Augustin Zegrean nu crede că Iohannis poate respinge cererea de revocare a procurorului general având în vedere precedentul Kovesi: Suntem în situații identice

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 24 octombrie 2018, 19:32 Actualitate | Esenţial


Augustin Zegrean
Foto: Agerpres
Fostul președinte al Curții Constituționale Augustin Zegrean afirmă că „suntem în situații identice” atunci când vine vorba de revocarea din funcție a Laurei Codruța Kovesi și noua cererea de revocare formulată miercuri seara de Tudorel Toader pentru procurorul general Augustin Lazăr.

„Eu cred că eliberarea din funcție a lui Augustin Lazăr s-a hotărât în momentul deciziei CCR” prin care președintele României trebuie să semneze aceste cereri de revocare, iar atunci Tudorel Toader „a înțeles că poate să revoce când vrea procurorii șefi”, a spus acesta, într-o intervenție telefonică la Digi 24.

Augustin Zegrean a apreciat că ministrul Justiției pare că are „un target, are o țintă, de dat afară procurori și asta a făcut”.

Zegrean a precizat că cererea de revocare a lui Augustin Lazăr nu poate fi atacată la Curtea Constituțională, deoarece legea „îi dă dreptul (ministrului Justiției) să evalueze procurorul general”.

În schimb, fostul șef al CCR a notat că „prin toate operațiunile acestea CSM e dat de-o parte” deși este „o instituție cu atribuții prevăzute în Constituție”.

„Prin nesocotirea totală a avizului dat de CSM și la revocare și la propunerea e numire practic CSM e dat de-o parte într-un dispreț total”, a subliniat el.

Zegrean a lansat și un avertisment: „Să nu vă mirați ca dacă după revocarea lui (Augustin Lazăr) veți auzi oameni care cer anularea actelor întocmite în perioada în care era procuror general”.


















3714 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    da (Miercuri, 24 octombrie 2018, 20:39)

    Lake123 [utilizator]

    Eu cred că poate, dacă vrea.
    • 0 (6 voturi)    
      Poate asta e sfarsitul Romaniei (Miercuri, 24 octombrie 2018, 21:26)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Lake123

      Justitia va fi complet distrusa si infractori de toate felurile vor fi zei in tara... pana cand multimea se va ridica si va pune mana pe furci si topoare.

      Poate asta e sfarsitul tarii.
    • -2 (2 voturi)    
      ai zis bine, daca vrea. (Joi, 25 octombrie 2018, 10:15)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Lake123

      Dar la Codruta de ce nu a vrut??
  • +4 (10 voturi)    
    poporul ala .. (Miercuri, 24 octombrie 2018, 20:44)

    exilatul [utilizator]

    este in majoritate de ra-at astfel nu se ajungea la mocirla umana care exista de ani de zile in ro...si nu merita altceva mai bun....sper ca escrocii de la putere sa va dea cit mai multe "placute" ...
    • +2 (6 voturi)    
      Frate (Miercuri, 24 octombrie 2018, 22:15)

      Jean05 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      de ce sa doresti sa ne-o luam cu totii din cauza majoritatii care este cum este!? Inteleg ca esti plecat din tara, ok, este dreptul tau, dar eu si altii ca mine au ramas aici si luptam cum putem ca astfel de comentarii ca al tau sa nu mai fie ceva obisnuit. Veniti toti din afara inapoi in tara, cei carora va pasa, din 4-5 milioane sigur vor fi minim un milion, si hai sa iesim zi de zi si sa vezi cum astia prind de frica poporului.
      Dar nu, stam si dam in propriul popor si ii mai si dorim sa si-o ia, ca noi suntem bine unde suntem.
      Cu totii suntem vinovati pentru situatia actuala, dar eu intru in contact cu oameni diferiti zilnic, lucrez in vanzari, si vad potential atat la cei tineri cat si la cei mai in varsta, de aceea ma implic si inca doresc sa vad ca am contribuit la o schimbare a acestui popor.
      Am refuzat sa plec din tara, inca mai am buni in fata in care pot face acest lucru, oferte sunt si de la prieteni plecati, dar totusi stau si incerc, nu stau sa postez ca ce de c...at este majoritatea acestui popor.
      Macar sa ne unim putin, sa empatizam, nu sa ne atacam cu orice ocazie, asa nu ajungem nicaieri, chiar le alimentam astora de la conducerea tarii mediul perfect de a-si face cum doresc, legal sau nu, averile pentru ei si cunoscuti, si tara asta inca are o gramada de resurse si chiar este frumoasa.
  • +9 (17 voturi)    
    CCR e de vina! (Miercuri, 24 octombrie 2018, 20:50)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Daniel Morar, care a facut politie in numele lui Basescu si care l-a scapat pe Dragnea de vechile dosare (astazi redeschise), este unul dintre oamenii care sunt de partea PSD-ALDE. Isi ajuta stapanul, pe Basescu, pentru a o scapa pe blonda buna de Costa Rica. Basescu tocmai a depus un amendament la legea promovata de Dragnea si Tariceanu privind declasificarea tuturor protocoalelor pentru a anula sentinele. Basescu nu si-a putut depasi conditia de capitan de vapor.
  • +12 (18 voturi)    
    TT si ALDE plus PSD distrug Statul Roman (Miercuri, 24 octombrie 2018, 20:56)

    Habermas [utilizator]

    bucata cu bucata. Sunt oamenii Kremlinului.
    NATO a fost prins pe picior gresit la faza asta.
    Daca nu intervine acum, brusc, sa-i scoata pe astia cu orice pret, gruparea PSD-ALDE va distruge in mod sigur si implacabil Romania.
  • +3 (5 voturi)    
    Odata ce a intrat cu ratul sub gard, (Miercuri, 24 octombrie 2018, 21:06)

    Habermas [utilizator]

    porcul nu se lasa pana nu-l darama. Asta face Rusia, prin ALDE si PSD. In timpul asta NATO ce face? Se uita in oglinda sa vada daca i s-a umezit machiajul?
  • +1 (3 voturi)    
    NU sunt identice (Miercuri, 24 octombrie 2018, 21:07)

    aniod [utilizator]

    Niciodata nu ne scaldam in aceeasi apa a fluviului.
    E cusuta cu sfoara alba- se vede ca e fara motiv, doar pentru a scapa de o persoana incomoda.
    Johannis nu va accepta aceasta ticalosie a lui toader- lingaul ( nume istoric, zis si toader narcisistul bubos, a trait in secolul 21)
  • +4 (8 voturi)    
    Nu ... (Miercuri, 24 octombrie 2018, 21:27)

    utug [utilizator]

    Nu mai suntem in situatii identice: Iohannis poate si trebuie sa respinga cererea de revocare a procurorului general.
  • +7 (11 voturi)    
    Daca... (Miercuri, 24 octombrie 2018, 21:36)

    Nonidem [utilizator]

    Daca nu refuza-cu orice risc-demiterea domnului Augustin Lazar, atunci sta degeaba la Cotroceni!Si pentru mine nu va mai exista ca presedinte!
  • +1 (3 voturi)    
    Ce satana? (Joi, 25 octombrie 2018, 11:04)

    JustinCase [utilizator]

    Ba, cum dracu vine asta? Presedintele e executantul unui ministru? Daca ala cere ceva, presedintele executa automat, orice ar fi? Ce dracu fel de sistem mai e si asta?
    Pai atunci de ce nu demite Slugarel direct, ce dracu ne mai tot formalizam atat?