Iohannis a contestat în instanţă amenda primită pentru discriminare, în cazul folosirii termenului ”nişte penali” / Procesul, amânat pe 23 noiembrie

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 12 octombrie 2018, 14:57 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Preşedintele Klaus Iohannis a contestat la Curtea de Apel Bucureşti amenda de 2.000 de lei primită din partea Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD), însă procesul a fost amânat pentru data de 23 noiembrie, relatează Agerpres.

Vineri, la primul termen, instanţa a stabilit că dezbaterile în acest caz se vor desfăşura pe o durată de aproximativ două luni.

De asemenea, instanţa a pus din oficiu în discuţie introducerea în proces a celor care au făcut sesizarea împotriva lui Iohannis la CNCD, respectiv SC Jurindex Media SRL, firma care administrează site-ul Lumeajustitiei.ro, jurnalistul Răzvan Savaliuc şi deputatul Andreea Cosma.

Procesul a fost amânat pentru ca CNCD să îşi exprime poziţia faţă de introducerea de noi părţi în dosar, în condiţiile în care Consiliul nu a fost reprezentat vineri în instanţă.

Pe 9 mai 2018, Colegiul director al CNCD a decis amendarea cu 2.000 de lei a preşedintelui Klaus Iohannis, pe motiv că şeful statului a discriminat când a folosit termenul ''penali''.

''Utilizarea termenului 'penali' de către preşedintele Klaus Iohannis reprezintă discriminare şi încalcă dreptul la demnitate a persoanelor care se află în procedură judiciară fără a fi condamnaţi, potrivit art. 2, alin. 1, si art 15. din OG 137/2000, republicată. S-a aplicat amenda contravenţională în cuantum de 2.000 lei. Vot 5 la 4'', preciza atunci CNCD.

Pe 15 februarie 2018, Klaus Iohannis a declarat că "nişte penali" fac o încercare "disperată" şi "jalnică" să discrediteze DNA şi a reafirmat că această instituţie şi conducerea ei "fac o treabă foarte bună".

"Avem oare a câta oară un scandal în spaţiul public şi cred că de data aceasta destul de multă lume se aşteaptă să îmi expun opinia în această chestiune. Din punctul meu de vedere, lucrurile se pot rezuma la puţine cuvinte: nişte penali fac o încercare disperată să atace şi să discrediteze DNA şi conducerea acestei direcţii. După părerea mea, această încercare este una jalnică şi neconvingătoare, iar opinia mea despre munca DNA o cunoaşteţi, dar îmi face plăcere să o repet: după părerea mea, DNA şi conducerea DNA fac o treabă foarte bună, iar acest atac sau această încercare de atac din partea unor penali este de natură să-mi confirme că DNA-ul face treabă bună", spunea preşedintele într-o conferinţă de presă la Palatul Cotroceni. 

















403 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    l00ser (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:04)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    Umbla prin tribunale ca orice palmas ! Cand a avut puterea pe care i-a incredintat-o mortii din 89 nu a folosit-o intelept !
    • +4 (4 voturi)    
      Este dreptul lui Iohanis (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:28)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

      ...sa nu fie de acord cu CNCD!
      Dar de unde stie CNCD ca Iohanis s-a referit la cei ce sunt inca in proces(facand referire la penali)si nu la cei ce au fost deja condamnati penal?!
  • -3 (3 voturi)    
    Cat tupeu la nea Johann, acum cand faptele (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:21)

    xrogo [utilizator]

    sale si ale familiei sale au dus la deschiderea unui dosar penal, acum face contestatia chiar pentru acel termen, care i se poate aplica si lui!
    • +1 (1 vot)    
      Ca de cele mai multe ori (din pacate) bati campii (Vineri, 12 octombrie 2018, 19:34)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ce legatura are ce spui cu ce se discuta aici? Unde spune ca acest termen nu i se poate aplica si lui in cazul in care este cercetat penal? Dar si mai mult, ce legatura are contestarea unei pedepse (indiferent de care) daca este nedreapta, cu ce spui tu?
  • +4 (4 voturi)    
    Doua luni??????!!!!!! (Vineri, 12 octombrie 2018, 16:01)

    LiviuX [utilizator]

    In vest un proces ca asta ar fi durat doua ore, nu doua luni! Ce fel de justitie avem? Asta era o intrebare retorica...
  • +3 (3 voturi)    
    Ca sa nu mai spun ca: (Vineri, 12 octombrie 2018, 16:08)

    LiviuX [utilizator]

    1. Amenda ar fi trebuit anulata imediat
    2. CNCD-ul amendat si cercetat pentru abuz in functie
    Asta pentru ca, in conformitate cu DEX, termenul a fost folosit corect:
    "PENÁL, -Ă, penali, -e, adj. (arg.) 1. (uneori substantivizat) Urmărit penal sau cu antecedente penale. 2. De joasă speță. 3. (impropriu) Penibil.
    sursa: dexonline"
    Deci e valabil si pentru cei cercetati, urmariti sau in procese penale, nu numai pentru cei condamnati deja!
  • +1 (1 vot)    
    A discrimina (Vineri, 12 octombrie 2018, 17:06)

    ipolitic [utilizator]

    a separa,a face distinctie, a face deosebire.
    "niste penali" nenominalizati, cei care nu sunt ne-penali.
    Daca Johannis, ipotetic, afirma: "niste ne-penali apara justitia"- sarea oare "jurnalistul" Savaliuc sa-l reclame la CNCD? Ma indoiesc. Desi situatia ar fi fost perfect simetrica.
    Reluam: cum altfel poti deosebi niste penali de niste ne-penali, decat numindu-i "penali" sau "ne-penali"?
    Din declaratie nu reiese ca Johannis s-a referit la "..persoane care se află în procedură judiciară fără a fi condamnaţi". Cel mai probabil s-a referit la persoane condamnate definitiv si irevocabil, de exemplu domnul Dragnea.
    Ca sa termin cat mai elegant posibil: sugatorii de la A3 si CNCD sunt niste jeguri, discriminati de cei care nu sunt.