Cristian Ghinea (USR): Victor Ciorbea a plecat în concediu și nu și-a delegat atribuția de atacare a ordonanțelor

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 octombrie 2018, 14:44 Actualitate | Esenţial


Victor Ciorbea
Foto: Agerpres
Deputatul USR Cristian Ghinea, care a venit miercuri la sediul Avocatului Poporului pentru a solicita atacarea la Curtea Constituțională a ordonanței care modifică legile Justiției, spune că oficiali ai instituției i-au spus că Victor Ciorbea a plecat în concediu fără a-și delega atribuția de atacare a ordonanțelor.

„Am venit cu o echipă de parlamentari USR să cerem Avocatului Poporului să atace la CCR ordonanța tembelă de ieri. E singurul care poate face asta. Înăuntru am fost primiți de adjuncți care ne-au explicat că a plecat în concediu și că NU A DELEGAT atribuția de atacare a ordonanțelor.

Oameni buni, a plecat cu atribuțiile în concediu. Ăsta e statul român”, a scris Ghinea, pe contul lui de Facebook.


















3800 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    Avocatul Hotilor.. (Miercuri, 17 octombrie 2018, 14:49)

    Muncitoru [utilizator]

    nu al Poporului!

    Bataie de joc pe fata,mafiotii au totul in mana..
  • +19 (19 voturi)    
    pai normal (Miercuri, 17 octombrie 2018, 14:52)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Statul de drept nu mai exista in Romania, e plecat in concediu pe termen nedeterminat.
  • +19 (19 voturi)    
    Mi se pare normal (Miercuri, 17 octombrie 2018, 14:54)

    Martinezu [utilizator]

    Orice om mai pleaca in concediu.
    La ce bun sa incasezi zeci de mii lunar si sa stai in mizerabilul de oras?
    O fi plecat la ai lui in constelatia Orion. Banii i-ar ajunge.
  • +21 (21 voturi)    
    un slugoi vandut (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:00)

    Filon [utilizator]

    Sa-i fie rusine, un mot sau un ardelean nu si-ar vinde demnitatea pentru cativa arginti primiti de la dragnea si psd.
    • +1 (3 voturi)    
      uscaturi (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:21)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Filon

      "Nu exista padure fara uscaturi"...
  • +18 (18 voturi)    
    normal... (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:00)

    liviu_ [utilizator]

    sluga vrea sa-si apere stapanii infractori...
  • +13 (13 voturi)    
    in concediu.. (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:00)

    gabone [utilizator]

    bunul simt si-a luat concediu ...hotii sunt de capul lor.. singurul lup (pe care ei l-au pus acolo si l-au hranit bine) n-are chef...
  • +14 (14 voturi)    
    sobolan (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:01)

    revo [utilizator]

    Norma, normal, si-ar petrece concediul si in gaura de sarpe, nhumai sa nu-l mai gaseasca nimeni, sa-i ceara cumva sa-si faca datoria! Ce concediu e asta, la sfarsitul lui octombrie?

    Sa te feresti de omul insemnat.
  • +18 (18 voturi)    
    Este abuz in functe cu grave consecinte? (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:04)

    Frank777 [utilizator]

    Plangere penala si la puscarie cu el. Opreste functionarea institutiei parca ar fi buticul sau.
  • +15 (15 voturi)    
    Evident (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:05)

    Zmache a lu' Rastagan [utilizator]

    un asistat social care primeste bani cu sacul din bugetul public de la o haita de politicieni corupti. Bai javra, sa nu musti mana care te hraneste.
  • +13 (13 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:07)

    ABCd...etc [utilizator]

    nici daca-l alegeau pe persoana fizica nu numereau un nepotrivit mai ceva ca asta ...e bun la gargara cu intonatie, ca rezultate trebuie sa obtina altii ...
  • -20 (20 voturi)    
    Hmmm (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:11)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Asta e Ghinea, baiat de gasca, care a dus p$d la 45% in doar un an :))
    • +1 (1 vot)    
      Da asta e. (Miercuri, 17 octombrie 2018, 17:03)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Dar de Ciorbea ai ceva de spus? Sau comanda a fost doar pentru Ghinea?
    • 0 (0 voturi)    
      45% din ce? (Joi, 18 octombrie 2018, 13:42)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Din cate voturi au avut in 2016?
      Prapaditule, nici macar sondajel lui Pieleanu nu va mai scot peste 30% iar realitatea e si mai proasta.
  • +12 (12 voturi)    
    păi, (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:13)

    nahir [utilizator]

    dacă i-a mărit șefu pablito leafa, a putut să plece și el în concediu, deh, că după ce și-o plăti rata la bancă, i-or rămâne și ceva firfirei din aia 36.000 lei lunar.
  • +15 (15 voturi)    
    Ciorbea KGB-ist!!! (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:14)

    MirceaIo [utilizator]

    Ciorbea avocatul hotilor! nicidecum al poporului!
  • +17 (17 voturi)    
    ciorbea e doar un vierme al psd (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:18)

    qwerasdf [utilizator]

    ca si tudorel

    acesti slugoi nu au coloana vertebrala, ei sunt doar niste tradatori de neam
    • +3 (3 voturi)    
      oricum (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:44)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      V .C. este permanent in concediu.Banii in vin pentru inactivitate.
  • +4 (4 voturi)    
    o nulitate fara caracter (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:24)

    subcultura [utilizator]

    era doar un ghertoi oportunist daca zicea ca nu vede motive de atacare a OUG. Dar macar era om, barbat.

    Asa e un las fara pic de caracter
  • +3 (5 voturi)    
    Ciorbea (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:24)

    Kosmos [utilizator]

    Un pion care a pus umar la saracirea romanilor in anii 90 este rasplatit cu un post caldut cu salar si pensie babana.
    Plus ca are un imporumut urias la o banca pe vremea cand politicienii puteau lua credite fara prea multe verificari
    Ar putea intra usor la trafic de influenta si favorizarea infractorilor, neglijenta si abuz de putere
  • +3 (3 voturi)    
    A plecat si el putin pe planeta lui. (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:35)

    clint [utilizator]

    Hai nu mai fiti rautaciosi, nu stiti cum e sa fii nascut in alta galaxie.

    Si nu va mai puneti tarana in cap, omul nu a fost si nu va fi niciodata avocat al acestui popor. E vandut de mult, pentru bani.
  • +4 (4 voturi)    
    stai! (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:47)

    Ion-i_pozitivi [utilizator]

    cum să pleci fără să-ți delegi atribuțiile, este legal așa ceva? După logica asta un director pleacă în condeiu firma rămâne fără conducere. Trebuie investigat.
  • +2 (2 voturi)    
    Schimbati Constitutia (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:48)

    ww [utilizator]

    Reformati Justitia si statul.
    Va intrebati vreodata ce sistem constitutional are o tara condusa prin ordonante care trebuie atacate de un papitoi ca si Ciorbea?
    Despre inatacabilele decizii ale CC, adevarate versete de Biblie, ce sa mai vorbim.
    • 0 (0 voturi)    
      ..... schimbati Constitutia ..... (Miercuri, 17 octombrie 2018, 18:29)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Cum ? Prin referendum ? Ma faci sa rad !
      • 0 (0 voturi)    
        Nu prietene, prin vot (Miercuri, 17 octombrie 2018, 20:33)

        ww [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        Vom vota formatiunea care promite ca:
        - schimba Constitutia lui Iliescu;
        - reformeaza Justitia si statul;
        - reformeaza educatia si invatamantul;
        - ne ofera servicii medicale de mileniul trei;
        - investeste intr-o infrastructura de mileniul trei;
        - va opri hemoragia de capital dinspre colonia Romania spre stapanii din vest;
        - va pune capat tragediei nationale care este emigratia cauzata de o saracire planificata a romanilor.
  • +5 (5 voturi)    
    L-au injurat toti pe Marinar cand in 1997 (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:54)

    Susufler0 [utilizator]

    a provocat schimbarea lui Ciorbea din functia de Prim Ministru al Guvernului CDR ! Un Prim ministru care tinea sedinte de guvern zi-lumina iar la final nu lua nicio hotarare !

    Acum e la fel - nu face nimic - dar pe bani multi (echivalentul a 7300 de euro/lunar) ! :)))
  • +3 (5 voturi)    
    Si daca e in concediu (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:54)

    gigelache [utilizator]

    Atributiile nu le preia automat "inlocuitorul la comanda"?

    Daca avea accident de masina si era in coma 7 ani ca Steven Seagal in Hard to Kill nu mai functiona institutia ca nu si-a delegat responsabilitatile?
    • 0 (2 voturi)    
      ce scenariu (Miercuri, 17 octombrie 2018, 18:03)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui gigelache

      imaginezi intră la un fel de forță majoră, caz în care intervin alte criterii, față de plecarea (programată sau nu) în concediu, când viu fiind, poți să îți delegi prerogativele în mod conștient.
  • -2 (2 voturi)    
    #boicot (Miercuri, 17 octombrie 2018, 16:42)

    baimarean [utilizator]

    ..redivivus!
  • +3 (3 voturi)    
    poama acra (Joi, 18 octombrie 2018, 0:09)

    Cosminv [utilizator]

    Asta , Ciorbea, parca acu 2 ani se milogea ca are credite si nu le poate plati, le-a platit de se joaca cu Romania? De unde are bani de concediu in SUA ?