VIDEO Cele 153 de autocare care au venit din Voluntari pentru hramul Sf. Parascheva au creat haos pe străzile din Iași

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 11 octombrie 2018, 16:42 Actualitate | Esenţial


Autocarele venite in Iasi din Voluntari
Foto: Captura YouTube
Circulația în centrul municipiului Iași se desfășoară cu dificultate, fiind înregistrate blocaje în trafic, după ce peste 150 de autocare, puse la dispoziția pelerinilor care au vrut să participe la hramul Sfintei Parascheva de către Primăria din Voluntari au ajuns în oraș, transmite Mediafax.

Peste 150 de autocare cu pelerini din orașul Voluntari au ajuns la sărbătoarea Sfintei Parascheva din Iași, traficul fiind aproape paralizat pe mai multe segmente de drum din oraș.

O porțiune de drum, situată între Podu Roş către Podul de Piatră, a fost închisă circulației pentru a putea fi parcate autocarele venite cu pelerini.

Pe rețelele de socializare au apărut imagini cu zecile de autocare blocate pe Splaiul Bahluiului, aproape de centrul orașului, care au creat haos în traficul ieșean.



Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Iași, Anca Vînjac a declarat că au fost luate măsuri suplimentare pentru dirijarea traficului în zonele respective.

“Au fost luate măsuri speciale în această perioadă. Polițiștii se află în trafic pentru monitorizare și dirijare a traficului”, a spus Anca Vînjac.

Primarul orașului Voluntari, Florentin Pandele, a scris pe Facebook că au plecat la Iași cu 153 de autocare peste 7000 de pelerini pentru a se închina la moaștele Sfintei Cuvioase Parscheva care este și ocrotitoarea Orașului Voluntari.  




















6784 vizualizari

  • +30 (36 voturi)    
    Bai nesimtitilor, voi ati intrebat pe cineva daca (Joi, 11 octombrie 2018, 16:48)

    Habermas [utilizator]

    aveti unde intra cu 150 de autocare in centrul unui oras deja aglomerat de oamenii veniti in pelerinaj? Nu puteati parca undeva in afara orasului, immputitilor?!
    • -18 (28 voturi)    
      Si cam cum ai fi vrut? Cu un referendum? (Joi, 11 octombrie 2018, 18:48)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Oricum nu ar fi venit nimeni la referendum. Sau, daca ar fi fost un festival de muzica, ar fi fost bine? Sau daca ar fi fost o sarbatoare catolica, ar fi fost bine? Vreun congres USR sau PNL sau PSD era mai bine?
      Fiecare are libertatea de exprimare a credintei, a dorintelor. De ce trebuie sa injuri si sa ii faci in toate felurile? Ar trebui sa impartasim IUBIREA nu URA! Iubirea nu se voteaza si nu se forteaza, IUBIREA se traieste!
      PS La Mecca cum crezi ca este?
      • +7 (9 voturi)    
        Bravo compari Iasi cu Meca (Joi, 11 octombrie 2018, 22:34)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Libertatea de exprimare, hmmmm, de exprimare a prostiei ar trebui interzisa.
      • +2 (4 voturi)    
        Nu,le băga o taxă. (Vineri, 12 octombrie 2018, 8:25)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        O taxă de intrare în Iași și pentru fluență organizau op oprire în zona Bucium și intrau treptat-intrau zece,ieșeau zece.Cu banii din taxă începeau autostrada să o facă de la Iași,că speranțe să fie făcută de cei de la București,poate când nu o mai fi PSD în România.Declarațiile lor au fost fără echivoc,nu fac autostrăzi că pleacă românii afară(și psd de unde mai fură)!
  • +34 (38 voturi)    
    peste tot (Joi, 11 octombrie 2018, 16:57)

    andrei9999 [utilizator]

    familia pandele n-a creat suficient haos in bucuresti, a simtit nevoia sa se extinda in alte orase
  • +20 (26 voturi)    
    Hai la moasteeee... ! (Joi, 11 octombrie 2018, 16:58)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Un control medical periodic nu si-ar face, dar se roaga la toate moastele sa le dea Dumnezeu sanatate.

    Dumnezeu iti da, daca-l ajuti putin...
  • +26 (28 voturi)    
    I-a intrebat pe ceilalti oameni din (Joi, 11 octombrie 2018, 17:03)

    Cuca [utilizator]

    Voluntari daca accepta aceasta cheltuiala ? :-)
    • +5 (9 voturi)    
      .... daca ..... (Joi, 11 octombrie 2018, 18:08)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      Daca-l voteaza mereu inseamna ca accepta.
      • +8 (10 voturi)    
        la citi.. (Joi, 11 octombrie 2018, 20:05)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        hoti si escroci s au stabilit acolo , nu conteaza ca dau si ei bani pt unul , doua autocare care sa i plimbe pe cei ca ei si pe imb-cilii care l voteaza pe pandele..
  • +12 (14 voturi)    
    Ciolaniada Mioritica (Joi, 11 octombrie 2018, 17:16)

    Dalinar [utilizator]

    Nu zic, fiecare are liber sa gandeasca ceva....dar mai ganditi si logic oameni buni. Nu intri cu 150 de autocare in Centrul Iasului.
  • +11 (13 voturi)    
    No comment (Joi, 11 octombrie 2018, 17:43)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Prostimea s-a aliniat...credeti ca in urmatorii 20 de ani mai castiga altcineva primaria la voluntari decat Pandelica ?
  • +12 (14 voturi)    
    Sa le scoateti din oras imediat! (Joi, 11 octombrie 2018, 19:44)

    Habermas [utilizator]

    Ati cerut permisiunea iesenilor sa ocupati atata spatiu cu 150 de autocare?? Cine le-a dat voie sa parcheze in oras ???

    Scoate-ti pe marlani de-acolo! Sa parcheze in afara orasului!

    Primaria, ce dracu' faceti voi aici?

    Ieseni, da niste oua stricate nu aveti? Niste vopsea nu aveti? Niste obiecte de taiat / spart rotile nu aveti? Hartie de scris si lipici-scotch etc aveti? ...
  • +5 (7 voturi)    
    ... ecce ... (Joi, 11 octombrie 2018, 19:51)

    Observatore [utilizator]

    ...electorate pesede .
  • +1 (3 voturi)    
    A inceput (Joi, 11 octombrie 2018, 20:32)

    ady77 [utilizator]

    Parachefest si continuam cu oktoberfest.
  • +11 (13 voturi)    
    Autostrada versus moaște (Joi, 11 octombrie 2018, 22:06)

    Steamy [utilizator]

    Când au venit din Moldova cu mașinile proprietate personală la București pentru cere construcția unei autostrăzi in Moldova, li s-a interzis accesul. Bine ca Pandele poate bloca Iașiul cu 150 de autocare
  • +2 (6 voturi)    
    ipocrit si rusne BOR (Vineri, 12 octombrie 2018, 1:18)

    CIP03 [utilizator]

    7000 de voturi garantate din taxele platite de toti. Pacat de cei ce se vand pentru asa ceva. Nu cred ca ) Parascheva si a dorita sa ceva.
    Nu este decat transforamea unei persoane decedata intr-o afacere. Rusine
    Parascheva are nevoie de liniste.
    • +1 (5 voturi)    
      Saraciepentru popor, opulenta pentru biserica (Vineri, 12 octombrie 2018, 8:03)

      botev [utilizator] i-a raspuns lui CIP03

      Impotriva pensiilor speciale ale celor " smecheri "
      cand iesiti, oameni buni ?

      Sunt bani publici de care beneficiaze o mana de oameni pentru care nu au contribit cu 1 leu.

      Impotriva pensiilor de mizerie din care traiesc pespe 2 mil dintre pensionari, cu pensia pana intr-o mie de lei ?
      Pentru mizeria si saracia din spitale , din scoli si gradinite ?

      CAND ?
      Iarna bate la usa si toate s-au scumpit .
      Pe acele geruri naprasnice va mai duceti la Iasi ?
  • +1 (1 vot)    
    Ce spune Dumnezeu (Vineri, 12 octombrie 2018, 8:54)

    Cippi [utilizator]

    Biblia:
    Ieremia 17:5 "Aşa vorbeşte Domnul: „Blestemat să fie omul care se încrede în om, care se sprijină pe un muritor şi îşi abate inima de la Domnul! "

    Romani 1: 18 Mânia lui Dumnezeu se descoperă din cer împotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu şi împotriva oricărei nelegiuiri a oamenilor, care înăbuşă adevărul în nelegiuirea lor. 19 Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. 20 În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi, 21 fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit, ci s-au dedat la gândiri deşarte şi inima lor fără pricepere s-a întunecat. 22 S-au fălit că sunt înţelepţi şi au înnebunit 23 şi au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi târâtoare. 24 De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor, aşa că îşi necinstesc singuri trupurile, 25 căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvântat în veci! Amin. 26 Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lăsat în voia unor patimi scârboase, căci femeile lor au schimbat întrebuinţarea firească a lor într-una care este împotriva firii; 27 tot astfel, şi bărbaţii au părăsit întrebuinţarea firească a femeii, s-au aprins în poftele lor unii pentru alţii, au săvârşit parte bărbătească cu parte bărbătească lucruri scârboase şi au primit în ei înşişi plata cuvenită pentru rătăcirea lor. 28 Fiindcă n-au căutat să păstreze pe Dumnezeu în cunoştinţa lor, Dumnezeu i-a lăsat în voia minţii lor blestemate, ca să facă lucruri neîngăduite. 29 Astfel au ajuns plini de orice fel de nelegiuire, de curvie, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere
  • -1 (1 vot)    
    "decat" 17 comentarii? (Vineri, 12 octombrie 2018, 9:27)

    sim12345 [utilizator]

    bagati baieti, bagati, ca ura e destula.
    de ce s-o tineti in voi? :-)
    • +1 (1 vot)    
      Cu vine vorbesti tu? (Vineri, 12 octombrie 2018, 11:23)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui sim12345

      Nu Moldovenii nu vorbesc cu "decat" (ei folosesc acest cuavnt corect), ci Muntenii (aia mai prosti dintre ei). Si printre Moldoveni sunt prosti, dar nu folosesc "decat", nu exista chestia asta in Moldova.
    • +1 (1 vot)    
      Da' tu cine esti, bai nagatz? (Vineri, 12 octombrie 2018, 11:25)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui sim12345

      Ce cauti pe-aici? Glume ieftine sau alte chestii ieftine?
      • +1 (1 vot)    
        are importanta cine sunt eu? (Vineri, 12 octombrie 2018, 14:03)

        sim12345 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        apoi, pari usor nervos...

        da' tu ce cauti?