VIDEO Credincioșii care au participat la resfințirea unei biserici nu au fost lăsați să intre în altar pentru că nu ar fi participat la referendum 

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 13:15 Actualitate | Esenţial


Resfintirea bisericii din Paltinisu
Foto: Captura YouTube
Credincioșii care au participat la resfințirea unei biserici din satul Păltinişu sunt revoltați că episcopul Sloboziei și Călărașilor nu le-a dat voie să intre în altar, așa cum e obiceiul, potrivit TVR.

"Având în vedere că e această perioadă de suferință, doliu și durere, astăzi nu se va intra în sfântul altar". Acesta a fost mesajul transmis credincioșilor de episcopul Sloboziei și Călărașilor. Preasfințitul Vincențiu a oficiat slujba din biserica de la Păltiniș care a fost reabilitată recent și resfințită.



Mesajul episcopului i-a supărat pe credincioși. Mai ales că ei spun că au contribuit la refacerea lăcașului de cult. Unii oameni veniseră de la zeci de kilometri depărtare.

Arhiepiscopia Sloboziei şI Călărașilor spune că nu s-a întâmplat nimic neobișnuit la slujba de la Păltiniș: ”"În ceea ce priveşte hotărârea de a se intra sau de a nu se intra în sfântul altar aparţine fix episcopului.Problema aceasta de tulburare care s-a creat este fix o dezinformare şi reportul de la faţa locului a incitat pe câţiva”, a spus arhidiaconul Nicușor Silviu Dascălu.



















4084 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    fix reportul (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 13:23)

    Zmache a lu' Rastagan [utilizator]

    .
  • +35 (39 voturi)    
    QED (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 13:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Popimea este principalul propagandist al grobianismului medieval si continua sa se imbuibe din banii statului in dispretul enoriasilor. ATITUDINE DE CIOCOI IMBUIBATI, ca asta inseamna popimea BOE azi
    • +9 (17 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 13:56)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Nu, doar trompeta rusnacilor.
    • -32 (38 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 14:45)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Apropo de popimea din zona, in fiecare trimestru din an toti preotii ialomiteni doneaza sange in centrele de transfuzii din Urziceni, Slobozia, Fetesti. Nu se stie, dar poate, vreodata, daca(Doamne fereste, vorba marxistului!) ai avea un accident prin zona, e bine sa stii ca sunt rezerve de sange in zona ialomiteana. Sange de "grobianist medieval"ce-i drept, dar perfect si pt un ins evoluat ca tine. Cat despre "imbuibare din banii statului", intreaba-te dece saracul stat nu vrea(asa cum BOR a cerut de nenumarate ori) sa restituie ceea ce au confiscat comunistii pt ca biserica sa renunte la subventiile de la stat.
      • +21 (27 voturi)    
        Sa nu exageram (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 16:24)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Frumos gestul. Dar e cam singular in tagma popimii. Cati popi doneaza sange in Ialomita? 20? 50? 100? Pai sa stiti ca in judet doneaza sange cam 5.000 de voluntari. Si nici unul nu vrea vreo lauda sau sa-i dea regimul actual ce i-a luat regimul comunist...
        • -6 (10 voturi)    
          Exagerezi@finutza (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 18:34)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          Gestul nu e singular ci obisnuit si permanent, de 3-4 ori pe an. In fiecare an. Nu "popimea" se lauda ci ziarul local('Independent') a remarcat faptul. Singulare pot fi cazuri de genul preotilor Tanase Nicolae(Valea Plopului-Prahova)au Mihail Urs (din Bucovina de Nord) care au infiat fiecare peste 400 de orfani. Mai obisnuiti sunt preotii care au infiat "doar" cate 100 de orfani si pe care nu-i mai insir ca nu te intereseaza. Dar pt analfabetii religios de pe forum ei nu sunt decat niste ciudati numai buni de batjocorit la startul dat de articole anume.
          • +1 (5 voturi)    
            Cum poti “infia” 100/400” de orfani legal? (Duminică, 21 octombrie 2018, 5:36)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Si sunt chiar infiati sau doar sunt tinuti pentru alocatie? Ma tem ca si acolo sunt niste monstruozitati gen “Madlene sisters”!
            Statul roman se face capra in fata popilor!
            De ce nu investigheaza nimeni “infierile” astea?
          • +4 (6 voturi)    
            Tanase Nicolae (Duminică, 21 octombrie 2018, 5:43)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            E ala care a construit 29! de biserici intr-un sat! Eu n-as da 400 de copii pe mana unui asemenea om fara investigatii psihiatrice complete! Din unele surse, cica popa ar fi si “investitor imobiliar”!
          • +5 (7 voturi)    
            Cultele trebuie decuplate de la buget. (Duminică, 21 octombrie 2018, 7:34)

            prec [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Religia interzisă în școli și „afacerile” bisericești impozitate!!!
            Adică, pentru cei „pricepuți” în ale bisericii, popii să trăiască din donațiile enoriașilor, nu și din impozitele „analfabeților” religioși!!!!
            • -2 (4 voturi)    
              nu din impozitele analfabetilor religios (Duminică, 21 octombrie 2018, 12:16)

              Altiro [utilizator] i-a raspuns lui prec

              Din pacate pt tine, impozitele analfabetilor religios, ale liber-cugetatorilor si ateilor nu sunt de ajuns nici macar pt plata pensiilor speciale ale securistilor si comunistilor atei(vezi Iliescu, Cosmanca, Nastase, tortionari octogenari si nonagenari etc). Cat despre impozitare, BOR a solicitat de nenumarate ori sa i se restituie ceea ce comunistii i-au consfiscat pt a renunta la subventia statului. Dar statul nu vrea. Religia in scoli nu e obligatorie.Pt culte exista o lege(489/2006). absolut fireasca pt o populatie declarata(INS 2011) ca apartinand in proportie de 98% unuia din cultele recunoscute de stat.
          • +4 (6 voturi)    
            sai sa vedem (Duminică, 21 octombrie 2018, 10:04)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            bieserica primeste nsite sute de milioane anual...
            si in schimb au 500 de orfani si doneaza sange niste popi...
            eu zic ca e un pret al dracu de scump pentur ce fac!

            vezi tu... oricine poate "dona"20% din venituri, daca veniturile le primeste gratis de la stat!
      • +9 (11 voturi)    
        care nationalizare? (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 17:29)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        felicitari pentru donarea de sange si loc in ceruri.
        Despre nationalizare nu stiu ce sa zis - averile manastiresti au fost nationalizate in 1863 in regat si apoi in 1921 in Transilvania. Biserica detinea peste 25% din suprafata arabila, iar iobagii nu avea pamant.
        Imbuibarea bisericilor nu sta in salariile slujitorilor, ci in alocarile cu nemiluita de la buget pentru constructii de noi lacase de cult si in taxele felurite - locuri de veci, taxe de folosirea camerelor reci, vin bisericesc, lumanari musai din biserica respectiva, evanghelii si alte cereri prin care proaspetii casatoriti sau parinti si nasii lor trebuie sa navigheze cu tact.
      • -1 (1 vot)    
        Ce are a face asta (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 18:31)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        cu pretul orezului in China?
      • +3 (5 voturi)    
        BOR să primească absolut tot ce a primit (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 19:19)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        de la Dumnezeu.
        Ce a primit de la oameni rămâne la oameni.
      • +3 (5 voturi)    
        stai asa! (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 19:33)

        ion_de_la_tara [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        eu sunt de acord sa li se dea daca au acte de unde provin mosiile respective... nu cumva sunt capatate pe munca tiganilor care pe vreumuri (pana la Cuza) erau sclavi in special pe la manastiri? Ia sa vedem!?
      • +5 (7 voturi)    
        Istorie monser (Duminică, 21 octombrie 2018, 0:32)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        BOR a luat fiinta in 1872, Cuza a confiscat averea popilor in 1863, deci BOR are tot dreptul sa ceara praful de pe toba !

        Apropos, bisericile si manastirile au refuzat sa elibvereze sclavii tigani, Cuza a fost nevoit sa intre cu soldati inarmati in unele manastiri sa ii forteze pe popi sa elibereze sclavii ! Ce zici de asta?
      • +3 (5 voturi)    
        Popimea să trăiască din ce le dau enoriașii (Duminică, 21 octombrie 2018, 7:24)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Popimea să fie decuplată de la buget. Afacerile bisericești să fie impozitate. Interzicerea predării religiei în școli.
      • +3 (5 voturi)    
        aham (Duminică, 21 octombrie 2018, 10:02)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        de acord... sa se dea tot ce au avut, dar sa plateasca taxe pentru ele ...
        dau faliment in 6 luni MAXIM!

        also sa dea si biserica inapoi toti banii alocati pt culte de la buget!
  • +8 (18 voturi)    
    Bine le-a facut (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 14:17)

    DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator]

    Ca s-a razbunat pe ei. Chiar si in biblie spune ca cel care primeste o palma si intoarce si celalalt obraz e fraier.
  • +12 (18 voturi)    
    Afuriseste-i Doamne ca-s prostii nostrii (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 14:39)

    Plagarus [utilizator]

    Cresc tarifele BORului. !!!!!!
  • +8 (18 voturi)    
    BOR sa se uite in curtea lor plina cu preoti gay (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 15:53)

    matali [utilizator]

    Se stie ca BOR este institutia cu cel mai mare numar de homosexuali,vezi atatea scandaluri cu preoti homosexuali la TV, care probabil ca au votat cu DA la referendum si care in acelasi timp se dau sfinti si fac niste actiuni demne de evul mediu, cand ardeau vrajitoare pe rug, nepermitandu-le bietilor oameni sa intre in altar.
  • +9 (15 voturi)    
    sa ne pupe fix in (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 15:53)

    Coco Whistle [utilizator]

    stapinii incep sa-si arate ce pot.
  • +10 (14 voturi)    
    la câtă (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 17:40)

    nahir [utilizator]

    ipocrizie demostrează acești îmbuibați, unde să mai aibă loc smerenia, iertarea, credința de care vorbește Iisus?
    Auzi la el. Sunt în doliu.
    Ar trebui afurisiți și dați afară din preoție.
  • -12 (20 voturi)    
    click bait (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 17:54)

    Razvan_M [utilizator]

    "BOR a facut ..." 5, 4, 3, 2, 1. Start injuraturi.

    Asa arata jurnalismul in Romania lui 2018.
    • 0 (8 voturi)    
      nu stiu unde de unde ai citat (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 18:10)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      HotNews are printre cele mai deontologice abordari fara clickbait in titlu, fara interpretari personale ale autorului, macar citeaza vreun expert - chiar daca e vag partizan, nu vad cum ar putea alftel cand se refera la conducatorii societatii romanesti - fie ei guvernanti, politicieni, sau fete bisericesti ...
    • +1 (5 voturi)    
      ahahaha (Duminică, 21 octombrie 2018, 10:06)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      nu a zis nimeni "BOR" comentariul tau este EXTREM de manipulator!

      dar ma rog.. .trebuie sa aperi biserica...
      esti popa?!
  • +11 (13 voturi)    
    Bisericile sunt ale comunităților locale. (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 18:09)

    asavreau [utilizator]

    Nu ale popilor.Normal ar fi ca popii să primească în administrare bisericile și alte imobile de cult religios și pentru-că primesc salariu de la stat și cheltuielile sunt suportate de consiliile locale,toate serviciile de cult bisericesc să fie gratis.
    • +3 (5 voturi)    
      Să trăiască din donațiile enoriașilor (Duminică, 21 octombrie 2018, 7:26)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Nu din bani de la buget!
  • +8 (10 voturi)    
    romanilor le place.. (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 18:33)

    CRMS [utilizator]

    Sa fie batjocoriti pe banii lor: de aia voteaza PSD si de aia ii finanteaza pe popi !
  • +7 (9 voturi)    
    Tot nu inteleg (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 22:10)

    Eu123 [utilizator]

    De ce trebuie popii astia sa aiba ditamai "coroana" sub forma de turban, straie cu firicel aurit, zeci si zeci de blazoane, etc.

    O haina simpla nu e buna.

    O atitudine umila nu e de nasul popilor.

    Haine scumpe, masini de lux din banii bisercii, adica din banii nostri.

    Nu am nimic impotriva sa aiba masina lor personala Rolls, Bentley sau ce vor ei, dar din banii lor. Sa isi faca castel daca au bani obtinuti cinstit.

    Statul ar trebui sa acopere maxim 40% din cheltuielile actuale ale bisericii (adica doar salariile) si restul sa fie bani de la enoriasi. Cine vrea sa doneze, sa doneze, nu am nimic impotriva.

    Dca nu doneaza nimeni sa se descurce doar din salariul de la stat si gata.

    Si inca o chestie : daca vreau sa ma rog ma pot ruga oriunde, in tren, in masina, pe camp, pe varful muntelui, nu e neaparat necesar sa ma duc la biserica.

    Nu as mai vrea sa vad bani de la stat pentru biserici noi. Sunt de acord sa reabiliteze statul cladirile monument (Putna, Voronet, etc.) dar nu mai mult de atat. in loc de biserici noi as vrea sa vad scoli noi, spitale reabilitate si dotate, gradinite noi, infrastructura nationala. Astea as vrea sa vad la tot pasul.

    Vrea cineva sa doneze bani si biserica face o noua biserica din donatii, perfect. Nu doneaza nimeni, nu mai facem si gata.
    • +3 (5 voturi)    
      Popii să trăiască din donațiile enoriașilor!!! (Duminică, 21 octombrie 2018, 7:28)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

      Nici-un ban de la buget.