Mesajul lui Ciorbea către Opoziție privind ordonanța pe justiție: Sunt în concediu în SUA. Sesizările sunt analizate de experții Avocatului Poporului

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 17 octombrie 2018, 17:07 Actualitate | Esenţial


Victor Ciorbea
Foto: Agerpres
Avocatul Poporului, Victor Ciorbea, transmite se află în concediu de odihnă în SUA, acesta fiind programat în urmă cu 6 luni. El a mai spus că solicitările Opoziției de sesizare pe OUG pe legile justiției sunt analizate de Biroul contencios din cadrul instituției.

"Referitor la solicitările de formulare a unei excepții directe de neconstituționalitate cu privire la O.U.G. nr. 92/2018, Avocatul Poporului afirmă că toate petițiile având acest obiect, sunt analizate de către specialiștii Biroului contencios constituțional și recurs în interesul legii, care vor examina argumentele prezentate de petenți, jurisprudența Curții Constituționale a României, Curții Europene a Drepturilor Omului, dreptul comparat în materie, precum și concluziile Comisiei Europene pentru Democrație prin Drept (Comisia de la Veneția), după care urmează a fi luată o decizie", transmite Avocatul Poporului, printr-un comunicat de presă citat de Mediafax.

Victor Ciorbea mai precizează că perioada concediului de odihnă, pe care il efectuează în Statele Unite ale Americii între 17-30 octombrie a fost programată în urmă cu 6 luni, iar biletele de avion și serviciile hoteliere au fost achitate în data de 2 septembrie 2018.

USR, PNL, dar și Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție i-au solicitat, miercuri, Avocatului Poporului să sesizeze Curtea Constituțională pe OUG de modificare a legilor justiției.

Ulterior, și Parchetul General a sesizat Avocatul Poporului în cazul ordonanței de modificare a legilor Justiției, cerându-i sesizarea Curții Constituționale.


















1509 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    aham... (Miercuri, 17 octombrie 2018, 17:23)

    liviu_ [utilizator]

    din cate vad avocatul poporului e mai degraba in hop in plus, decat ceva care sa ajute oamenii

    in loc sa poata sesiza Procurorul general, sau sefa ICCJ sau ma rog... ati prins ideea., trebuie sesizat asta, care verifica si decide daca o sa mearga mai departe!

    e ca si cand eu as avea un avocat care in loc sa-mi spune "ba ala ti-a furat pamantu, hai sa merem la judecator avem niste proble si vedem" , zice "stii ala ti-a furat pamantul, dar eu nu cred ca ar trebui sa-l dam in judecata"
    pana mea avocatu poporului e o povara, nu un ajutor! also NU face treaba de avocat... nici un avocat ever nu o sa renunte la un proces...

    si da o sa spuna lumea ca poate nu sunt sanse blablabla... vorbim de o sesizare a PROCUROLULUI GENERAL!!! nu a unui trepadus de pe strada!
  • +9 (9 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 17 octombrie 2018, 17:25)

    feroviarul123 [utilizator]

    Achitate de către cine? cum își permite un amploiat la stat să-și petreacă concediul în USA? Unde este transparenta?
  • +10 (10 voturi)    
    ce poti sa spun (Miercuri, 17 octombrie 2018, 17:27)

    GigelStrainu [utilizator]

    O "JAVRA" ,nimic mai mult...(Epitet din dex.) care sper sa nu il mai vad....Astept alegerile cat mai repede ,poate scapam de marioneta asta care se intituleaza avocat poporului ( al psd-ului)
    Ne;a klaus incep sa ma oftig pe tine ca nu ai tras de anticipate...Trezireaaa ca ramai pe post de statuie in Palatul Cotroceni
  • +11 (11 voturi)    
    "pensie speciala"!!! (Miercuri, 17 octombrie 2018, 17:29)

    exilatul [utilizator]

    am citit ca acest nen-rocit va avea pensie speciala de 36000 de lei pe luna......36000 !!!!!!!!!!!!.....nu cred ca exista in europa o tara cu mai mult gunoi uman pe metrul patrat....si nu numai in politica....nu exista zi in care sa nu citesti in presa despre mocirla in care se scalda romanii....
    • +8 (8 voturi)    
      Adauga la asta 28.000 lei/luna salariu (Miercuri, 17 octombrie 2018, 21:08)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Fac 64.000 lei/ luna pe care incaseaza acest individ. Ca sa nu faca nimic. Absolut nimic.
  • +10 (10 voturi)    
    mesajul meu (Miercuri, 17 octombrie 2018, 17:46)

    nahir [utilizator]

    către ciorbea, luminița de la capătul tunelului : ”Ești o mare japiță! Ai plecat în concediu dar nu ți-ai delegat prerogativele. Ca urmare, ai dovedit încă o dată că ești avocatul poporului hoț în frunte cu dragnea care tocmai ce te-a ”mituit” cu 36000 lei lunar, așa cum și toader e ministrul hoților și pușcăriașilor. Locul vostru e la pușcărie, nu în libertate.”
  • +9 (11 voturi)    
    spurcaciune (Miercuri, 17 octombrie 2018, 18:00)

    revo [utilizator]

    multe spurcaciuni mai rabda pamantul!
  • +10 (12 voturi)    
    Ce-l mai doare! (Miercuri, 17 octombrie 2018, 18:18)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Pe fiica-sa a trimis-o in SUA de ani de zile, ca doar nu o tine in tara la care pune umarul sa o demoleze.
    Om de nimic!
  • +10 (12 voturi)    
    Unde in SUA? (Miercuri, 17 octombrie 2018, 18:48)

    Dalinar [utilizator]

    La pacanele sau la fetitze, in Vegas, ca la Galati cica nu-s de nici unele?
  • +10 (12 voturi)    
    Domnule Avocat al Popoului (Miercuri, 17 octombrie 2018, 18:57)

    ipolitic [utilizator]

    daca va permite timpul, va recomand sa vizitati si St.Louis din Missouri ori Baltimore din Maryland sau Detroit din Michigan, sunt orase din care, odata vizitate, parca nu-ti vine sa mai pleci. Oricum ati delegat atributiile, nu aveti ce pierde mare lucru.