PMP a strâns un milion de semnături pentru revenirea la alegerea primarilor în două tururi. Tomac: Iohannis să convoace referendum dacă Parlamentul respinge inițiativa

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 13:16 Actualitate | Esenţial


Eugen Tomac - PMP
Foto: Hotnews
Președintele PMP, Eugen Tomac, a anunțat, sâmbătă, că partidul a strâns un milion de semnături în favoarea legii pentru revenirea la alegerea primarilor în două tururi de scrutin, iar dacă Parlamentul respinge legea, atunci șeful statului ar trebui să convoace un referendum pe această temă, relatează Mediafax.

„Peste un milion de români au semnat pentru revenirea la alegerea primarului în două tururi (...) Am văzut în 2012, în 2016, primari aleși cu sub 10% din numărul total de alegători, care gestionează resursele unei comunități. Vom merge cu acest mesaj în Parlament. Legea cu privire la modificare Legii 115/2015 privind alegerea administrației publice locale a fost depusă de PMP încă din 2016. Această inițiativă legislativă a fost adoptată de Senat, deci legea cu privire la alegerea primarilor în două tururi a trecut de Senat. Acum vom merge cu cele un milion de semnături în Parlament, pentru a le cere și deputaților să voteze revenirea la alegerea primarului în două tururi”, a declarat, sâmbătă, la sediul central al PMP, președintele partidului, Eugen Tomac.

Liderul PMP a adăugat că în cazul în care legea nu va fi adoptată la votul final din Parlament, atunci îi va solicita președintelui Klaus Iohannis să convoace un referendum național pe tema revenirii la alegerea primarilor în două tururi de scrutin, scrutin care să aibă loc odată cu alegerile europarlamentare din 26 mai 2019.
„În cazul în care partidele vor ignora acest mesaj transmis de peste un milion de români care au semnat pentru revenirea la alegerea primarului în două tururi, mesajul lor nu va rămâne doar în Parlament (...) vom transmite acest mesaj Președintele României. Președintele României are, în baza art. 90 din Constituție, prerogativa ca după consultarea Parlamentului poate cere poporului să-și exprime prin referendum voința cu privire la probleme de interes național și noi credem că revenirea la alegerea primarului în două tururi este un subiect de interes național. Cu rugămintea de a convoca un referendum, pe data de 26 mai 2019, odată cu alegerile europarlamentare, pe acest subiect, dacă trebuie sau nu să revenim la două tururi”, a precizat Tomac.

Acesta a menționat că are asigurări de la PNL, USR și ALDE că deputații celor trei formațiuni vor vota în Camera Deputaților în favoarea proiectului de lege.
„PNL în mod sigur susține revenirea la alegerea primarului în două tururi și am discutat acest subiect cu dl Orban, sigur și USR-ul și m-a asigurat și dl Vosganian că ALDE va vota pentru alegerea primarului în două tururi. În PSD apele sunt împărțite”, a arătat Tomac.

El a precizat că propunerea legislativă poate trece de votul din Camera Deputaților fără susținerea PSD și UDMR, însă este nevoie de „suportul minorităților și al partidului dlui Ponta”.




















1408 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    lol (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 14:02)

    lolosaurus [utilizator]

    Nu ca nu m-as bucura... Dar cand ati mai strans si voi un milion de semnaturi pentru asta? :)) Ca poate as fi semnat si eu dar n-am auzit nimic. USR cu toata promovarea lor in media abia au reusit.
    • -2 (8 voturi)    
      E simplu (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 15:08)

      JHolden [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

      nu este nimic adevarat. A fost o fumigena sa mai atraga atentia.
    • +1 (3 voturi)    
      glagozaure (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 21:56)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

      adica, usri nu ar vrea alegerea primarilor in doua tururi, au ei primari asa puternici ?!

      adica, dupa mintea voastra, votantii semneaza/ voteaza ce le spune barna, sau tomac ?

      mai, sa fie, voi singuri o sa rasturnati pamantu' !
      vai de c'ru vostru !
      io nu votez la comanda !

      si da, toti cei alesi ar trebui sa treaca prin doua tururi.
      in special primarii si sefii de judete, caci ei afecteaza direct viata cetateanului.
      • 0 (0 voturi)    
        Vezi ca sefii de judete nu sunt alesi de catre (Duminică, 14 octombrie 2018, 22:52)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        cetateni ci se aleg de catre si dintre consilierii judeteni. Facatura PSD + ALDE + PNL
        Cum "lupta" se da pentru un tur sau doua tururi chestia cu sefii de judete nu prea este bagata in seama. In fond "maruntisul" ce se invarte la acel nivel . . .
  • -9 (13 voturi)    
    E și asta o idee (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 14:03)

    Nyk1 [utilizator]

    Să convoci referendumuri „fără număr” pentru a strica bugetul țării sub conducerea PSDului. Care oricum știm că e făcut pe cel mai optimist scenariu.
  • +10 (12 voturi)    
    mai multe intrebari .. (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 14:15)

    Paul_ [utilizator]

    Cred ca nu ar fi o problema pentru cvorum daca s-ar pune mai multe intrebari.
    Acestea ar putea fi:

    - parlament cu 300 de parlamentari .. (se pare ca de asta au uitat) ....
    - fara penali in functii publice ....
    - primari in doua tururi de strutin ....

    Dupa aceea o sa il mai vedem pe Dragnea cum va mai vorbi in numele poporului.
    • +2 (4 voturi)    
      Aia cu 300 (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 20:47)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      nu mai e necesar sa se puna. A fost referendum valid si validat de CCR. Trebuie doar sa se aplica. Aici parlamentaii se fac ca au uitat. Nesimtiti !
  • -8 (12 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 14:23)

    gorky.park [utilizator]

    Măi toromacilor, mai lăsați-ne cu referendumurile!
    • +1 (3 voturi)    
      bre rusule (Duminică, 14 octombrie 2018, 12:10)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui gorky.park

      mata se pare ca esti multumit cu primarii care este...
      ca e bine, ca legile, asa cum le'a facut alde ilici, bombonea si dottore sunt ok, ca asa vrea pesedeaoa si penelutza. ca la prima strigare boboru voteaza cu primarii care este...ii favorizeaza si baga la fund partidele mici, chiar daca sunt secu..rizate.
      un' va gasesc pe voi, tablagii, asa natarai si spalati la devla ?!
  • -2 (4 voturi)    
    Referendum (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 14:34)

    Arkantas [utilizator]

    Pai . parca presedintelui , tocmai i-au anulat prerogativa de a initia un referendum ....
  • +2 (4 voturi)    
    O fi avand bube-n cap Basescu, ... (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 19:12)

    Eu the first [utilizator]

    ... da' pana acuma nici procuratura nu i le-a gasit, si-n plus, daca se confirma stirea asta, ca politician, tocma' ce-a dat clasa tuturor politicienilor din Romania.

    De ce? Simplu. PMP, pe moment, e irelevant. Harap Alb, pe care-l ... pardon de expresie spanu' in politica romaneasca, e USR. Celelalte partide politice de opozitie practic nu exista. PNL face opozitie doar de forma, si e aceeasi zeama ca PSD, ALDE sau UDMR, PMP e undeva intre, da' oricum nu se-aude nimic de ei.

    Daca insa PMP reuseste sa forteze un referendum care sa aibe cvorumul necesar pentru validare, asta o sa-i scoata din anonimant si-o sa-i duca mult peste USR. Ori alegerea primarilor in doua tururi de scrutin e in mod cert un subiect de natura sa adune cvorum-ul necesar pentru validare.

    Dupa cum ar fi, la o adica, si initiativa fara penali in functii publice promovata de USR, la o adica.

    Doar o chichita juridica: exista precedentul parlamentului limitat la 300 de parlamentari, care e cea mai clara dovada ca parlamentului i se rupe la basca de ce vor cetatenii, si ca legal isi pot permite sa evite modificarea legilor in interesul cetatenilor.

    Asta-i de fapt buba cea mai mare a sistemului politic romanesc, si cauza pentru care cu regularitate in parlament se aduna toti coruptii: exista o lacuna care elimina complet orice responsabilitate a parlamentarilor fata de cei ce i-au ales, in momentul in care au ajuns in parlament.
    • -1 (3 voturi)    
      asa'i (Duminică, 14 octombrie 2018, 12:15)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

      consultarea populatiei prin ref, de care apoi nu se tzine cont, ca e consultativ, e ca un consult facut la un picior de lemn.
      musai ca alesii neamului sa fie validati in doua tururi de scrutin. poate ajung acolo unii mai cu capul pe umeri, mai putin hoti.
      asa au oamenii timp sa stie cine sunt, sa se mai gandeasca.
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 23:00)

    miculescu-rucar [utilizator]

    e ghidonat bine evgheni , de la gru