Franța construiește un zid la granița cu Belgia pentru a împiedica răspândirea pestei porcine
Autoritățile franceze au intrat în alertă după ce virusul a fost detectat la mai mulți porci mistreți din Belgia luna trecută, la doar câțiva kilometri de granița comună. Oficialii belgieni au decis tăierea a mii de porci din zona contaminată, pentru a împiedica virusul să ajungă la fermele locale.
În pofida eforturilor depuse, Coreea de Sud și China au pus embargou pe exporturile de carne de porc provenite din Belgia, în contextul în care cele două țări se confruntă deja cu o epidemie. În încercarea de a opri răspândirea virusului, autoritățile din Franța au interzis vânătoarea în zona de graniță, iar oficialii din regiunea Meurthe-et-Moselle au început sâmbătă amplasarea gardurilor.
Conform proiectului, gardul va acoperi o parte a graniței comune, iar în zonele în care nu va putea fi instalat vor fi impuse alte metode de împiedicare a trecerii, a transmis Patrick Massenet, directorul federației de vânătoare dn Meurthe-et-Moselle.
Autoritățile se așteaptă ca amplasarea gardurilor să dureze aproximativ o săptămână. Minnisterul Agriculturii din Franța a transmis că detaliile finale ale proiectului nu au fost încă stabilite, deoarece se așteaptă rezultatele studiului de fezabilite și se dorește colaborarea cu autoritățile belgiene și cu Uniunea Europeană.

România și-a dublat în ultimii 5 ani deficitul comercial cu produse alimentare. În 9 luni am importat aproape 8 milioane de tone de produse agroalimentare
Topul județelor după numărul de teste COVID care se fac în fiecare zi: București pe primul loc, Vrancea pe ultimul / Datele oficiale publicate de Ministerul Sănătății
VIDEO Va deveni Podul peste Dunăre de la Brăila un „muzeu”? „Tocmai a fost emisă autorizația de construire pentru primii kilometri din drumurile de legătură”
ANALIZĂ 44 de ani de la cutremurul din 4 martie 1977: Câte clădiri a consolidat Primăria Capitalei, câte au risc seismic și ce planuri are noua administrație
Katalin Karikó, biochimista care a dezvoltat tehnologia mRNA, despre durata de eficacitate a vaccinului BioNTech - Pfizer, pentru HotNews.ro: „Dacă cei vaccinați nu se infectează, nu vom avea nevoie de o altă doză”
Profesorul Radu Gologan, după prima etapă a Olimpiadei de Matematică, organizată online: „Am descoperit uluiți extrem de multe fraude. Părinți care contestă corupția din România își impun copiii prin corupție”
ideea e ca pesta nu stie ca astia fac gard si pelaca de nebuna cu mistretii pe coclauri... data viitoare sa o anunte ca e gard, sa nu maitreaca dincolo :)