Ordonanță de urgență pe legile justiției. Dăncilă: Soluția a fost discutată de Toader cu Comisia de la Veneția și cu Timmermans

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 15 octombrie 2018, 9:21 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: gov.ro
Guvernul s-a reunit în ședință în această dimineață pentru a adopta ordonanța de urgență pe legile justiției. ”Această soluție a fost discutată în cadrul întâlnirii ministrului justiției, Tudorel Toader, cu reprezentanții Comisiei de la Veneția, cât și în întrevederea avută cu prim-vicepreședintele Comisiei Europene, Frans Timmermans”, a declarat Viorica Dăncilă la începutul ședinței de Guvern.

”Cele trei legi ale justiției au fost modificate de Parlament iar aceste modificări au fost validate de CCR și asigură o mai bună funcționare a sistemului de justiției în interesul cetățenilor. Ceea ce adoptăm azi in guvern reprezintă o armonizare a prevederilor legilor” , a spus premierul.

”Abuzurile și imixtiunile în înfăptuirea actului de justiție nu sunt și nu vor fi tolerate”, a adăugat Dăncilă. 

​​Guvernul se reunește, luni dimineață, pe ordinea de zi a ședinței Executivului fiind o ordonanță de urgență pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul justiției. Ministerul Public a atras atenția asupra pericolului încălcării ordinii constituționale prin adoptarea unora dintre modificările propuse în ordonanță. 

CITEȘTE ȘI: Principalele prevederi din ordonanța pe legile justiției


















6171 vizualizari

  • -29 (37 voturi)    
    bun (Luni, 15 octombrie 2018, 9:30)

    cucuveauamov [utilizator]

    cam ca la doctori. Esti la Stat, prestezi la Stat, nu iti lasi pacientii si fugi la cabinetul privat. Esti in justitie, lucrezi acolo, nu iti iei si jumatate de norma la SRI.
    • +16 (18 voturi)    
      noroc ca tu esti postac... (Luni, 15 octombrie 2018, 10:04)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      si nu ai probleme d-asta ca meseria de postac e parti-time... sau nu?!

      ba postacule... da de protocoalele MJului cu SRI ce mai zici!?! alea sunt ok , nu ?! ca sunt facute de stapanul tau, slugarel!
    • +8 (12 voturi)    
      cand nu va convine (Luni, 15 octombrie 2018, 10:06)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      situatia evident strigi ca e imoral blah blah blah
      apropo ai uitat de profesori .
    • +10 (12 voturi)    
      Analfabeta Vasilica minte cu nerusinare (Luni, 15 octombrie 2018, 10:31)

      Mannpawel [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Aceasta urmasa a Elenei Ceausescu, analfabeta Vasilica, minte la fel de nerusinat ca seful ei- Dragnea.


      Comisia de la Venetia NU a fost de acord cu modificarile PSD facuteprin OUG pt ca PSD nu aluat in considerare toate propunerile comisiei.

      PSD a luat doar 2 propuneri din 7...adica nimic,au ignorat comisia.
      • +1 (1 vot)    
        gresesti, nu minte... (Marţi, 16 octombrie 2018, 0:19)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Mannpawel

        ea citeste ( asa cum poate ) niste hirtii care i se baga sub ...rit...deci tara-ca anal-abeta e "saraca cu duhul" nu intelege nimic din ce e in jurul ei ...asa ca eu , unul , ii doresc sa apuce sa scrie ...citeva carti in aceeasi "camera" cu alea din costa rica...
  • +19 (21 voturi)    
    intrebare... (Luni, 15 octombrie 2018, 9:30)

    liviu_ [utilizator]

    cum rezolva pensionarea si varsta minima de la care poti lucra in dna asa zisele abuzuri?!

    inafara de institutia aia (complet inutila dealtfel) NIMIC din OUGu ala nu e contra "abuzurilor"
    toate sunt doar ca sa ingreuneze justitia (oameni care nu vor mai putea lucra in DNA, oameni care se vor pensiona etc) suficient cat sa schimbe sefii incomozi si sa treaca legile care sa le permita sa fure linistiti si feriti de justitie!

    sa nu uitam ca implementam 2/10 recomandari ale comisiei , inca vreo 2 legi din burta si 1 din alea 2 modificari sunt "revizuite si adaugite" deci sictir!
    tara asta se duce de rapa! tara asta NU o sa supravietuiasca unei noi crize facuta din cauza maririlor de pensii si salarii ca sa inchida gura protestatarilor si a furturilor care aporoape se legalizeaza!
    deja au plecat vreo 4 mil de oameni sau mai mult! , daca pleaca inca 2 mil tara asta o sa ramana FARA forta de munca!
  • +15 (17 voturi)    
    Du-te tu... (Luni, 15 octombrie 2018, 9:40)

    Aphex [utilizator]

    Eu cred ca minti
  • +10 (12 voturi)    
    pana una alta (Luni, 15 octombrie 2018, 9:59)

    Captain Obvious [utilizator]

    ne pregatim de protest
  • +13 (15 voturi)    
    aham... (Luni, 15 octombrie 2018, 10:06)

    liviu_ [utilizator]

    probabil are dreptate... doar ca au implementat 5% din ce au vorbit cu Timmermans, 5% din comisia de la venetia... si restu ce a zis dracnea!

    ”Abuzurile și imixtiunile în înfăptuirea actului de justiție nu sunt și nu vor fi tolerate” - tot aud de abuzurile justitiei dar pana acum nu am auzit de sa fie dovedit macar UNU!!! vorbim de drobu de sare! Exact cum e diavolul, statu paralele si soros.... inamici imaginari penturu oameni cu un iq indoielnic!
  • +14 (16 voturi)    
    in acest timp (Luni, 15 octombrie 2018, 10:13)

    Dodel540 [utilizator]

    In tot acest timp.
    Motorina si benzina au sarit de 6 lei.
    Cursul euro-leu e aproape 4,7.
    Mori cu zile pe drumurile patriei (ultimii au fost o fetita si fratele ei spre Timisoara parca)
    Mori cu zile in spitale sau iesi cu infectii si mori acasa.

    Nu mai bine muriti voi cu ordonantele voastre infipte undeva?
    • -12 (14 voturi)    
      Cursul euro-leu (Luni, 15 octombrie 2018, 10:48)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      ar trebui sa fie in jur de 6 Ron .
      Cei care mor cu zile pe drumuri , mor din cauza iresponsabilitati lor sau a altor participanti la trafic .
      Infectiile din spitale in majoritatea lor se datoreaza lipsei de igiena a pacientilor , care nu prea sunt prieteni cu apa si sapunul .
      • +6 (8 voturi)    
        Pai, probabil ca trebuia (Luni, 15 octombrie 2018, 11:24)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui A310

        sa ne spui ca esti ironic.
        Ca doar n-oi fi vorbit serios ?

        Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
      • +4 (6 voturi)    
        spiru haret scrie pe tine (Luni, 15 octombrie 2018, 12:12)

        torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui A310

        ca vad ca cei 2 neuroni se bat si in final ramai cu unul.
        da de ce nu 10 RON sau 20 RON?
        Chestia cu 6 RON ai primit-o de la PSD?
        Iresponsabilitatea e de vina pentru un procent mic de morti in accidente.Realitatea este ca drumurile sunt configurate pentru un flux redus aka anii 80...cand erau 1 milion de masini in toata Romania nu ca acum 6 milioane.
        Iar cu infectiile din spitale, asta a fost cireasa de pe tort...probabil ca cei din Colectiv au murit ca nu si-au facut dus inainte de a lua foc.
        pateticule!!!
        • -3 (3 voturi)    
          Multi (Luni, 15 octombrie 2018, 12:53)

          A310 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

          din cei care au murit in urma incendiului din Colectiv , daca aveau minim discernamant nu se duceau intr-o asemenea locanta .
          Daca va aduceti aminte , imediat dupa Colectiv , la Los Angeles s-a petrecut un incendiu asemanator cu mai multe victime , iar raspunsul autoritatilor a fost farte simplu , ca nu aveau ce sa caute in acel loc .
          Aveti cumva idee cam cati din colectiv aveau asigurari medicale .
          V-as recomanda sa va interesati , cam cum esti tratat in SUA , in cazul in care nu ai asigurare medicala , ca sa fi bine tratat este recomandat sa ai o asigurare cat mai consistenta , altfel ai parte de multa empatie si de mai putin tratament medical .
          Chiestia cu 6Ron , resiese de multe ori din mesajele celor de la BNR .
          In ceea ce priveste pe cei care mor pe sosele . se datoreaza IRESPONSABILITATI si nivelului educational .
  • +11 (15 voturi)    
    jos comunistii! (Luni, 15 octombrie 2018, 10:21)

    I [utilizator]

    sa nu crezi un pesedist nici cand iti spune ca e soare si tu mori de cald. Astia mint cat pot numai sa ajunga ei la banii de la guvern de la primarii ca sa poata fura.
  • +10 (12 voturi)    
    la ce istoric are (Luni, 15 octombrie 2018, 10:23)

    Lucian* [utilizator]

    nu cred nici 1% din ce spune!
    Au mintit prea mult ca sa-i mai creada cineva.
  • +13 (15 voturi)    
    Cronica unei morti anuntate... (Luni, 15 octombrie 2018, 10:35)

    CetateanulRoman [utilizator]

    De doi ani tot asteptam sa se intimple. Europa la fel… Opozitia moarta…
    Nu au fost greve parlamentare, greve ale magistratilor, greva generala, etc.

    Sintem in plina Miorita… si cam atit
    Sintem condusi de o mina de analfabeti si ne convine. Partenerii externi se bucura si ei fiindca se gindesc ca pot sa ii manipuleze - nu stiu ca au siretenia si parsivenia taraneasca; in plus, prostia e violenta, agresiva atunci cind nu are argumente sau atunci cind nu intelege cu ce are de a face..
    Vae victis…….
  • -3 (9 voturi)    
    Avand (Luni, 15 octombrie 2018, 11:30)

    A310 [utilizator]

    in vedere modul in care va exprimati , denota in mod indubitabil ca sunteti o persoana foarte desteapta in cap .
    • +2 (2 voturi)    
      Nu conteaza .. (Marţi, 16 octombrie 2018, 6:56)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

      . dumneavoastra apreciati astfel de persoane, vezi cazul duamnei drabcila, careia ia-ti tot luat apararea, spunand ca este foarte competenta, indiferent de cum se exprima si indiferent de ce exprima. Asa ca, se vad minciuna si ipocrizia la dumneavoastra de pe Luna. Si mai intrebati cand ati luat apararea borfasilor dumneavoastra.. Ha.
      • -2 (2 voturi)    
        Eu nu (Marţi, 16 octombrie 2018, 12:01)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        iau apararea nimanui , dar nici nu imi permit sa jignesc oamenii .
        Eu consider ca fiecare persoana are plusuri si minusuri .
        Multi din cei care isi exprima punctele de vedere , o fac mai tot timpul in chieie politica .
        Ca sunt setati impotriva PSD-ului foarte bine , nici o problema , dar de aici pana la jigniri si ofense este drum lung ,
  • +9 (11 voturi)    
    to the right point (Luni, 15 octombrie 2018, 11:42)

    middle_brick [utilizator]

    scapă Dragnea? logic ca scapă modificările astea au un singur scop sa scape șleahta de penali si potențiali penali din politica.
  • +1 (1 vot)    
    Ar fi interesant (Luni, 15 octombrie 2018, 16:53)

    tarabost [utilizator]

    de aflat daca dl.Frans Timmermans confirma afirmatia Vioricai.