Administrația Penitenciarelor: Alexandru Vișinescu s-a lovit în urma unei căderi involuntare. Se infirmă suspiciunile unei eventuale agresiuni

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 9 octombrie 2018, 13:12 Actualitate | Esenţial


Alexandru Visinescu
Foto: Agerpres/AP
Fostul torționar Alexandru Vișinescu, transportat la spital sâmbăta trecută cu fracturi costale și ruptură de splină, a suferit aceste leziuni în urma unei căzături involuntare și nu a fost agresat în penitenciar, a anunțat marți Administrația Penitenciarelor, în urma unei verificări interne.

"Urmare verificărilor interne demarate la nivelul unității penitenciare sus-menționate (Spitalul Penitenciar Jilava- n.r.), s-a stabilit faptul că evenimentul supus atenției publice s-a produs în urma unei căderi involuntare, rezultat al unui episod lipotimic, în contextul vârstei înaintate și a istoricului afecțiunilor cronice ale persoanei private de libertate, infirmându-se suspiciunile unei eventuale agresiuni", arată Administrația Penitenciarelor,  într-un comunicat citat de Mediafax.

Torționarul Alexandru Vişinescu este internat în în prezent în secția de Terapie Intensivă a Spitalului Bagdasar Arseni din Capitală, acolo unde a fost transportat sâmbătă.

Alexandru Vişinescu, primul comandant de penitenciar din perioada comunistă trimis în judecată pentru crime împotriva umanităţii, a fost condamnat la 20 de ani de închisoare, în luna iulie 2015.

Totodată, Vişinescu a fost obligat să plătească, în solidar cu Ministerul Finanţelor Publice, Ministerul de Interne şi Administraţia Naţională a Penitenciarelor, 300.000 de euro cu titlu de despăgubiri urmaşilor victimelor sale, astfel: 50.000 de euro către partea civilă Nicoleta Eremia, 100.000 către partea civilă Elena Iacob şi 150.000 de euro Ancăi Maria Cernea.

Potrivit rechizitoriului procurorilor, în perioada 1956-1963, Alexandru Vişinescu, în calitate de comandant al Penitenciarului Râmnicu Sărat, "a săvârşit acţiuni şi inacţiuni sistematice care au avut ca rezultat persecutarea colectivităţii reprezentată de deţinuţii politici încarceraţi în acest penitenciar, prin privare de drepturi fundamentale ale omului sau prin restrângerea gravă a exercitării acestora, pe motive de ordin politic".

















1329 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Omul inca experimenteaza (Marţi, 9 octombrie 2018, 13:25)

    Martinezu [utilizator]

    Nu mai are insa subiecti disponibili.
  • 0 (8 voturi)    
    Sigur...... (Marţi, 9 octombrie 2018, 13:26)

    polonyca [utilizator]

    A cazut de mai multe ori si......mai de sus !! Nu ??? Ca e rupta si splina....Bravos !!!
    • +1 (3 voturi)    
      nu ma , statul vostru paralel (Marţi, 9 octombrie 2018, 14:04)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      ala de la latrine si rtv l-a impins ! idioti mai sunteti!
    • +2 (4 voturi)    
      Eu sper sa fi cazut (Marţi, 9 octombrie 2018, 14:30)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      cum au cazut si victimele lui acum multe zeci de ani. Sa vada si el cum e. Da, as simti multa satisfactie sa il vad batut si torturat.
  • 0 (2 voturi)    
    vezi mai nene cum e viata? (Marţi, 9 octombrie 2018, 13:34)

    t_beriu [utilizator]

    Viata bate filmul, se poate intampla sa cazi repetat in baie si sa-ti rupi splina!
    Hai sanatate si viata lunga!
  • 0 (4 voturi)    
    bun bun (Marţi, 9 octombrie 2018, 13:36)

    Kosmos [utilizator]

    Are informatii cum trebuie sa ajunga la spital...Totusi cine sunt cei care i-a dat ordine cu Nume si Prenume pe scara ierarhica..Haii ca puteti la cati ''inteligenti'' pe Contributors si Hotnews
  • +1 (5 voturi)    
    pai (Marţi, 9 octombrie 2018, 14:23)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Asa se intampla cand cazi involuntar in pumnii si picioarele colegilor, se lasa cu coaste fracturate si rupturi de splina.

    Urmeaza sa de a in judecata statul roman iar apoi sa primeasca despagubiri mai mari decat a platit el unora din victime.
  • -3 (3 voturi)    
    suntem luati de prosti (Marţi, 9 octombrie 2018, 14:29)

    andimi [utilizator]

    cu fracturi si ruptura de splina, in mod sigur a cazut din picioare!!! A fost batut, nu e normal sa se intample asa ceva, chiar si pentru un tortionar ca el. Chiar suntem luati de prosti?
  • 0 (4 voturi)    
    Nu s-a schimbat nimic ! (Marţi, 9 octombrie 2018, 15:11)

    Observatory [utilizator]

    același metode ale Securității ,!
    Spune-ți ca țara a progresat ?
    Un popor care urăște tot și se bucura dacă iti moare capra !
    Inapoiatilor , bine ca aveți telefoane inteligente ca voi ....!
  • +3 (3 voturi)    
    Ce ochi (Marţi, 9 octombrie 2018, 15:29)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Ce ochi de fiara are!
  • -1 (1 vot)    
    S-a impiedicat (Marţi, 9 octombrie 2018, 17:41)

    tarabost [utilizator]

    si a cazut pe scari! Macar gusta si el putin din "medicamentele" pe care le-a administrat celor asupa carora avea drept de viata si de moarte. Poate o mai pateste odata dupa ce se reface.