Augustin Lazăr, despre sesizarea făcută de Camera Deputaților la Curtea Constituțională: Protocoalele nu sunt acte normative

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 octombrie 2018, 10:49 Actualitate | Esenţial


Augustin Lazar
Foto: Agerpres
Procurorul general Augustin Lazăr a declarat, marți, referitor la sesizarea făcută de conducerea Camerei Deputaților la Curtea Constituțională pe protocolul SRI-PG din 2016, că protocoalele nu sunt acte normative, precizând că cine spune că e așa exagerează, scrie Mediafax.

"Doresc să vă spun că protocoalele nu sunt acte normative, cine spune așa ceva exagerează. Ele sunt niște metodologii de lucru, de bune practici, cu caracter intern pentru instituțiile care le folosesc în aplicarea legii. În niciun caz, nu este vorba de acte normative pentru că vom vedea că nerespectarea acelor reguli de bună practică nu sunt sancționate cu nimic. Pur și simplu, două instituții se obligă în baza legii, își stabilesc niște reguli, cum să procedeze în așa fel încât să poată aplica legea care trebuie aplicată", a declarat Augustin Lazăr.

Camera Deputaților a sesizat, luni, Curtea Constituțională cu privire la existența unui conflict între Parchet și Parlament, legat de protocolul SRI-Parchetul General din anul 2016.

Curtea Constituțională a României a stabilit pentru 22 octombrie termenul la care părțile pot trimite punctele de vedere privind conflictul juridic între Ministerul Public și Parlament, legat de protocolul SRI-Parchetul General din anul 2016, potrivit unui anunț publicat pe site-ul instituției.

















2810 vizualizari

  • -23 (25 voturi)    
    hai (Marţi, 9 octombrie 2018, 11:01)

    cucuveauamov [utilizator]

    bai Lazarica ca nu te crede nimeni.
    • +12 (12 voturi)    
      Adica zici ca tu esti nimeni? (Marţi, 9 octombrie 2018, 11:54)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ?
    • +13 (15 voturi)    
      Cucu, (Marţi, 9 octombrie 2018, 11:55)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      canta la alta masa, ca nu esti tu juristul absolut al Romaniei!
      Argumenteaza tu, cu logica ta de cucuvea, cum pot fi protocoalele actele normative. Suntem curiosi, astia "anormali" fata de starea actuala de haos creata de PSDragnea! Fii marinimos si lamureste-ne!
    • +5 (7 voturi)    
      Cine nu crede (Marţi, 9 octombrie 2018, 12:23)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Un nemernic ca tine, probabil hot sau complice cu CIuma Rosie, canalii care ati distru tara. Hai flit!
    • +6 (8 voturi)    
      nume (Marţi, 9 octombrie 2018, 12:40)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Bre minte cat cucuveaua, adica cu creer cat aluna, iar bati campii. macar esti platit ptr. prostiile tale ?
  • +6 (8 voturi)    
    si aici va veni Tulburel (Marţi, 9 octombrie 2018, 11:59)

    subcultura [utilizator]

    si va spune (cum a mai zis) ca in actul prin care a incetat nush ce protocol, scrie ca se 'abroga", deci semnatarii au avut in fapt intentia de a ii da valente normative, alte rahaturi etc. etc.

    Nici nu conteaza ce scrie in sesizarea aia, conteaza care e interesul si cum voteaza CCR (de fapt vreo 2-3 dintre ei)
  • +7 (9 voturi)    
    Cu o sesizare facuta si motivata de Florin (Marţi, 9 octombrie 2018, 12:20)

    Susufler0 [utilizator]

    Ciordache, trebuie sa ai un blat super baban ca sa obtii un verdict favorabil cu majoritate la limita !

    PS. Cu atat mai mult cand confunzi planurile discutiei, institutiile juridice, cand nu ai cunostintele juridice de baza pt a putea intelege tu insuti problema pe care o pui in dezbatere, daramite pt a-i face pe decidenti sa-ti inteleaga pozitia pt a decide in cunostinta de cauza !
  • +10 (10 voturi)    
    Numai cei care nu au o profesie veritabila (Marţi, 9 octombrie 2018, 12:28)

    Habermas [utilizator]

    si cei care n-au muncit niciodata pot folosi cuvantul "protocol" ca si cum ar fi vreun mister sinistru.

    Orice profesie are protocoalele ei de lucru. Orice metoda standard este un protocol. Orice standardizare (pentru simplificare si eficienta, evitarea haosului inutil) intre doua institutii este un protocol.

    Inclusiv la Urgente la Spital daca esti preluat dupa un accident, personalul medical si de suport aplica diverse protocoale de triere si de actiune. Chiar inainte, acordarea primului ajutor se face conform unui protocol. Si asa mai departe.

    Inclusiv meseriasul sau taranul care nu are prea multa scoala, nu face lucrurile alandala, nici la el in atelier sau pe camp si nici in relatiile cu ceilalti. El/ea urmeaza niste protocoale mentale nascute din invatarea de la altii sau/si invatarea prin experienta. Chiar daca nu numeste aceste proceduri protocoale, ele sunt protocoale de lucru.

    Functionarea eficienta si profesionista a institutiilor si relatiile inter-institiutionale necesita agreementul celor doua sau mai multe institutii asupra unui protocol de lucru. Altfel se balteste in haos si se descopera roata in fiecare zi, ca la tampiti.

    Cine are interes sa compromita in spatiul public ideea de protocol de lucru intre institutiile statului Roman? Cei care au interes ca institutiile statului Roman sa nu functioneze: Infractorii (inclusiv fosta Securitate) si Rusia.

    Ar trebui sa facem pe cat putem, cat de cat, un efort de educare a celor din jur, incat lumea sa fie mai putin vulnerabila la manipularile astea ordinare.

    Protocoalele intre Serviciile de Informatii si celelalte institutii, inclusiv din domeniul Justitiei sunt firesti si sunt necesare. Sunt un lucru pozitiv, nu unul negativ.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu-l intreaba nimeni pe Slugarel (Marţi, 9 octombrie 2018, 13:23)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      La ce dracului mai exista servicii secrete cu begetul cat al apararii si mii de angajati daca nu pot sa colaboreze cu nici una din institutiile statului???????
      Ce fac cu informatiile? Le mesteca la micul dejun angajatii SRI ?