Ambasadorul rus Valeri Kuzmin: România a devenit un furnizor de destabilizare, din cauza rachetelor de la Deveselu / În domeniul dialogului politic, relațiile sunt destul de modeste, dar nu din vina Rusiei

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 16 octombrie 2018, 19:17 Actualitate | Esenţial


Ambasadorul rus Valeri Kuzmin
Foto: Facebook - Ambasada Rusiei in Romania
Ambasadorul rus Valeri Kuzmin a declarat, într-un interviu acordat cu ocazia aniversării a 140 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre Rusia și România, că relațiile diplomatice bilaterale „ar putea fi mult mai bune” și a susținut că Moscova încearcă să „urnească această diplomație blocată în punctul mort”. Acesta spune, de asemenea, că România a „devenit un furnizor de insecuritate și de destabilizare în această regiune, din cauza rachetelor de la Deveselu”.

Acesta a reluat, într-un interviu pentru site-ul vestidinrusia.ro, retorica obișnuită a Moscovei, afirmând că „toate aceste arme antirachetă încearcă să cuprindă teritoriul Federației Ruse din toate părțile, apropo, și pe cel al RP Chineze” și că instalațiile de apărare antirachetă pot avea un caracter ofensiv. „Din punct de vedere tehnic, chiar și rachete de croazieră ”Tomahawk”, cu orice echipament, chiar nuclear, pot fi trimise de la aceste lansatoare. Ni se spune că acest lucru este imposibil”, a argumentat el.

Valeri Kuzmin crede că una dintre principalele cauze pentru care în relațiile diplomatice și politice bilaterale „există o anumită înghețare, o anumită încetinire și chiar, periodic, niște complicații este legată de faptul că România, în stadiul actual, și-a delegat în mare măsură suveranitatea națională la acele uniuni interstatale din care face parte, Uniunea Europeană și NATO și, prin urmare, uneori nu este independentă în luarea deciziilor sale”.

„Apropo, în Rusia nu există nici o retorică anti-română ... Din păcate, în România, încercările de a explica logica poziției noastre sunt percepute ca amenințări și acest lucru nu este adecvat. Când Putin explică de ce Deveselu nu poate fi un factor pozitiv sau chiar neutru pentru noi, acest lucru este perceput ca o amenințare. Dar, scuzați-ne, trebuie să respectăm o succesiune logică: mai întâi – cauza, apoi – consecința. Cauza este Deveselu și nu invers”, a mai spus el.

Despre relațiile politice și diplomatice


„Putem constata că, în prezent, aceste relații (...) ar putea fi mult mai bune. Și chiar am dori ca ele să fie mult mai bune. Dar ele sunt așa cum sunt.

În domeniul dialogului politic, relațiile sunt destul de modeste. În acest sens, încercăm să urnim această diplomație blocată în punctul mort. Din păcate, acest lucru nu este încă foarte reușit și, de regulă, nu este din vina Federației Ruse. Nu vom aprofunda subiectul”, a spus Kuzmin, pentru vestidinrusia.ro.

Despre Fundația Titulescu, condusă de Adrian Năstase

În acest interviu, Valeri Kuzmin a lăudat relațiile cu Fundația Europeană Titulescu, condusă de fostul premier Adrian Năstase, despre care spune că „are o poziție destul de constructivă, este deschisă dialogului, or, Rusia, după cum se știe, se angajează să contracareze tensiunea injectată în mod artificial în arena internațională prin spiritul dialogului”.

„Acest lucru nu înseamnă că în cadrul Fundației ”Titulescu” nu există discuții destul de aprinse. Nu. Ei au poziția lor proprie, inclusiv cu privire la perspectivele de dezvoltare a relațiilor cu Rusia. Ne convine faptul că doresc  însănătoșirea relațiilor și sunt pregătiți pentru dialog. Aceasta, apropo, este o abordare diplomatică adevărată. Dar retorica agresivă și războinică nu poate duce la nimic bun”, a argumentat Kuzmin.


















3157 vizualizari

  • +44 (48 voturi)    
    Mai intai cauza: Rusia a invadat Romania (Marţi, 16 octombrie 2018, 19:23)

    Habermas [utilizator]

    si a adus numai moarte, deportari, crime si sub-dezvoltare.

    Si apoi efectul: nu iubim Rusia. Deloc.
    • +23 (25 voturi)    
      ce mai (Marţi, 16 octombrie 2018, 21:47)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      vrea si papagalu asta cu ochii oblici ?!
      • +19 (21 voturi)    
        Kuzmin este un drojdier care a gasit (Marţi, 16 octombrie 2018, 23:45)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        Locul unde Putin ii da Solda. Aventurile lui la Chisinau au creat pentru Cracanat ca noi Avem Igori Dodoni peste tot.. GHINION gaspadin kuzmin!
      • +5 (5 voturi)    
        vrea (Miercuri, 17 octombrie 2018, 11:31)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        teritorii.
        Nu contează că tot mapamondul știe de caracterul imperialist al rusilor și de intențiile lor de cuceriri și revenire (măcar) la ”domeniile” stăpânite de sovietici. El behăie minciuni peste minciuni. Nici măcar frumos ambalate.
    • -30 (36 voturi)    
      Germania a adus in lume... (Miercuri, 17 octombrie 2018, 0:38)

      Iorgovan [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      ...lagarele de exterminare. Sa o iubim sau nu?
      • +21 (27 voturi)    
        subiecte diferite (Miercuri, 17 octombrie 2018, 3:17)

        themihai [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

        Problema cu Rusia este ca nu pare sa regrete sau mai bine zis sa isi fi schimbat naravul...nu m-ar surprinde ca peste ceva/putin timp sa zica ca Moldova a fost mereu pamant rusesc la fel cum a facut cu, Crimeea. Daca te uiti ce exporta(politica stalinista etc) in momentul actual poti sa iti dai seama ca nu prea poti sa o compari cu Germania. Nu iti cere nimeni sa o iubesti, doar sa o tratezi cum "merita". Din fericire putem(inca) sa nu o iubim fortat dar nu stiu cat timp va mai dura asta avand in vedere politicieni de la noi. Nu spun ca se vand neaparat rusiilor dar la cat de incompetenti si "distrasi" de la binele tari sunt ar face-o fara sa stie.
      • +3 (5 voturi)    
        Prostie asumata? (Miercuri, 17 octombrie 2018, 10:34)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

        Lagare de munca amice..e o diferenta mare
      • +5 (7 voturi)    
        Ai auzit de Gulag? (Miercuri, 17 octombrie 2018, 10:43)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

        Ala nu pare sa fi fost localizat in Germania.
        Si, bomboana pe coliva: rusii nu au inchis imediat lagarele de exterminare germane... le-au mai folosit o vreme, ca erau gata facute.
      • +2 (2 voturi)    
        Dar Germania a platit (Miercuri, 17 octombrie 2018, 11:58)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

        Germania a plătit cu vârf și îndesat și acum are legi care condamnă clar nazismul și orice manifestare publică de exprimare a susținerii față de naziști.
        Putin, în schimb, nu condamnă deloc politica lui Stalin, ba chiar spune că a făcut lucruri tare bune.
      • +1 (1 vot)    
        Ce a facut Rusia in Polonia????? (Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:04)

        Ponta [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

        Bai ratatilor cititi adevaratele documente istorice si nu cartile ceausiste si veti intelege ce a facut Rusia cu al ei tembel Stalin, precum si ce a urmat dupa acesta.
        Ce a facut Rusia in Polonia??? a dus bomboane????
        Ce a trimis Rusia in Romania???? Niste CACATI numiti Pauker si compania!!!
        Subiectul cu Germania este alta ciorba cu o alta reteta - la fel de mizerabila ca si asta cu Rusia.
      • +4 (4 voturi)    
        Amice, schimbi vorba, nu-i asa? (Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:29)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

        Mai ai bunici, batrani in viata, sa-ti povesteasca cum s-au purtat nemtii in al doilea razboi mondial ?
        Si cum s-au purtat rusii ?

        Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
      • -4 (4 voturi)    
        No worries (Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:48)

        MarcelP [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

        Stai linistit, numai cine nu cunoaste ce le poate pielea germanilor iubeste germania. Romanii care sunt acolo la munca sa nu crezi ca-i iubesc, numai ca n-au ce face in Romania. Intreaba oamenii si ai sa vezi ca ar veni acasa maine, daca ar avea la ce. Dar asta nu inseamna ca rusii sunt mai buni. Rusii si Rusia sunt pentru noi si pentru toti vecinii si in general pentru toata lumea un rau perpetuu si continuu. Absolut toate actiunile acestei tari sunt manate de scopuri malefice, absolut toate, fara nicio exceptie. Germanii, care sunt prietenii lor cei mai buni, sunt manati de beneficii. E o diferenta. Dintre astea doua rele, germania e de pereferat. Dar tot 2 mizerii raman.
    • +3 (7 voturi)    
      Ar mai trebui (Miercuri, 17 octombrie 2018, 10:18)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Un scut de rachete la Iasi si unu la Constanta
    • -6 (8 voturi)    
      asa e, doar ca exact pe dos (Miercuri, 17 octombrie 2018, 13:06)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      puneti mana si cititi ceva istorie.
      De pilda 99,9% dintre romani habar nu au ca Dobrogea e a noastra ptr ca ne-au cedat-o rusii.
      Din wikipedia "În 1878, Dobrogea avea un total de 226.000 locuitori (dintre care 127.000 erau musulmani).[32] Cei mai mulți erau tătarii (71.000), urmați de turci (49.000), români (47.000), bulgari (30.000), iar restul erau evrei, greci, armeni, ruși, circasieni și germani"
      schimbul s-a facut cu, surpriza, sudul Basarabia.
      De fapt rusii au avut o puternica influenta civilizatoare, sa ne gadim doar la Regulamentul organic.
      Fara rusi eram doar un pasalac turcesc asa cum am fost sute de ani desi ne place sa credem ca am fost independenti.
      Ma rog, oricum nu o sa pricepeti nimic, sunteti romanashi.
      • +3 (5 voturi)    
        cum ne-au cedat-o tavarise? (Miercuri, 17 octombrie 2018, 13:51)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Era a lor sa ne-o cedeze?
        Ne-a a fost data prin Tratatul de la Berlin si scopul pentru care ne-au dat-o marile Puteri ale vremii a fost exact acela de a bloca accesul Rusiei la gurile Dunarii si la Balcani. De altfel Rusia a primit in schimb cele trei judete din sudul Basarabiei, Cahul Bolgrad si Ismail.
        Mai exact Rusia "ne-a dat" ceva ce nu era al ei si a primit ceva ce era al nostru.
        PS fara Rusia poate eram o provincie austriaca mai pagadi si daca vrei sa vezi ce inseamna o fosta provincie austriaca fata de o gubernie ruseasca du-te in Bucovina si vezi ce cadastru au aia de pe vremea KuK
        • -4 (4 voturi)    
          tiroleza de est (Miercuri, 17 octombrie 2018, 14:28)

          tahomir [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Da, poate eram provincie austriaca. Sau poate al 52 lea stat american. Sau japonezi. Doar ca eram sub turci si nu sub austrieci asa ca schimburile le faceau rusii cu turcii, ca aia au fost stapani sute de ani peste tarile romanesti, mai mamaliguta tiroleza.
      • +2 (2 voturi)    
        si crimea nu a fost a lui Stefan? (Miercuri, 17 octombrie 2018, 16:19)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        ia mai citeste
      • +3 (3 voturi)    
        Din Zona Deltei Dunarii pana la Zimnicea (Miercuri, 17 octombrie 2018, 16:24)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Toata Lumea a citit din literatura: Pufoaika, de altceva Util de la URSS nu stie Lumea! Hai ! Curaj ! Convinge te de ce ti am scris mujicule
    • +1 (1 vot)    
      Din 1828 încoace.... (Joi, 18 octombrie 2018, 9:21)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      ... de câte ori a invadat și ocupat Rusia pământul românesc?
      1812 raptul Basarabiei, 1829, 1848, 1877 (conform înțelegerii, trupele țariste trebuia ca trupele țaristă să treacă pe o rută diferită,ele comportându-se ca într-o țară ocupată, jefuind populația). 1917 (tentativa bolșevicilor de a invada România pe la Galați), 1940, 1944.....
      O lungă înșiruire de samavolnicii și jafuri ale Rusiei - iar acest politrușnik năstrușnik găvărește prostii propagandistice pe care doar Mazeta și gașka le propagă (că de crezut, nici vuvuzelele moskovite nu le cred)!
  • +38 (42 voturi)    
    survolurile zilnice ale Rusiei = stabilitate? (Marţi, 16 octombrie 2018, 19:28)

    jorj_bv [utilizator]

    Dar arsenalul balistic (inclusiv atomic) pe care-l stapaneste Imperiul Rus? Sistemele ofensive cu multiple tinte independente ale Rusiei sunt un izvor de stabilitate pentru tarile foste comuniste si nu numai, lol
    • +8 (10 voturi)    
      Idiotii astia se bazeaza pe ignoranta noastra (Miercuri, 17 octombrie 2018, 9:55)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      Sunt sigur ca sunt destui care ii cred, fiindca vor sa ii creada, ar fi in consens cu convingerile pe care le tot rusii li le-au insuflat prin a sa zisa educatie facuta sub comunism.

      Daca ar sti putina istorie, si-ar aduce aminte ca in '40, in cateva luni, Romania a fost rupta, ne-a fost luat Ardealul si apoi Basarabia. De prea multe ori, am fost prinsi intre 2,3 imperii, prea mici sa le facem fata direct. Ne-am descurcat cum am putut, am facut si lucruri de care nu suntem mandri, gen alianta cu Hitler, dar sa nu uitam, niciodata agresiunea nu a inceput de la noi si e normal, nici o tara mica nu ar incepe sa agreseze o tara mare, din contra, si-ar dori relatii bune, dar daca nu se poate...
      Si niciodata nu ne-am dat cu unii sau altii, am cautat sa ramanem independenti, am ales calea cea mai grea...

      Acesti agresivi, cu capete mustind a vodca incearca sa spuna contrariul, "pierzand" cu rea vointa amanunte care schimba datele problemei. Repet, cine ii crede, isi merita soarta.

      Acum, ca suntem in NATO, tot din cauza amenintarii rusesti care s-a lasat cu acaparari teritoriale, ca sa nu mai vorbesc de altele, gen tezaur. Este pentru prima data in istorie cand ne-am dat si noi cu unii mai puternici, dar nu cu o putere vecina. Niciodata nu am facut asta, si tocmai puterile vecine, Rusia, Ungaria, mor acum de ciuda ca nu ne mai pot baga in sperieti doar incordandu-si muschii la noi. Ne-ar vrea dezbinati, iarasi 3 tarisoare pe care sa le imparta intre ei...

      Eu zic sa profitam de statutul asta destul de nou in istoria noastra ca suntem uniti si in NATO, si sa ii ignoram cum se cuvine, folosindu-ne energiile in directii constructive.
  • +30 (34 voturi)    
    Ce spirit de observatie aveti domnule ambabasador! (Marţi, 16 octombrie 2018, 19:30)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator]

    România a "devenit un furnizor de insecuritate și de destabilizare" a afacerilor mafiotilor rusi de pe teritoriul Romaniei.

    Nimic mai corect. Va multumim pentru feedback!
  • +33 (37 voturi)    
    Ahahah (Marţi, 16 octombrie 2018, 19:35)

    Soljenitin [utilizator]

    Sigur ca nu din vina rusiei. Nimic nu este din vina rusiei, stim, rusii sunt niste milostivi, iubitori si oameni de bine, nicidecum nu ar avea ei vreo vina pentru cei 50 de ani de bezna sovietica in care Romania a stat scufundata. Nici pentru alte mizerii din tarile vecine nu este vinovata rusia, cunoastem.
    Niste sfintisori rusii astia, nu le-ar mai muri multi inainte!
  • +30 (34 voturi)    
    Da, da... (Marţi, 16 octombrie 2018, 19:39)

    MrMeisenshi [utilizator]

    Deveselu e de cauza, nu Tezaurul, nu 12 ocupatii rusesti si sovietice in trei secole de vecinatate...
    • +41 (43 voturi)    
      un banc vechi (Marţi, 16 octombrie 2018, 21:29)

      opinius [utilizator] i-a raspuns lui MrMeisenshi

      La tratative de pace:

      mediator: Cum a inceput totul?

      Rusia: Totul a inceput cand el a ripostat...
  • +24 (28 voturi)    
    Ractele Tomahawk nu (Marţi, 16 octombrie 2018, 19:42)

    Rahan5 [utilizator]

    au legatura cu Deveselu pentru ca este absolut inutil sa te incurci cu amaratele alea de lansatoare.
    O racheta Tomahawk se poate instala pentru lansare si camufla intr- un container standard de marfa si daca Romania se intelege in secret cu SUA pot fi instalate sute sau chiar mii de astfel de containere risipite in toata Romania, fara ca Rusia sa afle. Un atac nuclear a unui asemenea grup masiv de rachete de croaziera ar trimite Rusia direct in Epoca de Piatra.
    Deci pentru Kuzmin, a tot pomenii de amaratele de lansatoare Deveselu ca fiind bune si pentru rachete Tomahawk este absolut stupid si caraghios.
  • +25 (29 voturi)    
    Ce nenorociti (Marţi, 16 octombrie 2018, 19:45)

    mopsu [utilizator]

    Avem si noi niste ceva la Deveselu si rusii care ucid in liniste pe sirieni , afgani, ceceni , georgieni etc. se leaga cu nerusinare vadita de noi , ca am fi un pericol pentru ei. Noi le-am ocupat teritorii, noi le-am luat tezaurul , noi am avut sovromuri , lista-i lunga de 200 de ani...
    • +5 (5 voturi)    
      Sa nu uiotam deportarile in masa (Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:31)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      mai ales cele din Moldova furata de ei !
  • +29 (33 voturi)    
    albu-i negru (Marţi, 16 octombrie 2018, 20:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    linia de propaganda bolsevica!
  • +28 (32 voturi)    
    cred ca interviul e pamflet (Marţi, 16 octombrie 2018, 20:12)

    angrycloud [utilizator]

    lloooooolll

    "Rusia, după cum se știe, se angajează să contracareze tensiunea injectată în mod artificial în arena internațională prin spiritul dialogului"
    • +8 (10 voturi)    
      Dialog (Miercuri, 17 octombrie 2018, 10:19)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui angrycloud

      La ora actuala dialogul pare ca se poarta cu neurotoxina si atacuri cibernetice. Curat stabilitate, dupa conceptu rusesc.
  • +10 (16 voturi)    
    Rusia vrea dialog? Inseamna ca a castigat deja! (Marţi, 16 octombrie 2018, 20:21)

    grunespferd [utilizator]

    Stranie coincidenta, fix acum cu legile IN-justitiei...
  • +33 (37 voturi)    
    Tupeu (Marţi, 16 octombrie 2018, 20:42)

    SvarogMcFayden [utilizator]

    Tupeu de bandit jegos! Iti reproseaza ca-ti faci un gard mai inalt si-ti pui alarma la casa incalcand astfel drepturile banditilor ca el de a te jefui.
  • +21 (25 voturi)    
    Hahahaha, dialog cu mujici pufaiti? (Marţi, 16 octombrie 2018, 20:49)

    Dalinar [utilizator]

    Asta e clar in Delirium tremens.
  • +8 (12 voturi)    
    Basm rusesc ... (Marţi, 16 octombrie 2018, 20:59)

    feisbuk [utilizator]

    goo . gl/hSS2XD
  • +22 (28 voturi)    
    Rusia (Marţi, 16 octombrie 2018, 21:04)

    ptolemeu [utilizator]

    Hai sa incepem cu tezaurul, nu? Sau cu chestiunea Republicii Moldova? Sau cu razboiaiele turco-ruse date pe teritoriile Principatelor Romane? Sau poate ne amintiti cum ati anexat trei judete din Basarabia de sud dupa Razboiul de Independenta... mai vreti?
  • +21 (25 voturi)    
    Era un postac Popescu (Marţi, 16 octombrie 2018, 22:20)

    Dalinar [utilizator]

    Nickname-ul romanesc, numele rusesc, probabil Ivan sau Aliosha, poate ne explica el Maretia si Prietenia Poporului Rus...….ca parintii, bunicii, strabunicii, stra strabunicii au simtit pe pielea lor cruzimea rusilor, 300 de ani.
  • -31 (33 voturi)    
    Vedeti voi, dragii mei, asta-i diferenta ... (Marţi, 16 octombrie 2018, 23:19)

    ww [utilizator]

    intre protectoratul rusesc si colonialismul occidental: rusii saracii ne-au jefuit si exploatat fara mila, dar n-au stiut sa ne lucreze la biluță. Acum suntem pe alte mâini, la fel de destoinice si rapace. Mica diferenta e ca pe astia îi iubim, dar nu cu forta, ci pur si simplu spontan, din inimioarele noastre, chiar daca ne-au adus la nivelul Africii. Vedeti cat face sa ai o experienta de cateva sute de ani in plus intr-ale sclavagismului?
    Desi directia in care se scurge averea acestei tari nu mai este demult estul, noi inca tot pe rusi ii blamam pentru toate neajunsurile noastre. Oare nu va frapeaza pe niciunul asemanarea dintre discursul actual si cel al anilor '50-60? Doar directia in care scuipam si aruncam cu coji de banane e alta.
    • +10 (14 voturi)    
      Exagerat (Miercuri, 17 octombrie 2018, 3:23)

      themihai [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Cred ca exagerezi putin. Nu suntem chiar la nivelul Africii si daca te gandesti de unde am plecat(dupa revolutie) nu as spune ca am mers in "jos". Problema nu cred ca este ca ii blamam pe rusi sau pe occidentali(cum se pare ca faci tu).
      Problema este ca nu prea ne asumam responsabilitatea pentru situatia noastra.
      Daca urmaresti putin politica de astazi este exemplu cel mai elocvent: Eu nu stiu...am auzit ca, nu eram aici cand s-a decis asta...intrebati pe X ministru, strainii ne fura etc...asta venind de la omani cu toata puterea de decizie in Romania. Am avut cateva obiective "de tara" NATO si UE dar acum nu stiu care mai este obiectivul mare...
    • +3 (3 voturi)    
      Politica hoțului: toți sunt hoți! (Miercuri, 17 octombrie 2018, 10:18)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui ww

      După tine, orice se vede rău de fapt e bine și invers, noi nu suntem în stare sa evaluam bine decât dacă ne spun alții, dacă ne doare pe noi undeva înseamnă ca ne înșelăm și de fapt ne doare altundeva. Nici chiar asa de prosti nu sunt romanii și nici asa deștepți nu sunt nici la est, nici la vest. Deocamdată, cu vestul ne-am ajuns și sa nu uitam ca și rusii o duc mai bine tot din ce le-a dat vestul. Rusii își vând mai mult resursele lor naturale neprelucrate și altfel exporta arme, cam atât. Trag în Deveselu sa ascundă singurul lor portavion valabil, Crimeea.
    • +5 (7 voturi)    
      (Miercuri, 17 octombrie 2018, 11:06)

      angrycloud [utilizator] i-a raspuns lui ww

      sa fac rezumatul intregii tale logici:

      1. nici in trecut nici acum noi nu suntem de vina. noi suntem manipulati de straini care ne fura si saracii de noi nu putem face nimic. suntem victime eterne
      2. orice comparatie cu anii 50-60 e absolut ridicola. opozantii politici nu mor in inchisori, statul nu rechizitioneaza bunurile cetatenilor, exista libertate de exprimare, de exemplu tu ai avut dreptul sa iti scrii ineptiile aici si esti inca in libertate

      nu ne pacalesti ca traim in comunism si suntem subjugati
  • +7 (9 voturi)    
    rusia nu e de vina pentru nimic (Miercuri, 17 octombrie 2018, 10:01)

    liviu_ [utilizator]

    nici de insula canibalilor , nici de siberia , nici de violurile facute de soldatii rusi in WW2 etc etc etc
  • +5 (7 voturi)    
    Precizare (Miercuri, 17 octombrie 2018, 10:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cum rămâne cu Crimea, excelența? Impotriva despotismului rusesc orice tara are o singura DATORIE: sa se apare, Nu ar fi singura data cand tara dvs a invadat Romania, ba chiar a bagat-o in noaptea comunista vreme de 5 decenii.
  • +5 (7 voturi)    
    Hotul care striga hotii (Miercuri, 17 octombrie 2018, 10:16)

    Cris100 [utilizator]

    E speriat tovarășul de bombe?
    Acolo sunt rachete defensive pe care le-au pus USA. Daca au o problema pot sa vorbească acolo.
    Acea baza poate fi o problema numai dacă Rusia vrea sa atace Romania. E cazul de asa ceva? Cred ca nu.
  • +3 (7 voturi)    
    Chinezii din complexul Europa confirma (Miercuri, 17 octombrie 2018, 10:47)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    „toate aceste arme antirachetă încearcă să cuprindă teritoriul Federației Ruse din toate părțile, apropo, și pe cel al RP Chineze”
    Chinezii se simt mai amenintati de rachetele de la Deveselu decat de ANAF
  • +4 (8 voturi)    
    ba... (Miercuri, 17 octombrie 2018, 11:01)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    daca le e frica atat de mult si ii deranjeaza sistemul ala, inseamna ca e de bine.
  • +2 (2 voturi)    
    asa este (Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:03)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Ia zi Ivane, cine invadeaza tari straine si asigneaza teritorii in preajma Marii Negre, sa fie Rusia care a ocupat Crimea? Noi suntem factor de stabilitate sau voi ocupati Crimea, atacati Ucraina, mentineti razboaie in Transnistria, Georgia si alte tari mai mici care nu se pot apara?

    Ce ar fi sa va carati voi in Siberia si sa incetati cu prostiile. Iar Hotnews sa nu mai publice elucubratiile imbaiate in vodka ale okupantilor.
  • +1 (1 vot)    
    tezaurul (Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:14)

    toxx [utilizator]

    tezaurul inapoi jegurilor, si dupa aia POATE stam de vorba
  • +1 (1 vot)