Magistrații instanței supreme au decis că adunările publice trebuie declarate în prealabil

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 15 octombrie 2018, 13:44 Actualitate | Esenţial


Protest Piata Victoriei
Foto: Hotnews
Înalta Curte de Casație și Justiție a decis, luni, că adunările publice trebuie declarate în prealabil, atunci când urmează să se desfășoare în piețe ori pe căi publice sau în alte locuri din vecinătatea sediilor sau imobilelor persoanelor juridice de interes public sau privat, potrivit agenției Mediafax. Decizia e obligatorie.

Magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție au admis, luni, recursul în interesul legii formulat de Colegiul de conducere al Curţii de Apel Bucureşti.

Astfel, instanța supremă a decis că există obligaţia de declarare prealabilă a adunărilor publice, atunci când acestea urmează să se desfăşoare în pieţe ori pe căile publice, respectiv drum public, parte carosabilă şi trotuar, sau în alte locuri situate în imediata vecinătate a sediilor ori imobilelor persoanelor juridice de interes public sau privat.

Decizia instanței supreme este obligatorie.

Hotărârea a fost luată după ce Înalta Curte de Casație și Justiție a fost sesizată de Curtea de Apel București pe această temă.



















6331 vizualizari

  • +14 (40 voturi)    
    CCR = PCR (Luni, 15 octombrie 2018, 13:55)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Vechi procurori ceausisti, informatori si slugi ai grupurilor infractionale (=partide) care i-au propus. sa faca parte din aceasta institutie care apara mafia si distrugerea Justitiei in Ro
    • +4 (22 voturi)    
      ICCJ, nu CCR. Citeste berbecule ! (Luni, 15 octombrie 2018, 14:25)

      Soulless [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ICCJ este ALTCEVA fata de CCR.
    • -10 (14 voturi)    
      E buna ca decide cum vrem noi si rea invers? (Luni, 15 octombrie 2018, 14:37)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Mie mi se pare o chestie de bun simt ce zic ei aici.

      Ca face toate protestele #rezist ilegale, si ca cei care strigau jos hotii in piata, erau si ei niste ilegalisti la randul lor, nu schimba cu nimic faptele si legea.

      Moral da.....ai mai moralisti...in esenta nu sunt cu nimic mai presus de cei pe care ii blamau.

      Dar cand nu a fost asa?
      • +10 (14 voturi)    
        nu, fraiere (Luni, 15 octombrie 2018, 16:22)

        kthor7 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Daca faci pe prostul, nu te iert, daca esti prost cu adevarat, te iert. Asta inseamna dictatura, poate nu ai trait-o sau poate o vrei ca este pilos de psd si alde. Si-ti convine. Sau esti penal, si iar iti convine. Asta inseamna incalcarea Constitutiei. Acolo e libertatea mea de expresie. Daca nu imi convine ceva, ca analfabetii aia de la Parlament trebuie sa ma reprezinte pe mine, cetatean, nu interesul lor , ma duc acolo si strig. Pasnic si nu cu gaze. Acum nu mai ai libertate de expresie. Te duci acolo si te impusca, pentru ca nu ai declarat. Usor usor drepturile tale, fraiere, dispar. Sau poate iti place asa.
        • 0 (2 voturi)    
          putifrici (Marţi, 16 octombrie 2018, 10:23)

          Je__ [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

          Citeste si plangi
          http://www.contributors.ro/reactie-rapida/inalta-curte-de-casatie-si-justitie-si-misterele-legii-adunarilor-de-protest/

          Vad ca moderatorii hotnews nu aproba comentarii cand is importriva curentului, dar le aproba cu sarg daca sunt conform doctrinei chiar daca contin injurii

          Ce sa-i faci....politia gandirii
      • -1 (3 voturi)    
        Tu nu stii sa citesti? (Luni, 15 octombrie 2018, 21:05)

        paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Este nevoie doar de declararea prealabila a unui protest...si nu aprobarea protestului de catre vreo autoritate!
        In acest sens toate protestele din Bucuresti au fost legale...pentru ca au fost declarate in prealabil in mediul online!
    • -4 (10 voturi)    
      hahahah (Luni, 15 octombrie 2018, 15:18)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      hahahaha si ha !
    • -1 (11 voturi)    
      hai sa nu plecam dupa fenta... (Luni, 15 octombrie 2018, 16:06)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Zice ca trebuie declarte, nu aprobate. Si e si normal. E nevoie ca statul sa desfasoare forte de ordine, sa restrictioneze traficul, etc.

      Asha ca hai sa nu plecam dupa fenta si sa criticam orice...
      • +9 (11 voturi)    
        unde se declara ? (Luni, 15 octombrie 2018, 16:37)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        pentru Bucuresti la Domiciliul Printesei principatului Voluntari, Majestatea sa DUamna Gabi ?
        • 0 (0 voturi)    
          sau... pe facebook. (Marţi, 23 octombrie 2018, 12:10)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Cind apare un eveniment pe fb cu 30.000 de participanti anuntati, e suficient anunt.
  • -25 (47 voturi)    
    atenție! (Luni, 15 octombrie 2018, 13:56)

    Mazeta [utilizator]

    Curtea vorbește doar despre piețe, drumuri publice și trotuare. Manifestanții re#ist pot continua însă să se adune democratic în Muzeul Antipa sau la Grădina Zoo.
    • +14 (28 voturi)    
      daca ai stii (Luni, 15 octombrie 2018, 14:06)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      limba romana ai intelege ca e o MARE diferenta intre "declarat" si "cerut aprobare"

      dar na postacii trebuie sa fie postaci si sa distorsioneze adevarul in interes propriu... si apoi sa urle ca ailalti fac "Fake news"

      ceea ce a spus in esenta ICCJ este ca protestele #rezist au fost LEGALE !!! asa ca suge o ...... ceapa
    • +12 (18 voturi)    
      La fel ca acei "un milion" (Luni, 15 octombrie 2018, 14:13)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      de demonstranti pro-psd.
    • +7 (11 voturi)    
      zoo (Luni, 15 octombrie 2018, 15:36)

      silviust [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Aveţi oarecum dreptate, este normal ca manifestanţii anti-PSD să se adune şi la Grădina Zoo, acolo locuiesc majoritatea celor pe care îi detestă, după cum bine spunea Dl Ţuţuianu.
  • +42 (46 voturi)    
    Deci nu trebuie aprobate (Luni, 15 octombrie 2018, 13:57)

    Putorel Poater [utilizator]

    Ci doar anuntate. Pai cred ca un mail e suficient.
  • +31 (37 voturi)    
    ok nici o problema (Luni, 15 octombrie 2018, 13:57)

    liviu_ [utilizator]

    dar cam la toate protestele primaria STIA, au fost declarate in prealabil

    atentie "trebuie declarate" nu , "trebuie ceruta aprobare"!

    in acest caz e chiar mai rau pt psd . insemana ca toate mitingurile au fost perfect legale, nu cum urlau postacii....

    mai mult... asta inseamna ca se duc dracu mitingurile "spontane" ar fi interesant de vazut ce se intampla in acest caz!
    • +15 (23 voturi)    
      sa fim totusi sinceri (Luni, 15 octombrie 2018, 14:08)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      singurul miting spontan a fost ala cand s-a dat OUG13, chiar in seara/noaptea aia, cand s-au adunat cateva mii de oameni chiar atunci, la 1-2 ore dupa "alta intrebare".

      Nici un om rezonabil nu poate sa spuna ca "mitingul diasporei" (de exemplu) din 10 August a fost miting spontan.
      • +8 (14 voturi)    
        asa si?! (Luni, 15 octombrie 2018, 14:27)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        mitingul din 10 august a fost declarat! deci, conform deciziei ICCJ LEGAL!
    • +9 (17 voturi)    
      Si ce? (Luni, 15 octombrie 2018, 14:16)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Gloata de pretorieni numita JANDARMERIE = MILITIA + SECURITATEA nu va tine cont si va putea recurge oriând la mijloacele barbare si animalice la care a recurs. JANDARMERIA = sluga credincioasa a mafiei psd+ alde (udmr inclus) care apara hotia si distrugerea Rom.
      • +4 (8 voturi)    
        asta era oricum... (Luni, 15 octombrie 2018, 14:28)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        putea sa zica ICCJ orice... jandragmeria tot sluga puterii si urmasii securitatii raman!
  • +12 (20 voturi)    
    si ce inseamna asta ? (Luni, 15 octombrie 2018, 14:15)

    lp [utilizator]

    ma vor aresta cu legea in mana daca ma duc sa strig in fata guvernului ? or sa iasa la tv sa le spuna parintilor ca sunt infractoare si deci merit sa stau in puscarie ? (spre deosebire de ei, desigur, care au aranjat sa fie curati ca lacrima). O sa se pedepseasca protestul si furtul din banul public nu ?
    • +4 (6 voturi)    
      nu (Luni, 15 octombrie 2018, 14:28)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui lp

      inseamna ca cineva o sa dea un fax cu protestul la primarie cu 2-3 zile inainte.
      cum dealtfel se facea si pana acum!
    • +3 (5 voturi)    
      In primul rand ca furtul din banul public... (Luni, 15 octombrie 2018, 15:04)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui lp

      ... este executat de cei imputerniciti pentru asta prin vot.
      Ai auzit de vorba asta: "pentru ca putem!"?
      Asta inseamna!
  • +6 (8 voturi)    
    ati vrut dictatura? aveti dictatura! (Luni, 15 octombrie 2018, 14:46)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +7 (9 voturi)    
    de obicei manifestarile se fac (Luni, 15 octombrie 2018, 14:49)

    Coco Whistle [utilizator]

    impotriva abuzurilor si a nedreptatilor. actul democratic de asemenea spune ca trebuiesc respectate legile, ca poporul e suveran, ca propunerile de legi trebuiesc dezbatute si votate democratic, etc. e firesc ptr unii si nedemocratic ptr altii. pirghiile de control si echitabilitate ar trebui sa existe in ambele directii.
  • +7 (11 voturi)    
    Noi nu vrem dictatura hotilor!!! (Luni, 15 octombrie 2018, 15:03)

    MirceaIo [utilizator]

    Asa ceva este inadmisbil. Ceausescu a picat printr-o adunare ilegala. A fost condamnat la moarte ilegal si ei ne aduca cu 30 ani in urma??? Usor, usor nu vom mai avea voie sa scriem pe net, sau sa ne intalnim mai mult de 3 persoane pe strada! Rusine nomenclaturii securisto-KGB-isete!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Ciudat, legea spune exact pe dos (Luni, 15 octombrie 2018, 16:04)

    ivasile [utilizator]

    Legea spune exact contrariul:

    Articolul 3
    Nu trebuie declarate în prealabil adunările publice al căror scop îl constituie manifestările cultural-artistice, sportive, religioase, comemorative, cele ocazionate de vizite oficiale, precum şi cele care se desfăşoară în exteriorul sau în incinta sediilor ori a imobilelor persoanelor juridice de interes public sau privat.

    http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/1532
  • +6 (8 voturi)    
    O prostie. (Luni, 15 octombrie 2018, 16:43)

    asavreau [utilizator]

    Dacă interzici nu înseamnă că nemulțumiri nu vor mai exista și interzicerea manifestării va face ca nemulțumirile să se acumuleze și frustarea să producă explozii cu consecințe nefaste:Se pare că analfabetismul funcțional ocupă funcții tot mai înalte în instituțiile statului fapt care va produce pagube statului de drept democratic.
  • +1 (3 voturi)    
    Punem de o initiativa cetateneasca ? (Luni, 15 octombrie 2018, 17:12)

    Susufler0 [utilizator]

    Sau si mai bine le explicam judecatorilor ca legea 61/1991 este neconstitutionala iar Decizia data de ICCJ pt interpretarea art 3 din lege incalca libertatea de intrunire !

    Iata ce stipuleaza Art 39 din Constitutia Romaniei - "Libertatea intrunirilor" :

    "Mitingurile, demonstratiile, procesiunile sau orice alte intruniri SUNT LIBERE (subl. m) si se pot organiza si desfasura NUMAI IN MOD PASNIC, FARA NICIUN FEL DE ARME"(subl. m.)

    ATAT SI NIMIC MAI MULT ! IN MOD PASNIC, FARA NICIUN FEL DE ARME !!!

    PS. Si atunci de ce atatea conditionari abuzive ?
  • +5 (7 voturi)    
    Dreptul la protest e scris in Constitutie (Luni, 15 octombrie 2018, 17:20)

    grunespferd [utilizator]

    Ce lege absurda e asta, ca trebuie sa anunt ca ma duc sa racnesc jos guvernul de hoti si penali, trebuie sa cer voie de la penali? Sau sa fac cerere la primarie, si daca are chef primarul, primesc dreptul “garantat de Constitutie”?

    Ceva pute rau a putred in Romania.
  • +3 (5 voturi)    
    Hotararea e aiurea, nu tine cont de realitate (Luni, 15 octombrie 2018, 17:42)

    LiviuX [utilizator]

    Exista doua tipuri de adunari, o stie toata lumea in afara de cei de la ICCJ: Adunari organizate de institutii, grupari, organizatii, etc. si Adunari spontane, asa cum au fost si cele din '89 dar si cele "organizate" prin Facebook de ex. Astea e clar ca nu au un organizator recunoscut sau identificabil, deci cine ar putea sa le declare? Sau trebuie de acuma ca fiecare persoana sa se duca sa declare ca merge in piata? E absurd!
  • 0 (0 voturi)    
    În prealabil (Luni, 15 octombrie 2018, 19:49)

    totnelu [utilizator]

    Dacă nu avem prealabil, în ce pot fi anunțate protestele?
    • 0 (0 voturi)    
      Hm (Luni, 15 octombrie 2018, 23:39)

      The_Dude [utilizator] i-a raspuns lui totnelu

      In eter. Inainte. In portavoce?!
      In scris, pe pancarte?!
  • 0 (0 voturi)    
    Discutii inutile... (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:37)

    LiviuX [utilizator]

    In primul rand trebuie sa vedem cum vor da legea care sa oblige la declarare. Fara a sti cum e aceasta lege, degeaba vorbim. Pentru ca legea va trebui sa prevada clar si ce se intampla daca nu exista un organizator (gen mobilizare pe Facebook) deci nu are cine sa declare adunarea. Apoi, cu cat timp inainte trebuie data aceasta declaratie? Sau de acum trebuie ca orice persoana sa trimita e-mail la primarie daca se duce in piata, ca cine stie, daca da de vreo adunare acolo si el nu a declarat ca se duce? E absurd si sunt o multime de necunoscute. Depa ce legea va apare, vom vedea... Daca vom mai fi in tara...