Iordache dezaprobă decizia CSM privind OUG pe justiție: Din câte știu eu, singurii care pot interpreta o lege sunt Parlamentul sau Guvernul

de DG     HotNews.ro
Joi, 18 octombrie 2018, 12:03 Actualitate | Esenţial


Florin Iordache
Foto: Hotnews
Președintele Comisiei pentru legile justiției, Florin Iordache, a declarat, joi, pentru Mediafax, că singurii care pot interpeta o lege sunt Parlamentul sau Guvernul, însă vor fi luate în considerare și observațiile CSM, în procedura parlamentară de aprobare a OUG pe Legile justiției. CSM a stabilit miercuri că OUG nu se aplică retroactiv astfel încât procurorii care nu îndeplinesc noile condiții din OUG nu vor fi afectați.

"Va fi discutat acest proiect, vom asculta atât punctul de vedere al inițiatorului, dar fără îndoială vom ține cont și de observațiile asociațiilor profesionale și ale CSM în primul rând. Am văzut că o secție a avut o anumită interpretare a legii. Din ce știu eu, singurii care pot interpreta o lege sunt Parlamentul sau Guvernul și atunci, fără îndoială, ascultând toate părțile, vom vedea dacă și ce articole modificăm și cum le modificăm", a afirmat Florin Iordache.

Comisia specială comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru sistematizarea, unificarea şi asigurarea stabilităţii legislative în domeniul justiţiei, condusă de deputatul PSD Florin Iordache, a primit, spre dezbatere și aprobare, proiectul de lege privind aprobarea OUG 92/2018 în domeniul justiţiei.

Termenul depunerii amendamentelor în Parlament este 24 octombrie, iar cel pentru raportul final al Comisiei parlamentare speciale este 31 octombrie.

Ordonanța de urgență pentru legile justiției, adoptată luni dimineață de către Guvern, a fost publicată, marți, în Monitorul Oficial.

OUG prevede schimbări în detașările procurorilor și stipulează interviuri transmise în direct pentru procurorii-șefi, care vor fi arhivate și văzute de oricine. O altă prevedere nouă introdusă este cea potrivit căreia ministrul Justiției poate sesiza Inspecția Judiciară.

Potrivit prevederilor, este mărită vechimea minimă pentru cei din magistratură, care vor să candideze la funcția de procuror general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, prim-adjunct sau la funcțiile de conducere de la DNA și DIICOT, la 15 ani. Totodată, procurorii care vor să acceadă în structurile DNA sau DIICOT trebuie să aibă o vechimă minimă de 10 ani. O modificare arată și că magistrații trebuie să aibă 10 ani de vechime în funcție pentru a promova în funcția de procuror la Parchetul General.

Șeful Secției de procurori, Codruț Olaru, a declarat miercuri că „nu pleacă nimeni” în urma acestei ordonanțe, deoarece nu se poate discuta de „caracter retroactiv”.

"Secţia pentru procurori, în unanimitate, a luat act de solicitările Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, DIICOT şi DNA şi recomandă interpretarea dispoziţiilor art. VII din Ordonanţa de urgenţă 92/2018 în sensul aplicării pentru viitor a condiţiilor de exercitare a funcţiei în cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, DNA şi DIICOT, precum şi în cadrul celorlalte Parchete. Hotărârea secţiei va fi motivată în cel mai scurt timp. (...) Nu pleacă nimeni, după interpretarea noastră, având în vedere dispoziţiile legii care prevăd, în viziunea noastră, condiţionalitatea de vechime. Nu discutăm de caracter retroactiv", a explicat vicepreşedintele CSM, Codruţ Olaru, şef al Secţiei de procurori.


















2578 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    jurist de 3 parale (Joi, 18 octombrie 2018, 12:08)

    DrIon [utilizator]

    Nu trebuie sa fii mare jurist ca sa stii principiul valabilitatii unei legi dupa data emiterii ei!
    Dar cind ai studiile juridice ale lui Iordache nimic nu-ti este clar!
    • +4 (6 voturi)    
      Nenorocire! (Joi, 18 octombrie 2018, 13:56)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui DrIon

      Asta se intampla cand fabricantii de mobila se apuca sa faca legi. Pe langa el mai sunt mecanici de mecanica fina, ingineri de nave si alti juristi de complezenta, facuti pe puncte la universitati de doua parale. Noi stim ca parlamentul legifereaza , nu interpreteaza! Numai la noi, parlamentul este plin de comisii de ancheta, transformandu-se in instanta de judecata.
  • +14 (14 voturi)    
    Stai jos, nota 3!! (Joi, 18 octombrie 2018, 12:10)

    Metec [utilizator]

    SIngura care are dreptul sa interpreteze legea este instanta judecatoreasca, mai loaza! Ce naiba Drept ai invatat tu la Caracal?!
    Iar CSM a dat i=o RECOMANDARE, nu o interpretare a legii.
  • +8 (10 voturi)    
    Noi stim (Joi, 18 octombrie 2018, 12:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ca singurii care dau si interpreteaza legi sunt HOTII si PENALII psd+alde+udmr din PARLAMENTUL RUSINII NATIONALE si ca Ciordache e un TICALOS care va plati la momentul oportun pentru TICAOSIILE lui,
  • +12 (12 voturi)    
    tovarasu' Iordache s-a trezit vorbind! (Joi, 18 octombrie 2018, 12:11)

    Lucian* [utilizator]

    pai daca doar Palavramentu' sau Guvernu pot interpreta legile atunci toti judecatorii, avocatii, procurorii, etc sunt degeaba.

    Tovarasu' Iordache, reveniti-va si faceti-va autocritica! Mai stiti cum se facea la sedintele de partid (PCR)?

    Intelegem ca atat Guvernul cat si Palavramentu' au cunostinte solide in discutiile de evitare/incalcare a legilor, dar aici era vorba de aplicarea legilor....

    Putina decenta. tovarase!
    Ce naiba, inca putin si va declarati biroul politic al PCR!!!
  • +10 (10 voturi)    
    Altfel spus, "prostii ne-au votat pe noi, asa ca (Joi, 18 octombrie 2018, 12:17)

    2087 [utilizator]

    ciocu mic, ca va desfiintam, PSD sunt zei pe pamant".
  • +11 (11 voturi)    
    Stii prost (Joi, 18 octombrie 2018, 12:20)

    mitg [utilizator]

    Tu eventual stii tractoare.
  • +7 (7 voturi)    
    .... (Joi, 18 octombrie 2018, 12:41)

    tirolez [utilizator]

    Si parlamentarii ce pregatire au? Unii parca erau mecanici auto. Nimic rusinos,doar ca n-as zice ca se pricep mai bine decat CSM.
  • +7 (9 voturi)    
    Bai papagalule, (Joi, 18 octombrie 2018, 12:47)

    2016 [utilizator]

    Scrie in Constitutia Romaniei ca nicio lege sau act normativ (cu exceptiile de rigoare) nu se aplica retroactiv.
    Dupa voi sobolanilor, ati da un OUG ca de maine toti procurorii fara mustati si fara dinti cariati nu pot profesa in DNA si DIICOT, pentru ca ei trebuie sa fie dupa chipul si asemanarea lui Dragneev! De aceea avem Constitutie, pentru derbedei ca voi, care considerati ca uteti da orice lege vrea neuronul vostru stingher!
  • +7 (7 voturi)    
    a (Joi, 18 octombrie 2018, 12:57)

    adrian67 [utilizator]

    Nu bai idiotule, singurii care pot interpreta o lege sunt magistratii.
  • +6 (8 voturi)    
    asta face legile?! (Joi, 18 octombrie 2018, 13:00)

    liviu_ [utilizator]

    omul HABAR NU ARE CE SPUNE!!!

    ORICE lege intra in vigoare din momentul in care s-a bagat in monitorul oficial si NU se aplica decat de atunci inainte!!!

    sa il impuste careva! serios ! alta sansa nu mai e !

    ironic: trebuie sa ai 10 ani minim ca sa lucrezi in DNA (unde condamnarea o decide judecatorul, procurorul) in schimb poti sa faci legi pt o tara fiind fara semi-alanfabet, cu dosare penale, cu condamnati si fara nici un fel de experienta!
    ura ura!
  • +7 (9 voturi)    
    asta e la fel de prost ca dancila (Joi, 18 octombrie 2018, 13:48)

    qwerasdf [utilizator]

    cum dumnezeu, numai incultii astia cu retard mental usor sunt promovati prin functii de conducere?
    • +6 (6 voturi)    
      este (Joi, 18 octombrie 2018, 14:28)

      andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      mai prost ca Dancila.