FOTO VIDEO UDATE Accident mortal în Timiș, provocat de un șofer care conducea cu 180 km/h și făcea live pe Facebook

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 9:24 Actualitate | Esenţial


Accident Timis
Foto: Info Trafic Romania
O fetiță în vârstă de nouă ani și un bărbat, care mergea cu 180 de km pe oră și era în direct pe Facebook, au murit, vineri noapte, în urma unui accident petrecut pe drumul care leagă Timișoara de Moravița, în județul Timiș, în care au fost implicate două mașini și un tractor. Alte patru persoane au fost rănite.

UPDATE Fratele fetiței care a murit, un băiețel de 3 ani, aflat în mașina în care a intrat tânărul care era live pe Facebook, are coloana ruptă

Accidentul rutier a avut loc vineri noaptea, între localitățile Jebel și Voiteg, pe drumul național 59, care leagă Timișoara de Moravița, în județul Timiș.

Potrivit reprezentanților Inspectoratului Județean de Poliție Timiș, șoferul unui autoturism, care venea dinspre Timișoara, a lovit din spate un tractor și a ricoșat într-o mașină care circula regulamentar pe sensul opus de mers.

„Un barbat de 31 a condus un autoturism pe DN 59, dinspre Timisoara spre Jebel, iar la un moment dat a lovit din spate un tractor, dupa care a ricosat intr-un autoturism care circula regulamentar din sens opus. In urma impactului, soferul a decedat, iar din autoturismul ce se deplasa din sens opus a decedat o fetita de 9 ani, iar alte 4 persoane, pasagere in acelasi autoturism, au fost transportate la spital pentru ingrijiri medicale”, au transmis pentru opiniatimisoarei.ro reprezentantii IPJ Timiș.

În urma impactului puternic, șoferul mașinii care a lovit tractorul a murit, fiind proiectat prin parbriz peste zece metri, potrivit Mediafax. 

Cu doar trei secunde înainte de accident, șoferul mașinii care a lovit din spate tractorul a intrat în direct pe Facebook, fiind filmat și bordul autoturismului, iar vitezometrul arăta peste 180 km/h.

La locul producerii acidentului au intervenit cinci ambulanțe și mai multe echipaje de poliție și pompieri. În cauză, polițiștii timișeni au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă.

Traficul rutier a fost blocat pe ambele sensuri, pe drumul care leagă Timișoara de vama Moravița, peste două ore.






















4407 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Darwin Awards... (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 9:39)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    Live-ul pe Facebook e fruncea!
  • +11 (11 voturi)    
    Păcat de aceea fetiță (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 9:55)

    Captain Obvious [utilizator]

    La noul care a produs accidentul e selecția națională. Chiar cred că se pot lua masuri mai bune pentru a preveni acest comportament manelistic.
    • +1 (1 vot)    
      Trebuie amenzi mult mai mari (Duminică, 14 octombrie 2018, 14:31)

      NME [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Familia imbecilului știa sigur că odorul își închipuie că e un mic Schumi în devenire și nu merge sub 150 că tușește. Și n-au făcut nimic.
      Poate o soluție ar fi ca amenda să fie plătită de familie. Cred că asemenea vitezomani n-ar mai pupa în viața lor un volan, dacă familia ar ști că ar trebui să-și vândă casa și orice mai au de valoare pentru că n-au știut să-și supravegheze idiotul.
      Iar după ce 10-20 de familii vor rămâne pe drumuri pentru că un membru al lor a vrut neapărat să meargă cu 200 km/h pe drumurile publice, sigur media de viteză va scădea considerabil. Și nici n-o să fie nevoie de Poliție, familiile o să-i oprească pe respectivii...
  • -9 (27 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 10:02)

    Tibi. [utilizator]

    sunt total impotriva celor care fac live-uri si celor care merg tare, dar la faza asta este doar partial vinovat respectivul.. criminalul care ar trebui sa stea vreo 20 de ani la puscarie si sa fie mediatizata pedeapsa lui - incat sa stie si altii - a fost cel care umbla noaptea cu un tractor complet nesemnalizat pe un drum european. Sper ca de altfel asa sa gandeasca si judecatorii, in acest caz specific nu din cauza ca facea live s-a produs accidentul, si nici macar din cauza vitezei.

    Si la 90-100 la ora tot nu ai timp sa faci nimic daca iti apare din intuneric un tractor. Am patit ceva asemanator cand mi-a aparut in fata o remorca, au tinut franele, dar tot am intrat pe contrasens sa nu intru in el... a trebuit sa trag apoi masina pe dreapta sa imi revin din soc si sperietura.
    • +5 (7 voturi)    
      nu a fost chiar nesemnalizat (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 13:23)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Tibi.

      Tractorul are două lumini pe cabină. Se văd în filmare, alea le vezi de la distanță destul de mare să-ți dai seama că e ceva acolo. Evident, trebuia să aibe și alte lumini.

      Dacă circula regulamentar, se uita în față și nu la facebook, nu se ajungea la 4 oameni în spital - toți în stare gravă și doi morți.
    • +3 (5 voturi)    
      Distracting driving mon, ai auzit de asa ceva? (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 15:56)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Tibi.

      Si mai e si adaptarea vitezei la conditiile de traffic.....
    • 0 (8 voturi)    
      soferul e un criminal (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 16:06)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Tibi.

      Sa ai o un copil de 3 ani in si o fetita de 9 ani in masina si sa mergi cu 180 km/h noaptea e un act complet idiot. Dac mergea cu 50 km/h, vedea tractorul, chiar daca nu era semnalizat (desi era, se vad doua lumini pe cabina). Pacat de copii. Probabil cel mic va raman paralizat toata viata, iar mama indurerata toata viata. Imbecil, fara scuze.
      • +9 (9 voturi)    
        este (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 17:01)

        e.o. [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

        Dar nu șoferul din mașina cu copii.

        Șoferul care a murit deja (prea târziu din păcate) era singur în mașină, gonea cu viteză, nu belea ochii în față ci în telefon. S-a înfipt în tractor, a fost aruncat pe contrasens unde a întâlnit mașina cu 5 persoane care circula regulamentar.
  • 0 (10 voturi)    
    totusi (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 10:15)

    codyrocco [utilizator]

    ce model de telefon avea? ca p'al meu e suficient sa-l scap si se face praf...
  • -11 (19 voturi)    
    Drumuri ucigașe (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 10:53)

    reiand [utilizator]

    Groaznic accident. Dacă drumul ar fi avut separatoare de sens (nu mai zic de autostradă), cei din mașina care circula regulamentar din sens ar fi fost nevătămați astăzi. Chiar și teribilistul ar fi avut o șansă să scape.

    Da, avem mulți vitezomani inconștienți, dar nicăieri în Europa nu se mai circulă pe drumuri cu o bandă pe sens, fără separatoare, între marile orașe. Politicienii noștri, mai ales toți cei care s-au perindat pe la Transporturi fără să miște un deget, sunt niște criminali.
    • +10 (10 voturi)    
      Oare cum (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 12:36)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      ¨Chiar și teribilistul ar fi avut o șansă să scape¨

      Ca a intrat direct in fundul unui tractor cu 180 km/h, ce a urmat dupa a fost doar asa printre altele ...
    • +5 (5 voturi)    
      si inca ceva (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 16:08)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      parintii au lasat-o pe fetita fara centura! Ambii sunt iresponsabili.
    • +2 (2 voturi)    
      Nicaieri in Europa (Duminică, 14 octombrie 2018, 8:10)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      Stai linistit, sunt destule drumuri in Europa cu o banda pe sens. E drept, nu sunt nationale sau europene, dar nici live pe facebook nu se face pe ele.
  • +3 (13 voturi)    
    Tractorul... (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 10:57)

    reiand [utilizator]

    Apoi, eu mă întreb cât de bine era semnalizat tractorul... Viteza excesivă e foarte periculoasă, dar la fel de periculos e să circuli noaptea cu stopuri chioare. Nici nu cred că tractoarele ar trebui să aibă voie să circule în timpul nopții pe drumuri naționale, din cauza vitezei foarte mici de deplasare.
  • +4 (12 voturi)    
    Cand or sa se interzica telefoanele la volan? (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 12:05)

    Frankie [utilizator]

    Cand o sa se interzica folosirea telefoanelor mobile la volan??? Cum deja au facut multe tari cu apa calda...
    • +4 (4 voturi)    
      Pai parca is interzise (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 17:44)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      De vreo 15 ani or so.
  • +12 (14 voturi)    
    nenorocitul!! (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 12:09)

    cristi_an [utilizator]

    nu putea sa moara decat el?? a omorat si un copil nevinovat..
  • +4 (12 voturi)    
    pai daca am votat (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 13:03)

    trandafil [utilizator]

    ca politistii nu mai au voie sa-i amendeze pe tauni!...
  • +4 (8 voturi)    
    Telefonul mai periculos decât drogurile. (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 13:06)

    asavreau [utilizator]

    Se laudă Dragnea cu prevenția de când a venit la guvernare.Cred-că o prezență a polițiștilor pe șosele și autostrăzi,vizibilă,ar obliga mulți inconștienți aflați la volan,să circule mai prudent.Poate nici tractorul nu era în toiul nopții pe un drum unde nu avea voie.
  • +4 (4 voturi)    
    centura... (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 18:47)

    m.o [utilizator]

    "Cei trei adulți au fost transportați la Spitalul Județean Timișoara, starea lor de sănătate nefiind gravă. Conform polițiștilor timișeni, băiețelul de trei ani era în scaun special, însă fata de nouă ani care a murit nu purta centura de siguranță."
  • +5 (9 voturi)    
    Deci (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 19:07)

    mopsu [utilizator]

    nu drumurile ci legile nu sunt respectate, asa cum a spus si Patraru , pana la Iasi mai nimeni nu respecta regulile de circulatie.Daca s-ar lua carnetele pe 6 luni sau un an ar fi mai liniste pe drumuri.
    • 0 (2 voturi)    
      esti sigur? (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 23:27)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      Eu cred ca ar merge toti fara carnete

      Legea trebuie sa aiba un prag de acceptare. Un stat prea politienesc ar duce la anarhie, pierderi economice, si ar fi mai rau. Ce or sa faca miile alea fara carnete, unii fara jobu-uri? Au sa protesteze, au sa mearga fara carnet, etc.

      Lucrurile nu sunt asa simple....
      • +1 (1 vot)    
        Asa este (Duminică, 14 octombrie 2018, 15:04)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        daca ti-ar ucide un dement copilul pe motiv ca n-are carnet , dar conduce si legea nu-i face nimic, ai sta cu mainile-n sân ?Trezeste-te , nu pierdem nimic daca zeci de mii de criminali de la volan ar sta pe dreapta.