Lazăr, despre ordonanța lui Toader: Dosarele în curs vor fi afectate, printre care cel al Revoluției sau al protestului din 10 august

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 15 octombrie 2018, 10:12 Actualitate | Esenţial


Augustin Lazar
Foto: Captura video
​Procurorul General, Augustin Lazăr, a criticat din nou în această dimineață prevederile din ordonanța de modificare a legilor Justiției propusă de ministrul Justiției, Tudorel Toader, afirmând că toate dosarele în curs vor fi afectate. Întrebat dacă este vorba despre dosarele Revoluției sau protestului din 10 august, Lazăr a răspuns: „toate dosarele care sunt pe rol”. 

„Proiectele de acte normative care sunt făcute în grabă sunt de natură să afecteze dosarele în curs. Spre exemplu, marile dosare care sunt pe rolul Ministerului Public, spre exemplu, cele pe rolul secțiilor miliatre. Au fost concentrate resursele umane, prin delegare, aduse de la mai multe parchete pentru a rezolva dosare mari și complexe. Vor înceta delegările pe funcțiile respective, iar colectivele care lucreză vor fi desființate. Va fi foarte dificil de imaginat cum vor putea fi finalizate aceste dosare, despre care toată lumea susține că dorește să fie finalizate ca România să nu mai plătească sume mari de bani în urma condamnărilor CEDO”, a spus Lazăr, la Digi24. 

Întrebat dacă se referă la dosarul Revoluției sau cel al protestului din 10 august, Procurorul General a răspuns: „la toate dosarele care sunt pe rol”.

Ministerul Public a criticat, duminică seară, prevederile din OUG, precizând că există riscul de „blocare a activității și imposibilitatea finalizării unor cauze extrem de importante, în special aflate pe rolul Secției parchetelor militare din cadrul P.Î.C.C.J., D.N.A. și D.I.I.C.O.T".

"Articolul VIII din proiectul de ordonanță de urgență, conform căruia, la data intrării în vigoare a ordonanței, procurorii care funcționează în cadrul P.Î.C.C.J., D.I.I.C.O.T. și D.N.A., precum și în cadrul celorlalte parchete, rămân în funcție în cadrul acestora dacă indeplinesc condițiile prevăzute în noua formă a Legii nr. 303/2004 și a Legii nr. 304/2004, va conduce la înlăturarea unor procurori din funcțiile legal deținute, prin impunerea unor condiții noi, inexistente la data la care s-a făcut numirea, cu nesocotirea prevederilor art. 15 alin. 2 din Constituție care prevede aplicabilitatea legii doar pentru viitor", potrivit sursei citate. 

Parchetul General arată că atât numirea cât și delegarea procurorilor s-au realizat cu respectarea condițiilor legale în vigoare, iar "nesocotirea acestui fapt ar duce la încălcarea principiului stabilității procurorului, a principiului neretroactivității legii, a identității statutului juridic constitutional al judecătorilor și procurorilor în ceea ce privește numirea și delegarea acestora și va conduce la blocarea activității și imposibilitatea finalizării unor cauze extrem de importante, în special aflate pe rolul Secției parchetelor militare din cadrul P.Î.C.C.J., D.N.A. și D.I.I.C.O.T".


















6357 vizualizari

  • +28 (34 voturi)    
    Dooohh! (Luni, 15 octombrie 2018, 10:17)

    tartoru [utilizator]

    Astas era si ideea bre nea Augustine.
    OUG-urile in ziua de azi sunt pentru penali cu dedicatie pentru a scapa. Nu mai e nimic nou.
    N-ar da un OUG ca toti copii bolnavi fara tratamente sa nu mai duca lipsa.
    • +21 (23 voturi)    
      hienele psd stiu ca acei copii, amarati, probabil (Luni, 15 octombrie 2018, 10:33)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui tartoru

      nu mai apuca sa voteze...

      e mai important pentru ei sa-i scoata basma curata pe un bosorog (ilici) de 90 de ani, care a omorat oameni nevinovati in 89-90... pe carmen dan si pe liviu dracnea
      • +2 (6 voturi)    
        ce mai (Luni, 15 octombrie 2018, 13:30)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        contează dosarele Revoluției sau al mitingului din 10.08.2018?
        Contează doar dosarul Tel Drum, cel anchetat de o procuroare doar cu 8 ani vechime, față de cei 10 ani ceruți de gargamel prin OUG.
      • +1 (1 vot)    
        am si eu o... (Luni, 15 octombrie 2018, 21:09)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        "nedumerire" : dar milioanele de hoti si escroci care si au luat "certificate de revolutionari" praduind bugetul tarii de miliarde de lei cu care s ar fi putut construi spitale , scoli si infrastructura , scapa sau nu scapa !!??...hai si-tir , ca majoritatea poporului ala e penal , nu numai jav-ele nen-rocite care au condus si conduc tara din 90 incoace!!
  • +23 (25 voturi)    
    pai asta vor! (Luni, 15 octombrie 2018, 10:23)

    liviu_ [utilizator]

    sa tergiverseze dosarele pana reusesc sa distruga justitia de tot
    cat despre amenzile de la CEDO... nu le platesc din buzunarul propriu si o sa fie oricum vina "Statului paralel"
    • -3 (11 voturi)    
      cine a tergiversat dosarul revolutiei? (Luni, 15 octombrie 2018, 11:20)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ca din 2004 pana azi, 15 ani, procurorii au fost independenti si nu au fost pusi de PSD.
      de ce nu au terminat dosarul revolutiei in 15 ani?
  • +16 (18 voturi)    
    Ilici si Magureanu (Luni, 15 octombrie 2018, 10:26)

    Kosmos [utilizator]

    Au inceput o noua revolutie impotriva Justitiei si se pare ca vor reusi.
    P.S Cei implicati in schimbarea legilor Justitie isunt si Adrian Sarbu , Olivia Steer etc
  • -16 (22 voturi)    
    vaai.. (Luni, 15 octombrie 2018, 10:30)

    Mazeta [utilizator]

    tocmai acum, când eram atât de aproape de rezolvarea misterelor Revoluției din 1989...
    • 0 (2 voturi)    
      nu-i niciun (Luni, 15 octombrie 2018, 13:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mister.
      Este nevoie doar de condamnarea lui iliescu et co., că doar știe toată lumea ce s-a întâmplat atunci.
      Poate doar tu, din îndepărtata Siberie, să nu fi fost informat, că pe vremea aia nu vedeai decât pata de pe chelia lui Gorbaciov.
  • +17 (21 voturi)    
    PSD blocheaza dosarul Revolutiei..Iliescu fericit (Luni, 15 octombrie 2018, 10:33)

    Mannpawel [utilizator]

    PSD il scapa pe Ion Iliescu de puscarie prin OUG
    • -4 (12 voturi)    
      cum a blocat PSD dosarul revolutiei? (Luni, 15 octombrie 2018, 11:23)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Mannpawel

      Kovesi a fost sef la Parchetul General 6 ani
      Lazar a fost sef la Parchetul Genaral 3 ani
      De ce nu au terminat dosarul revolutiei?
  • -15 (25 voturi)    
    pai (Luni, 15 octombrie 2018, 10:43)

    cucuveauamov [utilizator]

    ala al revolutiei a fost afectat cand a fost inchis de Cucuvea. Dosarul10 august merge inainte. Tocmai au fost retinuti 2 batausi de jandarmi. Sigur, trebuie identificati si aruncatorii (pasnici) de cataroaie. Iar daca au fost jandarmi care au lovit oameni nevinovati, sa-i salte si pe aia.
    • 0 (0 voturi)    
      "Iar daca au fost jandarmi .... (Marţi, 16 octombrie 2018, 7:04)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ..........care au lovit oameni nevinovati"... Ce amuzant.

      "Daca".. Ce "daca" domnule? Nu ne-a spus noricuta ca filmarile acealea in care apar jandarmi lovind oameni cu mainile ridicate ("daca" sic!), ziaristi, taximetristul si clientii lui israelieni etc sunt trucaje?

      Asa ca nici un "daca": sigur jandarmii nu au lovit decat pe cei care aruncau cu cataroaie si fecale... S-au si vazut si fecalele si cataroaiele si au si fost aduse si aratate ca dovezi. E simplu.

      Si ca dovada avem aici: "trebuie identificati si aruncatorii (pasnici) de cataroaie." Dupa cum se poate observa, in cazul acesta nu exista nici un "daca", deci e clar ca asa este.
  • +1 (9 voturi)    
    normal! (Luni, 15 octombrie 2018, 10:53)

    revo [utilizator]

    Asta era urgenta urgenta: dosarele represiunii din 10 august - aca Dragnea, Dan si plevusca recent promovata din Jandarmerie; dosarele Revolutiei - aca Iliescu si toata banda de criminali.

    Pentru Dragnea, restul de probleme va fi rezolvat la 1 ianuarie, cand se va schimba completul de judecata. Pana atunci, toti vor trage de timp, si Dragnea, si ICCJ.

    S-a terminat, libertatea a luat sfarsit, s-a terminat, s-a terminat. Urmeaza arestari, represiuni asupra mass media independenta, restrictionarea Internetului, asasinatele. In toata aceasta desfasurare de forte pentru instaurarea unui regim despotic, de tip mafiot, Opozitia nu va exista, decat pe hartie. ca si pre4sedentiaq.
  • 0 (0 voturi)    
    Bula (Luni, 15 octombrie 2018, 14:18)

    vodatepes [utilizator]

    Bula tu trebuie sa conduci insitutia si sa asiguri resursele materiale si umane. Pune mina si asigura cu personal. Parchetele din tara au oamenii capabili. Asa cum ministerele sunt pline de taietori de frunze la ciini asa si la PG sunt destui taietori de frunze la ciini. aSA CA PUNE MINA SI MUNCESTE.
  • -1 (1 vot)    
    gata cu Justitia ... (Luni, 15 octombrie 2018, 18:57)

    sareta [utilizator]

    Este cazul sa-si gaseasca alte locuri de munca domnii procurori si judecatori care n-au fost in stare sa-i priponeasca pe cei deveniti miliardari prin inginerii (ghita,mazare,dragnea,etc).Se pot inchide si facultatile de drept ,nu va mai fi nevoie de ei ,politicul va rezolva toate dosarele doar din birou .Sediile Tribunalelor se pot inchiria pentru afaceristii cu bani publici.