Vasile Bănescu (Patriarhie): Presa a dezinformat acuzând BOR că ar fi asociat eşecul referendumului cu Liviu Dragnea

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 octombrie 2018, 20:20 Actualitate | Esenţial


Vasile Banescu
Foto: basilica.ro
Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Vasile Bănescu, dezminte informaţiile apărute în presă potrivit cărora BOR l-ar fi acuzat în vreun fel sau altul pe liderul PSD, Liviu Dragnea, în legătură cu eşecul referendumului privind familia, scrie Agerpres.

Bănescu precizează că nu a vorbit despre asocierea Bisericii Ortodoxe Române cu vreo parte a spectrului politic, "aşa cum au insinuat unele titluri de presă, ci despre felul în care, în mass-media şi în opinia publică, referendumul a fost asociat în mod fals şi forţat cu o persoană".

"În cadrul unei emisiuni de radio a postului RFI care a fost citată ulterior în presă am menţionat, între alte explicaţii ale rezultatului recentului referendum, faptul că acesta a fost în mod fals şi insistent asociat, de către presă, cu o anumită persoană politică, ceea ce a dus la politizarea demersului şi a provocat reţinerea unor oameni de a se prezenta la urne", explică Bănescu într-un comunicat transmis miercuri.

El spune că "citatul exact este <Al doilea element a fost asocierea acestui referendum cu un anumit personaj politic. S-a spus clar că 'este referendumul lui'>".

"La întrebarea redactorului: 'Cine este X?', am răspuns: 'Evident, cei care au spus asta în spaţiul public s-au referit la domnul Dragnea, pe care l-au asociat în mod insistent cu acest referendum, ignorând faptul că actualii guvernanţi erau obligaţi să organizeze acest referendum'. Aşa cum se poate vedea, răspunsurile mele nu conţin niciun fel de judecare a nimănui, ci doar constată una dintre explicaţiile participării reduse la referendum. De asemenea, nu am vorbit despre asocierea Bisericii Ortodoxe Române cu vreo parte a spectrului politic, aşa cum au insinuat unele titluri de presă, ci despre felul în care, în mass-media şi în opinia publică, referendumul a fost asociat în mod fals şi forţat cu o persoană", mai susţine purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Vasile Bănescu.

Șeful PSD Liviu Dragnea a declarat miercuri că se abţine "cu foarte mare greutate" să comenteze poziţia Bisericii Ortodoxe Române, conform căreia eşecul referendumului pentru familie constă în politizarea acestuia, dar şi în asocierea evenimentului cu liderul social-democrat.

"Am văzut asta. Eu sunt om creştin ortodox şi sunt un om religios, nu practicant. Sunt un om religios şi foarte respectuos. Cu foarte mare greutate mă abţin să dau răspuns la acele ziceri. Cu foarte mare greutate şi doar din respect", a declarat Dragnea la Parlament.



Citește și:


Citeste mai multe despre   


















2669 vizualizari

  • +26 (36 voturi)    
    haha (Miercuri, 10 octombrie 2018, 20:28)

    liviu_ [utilizator]

    acu incep sa-si linga .... fundurile reciproc...
    aparent prostitutia dintre psd si biserica e inca in beneficiu amandorura...
    well bun venit incredere in biserica 40%.... dar ce conteaza... va da dracnea bani hotilor!
    • +11 (15 voturi)    
      Jena maxima (Miercuri, 10 octombrie 2018, 21:21)

      fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      S-ar lepada unul de celalalt, dar nu indraznesc, pentru ca au nevoie unul de altul in continuare. Interesele sunt mult mai puternice decat “convingerile” personale. Vor fuma pipa pacii si o vor lua de la capat cu manipularile, e inevitabil. Au prea mult de pierdut daca fac o criza de personalitate acum. Biserica si partidul sunt conectati ombilical si nimeni nu doreste sa intrerupa aceasta conexiune. Daca nu ar fi sinistru, ar fi chiar amuzant sa-i vezi cum nu-si permit sa scape unii de altii.
    • +8 (12 voturi)    
      Mintea de pe urma (Joi, 11 octombrie 2018, 1:12)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Daca BOR nu ar fi dorit ca acest referendum sa fie asociat cu Dragnea, atunci ar fi putut sa spuna asta oricand inainte de zilele referendumului. Dupa, pot sa dea vina pe cine vor ei, rezultatul nu se schimba, doar ei dovedesc ca sunt penibili.
  • +7 (15 voturi)    
    asa e.. (Miercuri, 10 octombrie 2018, 20:44)

    exilatul [utilizator]

    """Eu sunt om creştin ortodox şi sunt un om religios, nu practicant. Sunt un om religios şi foarte respectuos"""....toti escrocii si hotii se considera la fel...mai ales cind fac parte din ..."familia traditionala"...romaneasca.....hai si-tir!!!!
  • -5 (11 voturi)    
    Fake News (Miercuri, 10 octombrie 2018, 20:54)

    Setalcott [utilizator]

    Exposed
  • +9 (15 voturi)    
    Hai sictir... (Miercuri, 10 octombrie 2018, 20:57)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...securistilor. Turnatori erati pe vremea lui Ceausescu, turnatori sunteti si astazi !
  • +7 (13 voturi)    
    Esec (Miercuri, 10 octombrie 2018, 21:10)

    Soljenitin [utilizator]

    Esecul cu referendumul se datoreaza BOR si PSD.
    BOR pentru ca a indemnat la xenofobie si pentru ca a abandonat cu totul misiunea sa.
    PSD pentru ca aia si-ar vinde si mamele daca asta i-ar scapa de puscarie.
  • -8 (14 voturi)    
    Cum, rezistentii au mintit? (Miercuri, 10 octombrie 2018, 21:19)

    holinessdani [utilizator]

    Toata aceasta furtuna mediatica din ultimele 3 zile a fost doar o mascarada si o minciuna organizata si pusa in opera de catre trolli rezistenti?
    • +2 (2 voturi)    
      Ce ați fumat în ultima oră? Ați luat țigările... (Joi, 11 octombrie 2018, 17:46)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      ... fiului dvs? Nea Kaisă ăsta a zis cu gurița lui popească asta - interviul este disponibil pe net, unde l-am auzit cu urechile personale.
      Nu rezistenții au mințit, purtătorul de cuvânt al BOR a des_mințit!
  • +19 (29 voturi)    
    Liviu Dragnea (Miercuri, 10 octombrie 2018, 21:22)

    Haltul [utilizator]

    Nu mai imi aduc aminte cine canta VREEEDIC EEESTE
    • +2 (2 voturi)    
      Cânta Vreeeedniiic esteeee... (Joi, 11 octombrie 2018, 17:47)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Haltul

      Dar înțelesul era: Vrednic este... de pușcărie! Alături de preafericitul Șpagoveanu, Arhihoț de Tomis....
  • +3 (9 voturi)    
    dragnea (Miercuri, 10 octombrie 2018, 21:34)

    Haltul [utilizator]

    Scuze: VREEEEEEDNIC
  • +7 (15 voturi)    
    Si care-i diferenta? (Miercuri, 10 octombrie 2018, 22:04)

    Alius [utilizator]

    Din cazua lui dracnea, ati luat-o in freza. Asta si asocierea capilor bisericii cu borfasii tarii.
  • +9 (15 voturi)    
    Marea lingușeală! (Miercuri, 10 octombrie 2018, 22:14)

    Harold [utilizator]

    De ce îi este frică BOR-ului să afirme ceea ce este evident? Chiar nu au niciun Dumnezeu oamenii ăștia?!
  • +9 (15 voturi)    
    Frumos nume (Miercuri, 10 octombrie 2018, 22:31)

    anapetrescu [utilizator]

    Fiti atenti ce nume are purtatorul de cuvant al BOR-ului: BANESCU. Asta spune tot, nu? :)
    • 0 (4 voturi)    
      Eroare (Joi, 11 octombrie 2018, 13:43)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui anapetrescu

      Draga @anapetrescu, postarea ta iti scoate in evidenta ignoranta: daca te informai inainte de a te produce pe net cu postarea ta, ai fi aflat ca originea numelui este explicata in DEX(Ban=Rangul de guvernator al unei regiuni de graniță în Ungaria federală. Rangul de mare dregător în Țara Românească după secolul XV-lea.). Mihai Viteazul, ban al Craiovei, mai stii? Nume derivate: Banescu, Bancescu, Banicioiu,Banulescu etc.
    • +1 (1 vot)    
      Se știe, pă sistem... (Joi, 11 octombrie 2018, 17:48)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui anapetrescu

      Banu-i ochiul lui Dumnezeu! Sau nu?!?!
  • +5 (9 voturi)    
    Vrednic este... video-ul aici: (Miercuri, 10 octombrie 2018, 22:37)

    333 [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=yOagrcB7CUc

    RUSINE, BOR!
  • +6 (12 voturi)    
    Vasalieee fmm (Miercuri, 10 octombrie 2018, 22:42)

    un domn [utilizator]

    RFI este Radio ! Zu sau haznauatrei ce sunt? Ventilatoarele Voastre?
  • +10 (14 voturi)    
    hehee (Miercuri, 10 octombrie 2018, 23:08)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Nu e de mirare ca la BOR le place Drac(nea)
  • +9 (13 voturi)    
    radio Erevan (Miercuri, 10 octombrie 2018, 23:10)

    rov [utilizator]

    penibili...la butoanele tarii
  • +4 (8 voturi)    
    vasilica ...e vai de mama voastra (Miercuri, 10 octombrie 2018, 23:45)

    Coco Whistle [utilizator]

    ce ati ajuns. de ce nu recunoasteti bre ca nu aveti nici o legatura cu patria dar nici cu ceea ce credeti voi ca reprezentati? voi, sinteti slujbasi, cind va credeti stapini e timpul sa plecati tata, la munca, ca de asistati sintem satui.
  • +4 (8 voturi)    
    Ba nu (Joi, 11 octombrie 2018, 4:24)

    Lake123 [utilizator]

    N-a dezinformat deloc, mincinoșilor. Am în Inbox, mesaj dela preotul bisericii noastre.
  • +5 (9 voturi)    
    dialog (Joi, 11 octombrie 2018, 6:30)

    parush [utilizator]

    BOR: coruptul Dragnea e de vina pentru esecul referendumului.
    Dragnea: ba, va tai banii de catedrala !
    BOR: Dragnea e un crestin adevarat, presa minte si dezinformeaza.
  • +4 (8 voturi)    
    domnule Banescu (Joi, 11 octombrie 2018, 10:15)

    Andrei453530 [utilizator]

    pe romaneste, ati dat cu mucii-n fasole. In loc sa va vedeti barna din propriul ochi, v-ati legat de paiul din ochiul lui Dragnea. V-ati speriat, pe buna dreptate, la auzul cuvantului cheie "nepracticant". Degeaba incercati sa dregeti busuiocul, nuanta e prea fina si complet irelevanta, iar eu, ca si crestin practicant, imi doresc ca statul sa taie finantarile pentru ziduri, care se pare ca nu folosesc la nimic.. Avem biserici frumoase, mari, dar suntem mai saraci sufleteste decat pe vremea comunismului. Din pacate nu am stiut sa pretuim libertatea religioasa din ultimii 30 de ani.

    Eu nu stiu in numele cui vorbeste "purtatorul de cuvant al Patriarhiei". In niciun caz in numele Bisericii, careia ii face mai mult rau prin aceasta atitudine superioara, aroganta si autosuficienta. Eu sper sincer ca, cu ocazia acestui referendum, BOR (in special in structurile superioare) se va mai curata de 'telectuali reci si bisnitari de duzina, care impun preotilor de rand "target" de vanzari la lumanari.
    • -2 (4 voturi)    
      draga @Andrei453530 (Joi, 11 octombrie 2018, 14:35)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

      Nu mor caii cand vor cainii. De peste 18 secole(cum spunea si Eminescu) Biserica romana a trecut prin situatii infinit mai grele decat un referendum: stapaniri straine de neam si credinta de sute de ani, navaliri ale hoardelor necrestine, ciume si biruri insuportabile, etc. Oricat i-ar canta dusmanii prohodul, Biserica romanilor va continua sa existe atat timp cat romanii vor exista ca neam pe acest pamant. Daca esti crestin comporta-te ca atare si roaga-te pt propria mantuire. In nici un caz defectele pe care tu, muritor de rand subiectiv, le gasesti altora, nu iti vor fi scuze la propria judecata!
      • +2 (2 voturi)    
        dle banescu, va prefaceti ca nu intelegeti (Joi, 11 octombrie 2018, 17:49)

        Andrei453530 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        in cele 18 secole, dusmanul era exterior. Acum e inauntru. Nu va mai auto-propuneti reprezentati oficiali ai Bisericii, purtatori de cuvant, reprezentanti ai lui Hristos pe pamant si alte bazaconii. Asta e si principiul ortodoxiei: un om se poate insela, biserica in ansamblul ei nu. Biserica nu e Banescu.

        Daca acum cateva sute de ani bateau clopotele sa cheme oamenii la lupta, veneau toti. Acum, la chemarea Bisericii au raspuns doar 20%. E Dragnea de vina ca nu a folosit aparatul de partid sa scoata oamenii la vot cu forta? Eu afirm raspicat ca nu.
      • +3 (3 voturi)    
        Citat din Isus/Bible: (Joi, 11 octombrie 2018, 17:51)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Afurisiți să fiți voi, preoților, că nu intrați în Împărăția lui Dumnezeu, nici nu lăsați pe alții să intre!
        Se referea la preoții evrei, dar când îl văd pe Preafură.... Preafericitul Daniel, parcă-l văd pe Ana sau Caiafa....
        • +2 (2 voturi)    
          @altiro este din Oastea Domnului (Joi, 11 octombrie 2018, 21:41)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

          Holinesdeniel un comando bolshevik