews
Regizorul Stere Gulea se află pe ultima sută de metri cu lansarea fimului-eveniment Moromeții 2. Chiar dacă nu-i mai face plăcere să tot vorbească despre clasa politică, are un mesaj pentru cei care ne conduc și o încurajare pentru tineri pe care îi consideră ”mult mai lucizi decât eram noi in 1990” și știu ce trebuie făcut cu România. ”Dacă am fi o țară normală ar trebui declanșate alegeri anticipate imediat. De doi ani de zile ei nu fac altceva decât să facă legi ca să-l scape pe Dragnea de inchisoare. Asta e paranoia României din ultimii doi ani. Păi dacă ai furat atâta, nenorocitule, de ce să scapi de pușcărie?”, spune Stere Gulea.

Despre contactul cu Teleorman unde a filmat pentru Moromeții 2: Oamenii din Teleorman sunt atât de dependenti financiar de Dragnea sau de alții mai mici decaât el încât nu au alternativă. Nu isi permit să mai gandeasca singuri, le e frica sa nu ii auda cineva si sa ii spuna la primar.

De la ”Piața Universității”, la Piața Victoriei: Copiii ăștia sunt mult mai lucizi decât eram noi in '90. Ei stiu ce vor. Problema e ca ceea ce vor ei si ce ar trebui să vrea societatea românească este impiedicat de o conducere care nu are habar să administreze și să conducă si nu este interesată decât să se imbogățească. Aceasta este tragedia acestor tineri din Piață fiindcă ei stiu ce trebuie făcut cu România ca lumea să nu mai plece. Aceasta este cea mai mare problemă pentru mine, exodul tinerilor din țară.

Despre protestul Diasporei: Cei care au venit în 10 august așa trebuiau tratati? Cu gaze lacrimogene? Întâmplător am fost si eu acolo, iar ochii mei si gâtul meu și-a luat porția de gaze. De ce să ii tratezi in halul ăsta? Pentru ca te contestă? Păi te contestă pentru că nu esti in stare sa administrezi cum trebuie tara, asta e problema.

Despre Legile Justitiei: Iti dădeau sentimentul și iti mai dau si acum al unei gățti de hoti care așteaptă să dea lovitura. Vine Curtea Constituțională, care e în mâinile lor, și îți spune că articolele sunt neconstituționale. Păi ălă e Parlament, domnule? Ăia sunt parlamentari? E o rușine. Dacă am fi o țară normală ar trebui declanșate alegeri anticipate imediat. De doi ani de zile ei nu fac altceva decât să facă legi ca să-l scape pe Dragnea de inchisoare. Asta e paranoia României din ultimii doi ani. Nu îți vine să crezi că totul e pentru un om care vrea să scape de pușcărie. Păi dacă ai furat atâta, nenorocitule, de ce să scapi de pușcărie? Ai furat un județ întreg. Lucrurile sunt cât se poate de clare și vor ieși la lumină.

Despre proteste: Eu nu cred că am obosit, dar e o situație confuzie și nu e o situație de oarecare urgență. Instinctul la om e mai puternic decât rațiunea și oamenii simt când e pericolul. Guvernanții si-au dat și cu stângul în dreptul și nu mai știu pe unde să scoată cămașa. Când minți la nesfârșit se încurcă treaba.

Mesaj pentru protestatari: Eu zic să aibă incredere și să nu abandoneze fiindcă vor reusi să treacă peste momentul ăsta de impas, dar eu cred că el e deja trecut.



Citeste mai multe despre   

















5850 vizualizari

  • +15 (23 voturi)    
    Invatati romanii sa judece! Raul putea fi evitat! (Vineri, 26 octombrie 2018, 10:07)

    2087 [utilizator]

    Oamenii trebuie invatati sa gandeasca, sa se gandeasca la consecintele absentei de la vot.

    Tot ce se intampla azi putea fi evitat daca fraierii care au absentat in 2016 ar fi mers la vot.

    Era prea mult deranj pentru a salva tara de la prabusire totala?
    • -14 (20 voturi)    
      Ca să voteze alți politicieni de profesie? (Vineri, 26 octombrie 2018, 10:32)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Problema reală sunt politicienii de profesie, oameni care au trăit toată viața lor din bani publici și nu știu să-și obșțină altfel cele necesare traiului. Nu contează din ce partid fac parte, politicienii de profesie sunt toți la fel.

      Cât despre ”fraierii care au absentat în 2016”, vor absenta și în 2020. Cine nu e conștient că nu poate ajunge la putere fără voturile ”fraierilor”, merită să rămână veșnic în opoziție.

      Iar boicotul din 2018 o să se întoarcă împotriva progresiștilor la alegerile parlamentare din 2020, dacă tot le place lor să împartă lumea în șmecheri și fraieri.
    • +16 (22 voturi)    
      Probabil ca multi dintre romani nu inteleg (Vineri, 26 octombrie 2018, 10:49)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      importanta alegerilor si ma refer in primul la rand la cele locale, pentru primarii... De la sate > comune > orase se construiesc incet-incet rampele de lansare pentru partidele politice. Primarii taie si spanzura la ei in localitati, le e foarte usor sa constranga oamenii sa voteze pentru anumite partide (in special PSD/PCR)!

      Cu exceptia refendumurilor stupide si idioate pe teme de genul "cine se f*** cu cine" niciun vot nu trebuie ratat!

      la urmatoarele alegeri trebuie sa aratam ca ne-am invatat lectia! Altfel ne luam talpasita sau ne meritam soarta sa-si bata parazitii astia joc de noi
      • -10 (12 voturi)    
        asa asa (Vineri, 26 octombrie 2018, 11:59)

        AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        votul e important doar atunci cand nu e refendum, sau si cand e referendum dar pentru penali in functii publice. Daca e referendum pentru suspendarea presedintelui iar nu mai e important votul, si cand sunt alegeri de orice fel doar daca votam cu USR, altfel chiar nu are rost sa veniti, la fel si daca e referendum pentru familie.

        Deci ati inteles, da?
        • +2 (2 voturi)    
          Frate... (Vineri, 26 octombrie 2018, 22:38)

          yol [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

          Or fii si astia prosti, hoti, nu stiu, ca n am avut ocazia sa i vad cum pot administra ceva...
          Dar sa te uiti la Dancila, la Daea, la ala de l au pus acum la cercetare si pe tine sa te ufta grija de opozitie.
          Asta inseamna sa psd-ist, prost, troll sau pur si simplu ticalos.
  • +23 (25 voturi)    
    gasca ordinara ... (Vineri, 26 octombrie 2018, 10:47)

    sareta [utilizator]

    Nu-i vorba doar de Dragnea ,o gasca de ordinari constituiti in grup organizat infractional sunt in grupul ce-l sustin pe derbedeu .Din pacate au fost si sunt ajutati de o parte dintre magistratii platiti de noi sa ne apere de acesti hoti .
  • +22 (24 voturi)    
    Cea mai mare iluzie (Vineri, 26 octombrie 2018, 11:21)

    Adri70 [utilizator]

    va fi in momentul in care se va striga "victorie" daca infractorul Dragnea o sa ajunga la puscarie. Se va pierde din vedere, in acel moment, ca fiu-su', impreuna cu "bai saracule" ii vor duce averea mai departe. De asemenea, se va pierde din vedere faptul ca toate slugile lui Dragnea vor ramane cu pensiile speciale cu care au fost cumparati sau cu averile facute ilicit. Ciorbea, Tudorel, Mitraliera, Serban, Oprisan, Badalau etc. ...Toate aceste scursuri vor ramane cu averile colosale, chiar daca vor iesi din politica (Vezi Nastase!)
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO (Luni, 29 octombrie 2018, 10:28)

    bunicu [utilizator]

    Bravo d-le Gulea , observatii foarte adevarate dar cum scapam de o astfel de clasa politica ?!