Ministrul Agriculturii își pune „mari semne de întrebare” despre cum a ajuns pesta porcină africană în Teleorman: Dacă a fost intenționat, dacă a fost nesăbuință, organele abilitate vor stabili

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 18 octombrie 2018, 16:18 Actualitate | Esenţial


Petre Daea
Foto: Stirile ProTV
Ministrul Agriculturii, Petre Daea, afirmă că-și pune „mari semne de întrebare” după ce resturile a doi porci au fost găsite într-o pădure din Teleorman, județ în care a fost depistat un al doilea focar de pestă porcină africană. 

„Eu spun foarte clar că îmi pun mari semne de întrebare dacă a fost intenționat, dacă e o nesăbuință a unuia, neștiind despre ce e vorba. Organele abilitate vor stabili care e situația acolo. Eu n-am de unde să știu acest lucru. Îmi pun semne de întrebare și, evident, ne punem toți, cum pot să ajungă două cadavre în pădure pur și simpu. Iată de ce Autoritatea Sanitar-Veterinară a dat dispoziție și a solicitat Direcției Sanitar-Veterinare de la Teleorman să ia măsurile juridice care se impun, să ceară sprijinul organelor abilitate pentru a vedea despre ce este vorba. Nu ne putem juca cu asemenea situație. Ne face rău și acest rău trebuie rupt odată pentru totdeauna. Trebuie să înțeleagă toți că e boală extrem de periculoasă”, a spus Petre Daea, într-o intervenție la Antena 3. 

Anterior, ministrul Agriculturii a anunțat că Autoritatea Națională Sanitar-Veterinară din Teleorman va cere autorităților să înceapă o anchetă pentru a identifica modalitatea prin care resturile de animale au ajuns în pădure, deoarece „nu era o crescătorie acolo și nu aveau cum să ajungă în acel loc”.


















3001 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Polichinelle (Joi, 18 octombrie 2018, 16:23)

    alex562 [utilizator]

    ... sigur
  • +26 (28 voturi)    
    dar in Satu Mare cum a ajuns?? (Joi, 18 octombrie 2018, 16:27)

    vali2 [utilizator]

    Sar in Satu Mare cum a ajuns?? Intrebarea asta nu si-o pune?

    Sau no, nu este pea maritul Dragnea din Satu Mare si asa ca problema e nesimnificativa.

    News bitches: un virus nu tine cont de dumnezeul vostru Dragnea, se /// pe el si se raspandeste fara taina
    • +9 (9 voturi)    
      pai... (Joi, 18 octombrie 2018, 19:32)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      pana acum n-a fost cazu' sa se cerceteze, organe abilitate, alea-alea, da' acuma ca-i in thrillerorman...mi se pare mie sau omu' stie ceva despre cum s-a "distribuit" pesta in Romania?
  • +35 (37 voturi)    
    cand pesta ajunge in teleorman, (Joi, 18 octombrie 2018, 16:34)

    lp [utilizator]

    devine problema nationala !! pana acum, treaca mearga, nu conta ....
  • +32 (34 voturi)    
    .... (Joi, 18 octombrie 2018, 16:36)

    Sarmis [utilizator]

    Ce intrebare. A adus-o Dragnea ca e purtator.
  • +16 (16 voturi)    
    Grav (Joi, 18 octombrie 2018, 17:06)

    marcus61 [utilizator]

    Restul tarii poate sa crape. Dar in Teleorman domnule?
  • +9 (9 voturi)    
    News flash!! (Joi, 18 octombrie 2018, 17:12)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Ne face rău și acest rău trebuie rupt odată pentru totdeauna. Trebuie să înțeleagă toți că e boală extrem de periculoasă' acum ca e in TeleDragnea. Pentru restul tarii e o raceala care poate sa dispara sau sa ramana, dar nu e nimic critic asa cum sustin sorosistii.
  • +15 (15 voturi)    
    Ce ție și cu pesta asta porcină! (Joi, 18 octombrie 2018, 17:25)

    asavreau [utilizator]

    Să se ducă în Teleorman fără să-l întrebe pe Daea!
  • +9 (9 voturi)    
    :) (Joi, 18 octombrie 2018, 17:27)

    owl [utilizator]

    presupun ca autoritatile DSV vor "interoga" cele doua cadavre din padure...pana la marturisire : "ce ati facut in ultimele 5 luni ?"

    daca nu marturisesc - trebuie arse pe rug...

    Se reia pana inteleg toti ca e boala periculoasa.
  • +11 (11 voturi)    
    daEa este proasta oaia,ca-i bolnav porcul ? (Joi, 18 octombrie 2018, 17:45)

    Plagarus [utilizator]

    Comisia Europeană a avertizat România încă din februarie 2017 că nu ia măsuri concrete pentru prevenirea izbucnirii pestei porcine africane.
    3.000.000.000 euro pagube bey dAea.
    Avertismentul Comisiei Europene, februarie 2017: „România nu aplică încă multe măsuri în vederea prevenirii Pestei Porcine Africane, de exemplu gestionarea populației de mistreți și biosecuritatea în cadrul exploatațiilor non-profesionale și le va aplica doar odată cu confirmarea bolii, cu o întârziere în consecință a rezultatelor. Deși vânătorii au cunoștință de Pesta Porcină Africană, programul slab de supraveghere pasivă a mistreților nu oferă garanția că pesta porcină africană ar fi depistată într-un stadiu incipient după introducerea sa. Acest lucru va întârzia depistarea bolii și, prin urmare, punerea în aplicare a măsurilor de control, mărind riscul răspândirii ulterioare la porcii domestici, în special în exploatațiile non-profesionale. Numeroasele exploatații non-profesionale, cu un nivel mic de biosecuritate, reprezintă punctul cel mai vulnerabil pentru apariția infecției la porcii domestici.”
  • +19 (19 voturi)    
    A fost acolo tot timpul (Joi, 18 octombrie 2018, 17:57)

    ipolitic [utilizator]

    dar nu s-a depistat caci toti porcii au plecat la Bucuresti, in functii cu imunitate
  • +11 (11 voturi)    
    soros arunca virusi dintr-un balon cu aer cald (Joi, 18 octombrie 2018, 18:13)

    Francisc 1 [utilizator]

    ce bine e sa ai străinul vinovat de serviciu , tu scapi de orice responsabilitate !
  • +13 (13 voturi)    
    "dujmanii" domne... dujmanii lu' dracnea (Joi, 18 octombrie 2018, 18:18)

    qwerasdf [utilizator]

    au adus-o, ca sa-i scada lui capitalul de imagine

    ca furtisagurile facute de acesta, vreme de aproape de 30 de ani, ingenuncherea justitiei, etc... nu erau de ajuns
  • +9 (9 voturi)    
    ete pla (Joi, 18 octombrie 2018, 19:32)

    codyrocco [utilizator]

    de ce mai intrebi, bre, de ce a ajuns ppa la teleorman?
    simplu - i-a batut dumnezo!
  • +12 (12 voturi)    
    nu m-as mira sa-i fi aruncat chiar ei! (Joi, 18 octombrie 2018, 19:32)

    Francisc 1 [utilizator]

    ca sa mai abata atenția de la referendumul ratat de la ordonanța ilegala și toate golăniile!
  • +3 (5 voturi)    
    Interesant... (Joi, 18 octombrie 2018, 20:12)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Sunt curios cum ar proceda daca ar trai Robespierre cu acest individ, nu aveti aceasta nelamurire...?
    Si cu stapanii lui de 2 bani
    Raspunsul e in intrebare.
  • +6 (6 voturi)    
    Probabil ca a dat o spaga! (Joi, 18 octombrie 2018, 21:27)

    remicristian [utilizator]

    Pesta porcina a dat o spaga ca sa poata intra in republica Teleorman. A profitat ca sefii s-au mutat toti la Bucuresti si a mituit o veriga mai slaba a regimului Dragnea si uite asa a patruns si acolo!
    Vai de capul nostru!
  • +3 (3 voturi)    
    Da ce D-le a trimis-o (Joi, 18 octombrie 2018, 23:05)

    Observatory [utilizator]

    in calea Victoriei ? De fapt acolo este tractoristul #1
    La mulți ani și sa fie binecuvântat sa mănânce numai carne de porc !
  • +1 (1 vot)    
    De unde mai scoate psd din astia ca Daia? (Vineri, 19 octombrie 2018, 4:19)

    Dalinar [utilizator]

    Ca ii credeam disparuti, Tractoristii Iepocii de Haur!
  • +1 (1 vot)    
    mama ei de parsiva ... (Vineri, 19 octombrie 2018, 19:48)

    asada [utilizator]

    ...pesta asta !!!!! Cum isi permite ea sa se apropie de porcii din familia Dragnea !!??? Vorbeste ba cu coleggii de la interne si justitie sa inceapa niste anchete cuprinzatoare,sa dea o ordonanta de urgenta, sa fie infiintata o comisie parlamentara care sa apere porcii Dragnea de o asemenea nenorocire !!!!!