Tudorel Toader: Avizul Comisiei de la Veneția reține soluționarea temporară a problemei pensionării magistraților și recomandă abrogarea

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 19 octombrie 2018, 12:56 Actualitate | Esenţial


Dezbateri la Comisia de la Venetia
Foto: Facebook / Tudorel Toader
Tudorel Toader, spune, despre dezbaterile Comisiei de la Veneția privind legile justiției din ROmânia, că acest for a dat un aviz ce ”reține soluționarea temporară a problemei pensionării magistraților, prin amânarea momentului intrării în vigoare a soluției legislative”.

”Se recomandă abrogarea acestei soluții legislative”, adaugă ministrul justiției.

”OUG pentru legile justiției va fi transmisă, în mod formal, către CV pentru emiterea unui aviz”, mai scrie, pe Facebook, Toader.

Comisia de la Veneţia are pe ordinea de zi a şedinţei plenare de vineri adoptarea a două opinii privind Justiția din România, cea preliminară referitoare la Legile Justiției și una privind codurile penale, la dezbatere urmând să fie prezent și Florin Iordache.

Ministrul Justiției, Tudorel Toader, care este și membru al Comisiei de la Veneția, a avut mai multe întâlniri în ultima perioadă cu membrii Comisiei.

OUG pentru modificarea legilor Justiției a fost aprobată, luni, de Executiv și publicată marți în Monitorul Oficial.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3821 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 19 octombrie 2018, 13:22)

    [anonim]

  • +10 (10 voturi)    
    Solutia legislativa lui Toader (Vineri, 19 octombrie 2018, 13:24)

    emil bobu [utilizator]

    la "problemele" mafiei PSD.
  • +10 (10 voturi)    
    Am înteles Dle. Ministru, restul recomandârilor ? (Vineri, 19 octombrie 2018, 14:21)

    Venier [utilizator]

    Ce subliniati Dvs.este minor, restul recomandârilor? Asteptâm din partea dvs. si alte precizari, curaj !
  • +2 (2 voturi)    
    deci, (Vineri, 19 octombrie 2018, 14:37)

    nahir [utilizator]

    măi gargamel pângărel, ce te reține să abrogi aberația din justiție?
    O tot dai pe după vișin că poate ..., poate ce? Ăia nu crapă ca să scapi tu și cu șlehta ta de penali pe care îi protejezi.
  • +3 (3 voturi)    
    nu exista injurie, invective, in nicio limba, (Vineri, 19 octombrie 2018, 14:53)

    revo [utilizator]

    care sa i se potriveasca acestui nemernic! a reusit sa puna la pamant pana si dictionarele.

    Transarea de viu este insuficienta.
  • +3 (3 voturi)    
    Sigur? (Vineri, 19 octombrie 2018, 15:01)

    silviust [utilizator]

    Se știe că Tudorel vorbește limbile străine doar prin gesturi, sigur a înțeles bine traducerea și nu a ievaluat greșit? Nu cumva CV a recomandat abrogarea întregii ”soluții legislative” clocite de pesedeu?
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 19 octombrie 2018, 16:59)

      [anonim] i-a raspuns lui silviust

  • -3 (5 voturi)    
    aberație (Vineri, 19 octombrie 2018, 15:12)

    Mazeta [utilizator]

    Comisia de la Veneția impune procurorilor să se pensioneze ca niște oameni sănătoși.
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 19 octombrie 2018, 16:59)

      [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

  • +2 (2 voturi)    
    mda... (Vineri, 19 octombrie 2018, 15:17)

    liviu_ [utilizator]

    pai da legea ca sa-l scape pe stapanul dracnea, apoi o abroga si gata!

    te pui cu inventivitatea hotilor?!