Tudorel Toader a transmis președintelui propunerea de numire a Adinei Florea în fruntea DNA / Aceasta a primit aviz negativ de la CSM, care a acuzat sincope în raportarea la valori precum onestitate şi imparţialitate

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 15 octombrie 2018, 14:54 Actualitate | Esenţial


Adina Florea
Foto: Ziua de Constanta
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a transmis luni președintelui Klaus Iohannis propunerea de numire a Adinei Florea în funcția de procuror șef DNA. Adina Florea a primit în urmă cu o săptămână aviz negativ de la Consiliul Superior al Magistraturii, care a vorbit despre  o rezistenţă la stres și o capacitate de analiză scăzute și sincope în raportarea la valori precum onestitate şi imparţialitate. De notat că președintele poate refuza o singură dată propunerea formulată de ministrul Justiției.

De asemenea, ministrul Justiției a transmis și propunerile de numire pentru Elena Georgiana Hosu, în funcția de procuror sef adjunct DIICOT, și pentru Florena-Esther Sterschi, procuror șef la Secția de resurse umane si documentare din cadrul PICCJ.

Adina Florea a primit în urmă cu o săptămână aviz negativ din partea Secţiei pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii. Avizul este însă consultativ.

Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a remarcat, cu ocazia interviului susţinut de Adina Florea pentru funcţia de procuror-şef al DNA, că aceasta prezintă rezistenţă scăzuta la stres, o capacitate de analiză şi de sinteză redusă, precum şi anumite sincope în raportarea sa la anumite valori precum onestitatea şi imparţialitatea.

"Referitor la aptitudinile manageriale necesare funcţiei pentru care doamna procuror candidează, Secţia a remarcat, cu ocazia interviului, o rezistenţă scăzuta la stres, o capacitate de analiză şi de sinteză redusă, precum şi anumite sincope în raportarea sa la anumite valori precum onestitatea şi imparţialitatea, atribute indispensabile personalităţii managerului", notează Secţia pentru procurori în motivarea avizului negativ.

Potrivit Secției, aceasta face confuzii referitoare la noțiunea de independență și ”nu a demonstrat o conștientizare adecvată a diferenței și interdependenței dintre principiul independenței procurorului și cel al subordonării ierarhice”.

Procurorii dând ca exemplu afirmația Adinei Florea potrivit căreia ”Eu nu am fost niciodată procuror independent, lucrez în Ministerul Public”.

„Confuzia doamnei procuror este cu atât mai gravă cu cât denotă o atitudine ideatică submisivă, care nu este congruentă cu calitățile necesare persoanei ce va deține cea mai înaltă funcție de la nivelul Direcției Naționale Anticorupție”, mai arată Secția de procurori a CSM, care subliniază că ”transmiterea unui mesaj public ce denotă existența unor factori externi cu posibile infulențe decizionale, poate genera un impact negativ asupra încrederii justiției”.


















4223 vizualizari

  • +38 (46 voturi)    
    stiam bai, slugoiule, ca o s-o propui pe (Luni, 15 octombrie 2018, 14:57)

    qwerasdf [utilizator]

    individa asta...

    esti total previzibil (ai atributul perfect de a fi sluga lui dracnea si tradiceanu)
    • +28 (32 voturi)    
      sefu lui TT este (Luni, 15 octombrie 2018, 15:50)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      la Est ! Este explicatia rationala pentru care PSD a primit comanda de a pune ministru un independent docil alora !
      • +16 (20 voturi)    
        asa e cand votezi infractori (Luni, 15 octombrie 2018, 16:22)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        Au intrat lupii in stana !
        Peste tot e sange dar oile asculta explicatiile si discursurile domnilor lupi.
        Cainii se prefac ca au alte treburi.
  • +32 (40 voturi)    
    Toader (Luni, 15 octombrie 2018, 14:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Incompetentul se sterge la (...) cu parerea CSM. Ca vechi procuror ceausist, asculta doar de ordinele securistilor si ale mafiei a carei sluga este. Groparul Justiei va raspunde pentru ticalosia lui si pentru tot ce a facut (inclusiv bagandu-si progenitura pe usa din dos la Univ si inc nevasta ajunsa dubios sefa de clinica la Iasi desi e o nulitate sadea).
  • -34 (42 voturi)    
    sa fim progresisti! (Luni, 15 octombrie 2018, 15:09)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa scapam de fantomele de Ev Mediu intunecat ale DNA. Adevarul e ca nici nu e greu. Fata de Cucuvea aproape oricine este mai bun.
    • +13 (15 voturi)    
      progresisti (Luni, 15 octombrie 2018, 16:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ar insemna sa nu mai existe sclavi postaci ai psd!

      la fel cum fata de tine oricine este mai destept !
    • +12 (14 voturi)    
      Asa credeam si eu, fata de Ponta (Luni, 15 octombrie 2018, 16:41)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Nu credeam ca poate fi cineva mai ticalos decat Ponta. Uite ca Necromantul Repetent pare a fi un demn urmas al fanariotilor crunti de pe vremuri. Spune si tu daca poate fi cineva mai prost decat Pavi????
    • +9 (11 voturi)    
      Fantomele sunt in psd si in alde (Luni, 15 octombrie 2018, 16:46)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Fantomele de Ev Mediu intunecat sunt Amarie, Toader, Nitu, Nicolae, Iordache, Nicolicea, Stanoiu, Norica, R. Weber, Mitraliera etc
    • +1 (1 vot)    
      progrese pentru hoti, progrese pentru incompetenti (Luni, 15 octombrie 2018, 21:00)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      progrese pentru analfabeti, progrese pentru ticalosi. Asta-i tara in care vrei sa traiasca copii tai?
  • +23 (29 voturi)    
    Tudorel Strungar Model vrea 22.12.2018 (Luni, 15 octombrie 2018, 15:12)

    un domn [utilizator]

    Mai Devreme?
  • -22 (32 voturi)    
    aviz negativ a primit și Codruta (Luni, 15 octombrie 2018, 15:14)

    Mazeta [utilizator]

    și apoi s-a dovedit că CSM a avut dreptate.
    • +7 (9 voturi)    
      noroc ca... (Luni, 15 octombrie 2018, 16:23)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      creierul nu primeste avize...
      altfel sunt vreo cativa de pe siteu asta care ar primi un avis negativ pe secunta... vb. cu unul dintre ei!

      prostia si slugarnicia voastra nu are limite!
      • +3 (3 voturi)    
        Culmea (Luni, 15 octombrie 2018, 21:25)

        savatuf [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        e ca a primit doua avize negative. Dar daca apelul la istorie inseamna prostie si slugarnicie ...atunci hai sa mai barfim si noi un pic si daca nu ne duce capu hai cu jignirile..start.
    • +5 (11 voturi)    
      Atunci, CSM era controlat de mafia psd (Luni, 15 octombrie 2018, 16:49)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pe atunci, CSM-ul era controlat de mafia psd.
      Acum, doar in Sectia pentru Judecatori majoritari sunt judecatorii corupti, aflati in solda mafiei psd, plus cele doua likele, infiltrate, chipurile, din partea Societatii Civile.
  • +28 (30 voturi)    
    Adio DNA (Luni, 15 octombrie 2018, 15:17)

    buncrestin [utilizator]

    Daca mai aud pe cineva ca zice "nu merg la vot ca si-asa nu conteaza pe cine votez, toti sunt la fel", il dau in judecata pentru tradare de tara.
  • +19 (23 voturi)    
    sunt (Luni, 15 octombrie 2018, 15:18)

    nahir [utilizator]

    curios care va fi următoarea propunere (și ultima din păcate), pentru că pe florea bănuiesc că Iohannis o va respinge.
    Va veni cuniciolicea, niciolae, ciordache? Cu ce bazaconii va veni, având în vedere reperele lui morale și profesionale?
    • +5 (7 voturi)    
      si eu sunt curios. (Luni, 15 octombrie 2018, 16:25)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      asta e mult prea proasta!
      e clar ca e o propunere "la deruta"!
    • +3 (3 voturi)    
      aia de'i pomenisi (Luni, 15 octombrie 2018, 17:10)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      nu se poake ca nu e magistrati, sarmanii.
      deci, da, inca de cand o propusese am spus ca e pionul de sacrificiu.
      atacul cu nebunul va urma.
      the best is still to come. :-))
  • -6 (24 voturi)    
    Iohanis (Luni, 15 octombrie 2018, 15:19)

    Coco_papagal [utilizator]

    cum iti asterni asa dormi! Nu mai pupi votul meu ever.

    Gute Reise und schönen Urlaub.
    • +1 (5 voturi)    
      Si asa tu nu l-ai votat (Luni, 15 octombrie 2018, 17:14)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      Astea sunt povesti nemuritoare...

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +23 (29 voturi)    
    Tudorel sfideaza bunul simt (Luni, 15 octombrie 2018, 15:37)

    voinicu [utilizator]

    Cind toata lumea iti spune ca e nepotrivita tu de ce insisti?
    Ca sa arati cit de smecher esti tu? Poti pentru ca esti prieten cu potentatul zilei, sau esti atit de umil incit nu mai poti refuza nimic din ce iti cere dragnea?
    Nu cumva ti-e frica ca n-o sa mai fii ministret?
    Daca Iohanis refuza numirea , desi nu il cred capabil , a doua oara o va propune tot pe avizata negativ.
    Dupa aia sa vezi trai neneaca pentru hotii psd-isti pe banii nostri.
    Cred ca mamaliga e gata , gata sa explodeze.
    • +7 (9 voturi)    
      Da, "pentru ca putem" (Luni, 15 octombrie 2018, 16:04)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui voinicu

      Eu as zice ca la a doua numire riscam sa-l avem direct pe nicolicea sef la dna, sau pe ciordache :)

      Din pacate cam asta a fost democratia si statul de drept in Romania...
      • +1 (1 vot)    
        Sau pe Mitraliera (Luni, 15 octombrie 2018, 20:06)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Pt ca e doktor si ar opera chirurgical.
    • +4 (10 voturi)    
      tudorel (Luni, 15 octombrie 2018, 16:24)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui voinicu

      nu asculta de nimeni
      a ignorat GRECO , UE, CSM, comisia de la venetia...
      practic TOATE forumurile juridice posibile au fost ignorate de el!

      omu asta se crede buricul pamantului! nu realizeaza ca e doar o sluga si ATAT!
      • +1 (1 vot)    
        Pai tocmai de aia. (Luni, 15 octombrie 2018, 20:53)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Sluga este complexata. Complexul ia forma urmatoare: "sunt buricul pamantului".
  • +18 (22 voturi)    
    Jihadul buboșilor a început (Luni, 15 octombrie 2018, 15:57)

    mr_mojo [utilizator]

    Flegma asta de TT crede că o să îi iasă ceva mai mult decât un bocanc de lins.
  • +13 (19 voturi)    
    Daca vrea sa nu se umileasca pe sine si pe noi, (Luni, 15 octombrie 2018, 16:01)

    Habermas [utilizator]

    Presedintele Romaniei trebuie sa respinga aceasta propunere. Personajul asta este Dancila 2.

    Dupa aia n-are decat sa faca un nou concurs TT cel pervers. Vom veni noi toti la concurs si-i vom lua noi un interview consultativ de admintere in ... elicopter (si lui, si lu' Dragnea si lu' Tariceanu si lu' Kelemen), dupa care ii vom baga oricum.
  • +14 (16 voturi)    
    Anticoruptia a murit (Luni, 15 octombrie 2018, 16:03)

    alegzandru [utilizator]

    E clar ca lupta anticoruptie e pierduta pentru moment. Au facut-o, indiferent de proteste, de Comisia de la Venetia, de Comisia Europeana. It's done.

    Ramane sa ne continuam protestele, pentru a ne diferentia clar de clasa politica, pentru a nu le gira actiunile demente, precum in celelalte tari-problema ale UE.

    Iar apoi, o noua coalitie care va castiga alegerile sa demita procurorii-ostili, pe legea facuta de penali, sa puna oameni competenti apoi sa refaca cadrul legislativ.
    • +3 (3 voturi)    
      presupun ca... (Luni, 15 octombrie 2018, 17:20)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui alegzandru

      te referi la alegerile organizate de dragnea, numarate de dragnea si validate de dragnea? ok... :)
    • +1 (1 vot)    
      ehe (Luni, 15 octombrie 2018, 17:34)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui alegzandru

      numai sa nu schimbe legea sa nu ii mai schimbi si nici legea schimbata. sau mai bine sa nu se mai schimbe ei...
      btw, ce proteste? crezi ca mai iesi in piata asa cand ai tu chef ?
  • +1 (9 voturi)    
    PSDul (Luni, 15 octombrie 2018, 16:14)

    Coco_papagal [utilizator]

    nu constientizeaza ce face. Daca pun procuratura sub tutela politica, ce vor face in cazul in care USR castiga iar ministrul justitiei se va numi Kövesi?
    Conform principiului actiune reactiune asta se va intampla. Normal, niciuna din variante nu este buna pt democratie.
    • -1 (5 voturi)    
      USR-ul ar face dreptate (Luni, 15 octombrie 2018, 18:51)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      Un ministru corect, cinstit, competent, curajos, incoruptibil si nesantajabil, cum este fosta Sefa a DNA, ar fi foarte bun, ar promova doar procurori corecti, cinstiti, competenti, curajosi, incoruptibili si nesantajabili.
      Este de nevoie de un parlament si de un ministru al justitiei care sa abroge toate aberatiile introduse de mafia psd si alde in legile justitiei, pentru a-i scapa de puscarie pe infractori.
      • +1 (1 vot)    
        Dar (Luni, 15 octombrie 2018, 21:31)

        savatuf [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        dupa ce o mai aleraga ghita prin vie si ponta sa i spele doctoratul.. competent, cinstit, corect, bla , bla ..adica o limba de lemn trasa in raspar.
  • +8 (12 voturi)    
    dupa toate scandalurile lucrurile... (Luni, 15 octombrie 2018, 16:21)

    liviu_ [utilizator]

    sunt foarte clare...
    panarama asta NU se vroia pusa la DNA...
    ea era doar o momeala ca presedintele sa-si "consume" respingerea!
    dupa ea o sa urmeze propunerea reala!

    oricum este INADMISIBIL cu aceasta ABERATIE de interviu si cu aviz negativ MJ sa poata sa o propuna in continuare. independenta justitiei este MOARTA in romania (cu r mic)!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu (Marţi, 16 octombrie 2018, 11:33)

      savatuf [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      te stresa ca pe acest mecanism vine altcineva si schimba tot ...si de la capat. Macovei cu boc si pruna au schimbat toate legile prin oug intr-o zi, ce atata dezbatere , democratie sa fie si mai ales antipenali, dar numai ai lor ca ai nostri au scutire de la -populari- ca doar sunt de dreapta.
  • 0 (4 voturi)    
    Iohannis este obligat sa respinga propunerea (Luni, 15 octombrie 2018, 17:28)

    Susufler0 [utilizator]

    lui Tudorel, altfel ar insemna ca pune la indoiala pozitia extrem de critica a Sectiei de procurori a CSM precum si avizul negativ dat de acestia candidatei si alege in locul criteriilor ce privesc profesionalismul si etica, numirea bazata pe criterii politice.

    PS. Ma indoiesc ca o sa-si dea foc la valiza in halul asta !
  • +1 (1 vot)    
    Cel putin vechime are? (Luni, 15 octombrie 2018, 20:15)

    nlln [utilizator]

    Si daca are vechimea mai nou solicitata ne intrebam la ce ii foloseste.

    Interviul ,asemeni caracterizarii facute de CSM, ne dezvaluie un procuror.....cam ..nepregatit spre analfabet in raport cu functia dorita.

    Toader, sustinut de ALDE, sclav ALDE+PSD+UDMR.
    Toader purtatorul intereselor coruptilor.