Corespondență de la Roma

VIDEO Columna lui Traian din Italia, iluminată în culorile Drapelului României, în prezența președintelui Klaus Iohannis

de Miruna Cajvaneanu, N.O.     HotNews.ro
Duminică, 14 octombrie 2018, 20:27 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis printre romanii din Italia
Foto: Captura video
Columna lui Traian din Roma a fost duminică seară iluminată în roșu, galben și albastru cu ocazia Centenarului Marii Uniri, în compania președintelui Klaus Iohannis, care a început duminică o vizită de stat în Italia, prima după 45 de ani.

Klau Iohannis le-a mulțumit românilor pentru primire, care au cântat Imnul României. 

”Foarte frumos, bravo, mulțumesc pentru primire”, a spus președintele celor prezenți. 


”În cursul serii, Președintele Klaus Iohannis va participa la un moment simbolic al vizitei, cu încărcătură deosebită pentru relația bilaterală dintre cele două state – iluminarea Columnei lui Traian în culorile Drapelului României”, arată un comunicat de presă al Administrației Prezidențiale.







A fost prevăzut un moment de evocare istorică, cu lupta dintre daci și romani. Au fost prezenți membri ai comunității de români din Italia, mediul asociațiilor, elevi din familii de români care frecventează cursurile de limba și cultura romanească LCCR.





















3822 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    EXCEPTIONAL (Duminică, 14 octombrie 2018, 20:41)

    solar [utilizator]

    Un gest si un eveniment memorabil !
    • 0 (0 voturi)    
      inaltzatooor ! (Luni, 15 octombrie 2018, 11:42)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui solar

      de'a dreptu ....
  • -9 (9 voturi)    
    O natiune care-si glorifica (Luni, 15 octombrie 2018, 6:08)

    John M. [utilizator]

    o infringere. Credeti ca lui Decebal i-ar placea?!
    • +3 (5 voturi)    
      @John M. (Luni, 15 octombrie 2018, 8:56)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Natia de care vorbesti s’a format dupa aia, istoricule :)
      • -2 (2 voturi)    
        lasa ca ne era mai bine cu dacii cei cinstiti, (Luni, 15 octombrie 2018, 10:49)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        viteji si isteti decat cu hoardele de hoti si criminali cu care Traian a colonizat Dacia.
    • 0 (2 voturi)    
      Columna a fost facuta cu tezaurul (Luni, 15 octombrie 2018, 10:48)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      lui Decebal si, mai mult de atat, toata Roma a fost recladita din ruina cu aurul furat de romani din Dacia (Muntii Apuseni , tezaurul lui Decebal, ce s-a jefuit din cetati si colectii particulare). Plus banii incasati de armata romana din vanzarea sclavilor daci..
      Cucerirea Daciei a fost la fel de profitabila ca si cucerirea Egiptului de Cesar.
      Ar trebui sa ne dea mult mai mult inapoi, decat 3 culori pe o columna....care, intre noi fie vorba, nici nu prea seamana cu tricolorul (galbenul lor e mai mult rosu).
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Luni, 15 octombrie 2018, 11:47)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        mai avem mult de recuperat.
        si de la ei, si de la nemti, si de la turci.
        multe bancomate de spart....
  • -1 (1 vot)    
    deci, (Luni, 15 octombrie 2018, 11:45)

    nash pandelica [utilizator]